Connect with us

Šport

Vodné pólo: Žiačkam sa darilo hneď na začiatku novej sezóny

Published

on

V Národnom vodnopólovom centre v Novákoch bol 8. marca zahájený nový ročník Národnej ligy žiačok do 14 rokov. Organizátorom 1 .kola bol klub z Vrútok, ktorý rovnako ako naše družstrvo má k  dispozícii regulárny bazén len v letnom období.

vodne polo ziacky

Do súťaže vstupuje ako obhajca majstrovského titulu družstvo piešťanských žiačok. Pred štartom do súťaže sa k ambíciam družstva v novom ročníku tréner Ján Baranovič vyjadril : „Pre štartom súťaže v mládežníckych kategóriach príde v družstvách k obmene kádra. Staršie hráčky postúpili medzi kadetky a z prípravky boli do družstva žiačok zaradené nové hráčky. Som sám zvedavý ako sa s tým jednotlivé kluby vysporiadajú a pripravia dievčatá na súťaž. Zápasy, ktoré sme v januári odohrali na Zimných majstrovstvách Slovenska však naznačujú, že by sme sa opäť mali zaradiť k tým družstvám, ktoré budú bojovať o majstrovský titul. V príprave sme sa snažili pre dobrý výsledok urobiť maximum a verím, že hráčky v zápasoch zúžitkujú úsilie vynaložené počas zimných tréningov.“

Zápasy prvého turnaja mali s výnimkou úvodného zápasu Piešťan a Bratislavy vyrovnaný priebeh. Piešťany v zápase s Bratislavou rozstrieľali súperky už v prvej štvrtine a skóre postupne narástlo až na 15-gólový rozdiel. V druhom zápase s Vrútkami to od úvodu tak akoby si hráčky Piešťan v prvom zápase vybrali všetko strelecké šťastie. Napriek aktívnej hre a viacerým dobrým príležitostiam góly do bránky Vrútok nepribúdali. Napriek tomu v  zápase Piešťanky stále vyhrávali a hoci sa im výraznejší nádskok vytvoriť nepodarilo zvíťazili v zápase s Vrútkami zaslúžene. Zápas s Košicami mal podobný priebeh ako ten s Vrútkami. Piešťanky si vytvorili štvorgólový nadskok, ktorý si udržiavali až do konca stretnutia. Mnohé šance však ostali opäť nevyužité.

„Zápasy prvého kola potvrdili, že v tejto kategórii patríme k favoritom súťaže. S výkomni hráčok môžme byť spokojní, chýbal nám však väčší pokoj a hlavne dôraz pri zakončení útočných akcií. Príležitosť hrať dostali všetky hráčky zo striedačky čo je dôležité pre budúcnosť dievčenského vodného póla v našom klube,“ – zhodnotil tréner J.Baranovič vystúpenie svojich zverenkýň po úvodných zápasoch nového ročníka súťaže žiačok.

Výsledky družstva KVP Kúpele Piešťany :

KVP Kúpele Piešťany – Slávia UK Bratislava 18 : 3 (9:0,2:1,4:1,3:1) Góly Piešťan : Baranovičová 6, Rybanská 4, Kolárová 3, Sedláková 2, Budková, Majerníková

KVP Kúpele Piešťany – PVK Vrútky 11 : 7 (2:0,4:3,2:3,3:1) Góly Piešťan : Kolárová 4, Rybanská 3, Baranovičová 2, Chrenková, Majerníková

KVP Kúpele Piešťany – ŠKP Modrí Draci Košice-Staré mesto 10 : 6 (5:2,1:0,2:2,2:2) Góly Piešťan : Kolárová 3, Rybanská 2, Budková 2, Chrenková 2, Baranovičová,

Zostava družstva KVP Kúpele Piešťany: Stručková – Sedláková, Budková, Baranovičová, Majerníková, Chrenková, Fedorková, Kolárová, Klampárová K., Rybanská, Kozáková, Grežďová, Motyčková Dan., Teličiaková, Motyčková Daj.

Ostatné výsledky:

Vrútky – Košice 8 : 6 (3:2,1:1,2:3,2:0), Bratislava – Košoce 9 : 11 (2:1,3:5,1:3,3:2), Vrútky – Bratislava 14 : 8 (4:1,4:2,4:3,2:2)

Tabuľka po 1.kole:

1. KVP Kúpele Piešťany 3 3 0 0 39 : 16 9b.

2. PVK Vrútky 3 2 0 1 29 : 25 6 b.

3. ŠK Modrí Draci Košice – Staré mesto 3 1 0 2 23 : 27 3 b.

4. Slávia UK Bratislava 3 0 0 3 20 : 43 0 b.

(jk)

Continue Reading

Šport

Basketbal: Piešťanské Čajky museli kvôli covidu odrieknuť zápasy

Published

on

By

Piešťanské Čajky sa aktuálne nachádzajú v zložitom období. Namiesto toho, aby sa intenzívne pripravovali na vyvrcholenie dobre rozbehnutého súťažného ročníka, musia riešiť komplikovanú situáciu, aby boli vôbec schopné v dohľadnej dobe nastúpiť k súťažnému stretnutiu.

