Connect with us

Šport

Veslári si užili slnko i búrku s krúpami

Published

on

Druhý májový víkend sa na Váhu v Piešťanoch uskutočnili veslárske preteky o Pohár SNP. Pretekári si užili krásne počasie, ale aj búrku s krúpami. Tá zastihla v nedeľu na vode juniorky skifárky a dvojkify juniorov. Najmä dievčatá mali čo robiť, aby sa dostali k brehu a z vody im pomáhali organizátori a tréneri. Po polhodine bolo po všetkom a preteky mohli pokračovať.

[singlepic id=13370 w=320 h=240 float=left]V sobotu bola prvým závodom, kde sa predstavili piešťanskí veslári štvorka mužov Masters, kde pretekali štyri lode, z toho dve piešťanské. Posádka Vičan, Berlanský, Stančík , Ulehla skončila tretia a Drlička, Mičutka, Škulec, Jurga skončili na štvrtom mieste, keď ich zdolali lode z Bratislavy a spoločná loď Ostravy a Hodonína.  Medzi štrnásťročnými staršími žiačkami si dobre počínala piešťanská veslárka Katarína Horvátová, keď skončila druhá za víťaznou Robinou Bolečkovou z Břeclavy. V závode osiem mužov Masters sa predstavili dve domáce osemveslice. Hecovanie a podpichovanie, ktorá z lodí je lepšia, si pretekári žiaľ opäť nemohli rozdať na vode. Už po niekoľký raz bol súboj týchto dvoch lodí prekazený technickou závadou. Po približne 300 metroch viedla posádka Kuhajda Pavol, Peter Mičutka, Eduard Drlička, Miroslav Škulec, Milan Rusnák, Hudcovič Tomáš, Branislav Jurga, Mário Ulehla s kormidelnéčkou Erikou Jurgovou, avšak pri nástupe sa podarilo Andrejovi Vičanovi, ktorý štrogoval osmu v ktorej sedeli aj Martin Ulehla, Ondrej Berlanský, Juraj Stančík, Tomáš Kubla, Norbert Šmondrk, Andrej Prítula, Marián Obert a kormidelníčka Alexandra Vičanová, zlomiť veslo a bolo po preteku. V sobotu sa ešte raz predstavila staršia žiačka Katrína Horvátová, ktorá išla dvojskif s jej premožiteľkou zo skifu, avšak nestačili na šintavskú dvojicu Patríciu a Moniku Tiché.

V nedeľu si v párovej štvorke mužov vybojovala prvenstvo posádka v zložení Lukáš Babač, Matúš Vančo, Matej Šmída a Richard Vančo. Darilo sa aj dorastenke Klaudii Čamborovej, ktorá vyhrala skif s výrazným takmer 40 sekundovým náskokom pred dvomi maďarskými pretekárkami. Štvrtá v tejto disciplíne skončila jej kolegyňa Tatiana Puterová. Skif mužov Masters vyhral Piešťanec Tomáš Kubla, štvrtý skončil Andrej Vičan, ktorý je z Piešťan, ale v tomto preteku hájil farby anglického klubu, kde momentálne trénuje. V spojenom závode dvojek bez kormidelníka dorastencov a juniorov, ktorý sa išiel ako Memoriál Juraja Nemca skončili Peter Strečanský a Denis [singlepic id=13341 w=320 h=240 float=right]Miček na 4. mieste. Početne zastúpenou disciplínou bol skif mužov. Favoritom bol minuloročný vicemajster sveta v skife ľahkých váh, Piešťanec Lukáš Babač. Vo finále nikoho nenechal na pochybách, že je momentálne slovenskou jednotkou a pohodlne vyhral. Výborne si počínal aj jeho oddielový kolega Richard Vančo, ktorý je síce ešte len junior, ale podarilo sa mu poraziť všetkých okrem Lukáša a skončil druhý. V skife žien Masters sa predstavila Adriana Piknová z domáceho piešťanského klubu. Obsadila tretie miesto. V štvorke juniorov sa prestavili len dve lode. Domáci Strečanský, Miček, Bojňanský a Petrovič nestačili na posádku bratislavského klubu STU. V dvojskife mužov Masters sa predstavili až tri piešťanské posádky. Najlepšie si počínal dvojica Vičan, Klčo, ktorí skončili tretí. Za nimi na štvrtom mieste doveslovali Hudcovič s Kublom a na šiestom mieste Drlička s Jurgom. Dvojskif starších žiačok sa išiel ako delený závod aj v nedeľu. Katarína Horvátová z Piešťan s Robinou Bolečkovou z Břeclavy si vyveslovali vo svojej jazde tretie miesto. V dvojskife mužov obsadili Piešťanci Lukáš Babač a Matúš Vančo tretie miesto, Richard Vančo a Matúš Šmída skončili piaty a Peter Thoma a Andrej Prítula šiesty. Dvojskif dorasteniek suverénne vyhrali domáce Klaudia Čamborová a Tatiana Puterová. V dvojskife mix Masters dominoval Andrej Vičan z Piešťan s Barborou Ságovou z SVK Bratislava. Štvrtá priečka patrila Erike a Branislavovi Jurgovcom a Adriana Piknová a Eduard Drlička doveslovali na piatom mieste. Posledný pretek, osmu juniorov a mužov, vyhrala posádka zložená z veslárov z Piešťan, Otrokovíc a SVK Bratisalava pred posádkou STU Bratislava a Piešťan.

