Connect with us

Šport

Vodné pólo: Piešťanky sú opäť v I. lige

Published

on

V krytej mestskej plavárni v Topoľčanoch sa 8. marca začal ďalší ročník najvyššej slovenskej vodnopólovej súťaže v kategórii žien. V novom ročníku súťaže sa po piatich rokoch opäť predstaví aj družstvo KVP Kúpele Piešťany. Je to na jednej strane zásluhov bývalých piešťanských hráčok – všetko v minulosti reprezentantiek Slovenska, ktoré sa podujali pomôcť klubu a obnoviť tak tradíciu účasti piešťanského ženského družstva v najvyššej šúťaži. Na druhej stane je úšasť v I.lige SR výsledkom práce klubu s mládežou, zásluhou ktorej vyrastajú pod vedením trénera Jána Baranoviča mladé a nádejné hráčky, kroré by opäť v budúcom období mohli reprezentovať nielen klub ale aj Slovensko.

polo zeny

Tréner Ján Baranovič sa k štartu družstva v I. lige žien vyjadril nasledovne: „ Vedenie klubu dlhšie zvažovalo prihlásenie družstva do súťaže, pretože kolektív tvoria mladé hráčky bez skúseností z juniorských a ženských súťaží, a hráčky, ktoré sa k vodnému pólu vrátili po dlhšom čase a vzhľadom na svoje pracovné povinnosti trénujú individuálne a len v minimálnych objemoch. Veríme však, že pre mladé hráčky bude možnosť hrať v tomto kolektíve dobrou školou a skúsenosti zo zápasov I.ligy žien využijú v juniorskej súťaži, v ktorej štartujeme tiež po 5-ročnej prestávke.“

Zápasy družstva Piešťan na prvom turnaji v súťaži priniesli dva vyrovnané dueli s družstvami Viedne a Bratislavy. Naopak obhajca majstrovského titulu – družstvo z Topoľčian bolo jednoznačne nad sily piešťanského kolektívu. Úvodný zápas s Bratislavou mal vyrovnaný priebeh, Piešťanky vždy dokázali vyrovnať nádskok súperiek a Bratislavčanky rozhodli o svojom víťazstve gólmi až v posledných dvoch minútach zápasu, kedy sa prejavili ich väčšie skúsenosti z takýchto duelov. Na druhý zápas s Viedňou nastupovali hráčky s odhodlaním potvrdiť dobrý výkon z úvodného duelu.

Po vyrovnanom začiatku získalo piešťanské družstvo dvojgólové vedenie, ktoré si udržalo až do záveru stretnutia. Záver stretnutia bol dramatický, v posledných troch minútach padlo päť gólov – súperkám sa podarilo vyrovnať a dokonca streliť i víťazný gól. Záverečný zápas turnaja bol od úvodných minút v réžii majsteriek z Topoľčian, ktoré piešťanskému nováčikovi v súťaži nedali šancu pomýšľať na prípadný úspech v tomto zápase.

Nakoľko v rovnakom termíne sa hrala v Novákoch aj súťaž žiačok, kde Piešťanky štartovali pod vedením trénera J. Baranoviča, družstvo žien nastupovalo na zápasy úvodného turnaja pod vedením vedúceho družstva Vladimíra Haška. Ten výkony piešťanských žien zhodnotil nasledovne: „ Do súťaže sme ako nováčik nastúpili s najmladším kádrom, ktorého základom sú hráčky vo veku od 15 do 18 rokov. Na prvé kolo sme nenastúpili v komplrtnom zložení, pretože zo zdravotných dôvodov chýbali dve hráčky. Napriek tomu sme odohrali dva úplne vyrovnané zápasy s družstvami s viacročnými skúsenosťami so ženských súťaží. Práve skúsenosti z takýchto zápasov môžu v ďalších kolách priniesť aj lepšie výsledky. Mladé hráčky predviedli na svoj vek dobré výkony a majú potenciál na to, aby sa v budúcom období vyrovnali svojím súperkám a vrátili Piešťany do bojov o majstrovský titul.“

