Connect with us

Vaše PNky

Od Tatier k Dunaju s Nádejou na bicykli

Published

on

Oficiálna infostránka Rezort Piešťany nás popisuje ako mesto zdravia, kultúry a oddychu, k čomu môžeme pokojne pripojiť aj slovo mesto športu. Medzi najpopulárnejšie druhy pohybu po meste a jeho okolí patrí bezo sporu bicyklovanie. S istým nadsadením môžeme povedať, že každý Piešťanec sa ako cyklista už takmer narodí a bicykel ho bude sprevádzať všade na cestách prakticky počas celého života. Naše kúpeľné mesto ponúka v tejto oblasti už tradične nadštandardné možnosti nielen pre náročných aktívnych cyklistov, ale aj pre široké masy rekreačných vyznávačov tejto zdravej formy aktívneho pohybu bez rozdielu veku.


Osobne patrím do skupiny tých „skalných“, ktorí bicykel v Piešťanoch používajú celoročne ako základný dopravný prostriedok na cestu do zamestnania, ale aj na všetky ostatné bežné aktivity. Teším sa už od jesene na prvé teplé jarné slnečné lúče, aby som mohol vyraziť do prírody a nadýchať sa čerstvého vzduchu a nie som v tom sám. V apríli a máji je to na „bajku“ podľa mňa najlepšie. Mierne teploty a postupne sa predlžujúce dni nám umožňujú výlety po bližšom aj vzdialenejšom okolí. Proste po „zimnom spánku“ sa bicyklisti vyroja na cesty aj necesty a až do neskorej jesene si užívajú príjemné podmienky na aktívny pohyb spojený s relaxom v prírode.

Minulý víkend zažili priaznivci cyklistiky v našom regióne mimoriadne pozitívnu udalosť – otvorenie prvého 13,5 km úseku vážskej cyklotrasy z Hornej Stredy do Nového Mesta, ktorú dal vybudovať Trenčiansky samosprávny kraj. Výnimočná je plánovaná dĺžka budovanej cyklotrasy, ktorá má byť po jej dokončení dlhá asi 100 km a má symbolicky spájať kúpele Piešťany a Nosice. Na Slovensku to bude zatiaľ najdlhšia trasa s vylúčením motorovej dopravy, dobre dostupná pre cyklistov a korčuliarov z nášho piešťanského regiónu.

Tak trochu v tieni tejto udalosti zostala v minulom týždni iná cyklistická akcia, o ktorej sa hovorí v názve môjho príspevku. Bol ňou už 4. ročník jazdy amatérskych cyklistov na podporu združenia Sclerosis multiplex Nádej, ktorí na tejto športovo-propagačnej akcii sprevádzali pacientov postihnutých touto nevyliečiteľnou chorobou. Je iste obdivuhodné, ako dokázali títo ľudia napriek nepriaznivému životnému osudu prekonávať sami seba týždňovou jazdou na cca 450 km dlhej trase od Tatier k Dunaju s pomocou čoraz populárnejších elektro-bicyklov. Podujatie organizované ZSM Nádej, t.r. pod záštitou podpredsedu vlády R. Rašiho, svojou účasťou na jazde pravidelne podporujú viaceré známe osobnosti verejného života. Svojimi tématickými videami aj naša mimoriadna cyklistická osobnosť Peťo Sagan, ktorému budeme mať možnosť zafandiť onedlho aj doma na pretekoch Okolo Slovenska, hoci Piešťany už nebudú etapovým mestom ako pred 2 rokmi. Prvá tatranská etapa týchto pretekov s cieľom na Štrbskom Plese má odštartovať 12. septembra 2018.


Vrátim sa však k podujatiu organizovanému ZSM Nádej, ktoré má naopak svoj štart už tradične na Štrbskom Plese. V priebehu 6 etáp sa na trase vedúcej o.i. krajskými mestami Žilina, Trenčín, Nitra a Trnava s cieľom 26. 5. v Bratislave priebežne pridávali k pelotónu aj ďalší cyklisti jazdiaci všetci symbolicky vo víťazných žltých dresoch s emblémom tohto podujatia. Spolu so 4 cyklistami z okolia Piešťan, s ktorými sme sa stretli 24. 5. s bicyklami na železničnej stanici v Piešťanoch, sme sa pridali do pelotónu cyklistov na 4. kúpeľnej etape vedúcej z Trenčianskych Teplíc do Piešťan.