V súťaži klubov boli najúspešnejší maďarskí pretekári z Mosonmagyaróvári Vízisport Egyesület, na druhom mieste skončili veslári z TJ Jiskra Otrokovice a tretia priečka patrila domácim z VK Sĺňava Piešťany.

[nggallery id=717]

Autor: db Foto: Tomáš Hudcovič a Matúš Vančo

Continue Reading

Šport

Basketbal: Piešťanské Čajky museli kvôli covidu odrieknuť zápasy

Published

on

By

Piešťanské Čajky sa aktuálne nachádzajú v zložitom období. Namiesto toho, aby sa intenzívne pripravovali na vyvrcholenie dobre rozbehnutého súťažného ročníka, musia riešiť komplikovanú situáciu, aby boli vôbec schopné v dohľadnej dobe nastúpiť k súťažnému stretnutiu.

Pre kontakt s pozitívnou osobou počas posledného zápasu nadstavbovej časti Niké Extraligy Žien v Šamoríne musel celý tím absolvovať 14 dňovú karanténu. Bohužiaľ, ani Čajkám sa covid-19 nevyhol, štyri hráčky si nepríjemnou infekciou prešli a v týchto dňoch im končí 14 dňová karanténa. Hráčky, ktoré boli celý čas negatívne sa vrátili do tréningového procesu po skončení domácej izolácie v nedeľu 7. marca.

Klub vzhľadom na aktuálnu situáciu musel zrušiť účasť v štvrťfinále play-off Európskej basketbalovej ligy EWBL, kde sa na neutrálnej pôde v Rige mali Čajky v termíne 15. – 16.3.2021 predstaviť proti ruskému tímu NIKA Syktyvkar.  Čajkám zostávajú odohrať do konca nadstavbovej časti Niké Extraligy žien dva zápasy – doma proti Young Angels Košice (13.3.2021) a v Ružomberku (17.3.2021). Nadstavbovú časť je potrebné dohrať do 19.3. a preto už nie je veľký priestor na manévrovanie. V termíne 20. – 21.3.2021 sa uskutoční Slovenský pohár v Košiciach a následne 24.3.2021 odštartuje play-off štvrťfinálovými sériami.

Čajky sa však aktuálne nachádzajú v stave, kedy nemajú dostatočný počet spôsobilých hráčok, ktoré môžu v najbližších dňoch nastúpiť do zápasu, keďže okrem pozitívnych prípadov na covid-19 majú ďalšie hráčky na dlhšiu dobu zranené.

