Connect with us

Šport

Vodné pólo: Piešťany ovládli záverečné kolá súťaží, ženy po prvý krát v histórii majsterkami Slovenska

Published

on

Záver vodnopólových súťaží v ženských kategóriách zvládli najlepšie hráčky KVP Kúpele Piešťany. Ženy mali na programe záverečné kolo I. ligy v Topoľčanoch a do záverečných zápasov nastupovali už ako isté víťazky súťaže a tak sa v posledných zápasoch rozhodovalo už iba o umiestnení na druhej a tretej priečke. Piešťanskí tréneri dali viac priestoru mladším hráčkam, nastúpili bez svojej opory – talianskej hráčky Cinzie Ragusy. Napriek tomu predviedli výkony, po ktorých nik nepochyboval, že ich víťazstvo v tomto ročníku súťaže je zaslúžené. Svojim súperkám nedali v zápasoch žiadnu šancu pomýšľať na úspech a celý turnaj i súťaž ukončili bez straty čo len jedného bodu.

Piešťanské vodnopólistky tak po prvý krát v histórii vyhrali najvyššiu slovenskú súťaž a napodobnili tak družstvo mužov, ktoré vyhralo I.ligu a tešilo sa z majstrovského titulu v roku 1965.

Výsledky záverečného kola I.vodnopólovej ligy žien:
KVP Kúpele Piešťany – Slávia UK Bratislava 13 : 6 (2:0,2:1,4:2,5:3)
Góly Piešťan: Rybanská 5, Kováčiková 3, J.Pažická 2, Baranovičová, S.Pažická a Klampárová po 1

KVP Kúpele Piešťany – Česká Republika U 19 22 : 6 (6:3,3:2,5:1,8:0)
Góly Piešťan: Rybanská 8, Kačková 7, Baranovičová 2, Kováčiková 2, Klampárová 2, Stehlíková 1

KVP Kúpele Piešťany – Pirana SC Topoľčany 16 : 5 (5:0,2:2,3:3,6:0)
Góly Piešťan: Baranovičová a Kováčiková po 4, Rybanská 3, Kačková 2, J.Pažická, S.Pažická a Galová po 1

Bratislava – Topoľčany 10 : 4, ČR U 19 – Bratislava 5 : 15, ČR U 19 – Topoľčany 4 : 14

Konečná tabuľka sezóny 2015/2016:
1. KVP kúpele Piešťany 12 12 0 0 175 : 78 24
2. Slávia UK Bratislava 12 7 0 5 124 : 98 14
3. Pirana SC Topošťany 12 4 1 7 101 : 133 9
4. Česká republika U 19 12 0 1 11 71 : 162 1

Zostava KVP Kúpele Piešťany na záverečnom turnaji:
Stručková, Stehlíková – Kováčiková, Baranovičová, S.Pažická, Kačková, J.Pažická, M.Klampárová, Rybanská, Galová. Napriek tomu, že na poslednom kole neštartovali, sa o majstrovský titul pričinili aj hráčky Ragusa, Šoltýsová, Hanusová a Stankovianska.

žiačky - majsterky SR_resize

V Piešťanoch na kúpalisku EVA sa hral záverečný turnaj Národnej ligy SR žiačok do 14 rokov. Rovnako ako v súťaži žien aj v tejto kategórii sa rozhodlo o víťazovi už v predchádzajúcich kolách. Piešťanské nádeje v domácej vode potvrdili svoje prvenstvo, porazili aj najväčšieho súpera z Košíc, a tiež vyhrali celý turnaj i súťažný ročník bez jedinej straty bodu.

