Connect with us

Šport

V Piešťanoch rastú majstri, vyhrali EuroMiniHokejLigu

Published

on

Piešťanci boli v tejto sezóne nováčikmi EuroMiniHokejLigy, napriek tomu vo svojej kategórii zvíťazili. Bodovo predbehli aj tímy z Viedne a Grazu. 

[singlepic id=28457 w=320 h=240 float=right]EuroMiniHokejLigy sa v tejto sezóne uskutočnila už tretíkrát. Hrá sa turnajovým systémom v troch vekových kategóriách U8 – osemroční a mladší, U9 – tretiaci a mladší a U10 – štvrtáci a mladší. Mužstvo ŠHK 37 Piešťany sa zapojilo do kategórie U8 a U9. Na každom turnaji kategórie U9 sa stretli tri mužstvá a odohrali dva zápasy. Tie sa zapisovali do tabuľky a všetky výsledky sa bodovo hodnotili.

Hralo sa na tretinkách, traja proti trom hráčom. V Kategórii U9 bolo zúčastnených 9 teamov (6 slovenských a 3 rakúske). Za celú ligu sa odohralo celkom 17 turnajov a každé mužstvo absolvovalo 14 zápasov.

Pre väčšinu našich chlapcov to bolo prvé stretnutie so skutočným hokejom. Dostali šancu si preveriť, čo sa počas tréningov naučili. No skutočná hra je o niečom inom ako poctivo natrénované cvičenia a tak v prvom zápase remizovali a v druhom tesne prehrali. To im však stačilo na to, aby hru pochopili a odvtedy sa začala úspešná šnúra víťazstiev, často veľmi jednoznačných. Zo všetkých 14 zápasov vyhrali celkom 10, remizovali 2 a prehrali 2 zápasy. Celkom skórovali naši chlapci 128-krát a puk sa dostal za chrbát nášho brankára iba 42-krát. Najviac gólov sme vstrelili chlapcom z mužstva HOBA Rakety (26:1).

[singlepic id=28425 w=320 h=240 float=center]

Konečné poradie mužstiev bolo nasledovné:

1. ŠHK 37 Piešťany 22bodov 10V/2R2P

2. ATSE Graz 21bodov 10V/1R/3P

3. Die 48er Tigers Wien 20bodov 10V/0R/4P

4. HK Trnava 19bodov 9V/1R/4P

5. HO Hamíkovo 13bodov 5V/3R/6P

6. HOBA Bratislava Biele Žraloky 11bodov 5V/1R/8P

7. EAC Junior Capitals Wien 7bodov 3V/1R/10P

8. HK Ružinov Bratislava 7bodov 3V/1R/10P

9. HOBA Bratislava Modré Rakety 6bodov 3V/0R/11P

[singlepic id=28434 w=320 h=240 float=left]Naši chlapci prišli do tejto súťaže ako neskúsení nováčikovia, no po pár turnajoch dostali nálepku favorita a tú si udržali do samého konca. Priznám sa, že niektoré zápasy mňa osobne aj nudili, to keď gólový rozdiel bol jednoznačný od začiatku zápasu. No boli aj také, kde sme boli v napätí do poslednej sekundy. Vtedy sme narazili naozaj na súpera – boli to napríklad Vienna Tigers a ATSE Graz. Pri zápase s Trnavou sme mali viac smolu, ale výsledok nepustí, potrebný počet gólov sme nevstrelili a tak sme si odniesli krutú prehru takmer na konci sezóny.

Výsledky našich chlapcov v jednotlivých zápasoch:

ŠHK 37 Piešťany : Hoba Žraloky 4:4 , 12:2

ŠHK 37 Piešťany : HK Trnava 4:7

ŠHK 37 Piešťany : Vienna Capitals 16:1 , 7:2

ŠHK 37 Piešťany : HK Ružinov 18:4 , 2:0

ŠHK 37 Piešťany : Vienna Tigers 4:5 , 3:2

ŠHK 37 Piešťany : Hoba Rakety 14:1 , 26:1

ŠHK 37 Piešťany : ATSE Graz 4:4 , 6:4

ŠHK 37 Piešťany : HO Hamíkovo 8:5

A kto sa o tieto výsledky zaslúžil?