Klub sa preto musel zaoberať aj krajným riešením, a to nenastúpiť na zvyšné dva duely nadstavbovej časti Niké Extraligy žien, ktoré v tom prípade budú skontumované v neprospech Piešťan s priznaním bodu. S určitosťou sa tak stane v zápase s Young Angels Košice, čo už klub aj oznámil súperovi i hracej komisii SBA. S najväčšou pravdepodobnosťou čaká rovnaký osud aj duel s Ružomberkom.

„Veľmi nás táto situácia mrzí, no žiaľ aj to prináša doba, v ktorej práve žijeme. Zdravie hráčok je u nás vždy na prvom mieste a preto v tejto chvíli nevidíme iné riešenie. Veríme, že ho všetci pochopia. Hráčky, ktoré prekonali covid – 19 pustíme do tréningového procesu až po dôkladnom lekárskom vyšetrení a preto nie je reálne, aby pár dní po skončení karantény podstúpili plné zaťaženie. Keď k tomu pridáme ďalšie hráčky, ktoré už dlhšie laborujú so zraneniami tak sme v stave, kedy nie je možné nastúpiť na zápas v rozumnom počte. Navyše aj zdravé hráčky, ktoré neboli pozitívne museli absolvovať 14 dňovú karanténu a boli tak dva týždne bez tréningu. Robíme všetko preto, aby sme sa dali dokopy a mohli nastúpiť na Slovenskom pohári 2021 v Košiciach a následne vstúpiť do play-off v dostatočnom zložení,“ uviedla k aktuálnej situácii v Piešťanských Čajkách generálna manažérka klubu Bronislava Borovičková.

Zdroj: piestanskecajky.sk Foto: Laco Duračka

Continue Reading

Šport

Filip Lányi zaplával slovenský rekord

Published

on

By

Od 5. do 7. marca sa v Šamoríne – Čilistove uskutočnili plavecké preteky 59. ročník Veľkej Ceny Slovenska. V olympijskom tréningovom stredisku x-bionic® sphere sa prezentovali plavci štyroch krajín. Okrem 33 domácich klubov sa zúčastnili plavci z 12 českých, 5 slovinských klubov a 1 z Malty.

Preteky boli v dnešnej zložitej dobe výnimočnou príležitosťou na porovnanie a test aktuálnej výkonnosti. Celkovo sa na podujatí zúčastnilo pri dodržiavaní presných pravidiel a prísnych hygienických podmienok 216 plavcov z 52 klubov. ŠPK Kúpele Piešťany mal zastúpenie štyroch dievčat a štyroch chlapcov. Športovú stránku vystúpenia našich pretekárov hodnotíme veľmi úspešne. Zaplávali veľké množstvo osobných rekordov a posunuli sa vo svojej výkonnosti smerom nahor. Najúspešnejší z našich bol Filip Lányi.

V disciplínach 400 a 800 v.sp. sa mu podarilo zaplávať B limity na majstrovstvá Európy aj majstrovstvá sveta juniorov. Na 400 v.sp. prekonal slovenský rekord kategórie juniorov na 50 m bazéne o 52 stotín sekundy. Predošlý rekord držal Adam Rosipal ORCA BA, ktorý zaplával ho na majstrovstvách sveta v roku 2017 v Indianapolise USA.

Filip v uvedených dvoch disciplínach obsadil tretie miesto v kvalitnej zahraničnej konkurencii ako najrýchlejší zo Slovákov.

V úspešných vystúpeniach, tak ako v minulých pretekoch, pokračovala Olívia Ana Šprláková-Zmorová. Vyhrala disciplínu 400 PP v osobnom rekorde a len tesne zaostala za B limitom na majstrovstvá Európy juniorov. Na 400 v.sp. si to však vynahradila a potvrdila B limit na majstrovstvá Európy juniorov ako štvrtá , tesne pod stupienkom víťazov.

Lea Chromiaková vybojovala dve štvrté miesta v ťažkých disciplínach na 200 motýlik a 400 PP. Zemiakovú medailu si v kvalitnom najlepšom osobnom výkone vyplával aj Lukáš Kunic na 1500 v.sp.. Na VC Slovenska sa nám darilo. Organizátorovi, Slovenskej plaveckej federácii patrí uznanie a pochvala za organizačné zvládnutie pretekov, ako aj za technické zabezpečenie .