Pre kontakt s pozitívnou osobou počas posledného zápasu nadstavbovej časti Niké Extraligy Žien v Šamoríne musel celý tím absolvovať 14 dňovú karanténu. Bohužiaľ, ani Čajkám sa covid-19 nevyhol, štyri hráčky si nepríjemnou infekciou prešli a v týchto dňoch im končí 14 dňová karanténa. Hráčky, ktoré boli celý čas negatívne sa vrátili do tréningového procesu po skončení domácej izolácie v nedeľu 7. marca.

Klub vzhľadom na aktuálnu situáciu musel zrušiť účasť v štvrťfinále play-off Európskej basketbalovej ligy EWBL, kde sa na neutrálnej pôde v Rige mali Čajky v termíne 15. – 16.3.2021 predstaviť proti ruskému tímu NIKA Syktyvkar.  Čajkám zostávajú odohrať do konca nadstavbovej časti Niké Extraligy žien dva zápasy – doma proti Young Angels Košice (13.3.2021) a v Ružomberku (17.3.2021). Nadstavbovú časť je potrebné dohrať do 19.3. a preto už nie je veľký priestor na manévrovanie. V termíne 20. – 21.3.2021 sa uskutoční Slovenský pohár v Košiciach a následne 24.3.2021 odštartuje play-off štvrťfinálovými sériami.

Čajky sa však aktuálne nachádzajú v stave, kedy nemajú dostatočný počet spôsobilých hráčok, ktoré môžu v najbližších dňoch nastúpiť do zápasu, keďže okrem pozitívnych prípadov na covid-19 majú ďalšie hráčky na dlhšiu dobu zranené.

Klub sa preto musel zaoberať aj krajným riešením, a to nenastúpiť na zvyšné dva duely nadstavbovej časti Niké Extraligy žien, ktoré v tom prípade budú skontumované v neprospech Piešťan s priznaním bodu. S určitosťou sa tak stane v zápase s Young Angels Košice, čo už klub aj oznámil súperovi i hracej komisii SBA. S najväčšou pravdepodobnosťou čaká rovnaký osud aj duel s Ružomberkom.

„Veľmi nás táto situácia mrzí, no žiaľ aj to prináša doba, v ktorej práve žijeme. Zdravie hráčok je u nás vždy na prvom mieste a preto v tejto chvíli nevidíme iné riešenie. Veríme, že ho všetci pochopia. Hráčky, ktoré prekonali covid – 19 pustíme do tréningového procesu až po dôkladnom lekárskom vyšetrení a preto nie je reálne, aby pár dní po skončení karantény podstúpili plné zaťaženie. Keď k tomu pridáme ďalšie hráčky, ktoré už dlhšie laborujú so zraneniami tak sme v stave, kedy nie je možné nastúpiť na zápas v rozumnom počte. Navyše aj zdravé hráčky, ktoré neboli pozitívne museli absolvovať 14 dňovú karanténu a boli tak dva týždne bez tréningu. Robíme všetko preto, aby sme sa dali dokopy a mohli nastúpiť na Slovenskom pohári 2021 v Košiciach a následne vstúpiť do play-off v dostatočnom zložení,“ uviedla k aktuálnej situácii v Piešťanských Čajkách generálna manažérka klubu Bronislava Borovičková.

Zdroj: piestanskecajky.sk Foto: Laco Duračka

Continue Reading

Šport

Filip Lányi zaplával slovenský rekord

Published

on

By

Od 5. do 7. marca sa v Šamoríne – Čilistove uskutočnili plavecké preteky 59. ročník Veľkej Ceny Slovenska. V olympijskom tréningovom stredisku x-bionic® sphere sa prezentovali plavci štyroch krajín. Okrem 33 domácich klubov sa zúčastnili plavci z 12 českých, 5 slovinských klubov a 1 z Malty.

Preteky boli v dnešnej zložitej dobe výnimočnou príležitosťou na porovnanie a test aktuálnej výkonnosti. Celkovo sa na podujatí zúčastnilo pri dodržiavaní presných pravidiel a prísnych hygienických podmienok 216 plavcov z 52 klubov. ŠPK Kúpele Piešťany mal zastúpenie štyroch dievčat a štyroch chlapcov. Športovú stránku vystúpenia našich pretekárov hodnotíme veľmi úspešne. Zaplávali veľké množstvo osobných rekordov a posunuli sa vo svojej výkonnosti smerom nahor. Najúspešnejší z našich bol Filip Lányi.

V disciplínach 400 a 800 v.sp. sa mu podarilo zaplávať B limity na majstrovstvá Európy aj majstrovstvá sveta juniorov. Na 400 v.sp. prekonal slovenský rekord kategórie juniorov na 50 m bazéne o 52 stotín sekundy. Predošlý rekord držal Adam Rosipal ORCA BA, ktorý zaplával ho na majstrovstvách sveta v roku 2017 v Indianapolise USA.

