Connect with us

Vaše PNky

Erasmus pre mladých podnikateľov alebo Ako som sa ocitla na ekologickom hospodárstve v poľskom Grzybove

Published

on

Grzybov je maličká, na prvý pohľad celkom nezaujímavá dedina v Mazovskom vojvodstve, 90 km západne od Varšavy. O tom, že opak je pravdou som sa presvedčila v priebehu troch mesiacov, ktoré som strávila u skúseného podnikateľa Petra Stratenwertha vďaka programu Európskej únie Erasmus pre mladých podnikateľov.

[singlepic id=39561 w=520 h=340 float=center]

 

Čo teda robí Grzybov takým výnimočným miestom? Ekologické hospodárstvo Ewy a Petra Stratenwertových, ich bio pekáreň a švajčiarska syráreň a hlavne ekologicko – kultúrne združenie Zrno, ktorého korene siahajú do osemdesiatych rokov, a ktorého hnacím motorom je Ewa.

Príbeh Ewy a Petra je ešte o to zaujímavejší, že Peter je Švajčiar. V roku 1987, fascinovaný spôsobom obrábania pôdy v Poľsku, teda tradične, bez prehnanej mechanizácie, ktorá už v tom čase bola „výsadou“ Švajčiarska, rozhodol sa spolupracovať pri zakladaní ekologicko – roľníckeho spolku Zrno. V priebehu rokov sa charakter spolku úplne zmenil až nabral súčasnú podobu. Teraz je hlavným poslaním Zrna edukácia o trvalo udržateľnom rozvoji a lokálna činnosť.

Ewa, rodená Varšavčanka, cíti, že jej osobnou misiou je premena rázu dedinky v spolupráci s miestnymi obyvateľmi a budovanie mostov. Vďaka tvorivým dielniam, ktoré usporadúvajú nielen pre tunajšie deti, ale tiež pre deti z mesta, vytvárajú mosty medzi mestom a dedinou. Spoločne s moldavskými partnermi Eco-Tiras a Generation Pro si predsavzali spájať mosty medzi poľskou a moldavskou mládežou, medzi chudobnou a bohatou krajinou a tiež medzi mládežou z pohnevaných častí Moldavska.

Jednou z dôležitých iniciatív Zrna je účasť v projekte Grundtvig a nový cieľ vytvorenia Ľudovej univerzity zameranej najmä na ekologické roľníctvo. O Grzybove, Ewe a Petrovi, o Zrne, o ich nápadoch a projektoch by som mohla ešte veľa napísať, no pozornosť si zaslúži aj program Erasmus pre mladých podnikateľov.

A čo to teda je? Erasmus pre mladých podnikateľov je pilotným programom Európskej únie, ktorý začínajúcim podnikateľom umožňuje získať skúsenosti od podnikateľov z iných členských štátov. Európska komisia chce, aby sa stal permanentnou schémou, s väčším rozpočtom. Cieľom je čo najviac podporiť cezhraničný obchod.

Po tom, čo som napísala, vyvstávajú prirodzené otázky: Ako, kto a kde sa môže prihlásiť do programu, na ako dlho, kto je pisateľka tohto článku a čo robila v Poľsku?

Môže sa prihlásiť každý začínajúci podnikateľ, teda nie len mladý, ale aj ten, ktorý rozbehol biznis nedávno, alebo sa chystá začať, no potrebuje skúsenosti niekoho už etablovaného. Na Slovensku sú dve sprostredkovateľské organizácie, ktoré pomáhajú začínajúcim podnikateľom nájsť vhodného hosťujúceho partnera. Mne pomáhala firma VIC –Velmax z Prešova. U skúseného podnikateľa možno pobudnúť od jedného mesiaca do šiestich, ja som v Poľsku strávila tri mesiace.

Môj príbeh v skratke: Po skončení štúdia prekladateľstva som cestovala. Už na začiatku mojej výpravy v Španielsku som sa dostala do malej dedinky v horách, kde ľudia žijú jednoducho a tradične, a jedným z príjmov tejto komunity je ekologická pekáreň. Vtedy som prvýkrát ochutnala kváskový chlieb upečený zo zdravého obilia. A odvtedy som chcela jesť už len taký.

Moje cesty ma priviedli na Nový Zéland. Tam som ako WWOOF (sieť spájajúca dobrovoľníkov a ekologických farmárov) dobrovoľníčka navštívila niekoľko hospodárstiev, komunít a pekární, kde súčasťou každodenného pokrmu bol domáci kváskový chlieb.

U nás mi niečo také chýba a vďaka môjmu pobytu v poľskom Grzybove som sa dozvedela ako s takou pekárňou začať a ešte oveľa viac.

Pár viet pre skúsených piešťanskych podnikateľov: Podnikatelia, ktorí sa chcú podeliť so svojimi know-how, získať nových priateľov, kontakty v zahraničí a možno aj nové obchodné partnerstvá, sú jednou z najdôležitejších súčastí celého programu. Na Slovensku sú takí iba štyria. Myslím si, že je to hlavne kvôli neinformovanosti. Touto cestou chcem všetkých povzbudiť, aby navštívili internetovú stránku programu www.erasmus-entrepreneurs.eu/ a dozvedeli sa viac.