[singlepic id=28475 w=320 h=240 float=right]No v prvom rade tréneri Aleš Keprt, Peter Ferkodič a Alexej Rymarenko, v druhom rade všetci rodičia, ktorí ochotne venovali trochu financií a more času v prospech športového vyžitia svojich ratolestí a samozrejme naše hviezdičky malého hokejového neba, menovite: Buchman Roan, Ferkodič Max, Gono Max, Keprt Eduard, Sýkora Adam, Pazdera Luboš, Petruška Vincent, Podhradský Samuel, Podjavorinský Lukáš, Skačan Marko, Samuhel David a Kadlec Peter.

Najlepším hráčom piešťanského mužstva bol vyhlásený Eduard Keprt, do all stars teamu sa dostal aj náš veľmi šikovný brankár Marko Skačan a cenu pre najlepšieho strelca turnajov, za sumu 35 gólov, si domov priviezol Max Ferkodič.

Chlapci ďakujeme a dúfame, že v budúcnosti sa o vás dočítame na stránkach športových časopisov alebo internetovej stránke domáceho hokejového klubu. Veľa zdaru do ďalších hokejových sezón!

[nggallery id=1582]

Text: Jarka Keprtová Foto: Martina Rajčáková

Continue Reading

Šport

Basketbal: Piešťanské Čajky museli kvôli covidu odrieknuť zápasy

Published

on

By

Piešťanské Čajky sa aktuálne nachádzajú v zložitom období. Namiesto toho, aby sa intenzívne pripravovali na vyvrcholenie dobre rozbehnutého súťažného ročníka, musia riešiť komplikovanú situáciu, aby boli vôbec schopné v dohľadnej dobe nastúpiť k súťažnému stretnutiu.

Pre kontakt s pozitívnou osobou počas posledného zápasu nadstavbovej časti Niké Extraligy Žien v Šamoríne musel celý tím absolvovať 14 dňovú karanténu. Bohužiaľ, ani Čajkám sa covid-19 nevyhol, štyri hráčky si nepríjemnou infekciou prešli a v týchto dňoch im končí 14 dňová karanténa. Hráčky, ktoré boli celý čas negatívne sa vrátili do tréningového procesu po skončení domácej izolácie v nedeľu 7. marca.

Klub vzhľadom na aktuálnu situáciu musel zrušiť účasť v štvrťfinále play-off Európskej basketbalovej ligy EWBL, kde sa na neutrálnej pôde v Rige mali Čajky v termíne 15. – 16.3.2021 predstaviť proti ruskému tímu NIKA Syktyvkar.  Čajkám zostávajú odohrať do konca nadstavbovej časti Niké Extraligy žien dva zápasy – doma proti Young Angels Košice (13.3.2021) a v Ružomberku (17.3.2021). Nadstavbovú časť je potrebné dohrať do 19.3. a preto už nie je veľký priestor na manévrovanie. V termíne 20. – 21.3.2021 sa uskutoční Slovenský pohár v Košiciach a následne 24.3.2021 odštartuje play-off štvrťfinálovými sériami.

Čajky sa však aktuálne nachádzajú v stave, kedy nemajú dostatočný počet spôsobilých hráčok, ktoré môžu v najbližších dňoch nastúpiť do zápasu, keďže okrem pozitívnych prípadov na covid-19 majú ďalšie hráčky na dlhšiu dobu zranené.

Klub sa preto musel zaoberať aj krajným riešením, a to nenastúpiť na zvyšné dva duely nadstavbovej časti Niké Extraligy žien, ktoré v tom prípade budú skontumované v neprospech Piešťan s priznaním bodu. S určitosťou sa tak stane v zápase s Young Angels Košice, čo už klub aj oznámil súperovi i hracej komisii SBA. S najväčšou pravdepodobnosťou čaká rovnaký osud aj duel s Ružomberkom.