Výsledky záverečného kola Národnej ligy SR žiačok:
KVP Kúpele Piešťany – ŠKP Košice 10 : 8 (0:3,1:2,5.1,4:2)
Góly Piešťany: Teličiaková a Kolárová po 3, Grežďová 2, Sedláková a Mešterová po 1

KVP Kúpele Piešťany – Wiener Sportclub 11 : 5 (3:1,0:2,4:1,4:1)
Góly Piešťany: Kozáková 4, Kolárová 2, Teličiaková , Grežďová , Sedláková, Doktorová a Hrebíková po 1

KVP Kúpele Piešťany – PVK Vrútky 14 : 3 (5:0,3:1,3:1,3:1)
Góly Piešťany: Kolárová 6, Kozáková 3, Grežďová 2,Fedorková, Doktorová a Hrebíková po 1

Konečná tabuľka sezóny 2015/2016 :
1. KVP kúpele Piešťany 12 12 0 0 146 : 53 24
2. ŠKP MD Košice 12 8 0 4 153 : 68 16
3. Wiener Sportclub 12 2 2 8 70 : 145 6
4. PVK Vrútky 12 0 2 10 72 : 175 2

Majstrovská zostava KVP Kúpele Piešťany:
Kissová, Dajana Motyčková – Fándliová, Doktorová, Grežďová, Kozáková, Sedláková, Fedorková, Kolárová, Kristína Klampárová, Mešterová, Daniela Motyčková, Kalužová, Hrebíková, Teličiaková, Bojnová.

-KVP Kúpele Piešťany-

Šport

Basketbal: Piešťanské Čajky museli kvôli covidu odrieknuť zápasy

Published

on

By

Piešťanské Čajky sa aktuálne nachádzajú v zložitom období. Namiesto toho, aby sa intenzívne pripravovali na vyvrcholenie dobre rozbehnutého súťažného ročníka, musia riešiť komplikovanú situáciu, aby boli vôbec schopné v dohľadnej dobe nastúpiť k súťažnému stretnutiu.

Pre kontakt s pozitívnou osobou počas posledného zápasu nadstavbovej časti Niké Extraligy Žien v Šamoríne musel celý tím absolvovať 14 dňovú karanténu. Bohužiaľ, ani Čajkám sa covid-19 nevyhol, štyri hráčky si nepríjemnou infekciou prešli a v týchto dňoch im končí 14 dňová karanténa. Hráčky, ktoré boli celý čas negatívne sa vrátili do tréningového procesu po skončení domácej izolácie v nedeľu 7. marca.

Klub vzhľadom na aktuálnu situáciu musel zrušiť účasť v štvrťfinále play-off Európskej basketbalovej ligy EWBL, kde sa na neutrálnej pôde v Rige mali Čajky v termíne 15. – 16.3.2021 predstaviť proti ruskému tímu NIKA Syktyvkar.  Čajkám zostávajú odohrať do konca nadstavbovej časti Niké Extraligy žien dva zápasy – doma proti Young Angels Košice (13.3.2021) a v Ružomberku (17.3.2021). Nadstavbovú časť je potrebné dohrať do 19.3. a preto už nie je veľký priestor na manévrovanie. V termíne 20. – 21.3.2021 sa uskutoční Slovenský pohár v Košiciach a následne 24.3.2021 odštartuje play-off štvrťfinálovými sériami.

Čajky sa však aktuálne nachádzajú v stave, kedy nemajú dostatočný počet spôsobilých hráčok, ktoré môžu v najbližších dňoch nastúpiť do zápasu, keďže okrem pozitívnych prípadov na covid-19 majú ďalšie hráčky na dlhšiu dobu zranené.

Klub sa preto musel zaoberať aj krajným riešením, a to nenastúpiť na zvyšné dva duely nadstavbovej časti Niké Extraligy žien, ktoré v tom prípade budú skontumované v neprospech Piešťan s priznaním bodu. S určitosťou sa tak stane v zápase s Young Angels Košice, čo už klub aj oznámil súperovi i hracej komisii SBA. S najväčšou pravdepodobnosťou čaká rovnaký osud aj duel s Ružomberkom.

