Connect with us

Šport

„Verím, že zranení bude čo najmenej,“ vraví nový fyzioterapeut Čajok Michal Nagaj

Published

on

Realizačný tím Piešťanských Čajok sa rozšíril o ďalšieho člena. Stal sa ním nový tímový fyzioterapeut Michal Nagaj, ktorý nedávno ukončil štúdium fyzioterapie Slovenskej zdravotníckej univerzite v Banskej Bystrici. Nový fyzioterapeut sa už bol s prostredím v Piešťanoch zoznámiť v závere prvej časti letnej prípravy a jeho dojmy z nového pôsobiska sú zatiaľ veľmi pozitívne. Viac o sebe prezradil úvodnom rozhovore pre klubový web.

Čím ťa oslovila ponuka Piešťanských Čajok stať sa fyzioterapeutom a ďalším členom realizačného tímu?

Rozhodol som sa z dvoch dôvodov. Prvým bolo stretnutie s majiteľom a realizačným tímom, kde ma veľmi oslovili typom ich komunikácie. Takisto tu vidím veľký potenciál pre rozvoj mojich schopností v obore športovej fyzioterapie.

Aké máš s oblasťou fyzioterapie doterajšie skúsenosti?

Pravé som vyštudoval bakalársky stupeň, preto si nedovolím tvrdiť, aké sú moje skúsenosti, Čo však môžem povedať je, že sa ukážu v budúcnosti. Budem na sebe tvrdo pracovať, zlepšovať sa, vzdelávať sa a pevne verím, že moja práca bude prospešná pre tím.

Môžeš nám prezradiť, prečo si sa dal na dráhu fyzioterapeuta a čím Ťa táto profesia zaujala, že si si ju vybral ako svoje povolanie?

Vždy som túžil byt profesionálnym športovcom a venoval som sa futbalu. Moja kariéra však nebola natoľko úspešná, aby som sa ním stal. Veľmi ma lákalo zostať pracovať pri športe a tak som hľadal inú alternatívu. Vyskúšal som teda cestu fyzioterapie, vyštudoval som a teraz sa to budem snažiť preniesť do praxe.

Je pre teba výhodou, že ako bývalý športovec vieš, ako to v športovom kolektíve funguje a s akými zraneniami športovci často zápasia?

Určitá výhoda to je, že si približne viem predstaviť, ako to v tele športovca asi vyzerá, no v konečnom dôsledku je človek a príčina zranenia vždy iná a odlišná. Z dôvodu toho, že ma vždy zaujímalo, aká je tá príčina som úspešne absolvoval inovatívny kurz MFK Metóda – informatika vo fyzioterapii v Prahe. Piešťanské Čajky sa teda stanu vôbec prvým klubom na Slovensku, ktorý využíva tuto pomôcku k získaniu informácii o aktuálnom zdravotnom stave hráčok.

V závere prvej časti letnej prípravy si už bol v Piešťanoch na pár dní. Absolvoval si rozhovory s hráčkami i spoznával prostredie. Aké sú zatiaľ Tvoje prvé dojmy?

Moje dojmy sú veľmi pozitívne. To zázemie a prostredie, ktoré tu je k dispozícii, je fakt na profesionálnej úrovni. Za tých pár dni som absolvoval rozhovory, zatiaľ len s polovicou tímu, kde sme si načrtli, ako by to približne malo fungovať. Dúfam, že to pôjde hladko aj s ďalšími hráčkami a vznikne z toho super spolupráca.

Máš už po prvých dňoch v Piešťanoch predstavu, čo hráčky najviac trápi a na čom s nimi bude treba promptne pracovať?

Určitú predstavu, mám. Ako som spomínal, každé telo je jedinečné, a jednoducho moje predstavy môžu byť, aké chcú. Pravdu sa dozviem, až potom, ako ich sám otestujem a uvidím ich stav pomocou aplikácie MFK System.