[nggallery id=2125]

Text: Vladimíra Bolješiková Foto: Zosia Wlodarczyk, Helena Puszka, Rafal Moskal

Continue Reading

Koktail

V SOŠ Rakovice otvorili dvere pre verejnosť

Published

on

By

Brány Strednej odbornej školy Rakovice sa v dňoch 18.-20. októbra otvorili pre žiakov základných škôl, rodičov a priateľov školy a všetkých, ktorí mali záujem oboznámiť sa s možnosťami štúdia a zažiť pohodovú atmosféru v tejto škole.


Počas Dní otvorených dverí sa návštevníkom venovali žiaci odboru manažment regionálneho cestovného ruchu, ktorí im ukázali školské triedy, pracoviská odborného výcviku, internát aj starobylú sýpku. Obdivovať mohli jesennú výzdobu, ktorá je každý rok originálna a tvoria ju žiaci odborov viazač – aranžér kvetín a floristika. Vystavené aranžérske výrobky – smútočnú väzbu si mohli návštevníci aj zakúpiť a ak mali záujem, pod odborným dohľadom si uviazali malú kytičku. Neobyčajná bola výstava erbov obcí Mikroregiónu nad Holeškou, na ktoré aranžéri použili len prírodné materiály, ako napríklad kukuricu, mak, ryžu, sušenú mletú papriku a ďalšie.

Atraktívnym objektom je starobylá sýpka postavená v 19. storočí, ktorú žiaci upravili na múzeum historických poľnohospodáskych strojov a náradia a predmetov do domácnosti, ktoré používali naši predkovia. Hostí sem lákala vôňa čerstvých palaciniek a čaju, ktoré sa tu podávali.

Ďalšia možnosť teplého občerstvenia bola v slávnostne vyzdobenej školskej jedálni, kde žiaci odboru manažment regionálneho cestovného ruchu Natália Jankechová, Jaroslava Talianová, Natália Teličiaková a Jaroslav Samohýl pripravovali talianske gnocchi s rajčinovým ragú, polpety – placky z mletého mäsa so šalátom Coleslaw a lievance s ovsenými vločkami s tvarohovou penou a jablkovým čatní pod vedením profesionálneho kuchára Mária Ivanoviča, ktorý pôsobí ako šéfkuchár vo Viedni. Asistovali mu aj počas gastronomickej show, kde návštevníkom predviedol prípravu náročnejšieho jedla. Hostia si mohli tiež pochutnať na ovocných dezertoch, ktoré priniesli do súťaže gazdinky z okolia. Tradičné remeslá predstavili košikár p. Zeman z Durcech doliny a p. Kozáková z Rakovíc, ktorá piekla voňavé oblátky.


Inšpiratívne ukážky nových trendov vo floristike predviedol majster odborného výcviku v SOŠ Rakovice Ing. Patrik Komár počas floristickej show. Návštevníci mali možnosť sledovať, ako vyzdobil svietnik, dekoračnú nádobu do interiéru aj netradičnú kyticu.
Žiaci prezentovali svoje zahraničné aktivity na stážach, ktorých sa zúčastnili prostredníctvom projektov Erasmus+, úspešní absolventi sa pochválili prezentáciou letnej animačnej praxe v Turecku a Grécku, kde pracovali pre cestovné kancelárie Satur a Fifo.
Pre mladých vedcov boli pripravené ukážky experimentálnej práce vo výučbe biológie. Kto mal chuť, mohol si vyskúšať nový šport discgolf, pre ktorý sú v školskom parku ideálne podmienky.


Dni otvorených dverí sú nielen prehliadkou zručnosti a vedomostí žiakov, ale majú možnosť prezentovať svoje záľuby, ktorým sa venujú vo voľnom čase. Predviedli sa skvelí hudobníci, speváci aj recitátor.

Aj v tomto roku žiaci a pedagógovia pripravili pre návštevníkov bohatý program a na svoje si prišli tí, ktorí obdivujú krásu prírody a kvetín, gurmáni, aj tí , ktorí sa chceli zabaviť či poučiť. SOŠ Rakovice sa týmto podujatím zapojila do 3. ročníka Európskeho týždňa odborných zručností, ktorý organizuje Európska komisia a do ktorého sa zapájajú všetky členské štáty EÚ.

Z. Bučková

Continue Reading

Novinky

Plávanie: Plavci PPK úspešní na dlhých tratiach

Published

on

By

S novým školským rokom vstúpili pretekárski plavci na Slovensku do zimnej plaveckej sezóny 2018/2019 a hneď druhý septembrový víkend bojovali mladší žiaci zo západného Slovenska v 25-metrovom bazéne v Trenčíne o medaily v 3. kole FPD Slovenského pohára žiakov. Pretekov sa zúčastnilo celkom 33 klubov, medzi nimi aj Piešťanský plavecký klub (PPK).