Výsledky družstva KVP Kúpele Piešťany:

KVP Kúpele Piešťany – Slávia UK Bratislava 4 : 7 (1:2,1:1,1:0,1:4) Góly Piešťan : Kováčiková, Galová, Kirková, Lazarová

KVP Kúpele Piešťany – ASV Wien 10 : 11 (2:3,4:1,2:2,2:5) Góly Piešťan : Galová 3, Škodná 2, Hašková 2, Kirková, Klampárová, Lazarová

KVP Kúpele Piešťany – Pirana SC Topoľčany 5 : 14 (2:6,1:4,1:2,1:2) Góly Piešťan : Klampárová 2, Galová , Hašková , Lazarová

Zostava družstva KVP Kúpele Piešťany: Martinková – Kováčiková, Hašková, Galová, Kirková, Škodná, Kaffková, Klampárová, Kubánová, Ravingerová, Lazarová.

Ostatné výsledky:

Topoľčany – Bratislava 17 : 7 (3:0,6:2,4:2,4:3), Topoľčany – Wien 24 : 4 (7:0,5:2,8:1,4:1), Bratislava – Wien 11 : 10 na pok.hody (2.2,1:2,4:2,3:4, – 1:0)

Tabuľka po 1.kole:

1. Pirana SC Topoľčany 3 3 0 0 0 55 : 16 9 b.

2. Slávia UK Bratislava 3 1 1 0 1 25 : 31 5 b.

3. ASV Wien 3 1 0 1 1 25 : 45 4 b.

4. KVP Kúpele Piešťany 3 0 0 0 3 19 : 32 0 b.

Text a foto: Janka Kolářová

Continue Reading

Šport

Basketbal: Piešťanské Čajky museli kvôli covidu odrieknuť zápasy

Published

on

By

Piešťanské Čajky sa aktuálne nachádzajú v zložitom období. Namiesto toho, aby sa intenzívne pripravovali na vyvrcholenie dobre rozbehnutého súťažného ročníka, musia riešiť komplikovanú situáciu, aby boli vôbec schopné v dohľadnej dobe nastúpiť k súťažnému stretnutiu.

Pre kontakt s pozitívnou osobou počas posledného zápasu nadstavbovej časti Niké Extraligy Žien v Šamoríne musel celý tím absolvovať 14 dňovú karanténu. Bohužiaľ, ani Čajkám sa covid-19 nevyhol, štyri hráčky si nepríjemnou infekciou prešli a v týchto dňoch im končí 14 dňová karanténa. Hráčky, ktoré boli celý čas negatívne sa vrátili do tréningového procesu po skončení domácej izolácie v nedeľu 7. marca.

Klub vzhľadom na aktuálnu situáciu musel zrušiť účasť v štvrťfinále play-off Európskej basketbalovej ligy EWBL, kde sa na neutrálnej pôde v Rige mali Čajky v termíne 15. – 16.3.2021 predstaviť proti ruskému tímu NIKA Syktyvkar.  Čajkám zostávajú odohrať do konca nadstavbovej časti Niké Extraligy žien dva zápasy – doma proti Young Angels Košice (13.3.2021) a v Ružomberku (17.3.2021). Nadstavbovú časť je potrebné dohrať do 19.3. a preto už nie je veľký priestor na manévrovanie. V termíne 20. – 21.3.2021 sa uskutoční Slovenský pohár v Košiciach a následne 24.3.2021 odštartuje play-off štvrťfinálovými sériami.

Čajky sa však aktuálne nachádzajú v stave, kedy nemajú dostatočný počet spôsobilých hráčok, ktoré môžu v najbližších dňoch nastúpiť do zápasu, keďže okrem pozitívnych prípadov na covid-19 majú ďalšie hráčky na dlhšiu dobu zranené.

