Connect with us

Šport

Záver sezóny v Motorsport Clube

Published

on

V jesenných mesiacoch sa uskutočnilo niekoľko podujatí s účasťou našich pretekárov. Príjemným prekvapením bolo najmä striebro Timei Glossovej v Trebaticiach, ale rovnaké umiestnenie priviezol aj Tomáš Komár spod Pezinskej Baby. Rallysti sa opäť vydali až na „ďaleký“ východ, zostali však tesne pod stupňami víťazov, rovnako ako motokáristi v poslednom preteku Open Cupu.

[singlepic id=37607 w=550 h=550 float=center]
7.-8. septembra
Rally Košice
Po minuloročnej premiére na veľkej rally sa posádka Tomáš Vrábel – Pavol Michalec vrátila do Košíc aj na sklonku tejto sezóny. Jedna z najdlhších a najťažších súťaží tejto sezóny merala viac než 70 súťažných kilometrov a pozostávala zo šiestich tratí. Dvojdňovú súťaž sa im nakoniec podarilo dokončiť na štvrtom mieste v kategórii a na dvanástom celkovo. Podrobnejšie o ich účinkovaní sa dozviete tu: http://www.vmrallyteam.sk/?p=511
[singlepic id=37614 w=550 h=550 float=center]

8.-9. septembra
Moravský pohár Trebatice
Posledné dva preteky sezóny českého seriálu, spojeného s Majstrovstvami SR sa konali na Slovensku. Septebrový pretek na domácej trati absolvovala Timea Glossová s CRG, v kategórii Rotax Max. Glossová už v meranom tréningu naznačila, že by mohla v konkurencii ôsmych jazdcov obsadiť zaujímavé miesto, keď dosiahla druhý najrýchlejší čas, so stratou iba 0,07 sekundy na rýchlejšieho Krestu. Tento český pretekár bol v nasledovných troch rozjazdách jediný, kto bol od Glossovej rýchlejší a tak v záverečnom zúčtovaní obsadila druhé miesto. Toto umiestnenie je v rámci Moravského pohára pre Glossovú doposiaľ najlepším umiestnením.
[singlepic id=37605 w=550 h=550 float=center]

15. septembra
Autoslalom Paddock
Po druhýkrát v tejto sezóne sa slalomári stretli v rodisku seriálu, pod Pezinskou Babou. Trochu sklamaním bol počet súťažiacich, ktorý na tejto tradičnej trati dosiahol len 56. Priepustnosť trate a malého depa je niekde okolo 100 áut, čiže približne polovičná obsadenosť poskytovala pretekárom až nezvykle veľa miesta. V triede S2-1600, kde máme nášho zástupcu, Tomáša Komára, sa predstavilo 11 pretekárov, pričom šestica z nich dokázala jazdiť časy pod jednu minútu. Najrýchlejším bol opäť Novák na Saxe, druhý skončil Komár na Honde CRX, so stratou 2,7 sekundy na víťaza a náskokom iba 0,2 sekundy pred tretím Frnčom na Saxe. V celkovom poradí obsadil Komár 12. miesto, čo je zatiaľ jeho najvyššie umiestnenie.
[singlepic id=37602 w=550 h=550 float=center]

REKLAMA

29. septembra
Open Cup Dunajská Streda
Posledný závod sezóny slovenského motorkárového seriálu sa uskutočnil v Trebaticiach. Na domácej trati sa predstavil Daniel Summer v triede KZ Open a Timea Glossová medzi Rotaxami. Obaja si odniesli z trebatického preteku rovnaké – 4. miesto. I keď „zemiaková“ medaila nieje príliš populárna, posledný pretek sezóny znamenal aj uzavretie šampionátu a v tom sa obom našim darilo vynikajúco. Jak Summer, tak Glossová sa nakoniec stali víťazmi svojich kategórii.
[singlepic id=37609 w=550 h=550 float=center]