V tradičnom športe Piešťancov, v plávaní, sa nám už dlho darí. Kedy si to však po desaťročiach nečinnosti všimne aj radnica je pre nás všetkých veľkou záhadou.

Text: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Novinky

Plávanie: Piešťanci obstáli v slovenskej špičke, pretekali v tréningovej bubline

Published

on

By

V dňoch 19. až 21. februára sa konali v tréningovej bubline X-BIONIC® Sphere v Šamoríne kontrolné plavecké preteky juniorov a seniorov, na ktorých sa zúčastnila takmer celá slovenská špička. Za ŠPK Kúpele Piešťany štartoval  dvanásťčlenný výber šiestich chlapcov a šiestich dievčat. Plávalo sa na 25 metrovom bazéne. Všetci účastníci pretekov prešli dvojnásobným, niektorí aj trojnásobným testovaním pred pobytom a počas samotného pobytu v zariadení. Plavcom Kúpeľov sa darilo a vybojovali spolu 23 medailových umiestnení. Osem zlatých, deväť strieborných a šesť bronzových.

V pretekoch bola najúspešnejšia Olívia Ana Šprláková-Zmorová, keď svoje víťazstvá v disciplínach 1500 v.sp., 400 v.sp., 400PP okorenila slovenským rekordom na 1500 v.sp. v kategórii junioriek. Slovenský rekord prekonala o viac ako 6 sekúnd.

Starý rekord držala taktiež naša pretekárka Sára Niepelová, tohto času študujúca v USA. Na 200 PP sa Olívia Ana postavila vďaka osobnému rekordu na strieborný stupienok. Lea Chromiaková, juniorská reprezentantka SR, vyhrala 400 v.sp. a 200 motýlik, striebro brala na 100 motýlik a bronzovými medailami ju dekorovali za 1500 v.sp. a 200PP. Taktiež pekná medailová porcia.

Rebeka Buková si urobila radosť víťazstvom na 200 znak a druhým miestom na 100 znak vo svojej dvojročníkovej kategórii junioriek. Katarína Lopatková sa po prechode zo žiackej kategórie medzi mladšie juniorky veľmi pekne udomácňuje v novej kategórii a vybojovala si tri druhé priečky za výkony na 400v.sp., 1500 v.sp. a 400PP. Svojimi zlepšeniami potvrdila zaradenie do juniorskej reprezentácie SR v plávaní. Na strieborný stupienok víťazov sa po bojovnom výkone postavila za 200 motýlik Veronika Luciaková.

Medzi chlapcami sa darilo Lukášovi Kunicovi, ktorý je od začiatku tohto roka tiež zaradený v juniorskom reprezentačnom výbere bazénových plavcov, keď vyhral 400 PP, strieborný bol na 800 v.sp. a na tretí stupienok sa postavil po absolvovaní 400 v.sp. a 200 PP. Sľubnými výkonmi a zlepšeniami sa v kategórii žiakov prezentoval Patrik Tapušík, ktorý zvíťazil na 1500 v.sp. a tretiu priečku si vyplával na 400PP.

Filip Lányi sa po tréningovom výpadku potešil osobnými zlepšeniami a druhým miestom na 100 znak ako aj bronzovou medailou na 50 znak.

Dnešná doba športu nepraje a príprava mladých športovcov je pre rodičov aj klub finančne náročná, ak chceme deti pri športe udržať na vysokej výkonnosti. Plavcom ŠPK Kúpele Piešťany sa to po ročnom boji s obmedzeniami spôsobenými pandémiou zatiaľ relatívne darí. Najväčšie straty zatiaľ očakávame v príprave najmladších detí v prípravke. Veľmi záleží na osobnej aktivite každého jednotlivca v suchej príprave, aj keď plavci patria do vody. Všetci priaznivci športu by určite radi videli aspoň v diaľke iskričku nádeje v podobe návratu na športoviská.

Text a foto: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Reklama

Populárne články