Connect with us

Šport

Vodné pólo: Juniorky do 20 rokov sú opäť v národnej lige

Published

on

Počas tretieho marcového víkendu sa v topoľčianskej mestskej krytej plavárni začal nový ročník Národnej ligy junioriek do 20 rokov. Rovnako ako v ženskej kategórii sa piešťanské hráčky v tejto kategórii predstavili po piatich rokoch.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

REKLAMA

Monitoring_dirofilaria_pes

Mladé a perspektívne družstvo z Piešťan, ktoré v rovnakej zostave bude môcť hrať juniorskú súťaž aj ďalšie dve sezóny podalo v zápasoch bojovné výkony. Škoda však viacerých individuálnych chýb, ktorých sa Piešťanky nevyvarovali, pretože to spolu s nepresnou streľbou znamenalo len jedno víťazstvo zo štyroch zápasov. Na úvod turnaja Piešťany zvíťazili nad domácimi Topoľčanmi, keď sa strelecky darilo hlavne Rybanskej autorke 5-tich gólov.

Dobre rozohraný mali Piešťanky aj druhý zápas s Vrútkami, v ktorom viedli pred koncom 6 : 4 a na začiatku poslednej minúty aj 7 :6, ale dva góly po strate lopta a chybách v obrane znamenali prehru o jeden gól. Sklamanie z tohto zápasu sa pravdepodobne prenieslo aj do nasledujúceho zápasu s Košicami, v ktorom piešťanské hráčky pôsobili akosi zakríknuto a nevedeli sa vôbec presadiť. Prvý gól strelili až za stavu 0 : 7 a zápas prehrali 3 : 11.

V poslednom zápase proti obhajkyniam majstrovského titulu z Bratislavy to bol zo stany Piešťan opäť bojovný a dobrý výkon. V druhej štvrtine hráčky z kúpeľného mesta vyhrávali 6 : 5, ale výsledok tretej štvrtiny 0: 8 rozhodol aj o výsledku celého zápasu.

Vystúpenie piešťanských junioriek na úvodnom turnaji sezóny tréner Ján Baranovič zhodnotil nasledovne: „Hráčky treba pochváliť za bojovnosť a výkony azda až na výkon v zápase s Košicami. Škoda nevyužitých streleckých príležitostí a presilových hier. Brána súperiek ako keby pre niektoré naše hráčky bola zakliata – nie a nie ju trafiť. Viac ma však mrzia veľké individuálne chyby, ktorých sa niektoré hráčky dopustili a myslím, že nás stáli víťazstvo s Vrútkami a lepší výsledok s majstrovskou Bratislavou. Verím, že hráčky sa presvedčili, že pri plnej koncentrácii a dodržiavaní pokynov trénera sa dá vyhrať každý zápas, a že to bude pre ne povzbudením  do ďalších kôl súťaže.“

Výsledky Piešťan:

KVP Kúpele Piešťany – Pirana SC Topoľčany 6 : 5 (0:3,2:0,3:1,1:1) Góly Piešťan : Rybanská 5, Ravingerová

KVP Kúpele Piešťany – PVK Vrútky 7 : 8 (2:2,2:2,2:1,1:3) Góly Piešťan : Baranovičová 2, Klampárová 2, Rybanská, Ravingerová, Škodná

ŠKP Modrí draci Košice-Staré Mesto – KVP Kúpele Piešťany 3 : 11 (2:0,5:0,2:1,2:2) Góly Piešťan : Klampárová 2, Kováčiková

KVP Kúpele Piešťany – Slávia UK Bratislava 12 : 16 (5:5,1:2,0:8,6:1) Góly Piešťan : Klampárová 6, Kováčiková 2, Ravingerová 2, Baranovičová, Kirková

Zostava KVP Kúpele Piešťany: Martinková – Kováčiková, Gangurová, Baranovičová, Kirková, Škodná, Kolárová, Klampárová, Rybanská, Ravingerová,

Ostatné výsledky: Košice – Topoľčany 8 : 3, Vrútky – Topoľčany 5 : 2, Bratislava – Košice 10 : 12, Vrútky – Bratislava 6 : 7, Bratislava – Topoľčany 14 : 6, Vrútky – Košice 12 : 6

Tabuľka po 1. kole:

1. PVK Vrútky 4 3 0 1 31 : 22 9

2. Slávia UK Bratislava 4 3 0 1 47 : 36 9

3. ŠKP Modrí draci Košice-Staré Mesto 4 3 0 1 37 : 28 9

4. KVP Kúpele Piešťany 4 1 0 3 28 : 40 3

5. Pirana SC Topoľčany 4 0 0 4 16 : 33 0

Text a foto : Ing. Ján Baranovič

Continue Reading

Šport

Basketbal: Piešťanské Čajky museli kvôli covidu odrieknuť zápasy

Published

on

By

Piešťanské Čajky sa aktuálne nachádzajú v zložitom období. Namiesto toho, aby sa intenzívne pripravovali na vyvrcholenie dobre rozbehnutého súťažného ročníka, musia riešiť komplikovanú situáciu, aby boli vôbec schopné v dohľadnej dobe nastúpiť k súťažnému stretnutiu.