Čajky trápili v minulej sezóne časté zranenia. Bude tvojou úlohou eliminovať práve tieto zdravotné problémy u hráčok, ktoré potom chýbajú trénerovi v tréningoch i zápasoch?

Áno počul som, že ich trápilo množstvo zranení. Verím však, že s pomocou mňa a aplikácie MFK Systém ich bude tuto sezónu, čo najmenej a udržíme, respektíve zveľadíme zdravotný stav každej z hráčok.

Na čo sa budeš snažiť najviac dbať a ako si predstavuješ svoju činnosť pri tíme?

Mojim skromným cieľom je stať sa platným členom realizačného týmu a predĺženou rukou trénera v oblasti zdravotného stavu hráčok. Určite budem dbať hlavne na komunikáciu a otvorenosť, to je pre mňa tiež veľmi dôležité.

Spomínal si, že si v minulosti hrával futbal. Čo tvoj vzťah k basketbalu? Zaujímal Ťa sa predtým aj o tento šport a poznal si aj tím Piešťanských Čajok?

Priznám sa, že doteraz som nesledoval basketbal tak podrobne, no odvtedy ako prišla ponuka pracovať pri ňom, ho sledujem neustále a samozrejme najviac Piešťanské Čajky.

-Piešťanské Čajky-

Šport

Basketbal: Piešťanské Čajky museli kvôli covidu odrieknuť zápasy

Published

on

By

Piešťanské Čajky sa aktuálne nachádzajú v zložitom období. Namiesto toho, aby sa intenzívne pripravovali na vyvrcholenie dobre rozbehnutého súťažného ročníka, musia riešiť komplikovanú situáciu, aby boli vôbec schopné v dohľadnej dobe nastúpiť k súťažnému stretnutiu.

Pre kontakt s pozitívnou osobou počas posledného zápasu nadstavbovej časti Niké Extraligy Žien v Šamoríne musel celý tím absolvovať 14 dňovú karanténu. Bohužiaľ, ani Čajkám sa covid-19 nevyhol, štyri hráčky si nepríjemnou infekciou prešli a v týchto dňoch im končí 14 dňová karanténa. Hráčky, ktoré boli celý čas negatívne sa vrátili do tréningového procesu po skončení domácej izolácie v nedeľu 7. marca.

Klub vzhľadom na aktuálnu situáciu musel zrušiť účasť v štvrťfinále play-off Európskej basketbalovej ligy EWBL, kde sa na neutrálnej pôde v Rige mali Čajky v termíne 15. – 16.3.2021 predstaviť proti ruskému tímu NIKA Syktyvkar.  Čajkám zostávajú odohrať do konca nadstavbovej časti Niké Extraligy žien dva zápasy – doma proti Young Angels Košice (13.3.2021) a v Ružomberku (17.3.2021). Nadstavbovú časť je potrebné dohrať do 19.3. a preto už nie je veľký priestor na manévrovanie. V termíne 20. – 21.3.2021 sa uskutoční Slovenský pohár v Košiciach a následne 24.3.2021 odštartuje play-off štvrťfinálovými sériami.

Čajky sa však aktuálne nachádzajú v stave, kedy nemajú dostatočný počet spôsobilých hráčok, ktoré môžu v najbližších dňoch nastúpiť do zápasu, keďže okrem pozitívnych prípadov na covid-19 majú ďalšie hráčky na dlhšiu dobu zranené.

Klub sa preto musel zaoberať aj krajným riešením, a to nenastúpiť na zvyšné dva duely nadstavbovej časti Niké Extraligy žien, ktoré v tom prípade budú skontumované v neprospech Piešťan s priznaním bodu. S určitosťou sa tak stane v zápase s Young Angels Košice, čo už klub aj oznámil súperovi i hracej komisii SBA. S najväčšou pravdepodobnosťou čaká rovnaký osud aj duel s Ružomberkom.