„Veľmi nás táto situácia mrzí, no žiaľ aj to prináša doba, v ktorej práve žijeme. Zdravie hráčok je u nás vždy na prvom mieste a preto v tejto chvíli nevidíme iné riešenie. Veríme, že ho všetci pochopia. Hráčky, ktoré prekonali covid – 19 pustíme do tréningového procesu až po dôkladnom lekárskom vyšetrení a preto nie je reálne, aby pár dní po skončení karantény podstúpili plné zaťaženie. Keď k tomu pridáme ďalšie hráčky, ktoré už dlhšie laborujú so zraneniami tak sme v stave, kedy nie je možné nastúpiť na zápas v rozumnom počte. Navyše aj zdravé hráčky, ktoré neboli pozitívne museli absolvovať 14 dňovú karanténu a boli tak dva týždne bez tréningu. Robíme všetko preto, aby sme sa dali dokopy a mohli nastúpiť na Slovenskom pohári 2021 v Košiciach a následne vstúpiť do play-off v dostatočnom zložení,“ uviedla k aktuálnej situácii v Piešťanských Čajkách generálna manažérka klubu Bronislava Borovičková.

Zdroj: piestanskecajky.sk Foto: Laco Duračka

Continue Reading

Šport

Filip Lányi zaplával slovenský rekord

Published

on

By

Od 5. do 7. marca sa v Šamoríne – Čilistove uskutočnili plavecké preteky 59. ročník Veľkej Ceny Slovenska. V olympijskom tréningovom stredisku x-bionic® sphere sa prezentovali plavci štyroch krajín. Okrem 33 domácich klubov sa zúčastnili plavci z 12 českých, 5 slovinských klubov a 1 z Malty.

Preteky boli v dnešnej zložitej dobe výnimočnou príležitosťou na porovnanie a test aktuálnej výkonnosti. Celkovo sa na podujatí zúčastnilo pri dodržiavaní presných pravidiel a prísnych hygienických podmienok 216 plavcov z 52 klubov. ŠPK Kúpele Piešťany mal zastúpenie štyroch dievčat a štyroch chlapcov. Športovú stránku vystúpenia našich pretekárov hodnotíme veľmi úspešne. Zaplávali veľké množstvo osobných rekordov a posunuli sa vo svojej výkonnosti smerom nahor. Najúspešnejší z našich bol Filip Lányi.

V disciplínach 400 a 800 v.sp. sa mu podarilo zaplávať B limity na majstrovstvá Európy aj majstrovstvá sveta juniorov. Na 400 v.sp. prekonal slovenský rekord kategórie juniorov na 50 m bazéne o 52 stotín sekundy. Predošlý rekord držal Adam Rosipal ORCA BA, ktorý zaplával ho na majstrovstvách sveta v roku 2017 v Indianapolise USA.

Filip v uvedených dvoch disciplínach obsadil tretie miesto v kvalitnej zahraničnej konkurencii ako najrýchlejší zo Slovákov.

V úspešných vystúpeniach, tak ako v minulých pretekoch, pokračovala Olívia Ana Šprláková-Zmorová. Vyhrala disciplínu 400 PP v osobnom rekorde a len tesne zaostala za B limitom na majstrovstvá Európy juniorov. Na 400 v.sp. si to však vynahradila a potvrdila B limit na majstrovstvá Európy juniorov ako štvrtá , tesne pod stupienkom víťazov.

Lea Chromiaková vybojovala dve štvrté miesta v ťažkých disciplínach na 200 motýlik a 400 PP. Zemiakovú medailu si v kvalitnom najlepšom osobnom výkone vyplával aj Lukáš Kunic na 1500 v.sp.. Na VC Slovenska sa nám darilo. Organizátorovi, Slovenskej plaveckej federácii patrí uznanie a pochvala za organizačné zvládnutie pretekov, ako aj za technické zabezpečenie .

