Connect with us

Šport

Víťazstvo a tri bronzy pre Motorsport Club

Published

on

Počas prázdninových mesiacov júl-august sme mohli našich pretekárov vidieť na siedmych podujatiach. Odniesli si z nich tri bronzové umiestnenia a jedno víťazstvo.

5.7.2012
Autoslalom Piešťany
Veľmi smutný prívlastok „posledný Autoslalom na piešťanskom letisku“ mal šiesty pretek aktuálnej sezóny. Nové finančné nároky letiska sú pre organizátorov Autoslalomu privysoké a podľa všetkého sa musíme rozlúčiť s dlhodobo najoblúbenejšou traťou seriálu, ktorá mimo iného hostila minulý rok aj Majstrovstvá Strednej Európy, Majstrovstvá Slovenska a drží rekord v počte účastníkov jedného preteku. K samotnému preteku: MCP malo na domácej trati zastúpenie v Tomášovi Komárovi s Hondou CRX. Komár v predošlom preteku v Piešťanoch zvíťazil a rovnaké ambície mal aj v rozlúčke s traťou, ktorá mu mimoriadne vyhovuje. Obhajoba víťazstva vyzerala po druhej ostrej jazde reálne, avšak prišla dvojsekundová penalizácia, ktorá ho posunula na 3. miesto. Matematika pred poslednou jazdou hovorila jasne – ak chce vyhrať, musí zajazdiť čas o sekundu lepší, ako doteraz najrýchlejší čas kategórie S2. To sa nakoniec síce podarilo, ale opäť s penalizáciami a nakoniec sa tak musel uspokojiť s bronzovou priečkou. V celkovom poradí skončil pätnásty zo 79 pretekárov.

 [singlepic id=34721 w=520 h=520 float=]

21.-22.7.2012
Karting Cup Bruck (A)
Areál v rakúskom Brucku je hojne využívaný organizátormi Open Cupu a Moravského pohára, ktorý jazdia naši jazdci. Z tohoto dôvodu sa rozhodol Daniel Summer po prvýkrát vyskúšať aj český  seriál Karting Cup a využiť tak rakúsky okruh na tréning. Karting Cup má podobné rozdelenie kategórii ako OC a MP a tak bol Summer s Maranellom zaradený do FC junior, kde sa predstavilo viacero špičkových slovenských pretekárov. V silnej konkurencii obsadil v rozjazdách desiate a dvakrát deviate miesto a celkovo skončil desiaty.

 [singlepic id=34726 w=520 h=520 float=]

27.-28.7.2012
Slovenský Rally Pohár – Rally Tatry
Štvrté podujatie seriálu Slovenského rally pohára sa odohralo v Poprade. Súťaž pozostávala z dvoch tratí, nazvaných Liptovská Teplička a Spišské Bystré, ktoré sa jazdili tri krát po sebe. V tejto súťaži bolo 41,20 závodných kilometrov, čo tvorilo 30,6% z celkovej dĺžky trate. Podujatia sa zúčastnila posádka Tomáš Vrábel – Pavol Michalec na Daihatsu Charade 4×4, ktorá si z Rally Tatry odniesla 6.miesto. Podrobnú reportáž z ich účinkovania nájdete na stránke VM Rally Teamu.

 [singlepic id=34730 w=520 h=520 float=]

4.-5.8.2012
Moravský pohár Sosnová (CZ)
Začiatkom augusta sme mali zastúpenie aj na najvzdialenejšej trati seriálu, v severočeskej Sosnovej. Na kvalitnej trati sa predstavila Timea Glossová na CRG s motorom Rotax. V kategórii MP Rotax Max si v meranom tréningu vyjazdila 6. miesto z desiatky štartujúcich, so stratou 0,8 sekundy na najrýchlejšieho. V nasledujúcich troch rozjazdách obsadila piate a dvakrát štvrté mieso, čo jej nakoniec vynieslo celkové 4.miesto. V priebežnom poradí seriálu Glossovej patrí po štyroch pretekoch 4. miesto.

 [singlepic id=34720 w=520 h=520 float=]

18.8.2012
Open Cup Bruck (A)
Šiesty pretek osem-dielneho seriálu sa v druhej polovici augusta uskutočnil v rakúskom Brucku. Za MCP nastúpili obaja motokárový jazdci, Timea Glossová v  kategórii Rotax Max a Daniel Summer v KZ Open. Glossová si v tréningu vyjazdila 5.miesto, z ktorého potom štartovala do oboch rozjázd. V obidvoch rozjazdách potom skončila na štvrtom mieste, len s minimálnou stratou na stupne víťazov. Konkrétne v prvej rozjazde ju po trinástich kolách od bronzu delilo 0,233 sekundy a v druhej 0,585 sekundy. V kráľovskej kubatúre stodvadsaťpätiek odštartovalo v kategóriach KZ Open a KZ Junior dohromady 12 pretekárov. Medzi nimi si Summer v meráku vybojoval 7.miesto. V rozjazdách potom obsadil šieste a piate miesto, čo mu v hodnotení kategórie KZ Open vynieslo 3. miesto.
[singlepic id=34718 w=520 h=520 float=]