„Veľmi nás táto situácia mrzí, no žiaľ aj to prináša doba, v ktorej práve žijeme. Zdravie hráčok je u nás vždy na prvom mieste a preto v tejto chvíli nevidíme iné riešenie. Veríme, že ho všetci pochopia. Hráčky, ktoré prekonali covid – 19 pustíme do tréningového procesu až po dôkladnom lekárskom vyšetrení a preto nie je reálne, aby pár dní po skončení karantény podstúpili plné zaťaženie. Keď k tomu pridáme ďalšie hráčky, ktoré už dlhšie laborujú so zraneniami tak sme v stave, kedy nie je možné nastúpiť na zápas v rozumnom počte. Navyše aj zdravé hráčky, ktoré neboli pozitívne museli absolvovať 14 dňovú karanténu a boli tak dva týždne bez tréningu. Robíme všetko preto, aby sme sa dali dokopy a mohli nastúpiť na Slovenskom pohári 2021 v Košiciach a následne vstúpiť do play-off v dostatočnom zložení,“ uviedla k aktuálnej situácii v Piešťanských Čajkách generálna manažérka klubu Bronislava Borovičková.

Zdroj: piestanskecajky.sk Foto: Laco Duračka

Continue Reading

Šport

Filip Lányi zaplával slovenský rekord

Published

on

By

Od 5. do 7. marca sa v Šamoríne – Čilistove uskutočnili plavecké preteky 59. ročník Veľkej Ceny Slovenska. V olympijskom tréningovom stredisku x-bionic® sphere sa prezentovali plavci štyroch krajín. Okrem 33 domácich klubov sa zúčastnili plavci z 12 českých, 5 slovinských klubov a 1 z Malty.

Preteky boli v dnešnej zložitej dobe výnimočnou príležitosťou na porovnanie a test aktuálnej výkonnosti. Celkovo sa na podujatí zúčastnilo pri dodržiavaní presných pravidiel a prísnych hygienických podmienok 216 plavcov z 52 klubov. ŠPK Kúpele Piešťany mal zastúpenie štyroch dievčat a štyroch chlapcov. Športovú stránku vystúpenia našich pretekárov hodnotíme veľmi úspešne. Zaplávali veľké množstvo osobných rekordov a posunuli sa vo svojej výkonnosti smerom nahor. Najúspešnejší z našich bol Filip Lányi.

V disciplínach 400 a 800 v.sp. sa mu podarilo zaplávať B limity na majstrovstvá Európy aj majstrovstvá sveta juniorov. Na 400 v.sp. prekonal slovenský rekord kategórie juniorov na 50 m bazéne o 52 stotín sekundy. Predošlý rekord držal Adam Rosipal ORCA BA, ktorý zaplával ho na majstrovstvách sveta v roku 2017 v Indianapolise USA.

Filip v uvedených dvoch disciplínach obsadil tretie miesto v kvalitnej zahraničnej konkurencii ako najrýchlejší zo Slovákov.

V úspešných vystúpeniach, tak ako v minulých pretekoch, pokračovala Olívia Ana Šprláková-Zmorová. Vyhrala disciplínu 400 PP v osobnom rekorde a len tesne zaostala za B limitom na majstrovstvá Európy juniorov. Na 400 v.sp. si to však vynahradila a potvrdila B limit na majstrovstvá Európy juniorov ako štvrtá , tesne pod stupienkom víťazov.

Lea Chromiaková vybojovala dve štvrté miesta v ťažkých disciplínach na 200 motýlik a 400 PP. Zemiakovú medailu si v kvalitnom najlepšom osobnom výkone vyplával aj Lukáš Kunic na 1500 v.sp.. Na VC Slovenska sa nám darilo. Organizátorovi, Slovenskej plaveckej federácii patrí uznanie a pochvala za organizačné zvládnutie pretekov, ako aj za technické zabezpečenie .

