Connect with us

Šport

Zhrnutie sezóny v Motorsport Club Piešťany

Published

on

Počas roku 2011 šestica jazdcov Motorsport Clubu Piešťany zaznamenala dohromady 71 štartov v pretekch, v ktorých dosiahli množstvo výborných výsledkov. Suma-sumárum zo spomínaného počtu štartov skončili naši 34-krát na stupňoch víťazov, z čoho bolo 10 prvých, 5 druhých a 19 tretích miest. V rámci svojich kategórii, v celkovom hodnotení sezóny 2011, skončili v prvej trojke všetci šiesti . Konkrétne, tretie miesta obsadili Tomáš Komár v slalomárskej S2-1600, Alenka Vavrincová v slalomárskej Dámskej trofeji, rallysti Tomáš Vrábel – Pavol Michalec v A1-1400, v Minirally Cupe a Daniel Summer v KZ-Open 125, v Open Cupe. Vicemajsterkou v opencupových Rotaxoch Max sa stala Timea Glossová a majstrom v triede T-1600, kopcového TatryDonau Cupu, sa stal Martin Pikus. Skrátený prehľad účinkovania našich jazdcov, v jednotlivých seriáloch, si môžete prečítať nižšie.
[singlepic id=22665 w=480 h=360 float=center]

Open Cup
V motokárovom seriáli Open Cup sme mali dvoch zástupcov a to Daniela Summera, jazdiaceho na ráme Maranello s motorom TM, v kategórii KZ-Open a Timeu Glossovú s rámom CRG, motorom Rotax, v kategórii Rotax Max. Glossová absolvovala všetky preteky okrem nie príliš šťastne zorganizovaného podujatia v nitrianskom Agrokomplexe, počas Autosalónu. Z ôsmych účastí stála na stupňoch víťazov päťkrát, z toho raz dokonca zvíťazila. Dobrými výkonmi počas celej sezóny si tak vyjazdila zaslúžené druhé miesto, so ziskom 266 bodov. Za dobrú môže považovať sezónu aj Daniel Summer, ktorý odjazdil rovnako všetkých osem pretekov, no v jednom ho zradila technika a body si z neho neodniesol. V ostatných siedmych sa postavil na stupne víťazov štyrikrát a dohromady nazbieral 199 bodov. Tie mu stačili na zisk tretieho miesta.
[singlepic id=22660 w=480 h=360 float=center]

AZ Pneu Autoslalom
Autoslalomu sa zúčastňoval Tomáš Komár, na Honde CRX a Honde Civic VTEC, Alenka Vavrincová na Honde Civic VTEC a Martin Pikus na Honde Civic VTi a Civic VTEC. Komár sa zúčastnil všetkých 10 závodov sezóny, na stupne víťazov sa prebojoval štyrikrát a v ďalších štyroch prípadoch mu „bedňa“ ušla len o kúsok. Dohromady nazbieral 86 bodov a v kategórii S2-1600 skončil celkovo tretí. Komár bol v tomto roku aj držitelom licencie SAMŠ a v Majstrovstvách SR obsadil celkové štvrté miesto. Vavrincová mala dobrý predovšetkým stred sezóny, keď skončila v prvej trojke štyrikrát za sebou.  Posledné tri preteky síce nedopadli podľa predstáv, no napokon jej 87 bodov stačilo na tretie  miesto. Na druhé miesto jej chýbali iba 3 body, ktoré mohla získať v poslednom preteku sezóny, ak by bola o 0,765  sekundy rýchlejšia. Pikus sa tento rok zúčastnil iba troch pretekov Autoslalomu a odniesol si piate miesto z Trenčína v S2-1600 a tretie a piate z Piešťan v silnejšej SS2-1600.
[singlepic id=22672 w=480 h=360 float=center]

Minirally Cup
Kompletného seriálu MRC sa premiérovo zúčastnila posádka Tomáš Vrábel – Pavol Michalec, na Daihatsu Charade 4×4. Auto bolo zaradené do kvalitne obsadenej kategórie A1-1400. Posádka v premiérovej sezóne získala množstvo skúseností, od príjemných v podobe víťazstva až po menej príjemné, keď skončili s autom na streche. Všetkým ale prešli a na záver sezóny sa môžu radovať z výborného tretieho miesta, ktoré sa im podarilo vybojovať až v poslednom preteku sezóny. Spolu sa im teda v siedmych pretekoch podarilo dostať sa na „bedňu“ trikrát, pričom v predposlednom preteku sezóny si pripísali aj svoje premiérové víťazstvo.
[singlepic id=22675 w=480 h=360 float=center]

