Connect with us

Šport

Veslovanie: Mama Danka Kosáková ukázala synovi ako víťaziť

Published

on

Veslári z Čiech, Rakúska, Maďarska a Slovenska sa stretli na 6. ročníku halovej veslárskej regaty O pohár Sĺňavy v sobotu 11. decembra v telocvični Gymnázia Pierra de Coubertina v Piešťanoch. Medzi účastníkmi bol aj domáci Lukáš Babač, ktorý v novembri vyvesloval striebro v skife mužov ľahkých váh na majstrovstvách sveta na Novom Zélande. Zdatnými súpermi veslárov boli tiež piešťanskí plavci, kajakári a kanoisti, medzi mini napríklad súčasný reprezentant Matej Rusnák, alebo bývalý úspešný reprezentant Róbert Erban. O medaily a O pohár Sĺňavy bojovalo 217 účastníkov z pätnástich športových klubov.

V žiackych a dorasteneckých kategóriach sa z Piešťancov na medailové stupne prebojovala iba veslárka Klaudia Čamborová, ktorá medzi dorastenkami skončila druhá za vynikajúco idúcou Alexandrou Vařekovou z Přerova. Medzi juniormi sa očakával tuhý boj o prvenstvo medzi domácim Martinom Kosákom z veslárskeho klubu Sĺňava Piešťany a Filipom Holzerom z SVK Bratislava. Súboj napokon dopadol tesne v prospech Bratislavčana, ktorý zvíťazil o 1,6 sekundy. V kategórii juniorov si celkom dobre počínal aj piešťanský kajakár Mário Janča, ktorý obsadil štvrtú priečku, keď na víťaza stratil niečo cez 10 sekúnd.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=17gg2Kl1fks[/youtube]

V mužskej kategórii bol favoritom minuloročný víťaz piešťanskej halovej veslárskej regaty Peter Legény z STU Bratislava. Úlohu naplnil a zvíťazil o necelé štyri sekundy pred domácim Lukášom Babačom, ktorý ako „ľahkáč“ dosiahol na dvojkilometrovej trati veľmi slušný čas 6 minút 15,3 sekundy. Zlepšil si tak o kúsok svoj osobný rekord, čo je podľa jeho slov dobrým signálom vrámci rozbiehajúcej sa zimnej prípravy. Tretí skončil kajakár Matej Rusnák z TJ Sĺňava Piešťany. Vrámci regaty odovzdal predseda Slovenského veslárskeho zväzu Marek Reich a  predseda výkonného výboru VK Sĺňava Piešťany Milan Rusnák ocenenie Veslár roka 2010 Lukášovi Babačovi, ktorý tohtoročným druhým miestom z majstrovstiev sveta, prvým miestom z akademických majstrovstiev sveta a tretím z majstrovstiev Európy potvrdil, že je momentálne najlepším slovenským veslárom, a že je právom v slovenskom olympijskom top tíme.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=jHY9jQENxc4[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=A4-PN7J6zSA[/youtube]

Medzi mužmi veteránmi A, ktorí veslovali na kratšej kilometrovej trati, sa odohral strhujúci súboj medzi Piešťancami, veslárom Pavlom Kuhajdom a kajakárom Róbertom Erbanom. Z tohoto mini duelu vyšiel víťazne Kuhajda, keď bývalého olympionika Erbana zdolal o 1,1 sekundy. Veteránsku kategóriu B čo sú ročníky narodenia 1960 až 1951 doplnili aj skoršie narodení pretekári. Najlepším bol Gábor Nagy z Mosonmagyaróvári Vizisport Egyesulet. Druhý skončil Piešťanec Ján Kraic. Najstarší účastník regaty 69 ročný Josef Akai z SVK Břeclav skončil tretí, pred svojim o dva roky mladším oddielovým kolegom Slávkom Florusom.

V kategórii hobby určenej neaktívnym pretekárom, ktorá sa išla na 500 m, dominovali medzi ženami piešťanské súťažiace, medzi mužmi to boli hlavne maďarskí pretekári. Pretek žien mal dve víťazky, ktoré dosiahli zhodný čas 1 minúta 56,9 sekundy a boli nimi Danka Kosáková, mama juniora Martina Kosáka, ktorému tak ukázala ako sa víťazí :-) a Erika Jurgová, bývalá aktívna piešťanská veslárka.

Pohár Sĺňavy, ktorý získava oddiel s najväčším počtom bodov za dosiahnuté umiestnenia jeho pretekárov, zostal podobne ako vlani doma, keď ho získali pretekári veslárskeho oddielu TJ Sĺňava Piešťany. Druhý skončili pretekári z Wiener Ruderclub LIA a tretí z VK Olomouc.

Fotografie z regaty si môžete stiahnuť tu (linka obsahuje aj fotografie, ktoré nie sú v galérii).      Výsledkovú listinu nájdete tu.