Rád sa s čitateľmi podelím o svoje osobné skúsenosti, ktoré budú pre mňa nezabudnuteľnou spomienkou na celý život. Po istých úvodných pochybnostiach, či ako amatérsky cyklista zvládnem takú cca 80 km dlhú etapu sa moje obavy rozptýlili, keď som videl medzi nami jazdca na „kostitrase“ z 19. storočia a priebežne poskytovanú pomoc slabším jazdcom z 5 sprievodných vozidiel. Pelotón o bezpečnosť, ktorého sa nezištne starali príslušníci štátnej dopravnej polície, len mierne obmedzoval bežnú premávku na komunikáciách. Jazdili sme v takmer rovinatom teréne pokojným tempom do 25 km/h, ktoré bolo obmedzené výkonom elektrobicyklov. Rýchlosť sa zvyšovala iba pri krátkych zjazdoch z kopcov, ktoré si adrenalínovejšie naladení jazdci užívali jazdou bez brzdenia. Na trase vedenej po vedľajších cestách mnohými obcami nás miestni obyvatelia odmeňovali mávaním prípadne potleskom a vodiči pozdravným vytrubovaním.

Na 2 občerstvovacích zastávkach v Trenčíne a Novom Meste nás privítali na peších zónach čelní predstavitelia týchto miest, ktorí pre cyklistov zabezpečili aj krátky kultúrny program. Jazdu 4. etapy všetci účastníci úspešne ukončili na námestí pred radnicou v Piešťanoch, ktoré nás síce privítalo trochu „vlažnejšie“ ako inde, ale dal som si do súvisu s prípravami na víkendový City fest resp. na plánované otvorenie LKS. Napriek tomu si myslím, že bolo tak trocha na škodu veci, že sme ako kúpeľné mesto s uznávanou tradíciou v starostlivosti o zdravotne postihnutých ľudí nevyužili takúto výnimočnú možnosť pozitívne sa spropagovať pred účastníkmi tohto výnimočného podujatia z celého Slovenska. Ba dokonca aj pred niekoľkými jazdcami zo zahraničia, lebo kde tu v pelotóne bolo počuť aj angličtinu. Škoda, možno takú príležitosť byť etapovým cieľom už naše mesto nabudúce nedostane…

Po pauze využitej na účasť na otvorení a symbolickú jazdu po novootvorenej cyklotrase z Hornej Stredy do Nového Mesta, o ktorej sa píše na PN-kách v inom príspevku (naše printové médiá na to akosi nezareagovali), som sa pozitívne naladený rozhodol aj pre jazdu na poslednej 6. etape podujatia ZSM Nádej vedúcej z Trnavy cez Sládkovičovo a Senec do Bratislavy, ktorá nás privítala veľkou bubnovou šou na Hviezdoslavovom námestí a následným vystúpením speváckeho tria LAGIOIA.


Nezabudnuteľná bola aj rozlúčka s novými priateľmi, príhovory hlavnej organizátorky podujatia Jarky Valčekovej a viacerých známych osobností verejného života. Spoločné foto na rozlúčku, priateľské podania rúk a úprimné objatia s predtým cudzími ľuďmi na tomto podujatí plnom energie a dobrej nálady si ma podmanili a rád sa na ňom zúčastním aj v budúcnosti, ak sa bude ďalší ročník ďalej organizovať. Z priebehu podujatia pripájam niekoľko fotografií, výber z nich nechám na redakciu.

Na záver si dovolím ešte jednu poznámku, ktorá sa týka priameho prepojenia Piešťan na vážsku cyklotrasu a jej potenciálneho pokračovania na juh popri Váhu v Trnavskom kraji, s perspektívnym cieľom pripojenia na medzinárodnú Dunajskú cyklotrasu. Aj keď je to zatiaľ iba zaujímavá vízia, dovolím si vysloviť prianie, aby nami zvolení zástupcovia v komunálnych voľbách prejavili záujem o pokračovanie vážskej cyklotrasy a spolu s kompetentnými predstaviteľmi susedných miest a obcí, okresu či kraja zabezpečili realizáciu tejto myšlienky výnimočného prepojenia susedných regiónov v čo najkratšom čase. Myslím si, že zo strany verejnosti by bol o budovanie pokračovania tejto vážskej cyklotrasy veľký záujem. To ostatné bude záležať nielen na zvolených zástupcoch, ale aj na záujme resp. aktivite bežných občanov …

Peter Zemánek

Koktail

V SOŠ Rakovice otvorili dvere pre verejnosť

Published

on

By

Brány Strednej odbornej školy Rakovice sa v dňoch 18.-20. októbra otvorili pre žiakov základných škôl, rodičov a priateľov školy a všetkých, ktorí mali záujem oboznámiť sa s možnosťami štúdia a zažiť pohodovú atmosféru v tejto škole.