Klub sa preto musel zaoberať aj krajným riešením, a to nenastúpiť na zvyšné dva duely nadstavbovej časti Niké Extraligy žien, ktoré v tom prípade budú skontumované v neprospech Piešťan s priznaním bodu. S určitosťou sa tak stane v zápase s Young Angels Košice, čo už klub aj oznámil súperovi i hracej komisii SBA. S najväčšou pravdepodobnosťou čaká rovnaký osud aj duel s Ružomberkom.

„Veľmi nás táto situácia mrzí, no žiaľ aj to prináša doba, v ktorej práve žijeme. Zdravie hráčok je u nás vždy na prvom mieste a preto v tejto chvíli nevidíme iné riešenie. Veríme, že ho všetci pochopia. Hráčky, ktoré prekonali covid – 19 pustíme do tréningového procesu až po dôkladnom lekárskom vyšetrení a preto nie je reálne, aby pár dní po skončení karantény podstúpili plné zaťaženie. Keď k tomu pridáme ďalšie hráčky, ktoré už dlhšie laborujú so zraneniami tak sme v stave, kedy nie je možné nastúpiť na zápas v rozumnom počte. Navyše aj zdravé hráčky, ktoré neboli pozitívne museli absolvovať 14 dňovú karanténu a boli tak dva týždne bez tréningu. Robíme všetko preto, aby sme sa dali dokopy a mohli nastúpiť na Slovenskom pohári 2021 v Košiciach a následne vstúpiť do play-off v dostatočnom zložení,“ uviedla k aktuálnej situácii v Piešťanských Čajkách generálna manažérka klubu Bronislava Borovičková.

Zdroj: piestanskecajky.sk Foto: Laco Duračka

Continue Reading

Šport

Filip Lányi zaplával slovenský rekord

Published

on

By

Od 5. do 7. marca sa v Šamoríne – Čilistove uskutočnili plavecké preteky 59. ročník Veľkej Ceny Slovenska. V olympijskom tréningovom stredisku x-bionic® sphere sa prezentovali plavci štyroch krajín. Okrem 33 domácich klubov sa zúčastnili plavci z 12 českých, 5 slovinských klubov a 1 z Malty.

Preteky boli v dnešnej zložitej dobe výnimočnou príležitosťou na porovnanie a test aktuálnej výkonnosti. Celkovo sa na podujatí zúčastnilo pri dodržiavaní presných pravidiel a prísnych hygienických podmienok 216 plavcov z 52 klubov. ŠPK Kúpele Piešťany mal zastúpenie štyroch dievčat a štyroch chlapcov. Športovú stránku vystúpenia našich pretekárov hodnotíme veľmi úspešne. Zaplávali veľké množstvo osobných rekordov a posunuli sa vo svojej výkonnosti smerom nahor. Najúspešnejší z našich bol Filip Lányi.

V disciplínach 400 a 800 v.sp. sa mu podarilo zaplávať B limity na majstrovstvá Európy aj majstrovstvá sveta juniorov. Na 400 v.sp. prekonal slovenský rekord kategórie juniorov na 50 m bazéne o 52 stotín sekundy. Predošlý rekord držal Adam Rosipal ORCA BA, ktorý zaplával ho na majstrovstvách sveta v roku 2017 v Indianapolise USA.

Filip v uvedených dvoch disciplínach obsadil tretie miesto v kvalitnej zahraničnej konkurencii ako najrýchlejší zo Slovákov.

V úspešných vystúpeniach, tak ako v minulých pretekoch, pokračovala Olívia Ana Šprláková-Zmorová. Vyhrala disciplínu 400 PP v osobnom rekorde a len tesne zaostala za B limitom na majstrovstvá Európy juniorov. Na 400 v.sp. si to však vynahradila a potvrdila B limit na majstrovstvá Európy juniorov ako štvrtá , tesne pod stupienkom víťazov.

Lea Chromiaková vybojovala dve štvrté miesta v ťažkých disciplínach na 200 motýlik a 400 PP. Zemiakovú medailu si v kvalitnom najlepšom osobnom výkone vyplával aj Lukáš Kunic na 1500 v.sp.. Na VC Slovenska sa nám darilo. Organizátorovi, Slovenskej plaveckej federácii patrí uznanie a pochvala za organizačné zvládnutie pretekov, ako aj za technické zabezpečenie .