Autor: ht  Foto: Tomáš Hudcovič – hugophoto agency

[nggallery id=350]

Continue Reading

Šport

Basketbal: Piešťanské Čajky museli kvôli covidu odrieknuť zápasy

Published

on

By

Piešťanské Čajky sa aktuálne nachádzajú v zložitom období. Namiesto toho, aby sa intenzívne pripravovali na vyvrcholenie dobre rozbehnutého súťažného ročníka, musia riešiť komplikovanú situáciu, aby boli vôbec schopné v dohľadnej dobe nastúpiť k súťažnému stretnutiu.

Pre kontakt s pozitívnou osobou počas posledného zápasu nadstavbovej časti Niké Extraligy Žien v Šamoríne musel celý tím absolvovať 14 dňovú karanténu. Bohužiaľ, ani Čajkám sa covid-19 nevyhol, štyri hráčky si nepríjemnou infekciou prešli a v týchto dňoch im končí 14 dňová karanténa. Hráčky, ktoré boli celý čas negatívne sa vrátili do tréningového procesu po skončení domácej izolácie v nedeľu 7. marca.

Klub vzhľadom na aktuálnu situáciu musel zrušiť účasť v štvrťfinále play-off Európskej basketbalovej ligy EWBL, kde sa na neutrálnej pôde v Rige mali Čajky v termíne 15. – 16.3.2021 predstaviť proti ruskému tímu NIKA Syktyvkar.  Čajkám zostávajú odohrať do konca nadstavbovej časti Niké Extraligy žien dva zápasy – doma proti Young Angels Košice (13.3.2021) a v Ružomberku (17.3.2021). Nadstavbovú časť je potrebné dohrať do 19.3. a preto už nie je veľký priestor na manévrovanie. V termíne 20. – 21.3.2021 sa uskutoční Slovenský pohár v Košiciach a následne 24.3.2021 odštartuje play-off štvrťfinálovými sériami.

Čajky sa však aktuálne nachádzajú v stave, kedy nemajú dostatočný počet spôsobilých hráčok, ktoré môžu v najbližších dňoch nastúpiť do zápasu, keďže okrem pozitívnych prípadov na covid-19 majú ďalšie hráčky na dlhšiu dobu zranené.

Klub sa preto musel zaoberať aj krajným riešením, a to nenastúpiť na zvyšné dva duely nadstavbovej časti Niké Extraligy žien, ktoré v tom prípade budú skontumované v neprospech Piešťan s priznaním bodu. S určitosťou sa tak stane v zápase s Young Angels Košice, čo už klub aj oznámil súperovi i hracej komisii SBA. S najväčšou pravdepodobnosťou čaká rovnaký osud aj duel s Ružomberkom.

„Veľmi nás táto situácia mrzí, no žiaľ aj to prináša doba, v ktorej práve žijeme. Zdravie hráčok je u nás vždy na prvom mieste a preto v tejto chvíli nevidíme iné riešenie. Veríme, že ho všetci pochopia. Hráčky, ktoré prekonali covid – 19 pustíme do tréningového procesu až po dôkladnom lekárskom vyšetrení a preto nie je reálne, aby pár dní po skončení karantény podstúpili plné zaťaženie. Keď k tomu pridáme ďalšie hráčky, ktoré už dlhšie laborujú so zraneniami tak sme v stave, kedy nie je možné nastúpiť na zápas v rozumnom počte. Navyše aj zdravé hráčky, ktoré neboli pozitívne museli absolvovať 14 dňovú karanténu a boli tak dva týždne bez tréningu. Robíme všetko preto, aby sme sa dali dokopy a mohli nastúpiť na Slovenskom pohári 2021 v Košiciach a následne vstúpiť do play-off v dostatočnom zložení,“ uviedla k aktuálnej situácii v Piešťanských Čajkách generálna manažérka klubu Bronislava Borovičková.

Zdroj: piestanskecajky.sk Foto: Laco Duračka

Continue Reading

Šport

Filip Lányi zaplával slovenský rekord

Published

on

By

Od 5. do 7. marca sa v Šamoríne – Čilistove uskutočnili plavecké preteky 59. ročník Veľkej Ceny Slovenska. V olympijskom tréningovom stredisku x-bionic® sphere sa prezentovali plavci štyroch krajín. Okrem 33 domácich klubov sa zúčastnili plavci z 12 českých, 5 slovinských klubov a 1 z Malty.

Preteky boli v dnešnej zložitej dobe výnimočnou príležitosťou na porovnanie a test aktuálnej výkonnosti. Celkovo sa na podujatí zúčastnilo pri dodržiavaní presných pravidiel a prísnych hygienických podmienok 216 plavcov z 52 klubov. ŠPK Kúpele Piešťany mal zastúpenie štyroch dievčat a štyroch chlapcov. Športovú stránku vystúpenia našich pretekárov hodnotíme veľmi úspešne. Zaplávali veľké množstvo osobných rekordov a posunuli sa vo svojej výkonnosti smerom nahor. Najúspešnejší z našich bol Filip Lányi.

V disciplínach 400 a 800 v.sp. sa mu podarilo zaplávať B limity na majstrovstvá Európy aj majstrovstvá sveta juniorov. Na 400 v.sp. prekonal slovenský rekord kategórie juniorov na 50 m bazéne o 52 stotín sekundy. Predošlý rekord držal Adam Rosipal ORCA BA, ktorý zaplával ho na majstrovstvách sveta v roku 2017 v Indianapolise USA.