6.-7. októbra
Moravský pohár/MSR Dunajská Streda
Na záverečný pretek motokárovej sezóny dorazilo do Dunajskej Stredy 13 jazdcov kategórie Rotax Max, kde sme mali našu zástupkyňu, Timeu Glossovú. Tá prišla zabojovať o celkové 3.miesto. To mohla získať iba ak by pred seba nepustila Čecha Doležala. Ten však dokázal v prvých dvoch rozjazdách vybojovať 2. a 3. miesto, kým Glossová len 3. a 5. V poslednej rozjazde pridala šiestu priečku a z Dunajskej Stredy si tak odviezla 5. miesto. V celosezónnom zúčtovaní skončila teda štvrtá s 207 bodmi a stratou 9 bodov na stupne víťazov. V ICC+KZ2 sa prišiel rozlúčiť so sezónou Daniel Summer. V prvej rozjazde skončil medzi licencovanými jazdcami na štvrtom mieste, ale v druhej musel už v treťom kole odstúpiť. V poslednej dojazdil opäť štvrtý.
[singlepic id=37604 w=550 h=550 float=center]

13. októbra
Autoslalom Slovakiaring
Predposledný podnik seriálu sa uskutočnil na okruhu Slovakiaring, kam si na najrýchlejšiu a najdlhšiu trať seriálu prišlo zmerať sily 93 jazdcov. Hladký priebeh pretekov narušila nepríjemná havária, po ktorej organizátori prestavali trať. To príliš nepomohlo Tomášovi Komárovi, ktorý v nanovo rozbehnutom druhom kole zhodil kužeľ a v konečnom zúčtovaní klesol o dve miesta, až na šieste, čo je v tejto sezóne jeho najhoršie umiestnenie. Rovnako v celkovom poradí skončil po prvýkrát mimo bodov, na 32. mieste.
[singlepic id=37608 w=500 h=500 float=center]

17. novembra
Autoslalom Trebatice
Do Trebatíc sa prišlo so slalomárskou sezónou rozlúčiť 63 pretekárov. Pomerne nízky počet súťažiacich potvrdil mierne klesajúci záujem o tento druh motoristického športu. Nás zaujímala opäť kategória S2-1600, kde jazdil Tomáš Komár s Hondou CRX. Komárovi tento rok vyšiel hlavne stred sezóny, keď vystúpil na stupne víťazov šesťkrát za sebou a začiatok a koniec sezóny nebol celkom podľa predstáv. Po šiestom mieste na Slovakiaringu sa v Trebaticiach musel uspokojiť s miestom piatym, so stratou iba 0,07 sekundy na štvrú pozíciu. V celkovom poradí obsadil 28. miesto. V celosezónnom zúčtovaní obsadil Komár, rovnako ako minulý rok, 3. miesto z 27 klasifikovaných jazdcov kategórie S2. V celkovom poradí, bez rozdielu kubatúr, obsadil 21. miesto.
[singlepic id=37612 w=550 h=550 float=center]

TK

[nggallery id=2039]

Continue Reading

Šport

Basketbal: Piešťanské Čajky museli kvôli covidu odrieknuť zápasy

Published

on

By

Piešťanské Čajky sa aktuálne nachádzajú v zložitom období. Namiesto toho, aby sa intenzívne pripravovali na vyvrcholenie dobre rozbehnutého súťažného ročníka, musia riešiť komplikovanú situáciu, aby boli vôbec schopné v dohľadnej dobe nastúpiť k súťažnému stretnutiu.

Pre kontakt s pozitívnou osobou počas posledného zápasu nadstavbovej časti Niké Extraligy Žien v Šamoríne musel celý tím absolvovať 14 dňovú karanténu. Bohužiaľ, ani Čajkám sa covid-19 nevyhol, štyri hráčky si nepríjemnou infekciou prešli a v týchto dňoch im končí 14 dňová karanténa. Hráčky, ktoré boli celý čas negatívne sa vrátili do tréningového procesu po skončení domácej izolácie v nedeľu 7. marca.

Klub vzhľadom na aktuálnu situáciu musel zrušiť účasť v štvrťfinále play-off Európskej basketbalovej ligy EWBL, kde sa na neutrálnej pôde v Rige mali Čajky v termíne 15. – 16.3.2021 predstaviť proti ruskému tímu NIKA Syktyvkar.  Čajkám zostávajú odohrať do konca nadstavbovej časti Niké Extraligy žien dva zápasy – doma proti Young Angels Košice (13.3.2021) a v Ružomberku (17.3.2021). Nadstavbovú časť je potrebné dohrať do 19.3. a preto už nie je veľký priestor na manévrovanie. V termíne 20. – 21.3.2021 sa uskutoční Slovenský pohár v Košiciach a následne 24.3.2021 odštartuje play-off štvrťfinálovými sériami.

