Connect with us

Novinky

Z karantény na tréning do Piešťan. Vodná slalomárka Eliška Mintálová sa pripravuje ako sa dá

Published

on

Slovenská kajakárka na divokej vode Eliška Mintálová počas veľkonočných sviatkov trénovala na Váhu v Piešťanoch. Rieka v našom meste má síce ďaleko od dravého kanála, ale keďže oba slovenské v Čunove i v Liptovskom Mikuláši sú momentálne pre pandémiu koronavírusu zatvorené, využila aspoň možnosť trénovať na vode. „Parťáka“ jej robil len jej priateľ Piešťanec Tomáš Kačic. Partnerský vzťah s bývalým rýchlostným kanoistom bol  jedným z dôvodov, prečo si vybrala na tréning aktuálne Piešťany.

Mladá športovkyňa sa stala slovenskou Kajakárkou roka 2019 v slalome, keď vlani na viacerých podujatiach bojovala o popredné miesta vo finále jednotlivých pretekov. Na Majstrovstvách Európy juniorov a pretekárov do 23 rokov vo vodnom slalome sezónu vyšperkovala bronzovou medailou. Pre Slovensko sa jej podarilo vlani  vybojovať tiež miestenku na olympiádu. O účasti na nej sa malo definitívne rozhodovať v máji na majstrovstvách Európy v Londýne, avšak vzhľadom na aktuálnu situáciu vo svete sa čaká na definitívne rozhodnutie vodnoslalomárskych predstaviteľov, ktorí majú povedať ako ďalej.

Eliška stihla tento rok spolu so slovenským reprezentačným výberom sústredenie v Austrálii. Po návrate na Slovensko v prvej polovici marca však musela do povinnej štrnásťdňovej domácej karantény. „Je to zvláštne obdobie, keď nemôžeme trénovať ako za normálnych okolností. Kanál v Čunove aj v Liptovskom Mikuláši je zatvorený, tak sa každý pripravujeme ako sa dá. Ja momentálne v Piešťanoch na Váhu trénujem rôzne techniky záberov a otočiek, ale taktiež jazdím dlhšie vytrvalostné úseky, či kratšie šprinty podľa pokynov trénera. Dopĺňam to behom, bicyklom, požičala som si tiež činky, a tak sa snažím udržať sa v kondícii,“ priblížila E. Mintálová.

S pomocou priateľa zvládla i vratký rýchlostný kajak

Sympatická reprezentantka si v Piešťanoch vyskúšala pre spestrenie i rýchlostný kajak, ktorý je ďaleko vratkejší ako loď na divokú vodu. Keďže je stále chladno na kúpanie, pomáhal jej pri tom je priateľ Tomáš Kačic, ktorý sa na rýchlostnej kanoistike na Sĺňave venoval dlhé roky. Na oplátku si zase on sadol do slalomárskej lode a zajazdili si spoločne. „No je to úplne iný pocit, kým v našom kajaku robíme všetko pre to, aby sa loď nenakláňala a išla rovno, tu je to práve o náklonoch,“ skonštatoval T. Kačic.

Ako to počas tréningu príjemného páru na Váhu vyzeralo sa môžete pozrieť v našom videu a vo fotogalérii:

Text a foto: -th-

Aktuality

COVID automat: Okres Piešťany bude bordový. Čo to znamená?

Published

on

By

Epidemiologická situácia v piešťanskom regióne sa počas uplynulých dní zlepšila. Po piatich týždňoch v čiernej farbe bude od pondelka 22. marca zaradený medzi bordové okresy, ktoré sa riadia III. stupňom varovania. Výraznejšie uvoľnenie to však neznamená.

Mapu Slovenska s rozdelením okresov podľa pandemickej situácie platným od pondelka 22. marca zverejnilo ministerstvo zdravotníctva. Čiernych bude 20 okresov, medzi nimi aj Myjava a Nové Mesto nad Váhom. Trnava a Piešťany dostanú bordovú farbu, Hlohovec je v III. stupni varovania už tento týždeň.

Znamená to možnosť otvorenia materských škôl a prvého stupňa základných škôl. To však záleží na odporúčaní regionálneho hygienika. Napríklad v Hlohovci na aktuálny týždeň Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporučil otvoriť školy v plnom rozsahu. Prezenčná výučba tam od pondelka (15. marca) začala iba pre štvrtinu žiakov základných škôl a tretinu škôlkárov. Išlo o deti zamestnancov pracujúcich v kritickej infraštruktúre a zamestnancov s nevyhnutným prezenčným výkonom práce – teda tých rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. „Rovnako sa prezenčná forma výučby týka aj žiakov, ktorým podmienky neumožňujú prístup k dištančnému vzdelávaniu,“ informovalo mesto Hlohovec. V akom rozsahu sa od 22. marca otvoria školy v okrese Piešťany zatiaľ nevieme. Bude to záležať aj na zriaďovateľoch, ktorými sú mestá, obce a cirkev.

