Jaroslav Baláž na pretekoch vznášadiel v Južnej Kórei

13. augusta 2013 Off Od

Počas prvého augustového víkendu sa konali po prvý krát v histórii na Juho-Kórejskom ostrove Wando-gun medzinárodné vytrvalostné a rýchlostné preteky vznášadiel. Pretekov sa zúčastnilo 19 domácich a 14 zahraničných súťažiacich z 11. krajín z celého Sveta, ktorých si vybral organizátor podujatia podľa doteraz dosiahnutých najlepších výsledkov na medzinárodných a Svetových súťažiach, medzi ktorými bol aj člen Klubu vodného motorizmu a vodných športov Piešťany – Jaroslav Baláž (na snímke tretí sprava v prvej rade).

[singlepic id=45773 w=520 h=340 float=center]

 

Hlavným cieľom podujatia bolo spropagovanie vznášadiel a tohto športu v regióne, získanie skúseností pre domácich jazdcov a nováčikov a vychovať novú generáciu športovcov, ako aj získanie skúseností s organizovaním medzinárodných podujatí s výhľadom na hosťovanie Majstrovstiev Sveta v budúcnosti.

Najväčším problémom počas podujatia boli problémy s funkčnosťou a spoľahlivosťou samotných súťažných vznášadiel, ktoré pre súťažiacich zabezpečoval domáci klub, kde sa najviac prejavili takmer žiadne predchádzajúce skúsenosti tejto techniky. Z toho dôvodu súťaž pokračovala po prvom dni ako exhibícia.

Napriek tomu a aj vďaka veľkému úsiliu organizátorov prvé medzinárodné preteky v Južnej Kórei splnili cieľ a vzbudili záujem o tento netradičný šport a je viditeľný značný záujem o rozvoj tak rekreačných, ako aj súťažných vznášadiel zo strany vedenia športu v Južnej Kórei. Taktiež domáci nováčikovia si odniesli od skúsených kolegov neoceniteľné skúsenosti, ktoré im pomôžu rýchlo dohnať ťažkú konkurenciu. Na základe toho je veľmi pravdepodobné, že v krátkej dobe budeme môcť privítať kórejských jazdcov aj na podujatiach Svetovej, ale aj Európskej vznášadlovej federácie, ktoré Klub vodného motorizmu a vodných športov Piešťany organizuje s dlhou tradíciou aj na Slovensku a Česku.

Text: Martina Bábiková Foto: Václav Todt