TatryDonau Cup
Seriál TDC si v tomto roku prešiel mnohými nepríjemnosťami, či už v podobe odchodu zakladateľa J.Studeniča z funkcie promotéra, tragickej nehody mladého pretekára, či zrušením niekoľkých pretekov z dôvodu neochoty SAMŠu vydať povolenie na usporiadanie preteku, alebo vnútornými rozpormi medzi organizátormi. Cez to všetko sa ale podarilo zorganizovať šesť dvojpretekov, z ktorých sme mali účasť na štyroch, pričom jeden sme aj pomáhali zorganizovať. Suverénne si počínal najmä Martin Pikus, na Honde Civic VTi, ktorý premenil osem štartov na 5 víťazstiev a 3 druhé miesta a suverénne sa tak stal majstrom kategórie T-1600. O niečo slabšie si viedol Tomáš Komár, na Honde CRX, keď hneď v prvom preteku zničil motor. Neskôr štartoval len v troch pretekoch, z ktorých si odniesol dve tretie a jedno druhé miesto.
[singlepic id=22662 w=480 h=360 float=center]

Moravský pohár/Majstrovstvá SR
Moravský pohár sa svojho času spojil s Majstrovstvami SR a ako veľmi dobre organizovaný seriál začal lákať stále viac profesionálnych jazdcov, zúčastňujúcich sa aj na renomovaných, medzinárodných podujatiach. Narastajúca konkurencia stále viac zťažuje lepšie umiestnenie, čo pocítili aj naši pretekári. Daniel Summer, ani Timea Glossová nedokázali počas sezóny dosiahnuť na stupne víťazov. Summer bol so svojím Maranellom zaradený do MSR, kategórie ICC+KZ2, kde odjazdil 4 preteky, získal 113 bodov a obsadil 6.miesto. V sezóne 2011 sa rozhodol neabsolvovať preteky v Čechách a zúčastnil sa iba troch domácich a jedného rakúskeho. Glossová na CRG mala účasť pestrejšiu, keď vynechala iba pretek v Českej Lípe. Do bodovania Moravského pohára si pripísala 153 bodov, ktoré v silnej a početnej konkurencii stačili iba na 7.miesto.
[singlepic id=22668 w=480 h=360 float=center]

Autor: TK

[nggallery id=1262]

Continue Reading

Šport

Basketbal: Piešťanské Čajky museli kvôli covidu odrieknuť zápasy

Published

on

By

Piešťanské Čajky sa aktuálne nachádzajú v zložitom období. Namiesto toho, aby sa intenzívne pripravovali na vyvrcholenie dobre rozbehnutého súťažného ročníka, musia riešiť komplikovanú situáciu, aby boli vôbec schopné v dohľadnej dobe nastúpiť k súťažnému stretnutiu.

Pre kontakt s pozitívnou osobou počas posledného zápasu nadstavbovej časti Niké Extraligy Žien v Šamoríne musel celý tím absolvovať 14 dňovú karanténu. Bohužiaľ, ani Čajkám sa covid-19 nevyhol, štyri hráčky si nepríjemnou infekciou prešli a v týchto dňoch im končí 14 dňová karanténa. Hráčky, ktoré boli celý čas negatívne sa vrátili do tréningového procesu po skončení domácej izolácie v nedeľu 7. marca.

Klub vzhľadom na aktuálnu situáciu musel zrušiť účasť v štvrťfinále play-off Európskej basketbalovej ligy EWBL, kde sa na neutrálnej pôde v Rige mali Čajky v termíne 15. – 16.3.2021 predstaviť proti ruskému tímu NIKA Syktyvkar.  Čajkám zostávajú odohrať do konca nadstavbovej časti Niké Extraligy žien dva zápasy – doma proti Young Angels Košice (13.3.2021) a v Ružomberku (17.3.2021). Nadstavbovú časť je potrebné dohrať do 19.3. a preto už nie je veľký priestor na manévrovanie. V termíne 20. – 21.3.2021 sa uskutoční Slovenský pohár v Košiciach a následne 24.3.2021 odštartuje play-off štvrťfinálovými sériami.

