Connect with us

Novinky

V Piešťanoch vzniknú športové triedy pre nadané futbalové talenty

Published

on

Jesennú časť sezóny majú úspešne za sebou aj najmenší futbalisti z prípravky PFK. Kluby z Považia založili novú súťaž, takzvanú Považskú miniligu. Premiérovo si súťaž vyskúšali tri najstaršie ročníky, ktoré v nej hrali dôležitú úlohu. Výkony najmladších zanalyzoval tréner deväť a desaťročných Ján Stachura. Futbalisti okrem toho slávia ďalší veľký úspech, na Základnej škole Holubyho by mali už od budúceho školského roka vzniknúť športové triedy. Posledné slovo budú mať poslanci Mestského zastupiteľstva a ak návrh schvália, miestne talenty ich budú môcť navštevovať od piateho ročníka.

IMG_3312_resize

Postavenie v tabuľke
Prípravka U9, teda ročník 2008 zvíťazil v minilige, kedy pri výrazne aktívnom skóre dosiahol až 18 víťazstiev s 3 prehrami a 4 remízami.
Tím Zápasy Výhry Remízy Prehry Skóre Body
1. PFK Piešťany 2008 25 18 4 3 107:28 58

Prípravka U10, ročník 2007 obsadil takisto suverénne 1. miesto s náskokom 15 bodov, pričom svoj prvý súťažný ročník absolvoval bez jedinej prehry.
Tím Zápasy Výhry Remízy Prehry Skóre Body
1. PFK Piešťany 1 15 13 2 0 90:29 41

Prípravka U11, ročník 2006 sa umiestnil v rámci miniligy na 2. mieste, za tímom Dubnice, suverénom v tejto kategórii.
Tím Zápasy Výhry Remízy Prehry Skóre Body
2. PFK Piešťany 14 8 0 6 83:91 24

Strelci gólov
Ako trénera ma veľmi teší, že strelecky sa presadilo viac než 10 hráčov z ročníka 2008 aj ročníka 2007. Naši chlapci sa stali aj najlepšími strelcami celej miniligy, v kategórii U9 Adam Pernisch a v kategórii U10 Filip Fodrán. Oboch chcem vyzdvihnúť za ich prínos pre družstvo, pričom Adam Pernisch patril k najlepším hráčom aj medzi staršími chlapcami v U10 a Filip Fodrán sa stal dokonca najlepším piešťanským strelcom aj medzi o rok staršími chlapcami v U11.

Najvýraznejšie pokroky
Na začiatku sezóny sme si za cieľ určili zlepšiť sa najmä v individuálnej technike a herných činnostiach jednotlivca. Po slabšom úvode, keď bola v lete kvôli dovolenkám nižšia účasť na tréningoch sa chlapci dali dokopy a poctivo pracovali na tréningoch pri vynikajúcej účasti. Priemer hráčov, ktorí sa zúčastnili tréningov sa pohyboval medzi 18-20. U drvivej väčšiny chlapcov sme zaznamenali viditeľný pokrok. Okrem vyššie spomínaných chlapcov by som chcel za všetkých vyzdvihnúť a pochváliť Lukasa Gešvandtnera z družstva U10, ktorý zaznamenal najväčší pokrok, a z ktorého by si mali brať ostatní príklad. Samozrejme, máme na čom pracovať, veľký počet chlapcov prináša niekedy nižšiu koncentráciu a musíme sa zamerať aj na ďalšie aspekty hry, takže nás čaká ešte dlhá cesta. Verím však, že budeme pokračovať v nastavenom trende a naďalej sa budeme takto systematicky zlepšovať.

Silné a slabé stránky
Za silné stránky považujem individuálnu technickú vybavenosť hráčov, na ktorej sa nám darí úspešne pracovať. Takisto veľmi pozitívne vnímam nasadenie v zápasoch a tempo hry. Za slabé stránky považujem slabšiu koncentráciu hráčov v určitých momentoch a veľké rozdiely v taktickej vyspelosti a vnímaní hry, čo je však zatiaľ ešte pochopiteľné vzhľadom na nízky vek chlapcov. Rezervy máme samozrejme aj v kolektívnom poňatí hry, na tom sa budeme snažiť pracovať. Veľkou nevýhodou sú chýbajúci brankári, keď aj pri vysokom počte hráčov máme len jedného chlapca na tento post a musia tam zaskakovať hráči v poli. Medzi silné aj slabé stránky zároveň musím zaradiť aj premieňanie šancí. Veľkým pozitívom je obrovský počet streleckých príležitostí, ktorý si vytvoríme. Pri veľkom počte strelených gólov však naši chlapci takmer rovnako často triafajú do konštrukcie brány, čo je pre nich niekedy až demotivujúce.