Pre kontakt s pozitívnou osobou počas posledného zápasu nadstavbovej časti Niké Extraligy Žien v Šamoríne musel celý tím absolvovať 14 dňovú karanténu. Bohužiaľ, ani Čajkám sa covid-19 nevyhol, štyri hráčky si nepríjemnou infekciou prešli a v týchto dňoch im končí 14 dňová karanténa. Hráčky, ktoré boli celý čas negatívne sa vrátili do tréningového procesu po skončení domácej izolácie v nedeľu 7. marca.

Klub vzhľadom na aktuálnu situáciu musel zrušiť účasť v štvrťfinále play-off Európskej basketbalovej ligy EWBL, kde sa na neutrálnej pôde v Rige mali Čajky v termíne 15. – 16.3.2021 predstaviť proti ruskému tímu NIKA Syktyvkar.  Čajkám zostávajú odohrať do konca nadstavbovej časti Niké Extraligy žien dva zápasy – doma proti Young Angels Košice (13.3.2021) a v Ružomberku (17.3.2021). Nadstavbovú časť je potrebné dohrať do 19.3. a preto už nie je veľký priestor na manévrovanie. V termíne 20. – 21.3.2021 sa uskutoční Slovenský pohár v Košiciach a následne 24.3.2021 odštartuje play-off štvrťfinálovými sériami.

Čajky sa však aktuálne nachádzajú v stave, kedy nemajú dostatočný počet spôsobilých hráčok, ktoré môžu v najbližších dňoch nastúpiť do zápasu, keďže okrem pozitívnych prípadov na covid-19 majú ďalšie hráčky na dlhšiu dobu zranené.

Klub sa preto musel zaoberať aj krajným riešením, a to nenastúpiť na zvyšné dva duely nadstavbovej časti Niké Extraligy žien, ktoré v tom prípade budú skontumované v neprospech Piešťan s priznaním bodu. S určitosťou sa tak stane v zápase s Young Angels Košice, čo už klub aj oznámil súperovi i hracej komisii SBA. S najväčšou pravdepodobnosťou čaká rovnaký osud aj duel s Ružomberkom.

„Veľmi nás táto situácia mrzí, no žiaľ aj to prináša doba, v ktorej práve žijeme. Zdravie hráčok je u nás vždy na prvom mieste a preto v tejto chvíli nevidíme iné riešenie. Veríme, že ho všetci pochopia. Hráčky, ktoré prekonali covid – 19 pustíme do tréningového procesu až po dôkladnom lekárskom vyšetrení a preto nie je reálne, aby pár dní po skončení karantény podstúpili plné zaťaženie. Keď k tomu pridáme ďalšie hráčky, ktoré už dlhšie laborujú so zraneniami tak sme v stave, kedy nie je možné nastúpiť na zápas v rozumnom počte. Navyše aj zdravé hráčky, ktoré neboli pozitívne museli absolvovať 14 dňovú karanténu a boli tak dva týždne bez tréningu. Robíme všetko preto, aby sme sa dali dokopy a mohli nastúpiť na Slovenskom pohári 2021 v Košiciach a následne vstúpiť do play-off v dostatočnom zložení,“ uviedla k aktuálnej situácii v Piešťanských Čajkách generálna manažérka klubu Bronislava Borovičková.

Zdroj: piestanskecajky.sk Foto: Laco Duračka

Continue Reading

Šport

Filip Lányi zaplával slovenský rekord

Published

on

By

Od 5. do 7. marca sa v Šamoríne – Čilistove uskutočnili plavecké preteky 59. ročník Veľkej Ceny Slovenska. V olympijskom tréningovom stredisku x-bionic® sphere sa prezentovali plavci štyroch krajín. Okrem 33 domácich klubov sa zúčastnili plavci z 12 českých, 5 slovinských klubov a 1 z Malty.

Preteky boli v dnešnej zložitej dobe výnimočnou príležitosťou na porovnanie a test aktuálnej výkonnosti. Celkovo sa na podujatí zúčastnilo pri dodržiavaní presných pravidiel a prísnych hygienických podmienok 216 plavcov z 52 klubov. ŠPK Kúpele Piešťany mal zastúpenie štyroch dievčat a štyroch chlapcov. Športovú stránku vystúpenia našich pretekárov hodnotíme veľmi úspešne. Zaplávali veľké množstvo osobných rekordov a posunuli sa vo svojej výkonnosti smerom nahor. Najúspešnejší z našich bol Filip Lányi.

V disciplínach 400 a 800 v.sp. sa mu podarilo zaplávať B limity na majstrovstvá Európy aj majstrovstvá sveta juniorov. Na 400 v.sp. prekonal slovenský rekord kategórie juniorov na 50 m bazéne o 52 stotín sekundy. Predošlý rekord držal Adam Rosipal ORCA BA, ktorý zaplával ho na majstrovstvách sveta v roku 2017 v Indianapolise USA.