„Veľmi nás táto situácia mrzí, no žiaľ aj to prináša doba, v ktorej práve žijeme. Zdravie hráčok je u nás vždy na prvom mieste a preto v tejto chvíli nevidíme iné riešenie. Veríme, že ho všetci pochopia. Hráčky, ktoré prekonali covid – 19 pustíme do tréningového procesu až po dôkladnom lekárskom vyšetrení a preto nie je reálne, aby pár dní po skončení karantény podstúpili plné zaťaženie. Keď k tomu pridáme ďalšie hráčky, ktoré už dlhšie laborujú so zraneniami tak sme v stave, kedy nie je možné nastúpiť na zápas v rozumnom počte. Navyše aj zdravé hráčky, ktoré neboli pozitívne museli absolvovať 14 dňovú karanténu a boli tak dva týždne bez tréningu. Robíme všetko preto, aby sme sa dali dokopy a mohli nastúpiť na Slovenskom pohári 2021 v Košiciach a následne vstúpiť do play-off v dostatočnom zložení,“ uviedla k aktuálnej situácii v Piešťanských Čajkách generálna manažérka klubu Bronislava Borovičková.

Zdroj: piestanskecajky.sk Foto: Laco Duračka

Continue Reading

Šport

Filip Lányi zaplával slovenský rekord

Published

on

By

Od 5. do 7. marca sa v Šamoríne – Čilistove uskutočnili plavecké preteky 59. ročník Veľkej Ceny Slovenska. V olympijskom tréningovom stredisku x-bionic® sphere sa prezentovali plavci štyroch krajín. Okrem 33 domácich klubov sa zúčastnili plavci z 12 českých, 5 slovinských klubov a 1 z Malty.

Preteky boli v dnešnej zložitej dobe výnimočnou príležitosťou na porovnanie a test aktuálnej výkonnosti. Celkovo sa na podujatí zúčastnilo pri dodržiavaní presných pravidiel a prísnych hygienických podmienok 216 plavcov z 52 klubov. ŠPK Kúpele Piešťany mal zastúpenie štyroch dievčat a štyroch chlapcov. Športovú stránku vystúpenia našich pretekárov hodnotíme veľmi úspešne. Zaplávali veľké množstvo osobných rekordov a posunuli sa vo svojej výkonnosti smerom nahor. Najúspešnejší z našich bol Filip Lányi.

V disciplínach 400 a 800 v.sp. sa mu podarilo zaplávať B limity na majstrovstvá Európy aj majstrovstvá sveta juniorov. Na 400 v.sp. prekonal slovenský rekord kategórie juniorov na 50 m bazéne o 52 stotín sekundy. Predošlý rekord držal Adam Rosipal ORCA BA, ktorý zaplával ho na majstrovstvách sveta v roku 2017 v Indianapolise USA.

Filip v uvedených dvoch disciplínach obsadil tretie miesto v kvalitnej zahraničnej konkurencii ako najrýchlejší zo Slovákov.

V úspešných vystúpeniach, tak ako v minulých pretekoch, pokračovala Olívia Ana Šprláková-Zmorová. Vyhrala disciplínu 400 PP v osobnom rekorde a len tesne zaostala za B limitom na majstrovstvá Európy juniorov. Na 400 v.sp. si to však vynahradila a potvrdila B limit na majstrovstvá Európy juniorov ako štvrtá , tesne pod stupienkom víťazov.

Lea Chromiaková vybojovala dve štvrté miesta v ťažkých disciplínach na 200 motýlik a 400 PP. Zemiakovú medailu si v kvalitnom najlepšom osobnom výkone vyplával aj Lukáš Kunic na 1500 v.sp.. Na VC Slovenska sa nám darilo. Organizátorovi, Slovenskej plaveckej federácii patrí uznanie a pochvala za organizačné zvládnutie pretekov, ako aj za technické zabezpečenie .