Podujatia sa zaň zúčastnili Luis DZURO (2009), Filip HORVÁTH (2007), Alexandra BAJUSOVÁ (2008), Chiara BISCONTINI (2009), Daniela BREŽNÁ (2008), Nikoleta CHALÁSOVÁ (2008), Linda HORŇÁKOVÁ  (2008), Pavlína LEHUTOVÁ (2009), Sára MIKULÁŠOVÁ (2009) a Barbora PAVLÍKOVÁ (2010). Malým plavcom gratulujeme a želáme veľa úspechov v ďalších pretekoch.

V sobotu 29. 9. 2018 bol 25-metrový bazén v Považskej Bystrici dejiskom Jesenných majstrovstiev ZSO (západoslovenského okruhu) v plávaní na dlhých tratiach: 400m, 800m, 1500 voľný spôsob. Sily si zmerali plavci zo 14-tich západoslovenských klubov. Za PPK plávali Juraj Soldán (2002), ktorý si na 400m a 800m vyplával 2 strieborné medaily, Viktor Malík (2002), Matej Držík (2003) a Lukáš Kunic (2004), ktorý získal na 400m a 800m 2 zlaté medaily. Tomáš Jakubček (2005) získal bronz na 400m, Jakub Soldán (2005) si vyplával bronz na 400m a striebro na 800m.

Hodnotné výkony podali aj dievčatá. Lucia Džíková (2003) získala striebro na 800m, Lea Chromiaková (2006) 2 zlaté medaily na 400m a 800m, Patrícia Lehutová (2006) získala bronz na 400m a striebro na 800m, Lenka Bílená (2007), Elisa Biscontini (2007), Eliška Drahovská (2007), Barbora Otrubová (2007) a Daniela Studená (2007), ktorá získala zlato na 400m.

-ich-

Continue Reading

Novinky

River Plate spomínali na spoluhráča

Published

on

By

V sobotu 29. septembra 2018 sa uskutočnilo stretnutie bývalých hráčov River Plate pri príležitosti 5.výročia spomienky na nášho spoluhráča a dobrého kamaráta Dana Románka, ktorý nás opustil po krátkej, ťažkej chorobe v júli 2013.

Zraz sme mali o 14.00 u Dina. Po krátkom zvítaní a privítacom štamperlíku sme sa presunuli na neďaleké ihrisko hotela nachádzajúceho sa v blízkosti. Brankári si vybrali nasledovné mužstvá. Za výber brankára Cuca Mayera hrali Vlado Mondok, Jaro Žitňanský, Jožo Benko, Jano Putek a Ľuboš Borovský. Výber brankára Ivana Románka tvorili hráči Ivan Beitl, Marek Borovský, Dado , Ivana Románeková a Béla. Druhý polčas si chvíľu zachytal za oba výbery aj Peter Chnapko. Rozhodcom zápasu bol Mikino Mikuda. Zápas sa skončil po tuhom boji víťazstvom výberu Cuca Mayera 7:5, keď sa o góly podelili Jaro Žitňanský 4, Jožo Benko 2, Jano Putek, za súpera skórovali Ivan Beitl 3, Marek Borovský a Dado … Druhý polčas si chvíľu zapískal aj Cuco Mayer, ktorý pre pasivitu oboch mužstiev zápas prerušil a nariadil slivovicové občerstvenie.

Po zápase sme sa vrátili späť k Dinovi, kde nás už čakal chutný guľáš, pivečko a miestami aj slivovička, ktorú nám z futbalových nebies poslal Danči Románek. Túto fľašku výbornej slivovice dal Dano svojmu bratovi Ivanovi ešte v dobe, keď žil a ten ju teraz priniesol pri príležitosti oslavy svojich 50-ich narodenín. Pri spomienke na Dana nám vyhŕkla aj nejaká tá slzička, ale ako sa vraví, sú slzy, za ktoré sa žiadny poriadny chlap hanbiť nemusí.

Na všetko, čo sme s River Plate zažili sme spomínali do neskorých večerných hodín. Titulu sme sa síce nikdy za svojho pôsobenia v mestskej lige nedočkali, na mužstvá ako HSV, Sporting, Manchester, či FKF sme v dobách ich najväčšej slávy jednoducho nemali. No boli sme kolektív, na ktorý sa nezabúda. Od založenia klubu River Plate ubehlo už 38 rokov. Manažér Cuco vtedy nepotreboval žiadny mobil, žiadnu sociálnu sieť a dobre vedel, že na každý zápas mu tam príde 10-15 ľudí, aj keď sa hralo na jeseň už od 7.30 a často bývala riadna „kosa“. Košaté stromy na Lide, či Maccabei boli tými najvyhrievanejšími šatňami, aké sme si len mohli predstaviť. Tie časy už vrátiť nemôžeme, ale spomienky ostanú v našich hlavách naveky.

František „Cuco“ Mayer

Continue Reading

Reklama

Populárne články