Ciele do konca sezóny
Z hľadiska programu je naším cieľom zabezpečiť pre chlapcov zápasovú prax v zime halovými turnajmi a na jar pokračovať v ďalšom ročníku miniligy. Z výkonnostného hľadiska sa budeme zameriavať ďalej na zlepšovanie individuálnej techniky hráčov a samozrejme na odstránení nedostatkov. Určite sa budeme pomaly snažiť o kolektívnejšie poňatie hry a koncentráciu na tréningoch. Takisto sa v oveľa väčšej miere zameriame na rozvoj pohybových schopností, keďže chlapci už sú vo veku, ktorý sa nazýva „zlatý vek motoriky“ a je pre nich nesmierne dôležité, aby teraz naplno rozvinuli svoje pohybové schopnosti.

IMG_3313_resize

Na záver by som chcel vyjadriť veľkú spokojnosť k tomu akým smerom sa v tomto roku klub vybral. Dáva to veľký prísľub do budúcnosti, ktorý takisto ešte podčiarkujú tieto talentované ročníky v prípravke. V súvislosti s tým ma nesmierne teší fakt, že sa nám podarilo dotiahnuť do konca rokovania so 4. ZŠ a pokiaľ sa kladne vyjadrí aj mestské zastupiteľstvo, od budúceho školského roku 2017/2018 sa na tejto škole otvoria športové triedy pre 5. ročník. Tým sa vytvorí ďalšia možnosť pre našich talentovaných chlapcov z prípravky a všetkých ďalších, ktorí sa ešte len rozhodnú stať futbalistami alebo sa pridať k nám. Vzhľadom na tieto okolnosti si dovolím tvrdiť, že futbalová budúcnosť tohto regiónu je žlto-modrá a futbal v Piešťanoch bude spĺňať definíciu, že je športom pre všetkých. Dostupným pre každého, s mnohými možnosťami a príležitosťami, kvalitnou ponukou a starostlivosťou.

Autor: MB/TK PFK/Foto: MB/TK PFK, archív-

Aktuality

COVID automat: Okres Piešťany bude bordový. Čo to znamená?

Published

on

By

Epidemiologická situácia v piešťanskom regióne sa počas uplynulých dní zlepšila. Po piatich týždňoch v čiernej farbe bude od pondelka 22. marca zaradený medzi bordové okresy, ktoré sa riadia III. stupňom varovania. Výraznejšie uvoľnenie to však neznamená.

Mapu Slovenska s rozdelením okresov podľa pandemickej situácie platným od pondelka 22. marca zverejnilo ministerstvo zdravotníctva. Čiernych bude 20 okresov, medzi nimi aj Myjava a Nové Mesto nad Váhom. Trnava a Piešťany dostanú bordovú farbu, Hlohovec je v III. stupni varovania už tento týždeň.

Znamená to možnosť otvorenia materských škôl a prvého stupňa základných škôl. To však záleží na odporúčaní regionálneho hygienika. Napríklad v Hlohovci na aktuálny týždeň Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporučil otvoriť školy v plnom rozsahu. Prezenčná výučba tam od pondelka (15. marca) začala iba pre štvrtinu žiakov základných škôl a tretinu škôlkárov. Išlo o deti zamestnancov pracujúcich v kritickej infraštruktúre a zamestnancov s nevyhnutným prezenčným výkonom práce – teda tých rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. „Rovnako sa prezenčná forma výučby týka aj žiakov, ktorým podmienky neumožňujú prístup k dištančnému vzdelávaniu,“ informovalo mesto Hlohovec. V akom rozsahu sa od 22. marca otvoria školy v okrese Piešťany zatiaľ nevieme. Bude to záležať aj na zriaďovateľoch, ktorými sú mestá, obce a cirkev.