29.8.2012
Autoslalom Driving Academy
Druhý pretek na novej trati v areáli Školy šmyku okruhu Slovakiaring bol zároveň siedmym z desať-dielneho seriálu. V kategórii S2-1600 nás zastupoval Tomáš Komár s Hondou CRX. Už júnový pretek naznačil, že trať výnimočne sedí najmä Novákovi so Saxom a ostatným v kategórii zostáva boj o druhé miesto. Z celkových 16 štratujúcich v S2 sa pätica jazdcov vyrovnanými výkonmi počas celého dňa pokúšala uchmatnúť zostávajúce dve miesta na stupňoch víťazov. Tie po štyroch ostrých jazdách obsadili druhý Paška a o pol sekundy pomalší Komár. Ten tak dosiahol svoje piate umiestnenie na stupňoch víťazov v rade a poskočil na priebežné 2. miesto Majstráku. V celkovom poradí, bez rozdielu kategórii, obsadil Komár 13. miesto z 93 štartujúcich, čo je doteraz jeho najlepšie umiestnenie v rámci Autoslalomu.

 [singlepic id=34724 w=520 h=520 float=]

31.8.-1.9.2012
Open Cup Trebatice
Predposledný pretek sezóny organizátori naplánovali do Trebatíc, kde sa rozhodli vyskúšať zorganizovať dvojdňový pretek a jazdcom ponúkli na voľné tréningy aj piatok. Či sa rozhodnú v tomto formáte pokračovať zatiaľ nieje známe. Na domácej trati bola samozrejme povinnosť odštartovať jak pre Daniela Summera, tak pre Timeu Glossovú. Glossová zajazdila meraný tréning na šiestom mieste, aby si následne v oboch rozjazdách o jedno miesto polepšila. Celkovo si tak z Trebatíc odniesla 5. miesto. Pred záverečným pretekom sezóny jej v priebežnom poradí patrí 3. miesto s náskokom 15 bodov pred štvrtou Kontárovou a rovnaký počet bodov stráca na druhého Pospíchala. V oboch kategóriach stodvadsaťpätiek sa v Trebaticiach zišlo dohromady len poltucta pretekárov. Zato nechýbali pekné súboje a obe rozjazdy boli napínavé až do konca. Daniel Summer si v meranom tréningu vyjazdil druhú priečku na štarte, keď absolvoval iba polovicu kôl oproti ostatným súperom. V prvej rozjazde išiel na vlhkej trati okamžite po prvej zákrute do vedenia a prvé miesto udržal až do konca rozjazdy. Do poslednej rozjazdy dňa už pretekári nastupovali so „suchými“ gumami. V tej Summer opäť dobre odštartoval a niekoľko kôl si so súpermi striedal miesta v čele preteku. Potom v jednom zo súbojov skončil mimo trate a následná stíhacia jazda stačila už iba na 3.miesto. V rámci kategórie KZ Open to však nakoniec znamenalo víťazstvo. V priebežnom poradí Summer suverénne vedie svoju kategóriu a v poslednom závode v Dunajskej Strede mu aj v tom najhoršom prípade bude stačiť ak dokončí aspoň jednu rozjazdu a prvé miesto uháji.

 [singlepic id=34725 w=520 h=520 float=]

[nggallery id=1899]

Autor: TK  Foto: HRT photo, autosportfoto.sk

Continue Reading

Šport

Basketbal: Piešťanské Čajky museli kvôli covidu odrieknuť zápasy

Published

on

By

Piešťanské Čajky sa aktuálne nachádzajú v zložitom období. Namiesto toho, aby sa intenzívne pripravovali na vyvrcholenie dobre rozbehnutého súťažného ročníka, musia riešiť komplikovanú situáciu, aby boli vôbec schopné v dohľadnej dobe nastúpiť k súťažnému stretnutiu.

Pre kontakt s pozitívnou osobou počas posledného zápasu nadstavbovej časti Niké Extraligy Žien v Šamoríne musel celý tím absolvovať 14 dňovú karanténu. Bohužiaľ, ani Čajkám sa covid-19 nevyhol, štyri hráčky si nepríjemnou infekciou prešli a v týchto dňoch im končí 14 dňová karanténa. Hráčky, ktoré boli celý čas negatívne sa vrátili do tréningového procesu po skončení domácej izolácie v nedeľu 7. marca.