Čajky sa však aktuálne nachádzajú v stave, kedy nemajú dostatočný počet spôsobilých hráčok, ktoré môžu v najbližších dňoch nastúpiť do zápasu, keďže okrem pozitívnych prípadov na covid-19 majú ďalšie hráčky na dlhšiu dobu zranené.

Klub sa preto musel zaoberať aj krajným riešením, a to nenastúpiť na zvyšné dva duely nadstavbovej časti Niké Extraligy žien, ktoré v tom prípade budú skontumované v neprospech Piešťan s priznaním bodu. S určitosťou sa tak stane v zápase s Young Angels Košice, čo už klub aj oznámil súperovi i hracej komisii SBA. S najväčšou pravdepodobnosťou čaká rovnaký osud aj duel s Ružomberkom.

„Veľmi nás táto situácia mrzí, no žiaľ aj to prináša doba, v ktorej práve žijeme. Zdravie hráčok je u nás vždy na prvom mieste a preto v tejto chvíli nevidíme iné riešenie. Veríme, že ho všetci pochopia. Hráčky, ktoré prekonali covid – 19 pustíme do tréningového procesu až po dôkladnom lekárskom vyšetrení a preto nie je reálne, aby pár dní po skončení karantény podstúpili plné zaťaženie. Keď k tomu pridáme ďalšie hráčky, ktoré už dlhšie laborujú so zraneniami tak sme v stave, kedy nie je možné nastúpiť na zápas v rozumnom počte. Navyše aj zdravé hráčky, ktoré neboli pozitívne museli absolvovať 14 dňovú karanténu a boli tak dva týždne bez tréningu. Robíme všetko preto, aby sme sa dali dokopy a mohli nastúpiť na Slovenskom pohári 2021 v Košiciach a následne vstúpiť do play-off v dostatočnom zložení,“ uviedla k aktuálnej situácii v Piešťanských Čajkách generálna manažérka klubu Bronislava Borovičková.

Zdroj: piestanskecajky.sk Foto: Laco Duračka

Continue Reading

Šport

Filip Lányi zaplával slovenský rekord

Published

on

By

Od 5. do 7. marca sa v Šamoríne – Čilistove uskutočnili plavecké preteky 59. ročník Veľkej Ceny Slovenska. V olympijskom tréningovom stredisku x-bionic® sphere sa prezentovali plavci štyroch krajín. Okrem 33 domácich klubov sa zúčastnili plavci z 12 českých, 5 slovinských klubov a 1 z Malty.

Preteky boli v dnešnej zložitej dobe výnimočnou príležitosťou na porovnanie a test aktuálnej výkonnosti. Celkovo sa na podujatí zúčastnilo pri dodržiavaní presných pravidiel a prísnych hygienických podmienok 216 plavcov z 52 klubov. ŠPK Kúpele Piešťany mal zastúpenie štyroch dievčat a štyroch chlapcov. Športovú stránku vystúpenia našich pretekárov hodnotíme veľmi úspešne. Zaplávali veľké množstvo osobných rekordov a posunuli sa vo svojej výkonnosti smerom nahor. Najúspešnejší z našich bol Filip Lányi.

V disciplínach 400 a 800 v.sp. sa mu podarilo zaplávať B limity na majstrovstvá Európy aj majstrovstvá sveta juniorov. Na 400 v.sp. prekonal slovenský rekord kategórie juniorov na 50 m bazéne o 52 stotín sekundy. Predošlý rekord držal Adam Rosipal ORCA BA, ktorý zaplával ho na majstrovstvách sveta v roku 2017 v Indianapolise USA.

Filip v uvedených dvoch disciplínach obsadil tretie miesto v kvalitnej zahraničnej konkurencii ako najrýchlejší zo Slovákov.

V úspešných vystúpeniach, tak ako v minulých pretekoch, pokračovala Olívia Ana Šprláková-Zmorová. Vyhrala disciplínu 400 PP v osobnom rekorde a len tesne zaostala za B limitom na majstrovstvá Európy juniorov. Na 400 v.sp. si to však vynahradila a potvrdila B limit na majstrovstvá Európy juniorov ako štvrtá , tesne pod stupienkom víťazov.