Počas Dní otvorených dverí sa návštevníkom venovali žiaci odboru manažment regionálneho cestovného ruchu, ktorí im ukázali školské triedy, pracoviská odborného výcviku, internát aj starobylú sýpku. Obdivovať mohli jesennú výzdobu, ktorá je každý rok originálna a tvoria ju žiaci odborov viazač – aranžér kvetín a floristika. Vystavené aranžérske výrobky – smútočnú väzbu si mohli návštevníci aj zakúpiť a ak mali záujem, pod odborným dohľadom si uviazali malú kytičku. Neobyčajná bola výstava erbov obcí Mikroregiónu nad Holeškou, na ktoré aranžéri použili len prírodné materiály, ako napríklad kukuricu, mak, ryžu, sušenú mletú papriku a ďalšie.

Atraktívnym objektom je starobylá sýpka postavená v 19. storočí, ktorú žiaci upravili na múzeum historických poľnohospodáskych strojov a náradia a predmetov do domácnosti, ktoré používali naši predkovia. Hostí sem lákala vôňa čerstvých palaciniek a čaju, ktoré sa tu podávali.

Ďalšia možnosť teplého občerstvenia bola v slávnostne vyzdobenej školskej jedálni, kde žiaci odboru manažment regionálneho cestovného ruchu Natália Jankechová, Jaroslava Talianová, Natália Teličiaková a Jaroslav Samohýl pripravovali talianske gnocchi s rajčinovým ragú, polpety – placky z mletého mäsa so šalátom Coleslaw a lievance s ovsenými vločkami s tvarohovou penou a jablkovým čatní pod vedením profesionálneho kuchára Mária Ivanoviča, ktorý pôsobí ako šéfkuchár vo Viedni. Asistovali mu aj počas gastronomickej show, kde návštevníkom predviedol prípravu náročnejšieho jedla. Hostia si mohli tiež pochutnať na ovocných dezertoch, ktoré priniesli do súťaže gazdinky z okolia. Tradičné remeslá predstavili košikár p. Zeman z Durcech doliny a p. Kozáková z Rakovíc, ktorá piekla voňavé oblátky.


Inšpiratívne ukážky nových trendov vo floristike predviedol majster odborného výcviku v SOŠ Rakovice Ing. Patrik Komár počas floristickej show. Návštevníci mali možnosť sledovať, ako vyzdobil svietnik, dekoračnú nádobu do interiéru aj netradičnú kyticu.
Žiaci prezentovali svoje zahraničné aktivity na stážach, ktorých sa zúčastnili prostredníctvom projektov Erasmus+, úspešní absolventi sa pochválili prezentáciou letnej animačnej praxe v Turecku a Grécku, kde pracovali pre cestovné kancelárie Satur a Fifo.
Pre mladých vedcov boli pripravené ukážky experimentálnej práce vo výučbe biológie. Kto mal chuť, mohol si vyskúšať nový šport discgolf, pre ktorý sú v školskom parku ideálne podmienky.


Dni otvorených dverí sú nielen prehliadkou zručnosti a vedomostí žiakov, ale majú možnosť prezentovať svoje záľuby, ktorým sa venujú vo voľnom čase. Predviedli sa skvelí hudobníci, speváci aj recitátor.

Aj v tomto roku žiaci a pedagógovia pripravili pre návštevníkov bohatý program a na svoje si prišli tí, ktorí obdivujú krásu prírody a kvetín, gurmáni, aj tí , ktorí sa chceli zabaviť či poučiť. SOŠ Rakovice sa týmto podujatím zapojila do 3. ročníka Európskeho týždňa odborných zručností, ktorý organizuje Európska komisia a do ktorého sa zapájajú všetky členské štáty EÚ.

Z. Bučková

Continue Reading

Novinky

Plávanie: Plavci PPK úspešní na dlhých tratiach

Published

on

By

S novým školským rokom vstúpili pretekárski plavci na Slovensku do zimnej plaveckej sezóny 2018/2019 a hneď druhý septembrový víkend bojovali mladší žiaci zo západného Slovenska v 25-metrovom bazéne v Trenčíne o medaily v 3. kole FPD Slovenského pohára žiakov. Pretekov sa zúčastnilo celkom 33 klubov, medzi nimi aj Piešťanský plavecký klub (PPK).

Podujatia sa zaň zúčastnili Luis DZURO (2009), Filip HORVÁTH (2007), Alexandra BAJUSOVÁ (2008), Chiara BISCONTINI (2009), Daniela BREŽNÁ (2008), Nikoleta CHALÁSOVÁ (2008), Linda HORŇÁKOVÁ  (2008), Pavlína LEHUTOVÁ (2009), Sára MIKULÁŠOVÁ (2009) a Barbora PAVLÍKOVÁ (2010). Malým plavcom gratulujeme a želáme veľa úspechov v ďalších pretekoch.