V tradičnom športe Piešťancov, v plávaní, sa nám už dlho darí. Kedy si to však po desaťročiach nečinnosti všimne aj radnica je pre nás všetkých veľkou záhadou.

Text: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Novinky

Plávanie: Piešťanci obstáli v slovenskej špičke, pretekali v tréningovej bubline

Published

on

By

V dňoch 19. až 21. februára sa konali v tréningovej bubline X-BIONIC® Sphere v Šamoríne kontrolné plavecké preteky juniorov a seniorov, na ktorých sa zúčastnila takmer celá slovenská špička. Za ŠPK Kúpele Piešťany štartoval  dvanásťčlenný výber šiestich chlapcov a šiestich dievčat. Plávalo sa na 25 metrovom bazéne. Všetci účastníci pretekov prešli dvojnásobným, niektorí aj trojnásobným testovaním pred pobytom a počas samotného pobytu v zariadení. Plavcom Kúpeľov sa darilo a vybojovali spolu 23 medailových umiestnení. Osem zlatých, deväť strieborných a šesť bronzových.

V pretekoch bola najúspešnejšia Olívia Ana Šprláková-Zmorová, keď svoje víťazstvá v disciplínach 1500 v.sp., 400 v.sp., 400PP okorenila slovenským rekordom na 1500 v.sp. v kategórii junioriek. Slovenský rekord prekonala o viac ako 6 sekúnd.

Starý rekord držala taktiež naša pretekárka Sára Niepelová, tohto času študujúca v USA. Na 200 PP sa Olívia Ana postavila vďaka osobnému rekordu na strieborný stupienok. Lea Chromiaková, juniorská reprezentantka SR, vyhrala 400 v.sp. a 200 motýlik, striebro brala na 100 motýlik a bronzovými medailami ju dekorovali za 1500 v.sp. a 200PP. Taktiež pekná medailová porcia.

Rebeka Buková si urobila radosť víťazstvom na 200 znak a druhým miestom na 100 znak vo svojej dvojročníkovej kategórii junioriek. Katarína Lopatková sa po prechode zo žiackej kategórie medzi mladšie juniorky veľmi pekne udomácňuje v novej kategórii a vybojovala si tri druhé priečky za výkony na 400v.sp., 1500 v.sp. a 400PP. Svojimi zlepšeniami potvrdila zaradenie do juniorskej reprezentácie SR v plávaní. Na strieborný stupienok víťazov sa po bojovnom výkone postavila za 200 motýlik Veronika Luciaková.

Medzi chlapcami sa darilo Lukášovi Kunicovi, ktorý je od začiatku tohto roka tiež zaradený v juniorskom reprezentačnom výbere bazénových plavcov, keď vyhral 400 PP, strieborný bol na 800 v.sp. a na tretí stupienok sa postavil po absolvovaní 400 v.sp. a 200 PP. Sľubnými výkonmi a zlepšeniami sa v kategórii žiakov prezentoval Patrik Tapušík, ktorý zvíťazil na 1500 v.sp. a tretiu priečku si vyplával na 400PP.

Filip Lányi sa po tréningovom výpadku potešil osobnými zlepšeniami a druhým miestom na 100 znak ako aj bronzovou medailou na 50 znak.

Dnešná doba športu nepraje a príprava mladých športovcov je pre rodičov aj klub finančne náročná, ak chceme deti pri športe udržať na vysokej výkonnosti. Plavcom ŠPK Kúpele Piešťany sa to po ročnom boji s obmedzeniami spôsobenými pandémiou zatiaľ relatívne darí. Najväčšie straty zatiaľ očakávame v príprave najmladších detí v prípravke. Veľmi záleží na osobnej aktivite každého jednotlivca v suchej príprave, aj keď plavci patria do vody. Všetci priaznivci športu by určite radi videli aspoň v diaľke iskričku nádeje v podobe návratu na športoviská.

Text a foto: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Reklama

Populárne články