Na pohyb v prírode v rámci svojho okresu obyvatelia bordových regiónov nepotrebujú test. Cesty medzi okresmi za účelom pobytu v prírode však ešte nie sú povolené. Vyplýva to z uznesenia vlády, ktoré je platné od 3. marca nad rámec pravidiel COVID automatu. Vláda týmto uznesením zrušila výnimku na vychádzky do prírody mimo okres.

Pre ľudí, ktorí sa doteraz museli každých sedem dní testovať kvôli práci, sa nič nemení. Testy sú v III. stupni varovania aj naďalej platné iba týždeň. Toto opatrenie sa podľa COVID automatu uvoľňuje až v II. stupni varovania, v ktorom testy platia 14 dní. V I. stupni je to 21 dní.

Text: Martin Palkovič Grafika: Ministerstvo zdravotníctva SR

Continue Reading

Aktuality

Ako sa skontaktovať so svojim lekárom?

Published

on

By

Väčšina ambulantných lekárov ordinuje, konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov a e-mailových správ.

Úloha ambulantných lekárov a zdravotných sestier v systéme poskytovania zdravotnej starostlivosti je nezastupiteľná. Už vyše roka sa s plným nasadením starajú o svojich pacientov v podmienkach pandémie ochorenia Covid-19. To znamená, že konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov alebo cez e-maily. Preto sú, špeciálne tí zo všeobecných ambulancií, v súčasnosti veľmi vyťažení a môže sa stať, že nezareagujú ihneď, pretože telefonujú s iným pacientom. Pre zvýšenie dostupnosti sme ambulanciám s väčším počtom pacientov sme odporučili zriadiť o jednu telefónnu linku viac.

V prípade, že sa ani opakovane nedovoláte alebo nedostanete spätnú väzbu v primeranom čase, môžete sa obrátiť na Odbor zdravotníctva Úradu Trnavského samosprávneho kraja na 0335 559 491 alebo dostupnostlekara@trnava-vuc.sk.

Zdroj a foto: TS TTSK

Continue Reading

Aktuality

Nákup pre ľudí v núdzi môžete spraviť aj tento týždeň

Published

on

By

Trvanlivé potraviny a drogéria už pomohli desiatkam rodín z Piešťan a blízkeho okolia. Ak chcete prispieť, môžete nákup priniesť do vznikajúceho kultúrno-kreatívneho centra Arta. Rozdelenie nákupov zabezpečuje Centrum pomoci človeku Piešťany.

Rok trvajúca pandémia koronavírusu zapríčinila, že mnohí ľudia si po uhradení nákladov na bývanie nemôžu dovoliť nakupovať ani bežné veci. Od začiatku marca im pomáhajú dobrovoľníci, ktorí v centre Arta na Kollárovej ulici vytvorili priestor, kam Piešťanci nosia trvanlivé potraviny a drogériu. Ľuďom, ktorí prišli o prácu alebo im zomrel niekto blízky, čo zhoršilo ich finančnú situáciu, rozdeľuje tieto nákupy Centrum pomoci človeku Piešťany.

Vďaka desiatkam dobrovoľných príspevkov sa podarilo iba počas uplynulého týždňa pomôcť tridsiatim rodinám. Zbierka preto pokračuje aj tento týždeň. Záujemcovia môžu priniesť nákupy do Arty v stredu a v piatok od 16.00 do 18.00 h.


Potraviny: trvanlivé mlieko, detská krupica, cereálie, vločky, musli, cukor, cestoviny, slížiky, múka, ryža, sáčkové polievky, čaj, strukoviny (šošovica, fazuľa, hrach), konzervy (paštéty, rybičky), zemiaky, jablká, kečup, horčica, kakao, müsli, korenie, rasca, majorán, piškóty, keksíky, sladkosti

Drogéria: sprchový šampón, mydlo, pasta, kefky (aj detské), detské plienky (veľkosť 1-4), papierové vreckovky, toaletný papier.

Čističe: jar, prach na pranie, čistič na podlahy, wc čistič


Tento týždeň sme opäť preberali vaše “malé nákupy”. Cez víkend ich odovzdáme Centru pomoci človeku 🙌🏼 a…

Posted by Arta on Friday, March 12, 2021

 

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Reklama

Populárne články