Klub vzhľadom na aktuálnu situáciu musel zrušiť účasť v štvrťfinále play-off Európskej basketbalovej ligy EWBL, kde sa na neutrálnej pôde v Rige mali Čajky v termíne 15. – 16.3.2021 predstaviť proti ruskému tímu NIKA Syktyvkar.  Čajkám zostávajú odohrať do konca nadstavbovej časti Niké Extraligy žien dva zápasy – doma proti Young Angels Košice (13.3.2021) a v Ružomberku (17.3.2021). Nadstavbovú časť je potrebné dohrať do 19.3. a preto už nie je veľký priestor na manévrovanie. V termíne 20. – 21.3.2021 sa uskutoční Slovenský pohár v Košiciach a následne 24.3.2021 odštartuje play-off štvrťfinálovými sériami.

Čajky sa však aktuálne nachádzajú v stave, kedy nemajú dostatočný počet spôsobilých hráčok, ktoré môžu v najbližších dňoch nastúpiť do zápasu, keďže okrem pozitívnych prípadov na covid-19 majú ďalšie hráčky na dlhšiu dobu zranené.

Klub sa preto musel zaoberať aj krajným riešením, a to nenastúpiť na zvyšné dva duely nadstavbovej časti Niké Extraligy žien, ktoré v tom prípade budú skontumované v neprospech Piešťan s priznaním bodu. S určitosťou sa tak stane v zápase s Young Angels Košice, čo už klub aj oznámil súperovi i hracej komisii SBA. S najväčšou pravdepodobnosťou čaká rovnaký osud aj duel s Ružomberkom.

„Veľmi nás táto situácia mrzí, no žiaľ aj to prináša doba, v ktorej práve žijeme. Zdravie hráčok je u nás vždy na prvom mieste a preto v tejto chvíli nevidíme iné riešenie. Veríme, že ho všetci pochopia. Hráčky, ktoré prekonali covid – 19 pustíme do tréningového procesu až po dôkladnom lekárskom vyšetrení a preto nie je reálne, aby pár dní po skončení karantény podstúpili plné zaťaženie. Keď k tomu pridáme ďalšie hráčky, ktoré už dlhšie laborujú so zraneniami tak sme v stave, kedy nie je možné nastúpiť na zápas v rozumnom počte. Navyše aj zdravé hráčky, ktoré neboli pozitívne museli absolvovať 14 dňovú karanténu a boli tak dva týždne bez tréningu. Robíme všetko preto, aby sme sa dali dokopy a mohli nastúpiť na Slovenskom pohári 2021 v Košiciach a následne vstúpiť do play-off v dostatočnom zložení,“ uviedla k aktuálnej situácii v Piešťanských Čajkách generálna manažérka klubu Bronislava Borovičková.

Zdroj: piestanskecajky.sk Foto: Laco Duračka

Continue Reading

Šport

Filip Lányi zaplával slovenský rekord

Published

on

By

Od 5. do 7. marca sa v Šamoríne – Čilistove uskutočnili plavecké preteky 59. ročník Veľkej Ceny Slovenska. V olympijskom tréningovom stredisku x-bionic® sphere sa prezentovali plavci štyroch krajín. Okrem 33 domácich klubov sa zúčastnili plavci z 12 českých, 5 slovinských klubov a 1 z Malty.

Preteky boli v dnešnej zložitej dobe výnimočnou príležitosťou na porovnanie a test aktuálnej výkonnosti. Celkovo sa na podujatí zúčastnilo pri dodržiavaní presných pravidiel a prísnych hygienických podmienok 216 plavcov z 52 klubov. ŠPK Kúpele Piešťany mal zastúpenie štyroch dievčat a štyroch chlapcov. Športovú stránku vystúpenia našich pretekárov hodnotíme veľmi úspešne. Zaplávali veľké množstvo osobných rekordov a posunuli sa vo svojej výkonnosti smerom nahor. Najúspešnejší z našich bol Filip Lányi.

V disciplínach 400 a 800 v.sp. sa mu podarilo zaplávať B limity na majstrovstvá Európy aj majstrovstvá sveta juniorov. Na 400 v.sp. prekonal slovenský rekord kategórie juniorov na 50 m bazéne o 52 stotín sekundy. Predošlý rekord držal Adam Rosipal ORCA BA, ktorý zaplával ho na majstrovstvách sveta v roku 2017 v Indianapolise USA.

Filip v uvedených dvoch disciplínach obsadil tretie miesto v kvalitnej zahraničnej konkurencii ako najrýchlejší zo Slovákov.