V tradičnom športe Piešťancov, v plávaní, sa nám už dlho darí. Kedy si to však po desaťročiach nečinnosti všimne aj radnica je pre nás všetkých veľkou záhadou.

Text: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Novinky

Plávanie: Piešťanci obstáli v slovenskej špičke, pretekali v tréningovej bubline

Published

on

By

V dňoch 19. až 21. februára sa konali v tréningovej bubline X-BIONIC® Sphere v Šamoríne kontrolné plavecké preteky juniorov a seniorov, na ktorých sa zúčastnila takmer celá slovenská špička. Za ŠPK Kúpele Piešťany štartoval  dvanásťčlenný výber šiestich chlapcov a šiestich dievčat. Plávalo sa na 25 metrovom bazéne. Všetci účastníci pretekov prešli dvojnásobným, niektorí aj trojnásobným testovaním pred pobytom a počas samotného pobytu v zariadení. Plavcom Kúpeľov sa darilo a vybojovali spolu 23 medailových umiestnení. Osem zlatých, deväť strieborných a šesť bronzových.

V pretekoch bola najúspešnejšia Olívia Ana Šprláková-Zmorová, keď svoje víťazstvá v disciplínach 1500 v.sp., 400 v.sp., 400PP okorenila slovenským rekordom na 1500 v.sp. v kategórii junioriek. Slovenský rekord prekonala o viac ako 6 sekúnd.

Starý rekord držala taktiež naša pretekárka Sára Niepelová, tohto času študujúca v USA. Na 200 PP sa Olívia Ana postavila vďaka osobnému rekordu na strieborný stupienok. Lea Chromiaková, juniorská reprezentantka SR, vyhrala 400 v.sp. a 200 motýlik, striebro brala na 100 motýlik a bronzovými medailami ju dekorovali za 1500 v.sp. a 200PP. Taktiež pekná medailová porcia.

Rebeka Buková si urobila radosť víťazstvom na 200 znak a druhým miestom na 100 znak vo svojej dvojročníkovej kategórii junioriek. Katarína Lopatková sa po prechode zo žiackej kategórie medzi mladšie juniorky veľmi pekne udomácňuje v novej kategórii a vybojovala si tri druhé priečky za výkony na 400v.sp., 1500 v.sp. a 400PP. Svojimi zlepšeniami potvrdila zaradenie do juniorskej reprezentácie SR v plávaní. Na strieborný stupienok víťazov sa po bojovnom výkone postavila za 200 motýlik Veronika Luciaková.

Medzi chlapcami sa darilo Lukášovi Kunicovi, ktorý je od začiatku tohto roka tiež zaradený v juniorskom reprezentačnom výbere bazénových plavcov, keď vyhral 400 PP, strieborný bol na 800 v.sp. a na tretí stupienok sa postavil po absolvovaní 400 v.sp. a 200 PP. Sľubnými výkonmi a zlepšeniami sa v kategórii žiakov prezentoval Patrik Tapušík, ktorý zvíťazil na 1500 v.sp. a tretiu priečku si vyplával na 400PP.

Filip Lányi sa po tréningovom výpadku potešil osobnými zlepšeniami a druhým miestom na 100 znak ako aj bronzovou medailou na 50 znak.

Dnešná doba športu nepraje a príprava mladých športovcov je pre rodičov aj klub finančne náročná, ak chceme deti pri športe udržať na vysokej výkonnosti. Plavcom ŠPK Kúpele Piešťany sa to po ročnom boji s obmedzeniami spôsobenými pandémiou zatiaľ relatívne darí. Najväčšie straty zatiaľ očakávame v príprave najmladších detí v prípravke. Veľmi záleží na osobnej aktivite každého jednotlivca v suchej príprave, aj keď plavci patria do vody. Všetci priaznivci športu by určite radi videli aspoň v diaľke iskričku nádeje v podobe návratu na športoviská.

Text a foto: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Reklama

Populárne články