Lea Chromiaková vybojovala dve štvrté miesta v ťažkých disciplínach na 200 motýlik a 400 PP. Zemiakovú medailu si v kvalitnom najlepšom osobnom výkone vyplával aj Lukáš Kunic na 1500 v.sp.. Na VC Slovenska sa nám darilo. Organizátorovi, Slovenskej plaveckej federácii patrí uznanie a pochvala za organizačné zvládnutie pretekov, ako aj za technické zabezpečenie .

V tradičnom športe Piešťancov, v plávaní, sa nám už dlho darí. Kedy si to však po desaťročiach nečinnosti všimne aj radnica je pre nás všetkých veľkou záhadou.

Text: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Novinky

Plávanie: Piešťanci obstáli v slovenskej špičke, pretekali v tréningovej bubline

Published

on

By

V dňoch 19. až 21. februára sa konali v tréningovej bubline X-BIONIC® Sphere v Šamoríne kontrolné plavecké preteky juniorov a seniorov, na ktorých sa zúčastnila takmer celá slovenská špička. Za ŠPK Kúpele Piešťany štartoval  dvanásťčlenný výber šiestich chlapcov a šiestich dievčat. Plávalo sa na 25 metrovom bazéne. Všetci účastníci pretekov prešli dvojnásobným, niektorí aj trojnásobným testovaním pred pobytom a počas samotného pobytu v zariadení. Plavcom Kúpeľov sa darilo a vybojovali spolu 23 medailových umiestnení. Osem zlatých, deväť strieborných a šesť bronzových.

V pretekoch bola najúspešnejšia Olívia Ana Šprláková-Zmorová, keď svoje víťazstvá v disciplínach 1500 v.sp., 400 v.sp., 400PP okorenila slovenským rekordom na 1500 v.sp. v kategórii junioriek. Slovenský rekord prekonala o viac ako 6 sekúnd.

Starý rekord držala taktiež naša pretekárka Sára Niepelová, tohto času študujúca v USA. Na 200 PP sa Olívia Ana postavila vďaka osobnému rekordu na strieborný stupienok. Lea Chromiaková, juniorská reprezentantka SR, vyhrala 400 v.sp. a 200 motýlik, striebro brala na 100 motýlik a bronzovými medailami ju dekorovali za 1500 v.sp. a 200PP. Taktiež pekná medailová porcia.

Rebeka Buková si urobila radosť víťazstvom na 200 znak a druhým miestom na 100 znak vo svojej dvojročníkovej kategórii junioriek. Katarína Lopatková sa po prechode zo žiackej kategórie medzi mladšie juniorky veľmi pekne udomácňuje v novej kategórii a vybojovala si tri druhé priečky za výkony na 400v.sp., 1500 v.sp. a 400PP. Svojimi zlepšeniami potvrdila zaradenie do juniorskej reprezentácie SR v plávaní. Na strieborný stupienok víťazov sa po bojovnom výkone postavila za 200 motýlik Veronika Luciaková.

Medzi chlapcami sa darilo Lukášovi Kunicovi, ktorý je od začiatku tohto roka tiež zaradený v juniorskom reprezentačnom výbere bazénových plavcov, keď vyhral 400 PP, strieborný bol na 800 v.sp. a na tretí stupienok sa postavil po absolvovaní 400 v.sp. a 200 PP. Sľubnými výkonmi a zlepšeniami sa v kategórii žiakov prezentoval Patrik Tapušík, ktorý zvíťazil na 1500 v.sp. a tretiu priečku si vyplával na 400PP.

Filip Lányi sa po tréningovom výpadku potešil osobnými zlepšeniami a druhým miestom na 100 znak ako aj bronzovou medailou na 50 znak.

Dnešná doba športu nepraje a príprava mladých športovcov je pre rodičov aj klub finančne náročná, ak chceme deti pri športe udržať na vysokej výkonnosti. Plavcom ŠPK Kúpele Piešťany sa to po ročnom boji s obmedzeniami spôsobenými pandémiou zatiaľ relatívne darí. Najväčšie straty zatiaľ očakávame v príprave najmladších detí v prípravke. Veľmi záleží na osobnej aktivite každého jednotlivca v suchej príprave, aj keď plavci patria do vody. Všetci priaznivci športu by určite radi videli aspoň v diaľke iskričku nádeje v podobe návratu na športoviská.

Text a foto: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Reklama

Populárne články