Na pohyb v prírode v rámci svojho okresu obyvatelia bordových regiónov nepotrebujú test. Cesty medzi okresmi za účelom pobytu v prírode však ešte nie sú povolené. Vyplýva to z uznesenia vlády, ktoré je platné od 3. marca nad rámec pravidiel COVID automatu. Vláda týmto uznesením zrušila výnimku na vychádzky do prírody mimo okres.

Pre ľudí, ktorí sa doteraz museli každých sedem dní testovať kvôli práci, sa nič nemení. Testy sú v III. stupni varovania aj naďalej platné iba týždeň. Toto opatrenie sa podľa COVID automatu uvoľňuje až v II. stupni varovania, v ktorom testy platia 14 dní. V I. stupni je to 21 dní.

Text: Martin Palkovič Grafika: Ministerstvo zdravotníctva SR

Continue Reading

Aktuality

Ako sa skontaktovať so svojim lekárom?

Published

on

By

Väčšina ambulantných lekárov ordinuje, konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov a e-mailových správ.

Úloha ambulantných lekárov a zdravotných sestier v systéme poskytovania zdravotnej starostlivosti je nezastupiteľná. Už vyše roka sa s plným nasadením starajú o svojich pacientov v podmienkach pandémie ochorenia Covid-19. To znamená, že konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov alebo cez e-maily. Preto sú, špeciálne tí zo všeobecných ambulancií, v súčasnosti veľmi vyťažení a môže sa stať, že nezareagujú ihneď, pretože telefonujú s iným pacientom. Pre zvýšenie dostupnosti sme ambulanciám s väčším počtom pacientov sme odporučili zriadiť o jednu telefónnu linku viac.

V prípade, že sa ani opakovane nedovoláte alebo nedostanete spätnú väzbu v primeranom čase, môžete sa obrátiť na Odbor zdravotníctva Úradu Trnavského samosprávneho kraja na 0335 559 491 alebo dostupnostlekara@trnava-vuc.sk.

Zdroj a foto: TS TTSK

Continue Reading

Aktuality

Nákup pre ľudí v núdzi môžete spraviť aj tento týždeň

Published

on

By

Trvanlivé potraviny a drogéria už pomohli desiatkam rodín z Piešťan a blízkeho okolia. Ak chcete prispieť, môžete nákup priniesť do vznikajúceho kultúrno-kreatívneho centra Arta. Rozdelenie nákupov zabezpečuje Centrum pomoci človeku Piešťany.

Rok trvajúca pandémia koronavírusu zapríčinila, že mnohí ľudia si po uhradení nákladov na bývanie nemôžu dovoliť nakupovať ani bežné veci. Od začiatku marca im pomáhajú dobrovoľníci, ktorí v centre Arta na Kollárovej ulici vytvorili priestor, kam Piešťanci nosia trvanlivé potraviny a drogériu. Ľuďom, ktorí prišli o prácu alebo im zomrel niekto blízky, čo zhoršilo ich finančnú situáciu, rozdeľuje tieto nákupy Centrum pomoci človeku Piešťany.

Vďaka desiatkam dobrovoľných príspevkov sa podarilo iba počas uplynulého týždňa pomôcť tridsiatim rodinám. Zbierka preto pokračuje aj tento týždeň. Záujemcovia môžu priniesť nákupy do Arty v stredu a v piatok od 16.00 do 18.00 h.


Potraviny: trvanlivé mlieko, detská krupica, cereálie, vločky, musli, cukor, cestoviny, slížiky, múka, ryža, sáčkové polievky, čaj, strukoviny (šošovica, fazuľa, hrach), konzervy (paštéty, rybičky), zemiaky, jablká, kečup, horčica, kakao, müsli, korenie, rasca, majorán, piškóty, keksíky, sladkosti

Drogéria: sprchový šampón, mydlo, pasta, kefky (aj detské), detské plienky (veľkosť 1-4), papierové vreckovky, toaletný papier.

Čističe: jar, prach na pranie, čistič na podlahy, wc čistič


Tento týždeň sme opäť preberali vaše “malé nákupy”. Cez víkend ich odovzdáme Centru pomoci človeku 🙌🏼 a…

Posted by Arta on Friday, March 12, 2021

 

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Reklama

Populárne články