Filip v uvedených dvoch disciplínach obsadil tretie miesto v kvalitnej zahraničnej konkurencii ako najrýchlejší zo Slovákov.

V úspešných vystúpeniach, tak ako v minulých pretekoch, pokračovala Olívia Ana Šprláková-Zmorová. Vyhrala disciplínu 400 PP v osobnom rekorde a len tesne zaostala za B limitom na majstrovstvá Európy juniorov. Na 400 v.sp. si to však vynahradila a potvrdila B limit na majstrovstvá Európy juniorov ako štvrtá , tesne pod stupienkom víťazov.

Lea Chromiaková vybojovala dve štvrté miesta v ťažkých disciplínach na 200 motýlik a 400 PP. Zemiakovú medailu si v kvalitnom najlepšom osobnom výkone vyplával aj Lukáš Kunic na 1500 v.sp.. Na VC Slovenska sa nám darilo. Organizátorovi, Slovenskej plaveckej federácii patrí uznanie a pochvala za organizačné zvládnutie pretekov, ako aj za technické zabezpečenie .

V tradičnom športe Piešťancov, v plávaní, sa nám už dlho darí. Kedy si to však po desaťročiach nečinnosti všimne aj radnica je pre nás všetkých veľkou záhadou.

Text: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Novinky

Plávanie: Piešťanci obstáli v slovenskej špičke, pretekali v tréningovej bubline

Published

on

By

V dňoch 19. až 21. februára sa konali v tréningovej bubline X-BIONIC® Sphere v Šamoríne kontrolné plavecké preteky juniorov a seniorov, na ktorých sa zúčastnila takmer celá slovenská špička. Za ŠPK Kúpele Piešťany štartoval  dvanásťčlenný výber šiestich chlapcov a šiestich dievčat. Plávalo sa na 25 metrovom bazéne. Všetci účastníci pretekov prešli dvojnásobným, niektorí aj trojnásobným testovaním pred pobytom a počas samotného pobytu v zariadení. Plavcom Kúpeľov sa darilo a vybojovali spolu 23 medailových umiestnení. Osem zlatých, deväť strieborných a šesť bronzových.

V pretekoch bola najúspešnejšia Olívia Ana Šprláková-Zmorová, keď svoje víťazstvá v disciplínach 1500 v.sp., 400 v.sp., 400PP okorenila slovenským rekordom na 1500 v.sp. v kategórii junioriek. Slovenský rekord prekonala o viac ako 6 sekúnd.

Starý rekord držala taktiež naša pretekárka Sára Niepelová, tohto času študujúca v USA. Na 200 PP sa Olívia Ana postavila vďaka osobnému rekordu na strieborný stupienok. Lea Chromiaková, juniorská reprezentantka SR, vyhrala 400 v.sp. a 200 motýlik, striebro brala na 100 motýlik a bronzovými medailami ju dekorovali za 1500 v.sp. a 200PP. Taktiež pekná medailová porcia.

Rebeka Buková si urobila radosť víťazstvom na 200 znak a druhým miestom na 100 znak vo svojej dvojročníkovej kategórii junioriek. Katarína Lopatková sa po prechode zo žiackej kategórie medzi mladšie juniorky veľmi pekne udomácňuje v novej kategórii a vybojovala si tri druhé priečky za výkony na 400v.sp., 1500 v.sp. a 400PP. Svojimi zlepšeniami potvrdila zaradenie do juniorskej reprezentácie SR v plávaní. Na strieborný stupienok víťazov sa po bojovnom výkone postavila za 200 motýlik Veronika Luciaková.

Medzi chlapcami sa darilo Lukášovi Kunicovi, ktorý je od začiatku tohto roka tiež zaradený v juniorskom reprezentačnom výbere bazénových plavcov, keď vyhral 400 PP, strieborný bol na 800 v.sp. a na tretí stupienok sa postavil po absolvovaní 400 v.sp. a 200 PP. Sľubnými výkonmi a zlepšeniami sa v kategórii žiakov prezentoval Patrik Tapušík, ktorý zvíťazil na 1500 v.sp. a tretiu priečku si vyplával na 400PP.

Filip Lányi sa po tréningovom výpadku potešil osobnými zlepšeniami a druhým miestom na 100 znak ako aj bronzovou medailou na 50 znak.

Dnešná doba športu nepraje a príprava mladých športovcov je pre rodičov aj klub finančne náročná, ak chceme deti pri športe udržať na vysokej výkonnosti. Plavcom ŠPK Kúpele Piešťany sa to po ročnom boji s obmedzeniami spôsobenými pandémiou zatiaľ relatívne darí. Najväčšie straty zatiaľ očakávame v príprave najmladších detí v prípravke. Veľmi záleží na osobnej aktivite každého jednotlivca v suchej príprave, aj keď plavci patria do vody. Všetci priaznivci športu by určite radi videli aspoň v diaľke iskričku nádeje v podobe návratu na športoviská.

Text a foto: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Reklama

Populárne články