Veľa pozdravov z Nepálu priniesli do Piešťan honorárny konzul J.E. Pasang Sherpa s manželkou Renatou. „Je to pre mňa nezabudnuteľný zážitok,“ povedal dojatý Pasang Sherpa počas festivalu, ktorý sa konal počas tretieho májového víkendu v centre Spoločnosti Slovensko-indického priateľstva v Leierovom dvore na Winterovej ulici. 

DSCF2646

Druhý ročník festivalu otvorila predsedníčka Spoločnosti a zakladateľka sekcie Slovensko-nepálskej spoločnosti Anna Galovičová, ktorá sa mala možnosť osobne spoznať s J.E. Pasangom Sherpom v Kathmandu počas svojej cesty do Nepálu a Tibetu. Programu sa zúčastnil aj viceprimátor Piešťan Michal Hynek, ktorý pozdravil vzácnych nepálskych hostí v mene mesta Piešťany a vyjadril radosť z premostenia týchto dvoch krajín.

DSCF2614

Ako sme sa dozvedeli od sympatizantov vysokohorskej turistiky, ktorým sa pošťastilo navštíviť Strechu sveta, p. Činčuru, prof. Krna, Mirka Nágela, autora knižky Himalájske sny a ďalších, Nepálčania podobne ako Tibeťania si získavajú svojou dobrotou a poctivosťou naše srdcia. A priťahujú vrátiť sa tam.

REKLAMAbio dia web baner 300x300 maj18

Avšak vo fáze silného stále trvajúceho zemetrasenia, následného padania lavín, celý svet súcití s týmto národom a pomáha ako vie. Aj naši hostia spia na záhrade v stanoch, pomáhajú bezdomovcom, ktorých počet je 250 000. Syn Sonam denne zháňa a zabezpečuje stravu pre 200 z nich. Aj Slováci pomáhajú a prispievajú v rámci svojich možností, za čo všetkým Pasang Sherpa poďakoval.

DSCF2648

V programe nechýbala ani ochutnávka vynikajúceho nepálskeho čaju a kávy, indická kuchyňa a spev Sabeen z Pakistanu o láske k domovine, k Himalájam, k Bohu. Láma Sangje tibetského budhizmu sídliaci v Bratislave viedol modlitbu za obete zemetrasenia, aby sa odstránilo utrpenie Nepálčanov. Veď, keď sa vcítime do druhých, zabúdame na seba a svoje ego. Duševne a duchovne rastieme…

Anna Galovičová

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972