V tradičnom športe Piešťancov, v plávaní, sa nám už dlho darí. Kedy si to však po desaťročiach nečinnosti všimne aj radnica je pre nás všetkých veľkou záhadou.

Text: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Novinky

Plávanie: Piešťanci obstáli v slovenskej špičke, pretekali v tréningovej bubline

Published

on

By

V dňoch 19. až 21. februára sa konali v tréningovej bubline X-BIONIC® Sphere v Šamoríne kontrolné plavecké preteky juniorov a seniorov, na ktorých sa zúčastnila takmer celá slovenská špička. Za ŠPK Kúpele Piešťany štartoval  dvanásťčlenný výber šiestich chlapcov a šiestich dievčat. Plávalo sa na 25 metrovom bazéne. Všetci účastníci pretekov prešli dvojnásobným, niektorí aj trojnásobným testovaním pred pobytom a počas samotného pobytu v zariadení. Plavcom Kúpeľov sa darilo a vybojovali spolu 23 medailových umiestnení. Osem zlatých, deväť strieborných a šesť bronzových.

V pretekoch bola najúspešnejšia Olívia Ana Šprláková-Zmorová, keď svoje víťazstvá v disciplínach 1500 v.sp., 400 v.sp., 400PP okorenila slovenským rekordom na 1500 v.sp. v kategórii junioriek. Slovenský rekord prekonala o viac ako 6 sekúnd.

Starý rekord držala taktiež naša pretekárka Sára Niepelová, tohto času študujúca v USA. Na 200 PP sa Olívia Ana postavila vďaka osobnému rekordu na strieborný stupienok. Lea Chromiaková, juniorská reprezentantka SR, vyhrala 400 v.sp. a 200 motýlik, striebro brala na 100 motýlik a bronzovými medailami ju dekorovali za 1500 v.sp. a 200PP. Taktiež pekná medailová porcia.

Rebeka Buková si urobila radosť víťazstvom na 200 znak a druhým miestom na 100 znak vo svojej dvojročníkovej kategórii junioriek. Katarína Lopatková sa po prechode zo žiackej kategórie medzi mladšie juniorky veľmi pekne udomácňuje v novej kategórii a vybojovala si tri druhé priečky za výkony na 400v.sp., 1500 v.sp. a 400PP. Svojimi zlepšeniami potvrdila zaradenie do juniorskej reprezentácie SR v plávaní. Na strieborný stupienok víťazov sa po bojovnom výkone postavila za 200 motýlik Veronika Luciaková.

Medzi chlapcami sa darilo Lukášovi Kunicovi, ktorý je od začiatku tohto roka tiež zaradený v juniorskom reprezentačnom výbere bazénových plavcov, keď vyhral 400 PP, strieborný bol na 800 v.sp. a na tretí stupienok sa postavil po absolvovaní 400 v.sp. a 200 PP. Sľubnými výkonmi a zlepšeniami sa v kategórii žiakov prezentoval Patrik Tapušík, ktorý zvíťazil na 1500 v.sp. a tretiu priečku si vyplával na 400PP.

Filip Lányi sa po tréningovom výpadku potešil osobnými zlepšeniami a druhým miestom na 100 znak ako aj bronzovou medailou na 50 znak.

Dnešná doba športu nepraje a príprava mladých športovcov je pre rodičov aj klub finančne náročná, ak chceme deti pri športe udržať na vysokej výkonnosti. Plavcom ŠPK Kúpele Piešťany sa to po ročnom boji s obmedzeniami spôsobenými pandémiou zatiaľ relatívne darí. Najväčšie straty zatiaľ očakávame v príprave najmladších detí v prípravke. Veľmi záleží na osobnej aktivite každého jednotlivca v suchej príprave, aj keď plavci patria do vody. Všetci priaznivci športu by určite radi videli aspoň v diaľke iskričku nádeje v podobe návratu na športoviská.

Text a foto: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Reklama

Populárne články