Filip v uvedených dvoch disciplínach obsadil tretie miesto v kvalitnej zahraničnej konkurencii ako najrýchlejší zo Slovákov.

V úspešných vystúpeniach, tak ako v minulých pretekoch, pokračovala Olívia Ana Šprláková-Zmorová. Vyhrala disciplínu 400 PP v osobnom rekorde a len tesne zaostala za B limitom na majstrovstvá Európy juniorov. Na 400 v.sp. si to však vynahradila a potvrdila B limit na majstrovstvá Európy juniorov ako štvrtá , tesne pod stupienkom víťazov.

Lea Chromiaková vybojovala dve štvrté miesta v ťažkých disciplínach na 200 motýlik a 400 PP. Zemiakovú medailu si v kvalitnom najlepšom osobnom výkone vyplával aj Lukáš Kunic na 1500 v.sp.. Na VC Slovenska sa nám darilo. Organizátorovi, Slovenskej plaveckej federácii patrí uznanie a pochvala za organizačné zvládnutie pretekov, ako aj za technické zabezpečenie .

V tradičnom športe Piešťancov, v plávaní, sa nám už dlho darí. Kedy si to však po desaťročiach nečinnosti všimne aj radnica je pre nás všetkých veľkou záhadou.

Text: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Novinky

Plávanie: Piešťanci obstáli v slovenskej špičke, pretekali v tréningovej bubline

Published

on

By

V dňoch 19. až 21. februára sa konali v tréningovej bubline X-BIONIC® Sphere v Šamoríne kontrolné plavecké preteky juniorov a seniorov, na ktorých sa zúčastnila takmer celá slovenská špička. Za ŠPK Kúpele Piešťany štartoval  dvanásťčlenný výber šiestich chlapcov a šiestich dievčat. Plávalo sa na 25 metrovom bazéne. Všetci účastníci pretekov prešli dvojnásobným, niektorí aj trojnásobným testovaním pred pobytom a počas samotného pobytu v zariadení. Plavcom Kúpeľov sa darilo a vybojovali spolu 23 medailových umiestnení. Osem zlatých, deväť strieborných a šesť bronzových.

V pretekoch bola najúspešnejšia Olívia Ana Šprláková-Zmorová, keď svoje víťazstvá v disciplínach 1500 v.sp., 400 v.sp., 400PP okorenila slovenským rekordom na 1500 v.sp. v kategórii junioriek. Slovenský rekord prekonala o viac ako 6 sekúnd.

Starý rekord držala taktiež naša pretekárka Sára Niepelová, tohto času študujúca v USA. Na 200 PP sa Olívia Ana postavila vďaka osobnému rekordu na strieborný stupienok. Lea Chromiaková, juniorská reprezentantka SR, vyhrala 400 v.sp. a 200 motýlik, striebro brala na 100 motýlik a bronzovými medailami ju dekorovali za 1500 v.sp. a 200PP. Taktiež pekná medailová porcia.

Rebeka Buková si urobila radosť víťazstvom na 200 znak a druhým miestom na 100 znak vo svojej dvojročníkovej kategórii junioriek. Katarína Lopatková sa po prechode zo žiackej kategórie medzi mladšie juniorky veľmi pekne udomácňuje v novej kategórii a vybojovala si tri druhé priečky za výkony na 400v.sp., 1500 v.sp. a 400PP. Svojimi zlepšeniami potvrdila zaradenie do juniorskej reprezentácie SR v plávaní. Na strieborný stupienok víťazov sa po bojovnom výkone postavila za 200 motýlik Veronika Luciaková.

Medzi chlapcami sa darilo Lukášovi Kunicovi, ktorý je od začiatku tohto roka tiež zaradený v juniorskom reprezentačnom výbere bazénových plavcov, keď vyhral 400 PP, strieborný bol na 800 v.sp. a na tretí stupienok sa postavil po absolvovaní 400 v.sp. a 200 PP. Sľubnými výkonmi a zlepšeniami sa v kategórii žiakov prezentoval Patrik Tapušík, ktorý zvíťazil na 1500 v.sp. a tretiu priečku si vyplával na 400PP.

Filip Lányi sa po tréningovom výpadku potešil osobnými zlepšeniami a druhým miestom na 100 znak ako aj bronzovou medailou na 50 znak.

Dnešná doba športu nepraje a príprava mladých športovcov je pre rodičov aj klub finančne náročná, ak chceme deti pri športe udržať na vysokej výkonnosti. Plavcom ŠPK Kúpele Piešťany sa to po ročnom boji s obmedzeniami spôsobenými pandémiou zatiaľ relatívne darí. Najväčšie straty zatiaľ očakávame v príprave najmladších detí v prípravke. Veľmi záleží na osobnej aktivite každého jednotlivca v suchej príprave, aj keď plavci patria do vody. Všetci priaznivci športu by určite radi videli aspoň v diaľke iskričku nádeje v podobe návratu na športoviská.

Text a foto: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Reklama

Populárne články