Filip v uvedených dvoch disciplínach obsadil tretie miesto v kvalitnej zahraničnej konkurencii ako najrýchlejší zo Slovákov.

V úspešných vystúpeniach, tak ako v minulých pretekoch, pokračovala Olívia Ana Šprláková-Zmorová. Vyhrala disciplínu 400 PP v osobnom rekorde a len tesne zaostala za B limitom na majstrovstvá Európy juniorov. Na 400 v.sp. si to však vynahradila a potvrdila B limit na majstrovstvá Európy juniorov ako štvrtá , tesne pod stupienkom víťazov.

Lea Chromiaková vybojovala dve štvrté miesta v ťažkých disciplínach na 200 motýlik a 400 PP. Zemiakovú medailu si v kvalitnom najlepšom osobnom výkone vyplával aj Lukáš Kunic na 1500 v.sp.. Na VC Slovenska sa nám darilo. Organizátorovi, Slovenskej plaveckej federácii patrí uznanie a pochvala za organizačné zvládnutie pretekov, ako aj za technické zabezpečenie .

V tradičnom športe Piešťancov, v plávaní, sa nám už dlho darí. Kedy si to však po desaťročiach nečinnosti všimne aj radnica je pre nás všetkých veľkou záhadou.

Text: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Novinky

Plávanie: Piešťanci obstáli v slovenskej špičke, pretekali v tréningovej bubline

Published

on

By

V dňoch 19. až 21. februára sa konali v tréningovej bubline X-BIONIC® Sphere v Šamoríne kontrolné plavecké preteky juniorov a seniorov, na ktorých sa zúčastnila takmer celá slovenská špička. Za ŠPK Kúpele Piešťany štartoval  dvanásťčlenný výber šiestich chlapcov a šiestich dievčat. Plávalo sa na 25 metrovom bazéne. Všetci účastníci pretekov prešli dvojnásobným, niektorí aj trojnásobným testovaním pred pobytom a počas samotného pobytu v zariadení. Plavcom Kúpeľov sa darilo a vybojovali spolu 23 medailových umiestnení. Osem zlatých, deväť strieborných a šesť bronzových.

V pretekoch bola najúspešnejšia Olívia Ana Šprláková-Zmorová, keď svoje víťazstvá v disciplínach 1500 v.sp., 400 v.sp., 400PP okorenila slovenským rekordom na 1500 v.sp. v kategórii junioriek. Slovenský rekord prekonala o viac ako 6 sekúnd.

Starý rekord držala taktiež naša pretekárka Sára Niepelová, tohto času študujúca v USA. Na 200 PP sa Olívia Ana postavila vďaka osobnému rekordu na strieborný stupienok. Lea Chromiaková, juniorská reprezentantka SR, vyhrala 400 v.sp. a 200 motýlik, striebro brala na 100 motýlik a bronzovými medailami ju dekorovali za 1500 v.sp. a 200PP. Taktiež pekná medailová porcia.

Rebeka Buková si urobila radosť víťazstvom na 200 znak a druhým miestom na 100 znak vo svojej dvojročníkovej kategórii junioriek. Katarína Lopatková sa po prechode zo žiackej kategórie medzi mladšie juniorky veľmi pekne udomácňuje v novej kategórii a vybojovala si tri druhé priečky za výkony na 400v.sp., 1500 v.sp. a 400PP. Svojimi zlepšeniami potvrdila zaradenie do juniorskej reprezentácie SR v plávaní. Na strieborný stupienok víťazov sa po bojovnom výkone postavila za 200 motýlik Veronika Luciaková.

Medzi chlapcami sa darilo Lukášovi Kunicovi, ktorý je od začiatku tohto roka tiež zaradený v juniorskom reprezentačnom výbere bazénových plavcov, keď vyhral 400 PP, strieborný bol na 800 v.sp. a na tretí stupienok sa postavil po absolvovaní 400 v.sp. a 200 PP. Sľubnými výkonmi a zlepšeniami sa v kategórii žiakov prezentoval Patrik Tapušík, ktorý zvíťazil na 1500 v.sp. a tretiu priečku si vyplával na 400PP.

Filip Lányi sa po tréningovom výpadku potešil osobnými zlepšeniami a druhým miestom na 100 znak ako aj bronzovou medailou na 50 znak.

Dnešná doba športu nepraje a príprava mladých športovcov je pre rodičov aj klub finančne náročná, ak chceme deti pri športe udržať na vysokej výkonnosti. Plavcom ŠPK Kúpele Piešťany sa to po ročnom boji s obmedzeniami spôsobenými pandémiou zatiaľ relatívne darí. Najväčšie straty zatiaľ očakávame v príprave najmladších detí v prípravke. Veľmi záleží na osobnej aktivite každého jednotlivca v suchej príprave, aj keď plavci patria do vody. Všetci priaznivci športu by určite radi videli aspoň v diaľke iskričku nádeje v podobe návratu na športoviská.

Text a foto: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Reklama

Populárne články