V tradičnom športe Piešťancov, v plávaní, sa nám už dlho darí. Kedy si to však po desaťročiach nečinnosti všimne aj radnica je pre nás všetkých veľkou záhadou.

Text: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Novinky

Plávanie: Piešťanci obstáli v slovenskej špičke, pretekali v tréningovej bubline

Published

on

By

V dňoch 19. až 21. februára sa konali v tréningovej bubline X-BIONIC® Sphere v Šamoríne kontrolné plavecké preteky juniorov a seniorov, na ktorých sa zúčastnila takmer celá slovenská špička. Za ŠPK Kúpele Piešťany štartoval  dvanásťčlenný výber šiestich chlapcov a šiestich dievčat. Plávalo sa na 25 metrovom bazéne. Všetci účastníci pretekov prešli dvojnásobným, niektorí aj trojnásobným testovaním pred pobytom a počas samotného pobytu v zariadení. Plavcom Kúpeľov sa darilo a vybojovali spolu 23 medailových umiestnení. Osem zlatých, deväť strieborných a šesť bronzových.

V pretekoch bola najúspešnejšia Olívia Ana Šprláková-Zmorová, keď svoje víťazstvá v disciplínach 1500 v.sp., 400 v.sp., 400PP okorenila slovenským rekordom na 1500 v.sp. v kategórii junioriek. Slovenský rekord prekonala o viac ako 6 sekúnd.

Starý rekord držala taktiež naša pretekárka Sára Niepelová, tohto času študujúca v USA. Na 200 PP sa Olívia Ana postavila vďaka osobnému rekordu na strieborný stupienok. Lea Chromiaková, juniorská reprezentantka SR, vyhrala 400 v.sp. a 200 motýlik, striebro brala na 100 motýlik a bronzovými medailami ju dekorovali za 1500 v.sp. a 200PP. Taktiež pekná medailová porcia.

Rebeka Buková si urobila radosť víťazstvom na 200 znak a druhým miestom na 100 znak vo svojej dvojročníkovej kategórii junioriek. Katarína Lopatková sa po prechode zo žiackej kategórie medzi mladšie juniorky veľmi pekne udomácňuje v novej kategórii a vybojovala si tri druhé priečky za výkony na 400v.sp., 1500 v.sp. a 400PP. Svojimi zlepšeniami potvrdila zaradenie do juniorskej reprezentácie SR v plávaní. Na strieborný stupienok víťazov sa po bojovnom výkone postavila za 200 motýlik Veronika Luciaková.

Medzi chlapcami sa darilo Lukášovi Kunicovi, ktorý je od začiatku tohto roka tiež zaradený v juniorskom reprezentačnom výbere bazénových plavcov, keď vyhral 400 PP, strieborný bol na 800 v.sp. a na tretí stupienok sa postavil po absolvovaní 400 v.sp. a 200 PP. Sľubnými výkonmi a zlepšeniami sa v kategórii žiakov prezentoval Patrik Tapušík, ktorý zvíťazil na 1500 v.sp. a tretiu priečku si vyplával na 400PP.

Filip Lányi sa po tréningovom výpadku potešil osobnými zlepšeniami a druhým miestom na 100 znak ako aj bronzovou medailou na 50 znak.

Dnešná doba športu nepraje a príprava mladých športovcov je pre rodičov aj klub finančne náročná, ak chceme deti pri športe udržať na vysokej výkonnosti. Plavcom ŠPK Kúpele Piešťany sa to po ročnom boji s obmedzeniami spôsobenými pandémiou zatiaľ relatívne darí. Najväčšie straty zatiaľ očakávame v príprave najmladších detí v prípravke. Veľmi záleží na osobnej aktivite každého jednotlivca v suchej príprave, aj keď plavci patria do vody. Všetci priaznivci športu by určite radi videli aspoň v diaľke iskričku nádeje v podobe návratu na športoviská.

Text a foto: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Reklama

Populárne články