Šport

Veslári oslavovali s Lukášom Babačom, ktorý by si rád na budúci rok vyjazdil miestenku na OH

By 22. novembra 201023 novembra, 2010No Comments

Piešťanský veslár, slovenský reprezentant, Lukáš Babač sa začiatkom minulého týždňa vrátil z majstrovstiev sveta na Novom Zélande, kde získal historický úspech v podobe striebornej medaily v skife mužov ľahkých váh. V stredu 17. novembra sa na brehu Sĺňavy u Dina uskutočnila uvítacia párty.

Členovia piešťanského veslárskeho oddielu, rodina a ľudia spojení s veslovaním, prišli Lukášovi potriasť pravicou a osláviť s ním medailu z jazera Karapiro. Lukáš spolu s Petrom Thomom, ktorý mu robil “parťáka“ na vyše mesiac trvajúcom pobyte na opačnom konci zemegule, porozprávali svoje zážitky. Účastníci stretnutia si spoločne pozreli Lukášovu finálovú jazdu s patričným komentárom oboch zúčastnených.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=UD-fznjvDDw[/youtube]

Lukáš je druhým piešťanským veslárom, ktorý priniesol medailu zo seniorských majstrovstiev sveta. O prvú sa pričinil Tibor Gröpel ešte v roku 1989, keď spolu s Čechom Petrom Kováčom vybojoval bronz v dvojskife na majstrovstvách sveta v slovinskom Blede.

Lukáša Babača od mládežníckych čias trénuje Piešťanec Václav Kacíř, ktorý už niekoľko rokov pracuje ako tréner veslovania v USA. Pre pracovné povinnosti sa mu nepodarilo ísť so svojim zverencom, ktorého “koučuje“ predovšetkým cez emaily a Skype, ani na Nový Zéland. Vaša, ako mu veslári familiárne hovoria, zastupoval na minulotýždňovom stretnutí jeho otec. Lukáš Babač, tak ako každý rok, plánuje stráviť mesiac prípravy v zámorí. Takže s trénerom budú mať príležitosť dodatočne osláviť úspech, ale hlavne pracovať na kvalitnej príprave na ďalšiu sezónu, vo februári budúceho roka.

Rok 2011 bude pre Lukáša kľúčový predovšetkým z hľadiska pokusu o kvalifikáciu sa na olympijské hry 2012 v Londýne. Jeho hlavná disciplína skif ľahkých váh, kde veslujú veslári s hmotnosťou do 72,5 kg, nie je olympijskou, a tak sa bude snažiť kvalifikovať v skife ťažkých váh. Nebude to jednoduché, pretože v tejto disciplíne majú pretekári približne o 20 cm a 20 kg viac. Lukáš neplánuje pracovať na tom, aby zvýšil svoju hmotnosť. Je si vedomý toho, že jeho telo je také ako je a robiť niečo na silu nemá význam. Pri vytrvalostnom športe ako veslovanie, by to bolo podľa viacerých odborníkov, s ktorými túto problematiku konzultoval, skôr na škodu ako na úžitok. Na Novom Zélande Lukáš na veslárske pomery dosť nezvykle štartoval okrem skifu ľahkých váh aj v “ťažkom“ skife. Dôvodom bola práve olympiáda 2012, keď chcel zistiť, svoju výkonnosť v porovnaní s “ťažkou“ so svetovou špičkou. Na jazere Karapiro sa mu v tejto disciplýne podarilo prebojovať do C finále (13.-18. miesto), ktoré však kvôli šetreniu síl na finále “ľahkých“ skifárov úplne vypustil. Podľa tohto výsledku nie je nereálne, aby mu to s kvalifikáciou na OH vyšlo.

V dohľadnej dobe prinesieme s Lukášom Babačom rozhovor nielen o veslovaní, ale aj o zážitkoch z krátkeho cestovania po Novom Zélande.

Autor: ht Foto a video: Tomáš Hudcovič – hugophoto agency

[nggallery id=305]

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972