Čajky sa však aktuálne nachádzajú v stave, kedy nemajú dostatočný počet spôsobilých hráčok, ktoré môžu v najbližších dňoch nastúpiť do zápasu, keďže okrem pozitívnych prípadov na covid-19 majú ďalšie hráčky na dlhšiu dobu zranené.

Klub sa preto musel zaoberať aj krajným riešením, a to nenastúpiť na zvyšné dva duely nadstavbovej časti Niké Extraligy žien, ktoré v tom prípade budú skontumované v neprospech Piešťan s priznaním bodu. S určitosťou sa tak stane v zápase s Young Angels Košice, čo už klub aj oznámil súperovi i hracej komisii SBA. S najväčšou pravdepodobnosťou čaká rovnaký osud aj duel s Ružomberkom.

„Veľmi nás táto situácia mrzí, no žiaľ aj to prináša doba, v ktorej práve žijeme. Zdravie hráčok je u nás vždy na prvom mieste a preto v tejto chvíli nevidíme iné riešenie. Veríme, že ho všetci pochopia. Hráčky, ktoré prekonali covid – 19 pustíme do tréningového procesu až po dôkladnom lekárskom vyšetrení a preto nie je reálne, aby pár dní po skončení karantény podstúpili plné zaťaženie. Keď k tomu pridáme ďalšie hráčky, ktoré už dlhšie laborujú so zraneniami tak sme v stave, kedy nie je možné nastúpiť na zápas v rozumnom počte. Navyše aj zdravé hráčky, ktoré neboli pozitívne museli absolvovať 14 dňovú karanténu a boli tak dva týždne bez tréningu. Robíme všetko preto, aby sme sa dali dokopy a mohli nastúpiť na Slovenskom pohári 2021 v Košiciach a následne vstúpiť do play-off v dostatočnom zložení,“ uviedla k aktuálnej situácii v Piešťanských Čajkách generálna manažérka klubu Bronislava Borovičková.

Zdroj: piestanskecajky.sk Foto: Laco Duračka

Continue Reading

Šport

Filip Lányi zaplával slovenský rekord

Published

on

By

Od 5. do 7. marca sa v Šamoríne – Čilistove uskutočnili plavecké preteky 59. ročník Veľkej Ceny Slovenska. V olympijskom tréningovom stredisku x-bionic® sphere sa prezentovali plavci štyroch krajín. Okrem 33 domácich klubov sa zúčastnili plavci z 12 českých, 5 slovinských klubov a 1 z Malty.

Preteky boli v dnešnej zložitej dobe výnimočnou príležitosťou na porovnanie a test aktuálnej výkonnosti. Celkovo sa na podujatí zúčastnilo pri dodržiavaní presných pravidiel a prísnych hygienických podmienok 216 plavcov z 52 klubov. ŠPK Kúpele Piešťany mal zastúpenie štyroch dievčat a štyroch chlapcov. Športovú stránku vystúpenia našich pretekárov hodnotíme veľmi úspešne. Zaplávali veľké množstvo osobných rekordov a posunuli sa vo svojej výkonnosti smerom nahor. Najúspešnejší z našich bol Filip Lányi.

V disciplínach 400 a 800 v.sp. sa mu podarilo zaplávať B limity na majstrovstvá Európy aj majstrovstvá sveta juniorov. Na 400 v.sp. prekonal slovenský rekord kategórie juniorov na 50 m bazéne o 52 stotín sekundy. Predošlý rekord držal Adam Rosipal ORCA BA, ktorý zaplával ho na majstrovstvách sveta v roku 2017 v Indianapolise USA.

Filip v uvedených dvoch disciplínach obsadil tretie miesto v kvalitnej zahraničnej konkurencii ako najrýchlejší zo Slovákov.

V úspešných vystúpeniach, tak ako v minulých pretekoch, pokračovala Olívia Ana Šprláková-Zmorová. Vyhrala disciplínu 400 PP v osobnom rekorde a len tesne zaostala za B limitom na majstrovstvá Európy juniorov. Na 400 v.sp. si to však vynahradila a potvrdila B limit na majstrovstvá Európy juniorov ako štvrtá , tesne pod stupienkom víťazov.