V sobotu 29. 9. 2018 bol 25-metrový bazén v Považskej Bystrici dejiskom Jesenných majstrovstiev ZSO (západoslovenského okruhu) v plávaní na dlhých tratiach: 400m, 800m, 1500 voľný spôsob. Sily si zmerali plavci zo 14-tich západoslovenských klubov. Za PPK plávali Juraj Soldán (2002), ktorý si na 400m a 800m vyplával 2 strieborné medaily, Viktor Malík (2002), Matej Držík (2003) a Lukáš Kunic (2004), ktorý získal na 400m a 800m 2 zlaté medaily. Tomáš Jakubček (2005) získal bronz na 400m, Jakub Soldán (2005) si vyplával bronz na 400m a striebro na 800m.

Hodnotné výkony podali aj dievčatá. Lucia Džíková (2003) získala striebro na 800m, Lea Chromiaková (2006) 2 zlaté medaily na 400m a 800m, Patrícia Lehutová (2006) získala bronz na 400m a striebro na 800m, Lenka Bílená (2007), Elisa Biscontini (2007), Eliška Drahovská (2007), Barbora Otrubová (2007) a Daniela Studená (2007), ktorá získala zlato na 400m.

-ich-

Continue Reading

Novinky

River Plate spomínali na spoluhráča

Published

on

By

V sobotu 29. septembra 2018 sa uskutočnilo stretnutie bývalých hráčov River Plate pri príležitosti 5.výročia spomienky na nášho spoluhráča a dobrého kamaráta Dana Románka, ktorý nás opustil po krátkej, ťažkej chorobe v júli 2013.

Zraz sme mali o 14.00 u Dina. Po krátkom zvítaní a privítacom štamperlíku sme sa presunuli na neďaleké ihrisko hotela nachádzajúceho sa v blízkosti. Brankári si vybrali nasledovné mužstvá. Za výber brankára Cuca Mayera hrali Vlado Mondok, Jaro Žitňanský, Jožo Benko, Jano Putek a Ľuboš Borovský. Výber brankára Ivana Románka tvorili hráči Ivan Beitl, Marek Borovský, Dado , Ivana Románeková a Béla. Druhý polčas si chvíľu zachytal za oba výbery aj Peter Chnapko. Rozhodcom zápasu bol Mikino Mikuda. Zápas sa skončil po tuhom boji víťazstvom výberu Cuca Mayera 7:5, keď sa o góly podelili Jaro Žitňanský 4, Jožo Benko 2, Jano Putek, za súpera skórovali Ivan Beitl 3, Marek Borovský a Dado … Druhý polčas si chvíľu zapískal aj Cuco Mayer, ktorý pre pasivitu oboch mužstiev zápas prerušil a nariadil slivovicové občerstvenie.

Po zápase sme sa vrátili späť k Dinovi, kde nás už čakal chutný guľáš, pivečko a miestami aj slivovička, ktorú nám z futbalových nebies poslal Danči Románek. Túto fľašku výbornej slivovice dal Dano svojmu bratovi Ivanovi ešte v dobe, keď žil a ten ju teraz priniesol pri príležitosti oslavy svojich 50-ich narodenín. Pri spomienke na Dana nám vyhŕkla aj nejaká tá slzička, ale ako sa vraví, sú slzy, za ktoré sa žiadny poriadny chlap hanbiť nemusí.

Na všetko, čo sme s River Plate zažili sme spomínali do neskorých večerných hodín. Titulu sme sa síce nikdy za svojho pôsobenia v mestskej lige nedočkali, na mužstvá ako HSV, Sporting, Manchester, či FKF sme v dobách ich najväčšej slávy jednoducho nemali. No boli sme kolektív, na ktorý sa nezabúda. Od založenia klubu River Plate ubehlo už 38 rokov. Manažér Cuco vtedy nepotreboval žiadny mobil, žiadnu sociálnu sieť a dobre vedel, že na každý zápas mu tam príde 10-15 ľudí, aj keď sa hralo na jeseň už od 7.30 a často bývala riadna „kosa“. Košaté stromy na Lide, či Maccabei boli tými najvyhrievanejšími šatňami, aké sme si len mohli predstaviť. Tie časy už vrátiť nemôžeme, ale spomienky ostanú v našich hlavách naveky.

František „Cuco“ Mayer

Continue Reading

Reklama

Populárne články