V úspešných vystúpeniach, tak ako v minulých pretekoch, pokračovala Olívia Ana Šprláková-Zmorová. Vyhrala disciplínu 400 PP v osobnom rekorde a len tesne zaostala za B limitom na majstrovstvá Európy juniorov. Na 400 v.sp. si to však vynahradila a potvrdila B limit na majstrovstvá Európy juniorov ako štvrtá , tesne pod stupienkom víťazov.

Lea Chromiaková vybojovala dve štvrté miesta v ťažkých disciplínach na 200 motýlik a 400 PP. Zemiakovú medailu si v kvalitnom najlepšom osobnom výkone vyplával aj Lukáš Kunic na 1500 v.sp.. Na VC Slovenska sa nám darilo. Organizátorovi, Slovenskej plaveckej federácii patrí uznanie a pochvala za organizačné zvládnutie pretekov, ako aj za technické zabezpečenie .

V tradičnom športe Piešťancov, v plávaní, sa nám už dlho darí. Kedy si to však po desaťročiach nečinnosti všimne aj radnica je pre nás všetkých veľkou záhadou.

Text: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Novinky

Plávanie: Piešťanci obstáli v slovenskej špičke, pretekali v tréningovej bubline

Published

on

By

V dňoch 19. až 21. februára sa konali v tréningovej bubline X-BIONIC® Sphere v Šamoríne kontrolné plavecké preteky juniorov a seniorov, na ktorých sa zúčastnila takmer celá slovenská špička. Za ŠPK Kúpele Piešťany štartoval  dvanásťčlenný výber šiestich chlapcov a šiestich dievčat. Plávalo sa na 25 metrovom bazéne. Všetci účastníci pretekov prešli dvojnásobným, niektorí aj trojnásobným testovaním pred pobytom a počas samotného pobytu v zariadení. Plavcom Kúpeľov sa darilo a vybojovali spolu 23 medailových umiestnení. Osem zlatých, deväť strieborných a šesť bronzových.

V pretekoch bola najúspešnejšia Olívia Ana Šprláková-Zmorová, keď svoje víťazstvá v disciplínach 1500 v.sp., 400 v.sp., 400PP okorenila slovenským rekordom na 1500 v.sp. v kategórii junioriek. Slovenský rekord prekonala o viac ako 6 sekúnd.

Starý rekord držala taktiež naša pretekárka Sára Niepelová, tohto času študujúca v USA. Na 200 PP sa Olívia Ana postavila vďaka osobnému rekordu na strieborný stupienok. Lea Chromiaková, juniorská reprezentantka SR, vyhrala 400 v.sp. a 200 motýlik, striebro brala na 100 motýlik a bronzovými medailami ju dekorovali za 1500 v.sp. a 200PP. Taktiež pekná medailová porcia.

Rebeka Buková si urobila radosť víťazstvom na 200 znak a druhým miestom na 100 znak vo svojej dvojročníkovej kategórii junioriek. Katarína Lopatková sa po prechode zo žiackej kategórie medzi mladšie juniorky veľmi pekne udomácňuje v novej kategórii a vybojovala si tri druhé priečky za výkony na 400v.sp., 1500 v.sp. a 400PP. Svojimi zlepšeniami potvrdila zaradenie do juniorskej reprezentácie SR v plávaní. Na strieborný stupienok víťazov sa po bojovnom výkone postavila za 200 motýlik Veronika Luciaková.

Medzi chlapcami sa darilo Lukášovi Kunicovi, ktorý je od začiatku tohto roka tiež zaradený v juniorskom reprezentačnom výbere bazénových plavcov, keď vyhral 400 PP, strieborný bol na 800 v.sp. a na tretí stupienok sa postavil po absolvovaní 400 v.sp. a 200 PP. Sľubnými výkonmi a zlepšeniami sa v kategórii žiakov prezentoval Patrik Tapušík, ktorý zvíťazil na 1500 v.sp. a tretiu priečku si vyplával na 400PP.

Filip Lányi sa po tréningovom výpadku potešil osobnými zlepšeniami a druhým miestom na 100 znak ako aj bronzovou medailou na 50 znak.

Dnešná doba športu nepraje a príprava mladých športovcov je pre rodičov aj klub finančne náročná, ak chceme deti pri športe udržať na vysokej výkonnosti. Plavcom ŠPK Kúpele Piešťany sa to po ročnom boji s obmedzeniami spôsobenými pandémiou zatiaľ relatívne darí. Najväčšie straty zatiaľ očakávame v príprave najmladších detí v prípravke. Veľmi záleží na osobnej aktivite každého jednotlivca v suchej príprave, aj keď plavci patria do vody. Všetci priaznivci športu by určite radi videli aspoň v diaľke iskričku nádeje v podobe návratu na športoviská.

Text a foto: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Reklama

Populárne články