Lea Chromiaková vybojovala dve štvrté miesta v ťažkých disciplínach na 200 motýlik a 400 PP. Zemiakovú medailu si v kvalitnom najlepšom osobnom výkone vyplával aj Lukáš Kunic na 1500 v.sp.. Na VC Slovenska sa nám darilo. Organizátorovi, Slovenskej plaveckej federácii patrí uznanie a pochvala za organizačné zvládnutie pretekov, ako aj za technické zabezpečenie .

V tradičnom športe Piešťancov, v plávaní, sa nám už dlho darí. Kedy si to však po desaťročiach nečinnosti všimne aj radnica je pre nás všetkých veľkou záhadou.

Text: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Novinky

Plávanie: Piešťanci obstáli v slovenskej špičke, pretekali v tréningovej bubline

Published

on

By

V dňoch 19. až 21. februára sa konali v tréningovej bubline X-BIONIC® Sphere v Šamoríne kontrolné plavecké preteky juniorov a seniorov, na ktorých sa zúčastnila takmer celá slovenská špička. Za ŠPK Kúpele Piešťany štartoval  dvanásťčlenný výber šiestich chlapcov a šiestich dievčat. Plávalo sa na 25 metrovom bazéne. Všetci účastníci pretekov prešli dvojnásobným, niektorí aj trojnásobným testovaním pred pobytom a počas samotného pobytu v zariadení. Plavcom Kúpeľov sa darilo a vybojovali spolu 23 medailových umiestnení. Osem zlatých, deväť strieborných a šesť bronzových.

V pretekoch bola najúspešnejšia Olívia Ana Šprláková-Zmorová, keď svoje víťazstvá v disciplínach 1500 v.sp., 400 v.sp., 400PP okorenila slovenským rekordom na 1500 v.sp. v kategórii junioriek. Slovenský rekord prekonala o viac ako 6 sekúnd.

Starý rekord držala taktiež naša pretekárka Sára Niepelová, tohto času študujúca v USA. Na 200 PP sa Olívia Ana postavila vďaka osobnému rekordu na strieborný stupienok. Lea Chromiaková, juniorská reprezentantka SR, vyhrala 400 v.sp. a 200 motýlik, striebro brala na 100 motýlik a bronzovými medailami ju dekorovali za 1500 v.sp. a 200PP. Taktiež pekná medailová porcia.

Rebeka Buková si urobila radosť víťazstvom na 200 znak a druhým miestom na 100 znak vo svojej dvojročníkovej kategórii junioriek. Katarína Lopatková sa po prechode zo žiackej kategórie medzi mladšie juniorky veľmi pekne udomácňuje v novej kategórii a vybojovala si tri druhé priečky za výkony na 400v.sp., 1500 v.sp. a 400PP. Svojimi zlepšeniami potvrdila zaradenie do juniorskej reprezentácie SR v plávaní. Na strieborný stupienok víťazov sa po bojovnom výkone postavila za 200 motýlik Veronika Luciaková.

Medzi chlapcami sa darilo Lukášovi Kunicovi, ktorý je od začiatku tohto roka tiež zaradený v juniorskom reprezentačnom výbere bazénových plavcov, keď vyhral 400 PP, strieborný bol na 800 v.sp. a na tretí stupienok sa postavil po absolvovaní 400 v.sp. a 200 PP. Sľubnými výkonmi a zlepšeniami sa v kategórii žiakov prezentoval Patrik Tapušík, ktorý zvíťazil na 1500 v.sp. a tretiu priečku si vyplával na 400PP.

Filip Lányi sa po tréningovom výpadku potešil osobnými zlepšeniami a druhým miestom na 100 znak ako aj bronzovou medailou na 50 znak.

Dnešná doba športu nepraje a príprava mladých športovcov je pre rodičov aj klub finančne náročná, ak chceme deti pri športe udržať na vysokej výkonnosti. Plavcom ŠPK Kúpele Piešťany sa to po ročnom boji s obmedzeniami spôsobenými pandémiou zatiaľ relatívne darí. Najväčšie straty zatiaľ očakávame v príprave najmladších detí v prípravke. Veľmi záleží na osobnej aktivite každého jednotlivca v suchej príprave, aj keď plavci patria do vody. Všetci priaznivci športu by určite radi videli aspoň v diaľke iskričku nádeje v podobe návratu na športoviská.

Text a foto: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Reklama

Populárne články