Connect with us

Šport

Úspešný a plodný koniec roka piešťanského bedmintonu

Published

on

Koniec roka 2010 bol pre piešťanských bedmintonistov náročný. Miestny klub BK GYPY usporiadal v sobotu 18. decembra tradičný vianočný turnaj, tzv. „Punčák“, o deň neskôr tí istí hráči reprezentovali naše mesto v súbojoch IV. slovenskej bedmintonovej ligy a medzi sviatkami, v utorok 27. decembra, začali písať tradíciu netradičného turnaja, ktorý pomenovali príznačne „Šmatlák Kap“

Punčák

[singlepic id=8987 w=320 h=240 float=left]V sobotu 18.12. od 8.30 sa začali schádzať v telocvični Gymnázia Pierra de Coubertina, ktorá je domovským stánkom bedmintonového klubu BK GYPY, fanúšikovia tohto dynamického športu z celého Slovenska. „Mali sme tu hráčov z Bratislavy, Oravy a, samozrejme, domácu špičku, z ktorej chýbali len mladí Hornák a Urminský, ktorí reprezentovali Piešťany na turnaji na východe Slovenska. Spolu tu bolo 21 mužov, 8 žien a 3 deti,“ hovorí Dušan Malast, jeden z organizátorov turnaja, ktorý tento rok napísal svoju 5. kapitolu. V doterajšej histórii takmer vždy zvíťazili hráči domáceho klubu. Inak tomu nebolo ani tento rok, ale Oraváci a Bratislavčania ich poriadne potrápili. V dvojhre mužov zvíťazil Milan Brežný, keď si vo finále poradil s Marekom Kalinčíkom. Spolu potom vyhrali aj štvorhru mužov. V prvej päťke dvojhry sa umiestnil z Piešťancov ešte Slavo Šušor na 4. mieste. Tretie a piate miesto obsadili Suhánek, resp. Žuffa (obaja z Oravy). Brežný a Kalinčík sa vo finále štvorhry zapotili proti  bratislavskej dvojici Scholtz, Mošovský a vyhrali 2:1 na sety. Na 3. mieste sa umiestnili Šmída, Maretta (BK GYPY) a Suchánek, Golboň (Orava). V kategórii žien sa len „o prsia“ presadila Bratislavčanka Scholtzová (momentálne na 29. mieste slovenského rebríčka) pred Gajdošechovou (BK GYPY), keď pri rovnakom počte bodov rozhodoval počet víťazných košíkov. Vo finále štvorhry si to však Gajdošechová vynahradila a spolu s Vráblovou oplatili dvojici Schlotzová, Brziaková z hlavného mesta, prehru z finále dvojhry. Súťaž zmiešaných dvojíc vyhrali manželia Scholtzovci, keď vo finále porazili piešťanskú dvojicu Chmelková, Šmída. „Celý turnaj sa niesol v priateľskej, ale zároveň súťažnej nálade. Všetci hráči chceli dosiahnuť čo najlepšie výsledky, hlavným mottom však bola predvianočná nálada. Po skončení turnaja sme s hosťami posedeli pri šálke horúceho punču a dôkladne zanalyzovali všetky zápasy,“ približuje atmosféru turnaja Silvia Chmelková, držiteľka striebornej medaily v mixe. Spokojní boli aj hosťujúci hráči. „Výborná organizácia nás milo prekvapila a vecné ceny pre najúspešnejších hráčov, ktoré venovali sponzori, nás priam zaskočili. Určite prídeme aj budúci rok,“ konštatoval Pavol Žuffa, ktorý dlhú cestu z Oravy do Piešťan neľutoval.

Punčák, 5. ročník – poradie:

Muži

Dvojhra: 1. Brežný, 2. Kalinčík (obaja BK GYPY), 3. Suchánek (Orava)

Štvrohra: 1. Brežný, Kalinčík, 2. Scholtz, Mošovský (Koliba BA), 3. Suchánek, Golboň

(Orava) a Šmída, Maretta (BK GYPY)

Ženy

Dvojhra: 1. Schlotzová (Koliba BA), Gajdošechová (BK GYPY), Brziaková (Koliba BA)

Štvorhra: 1. Gajdošechová, Vráblová (BK GYPY), 2. Brziaková, Scholtzová,

3. Piešťanská, Šimová (BK GYPY)

Mix: 1. Scholtzová, Scholtz (Koliba BA), 2. Šmída, Chmelková (BK GYPY),

3. Vráblová, Malast (BK GYPY) a Brziaková, Mošovský (Koliba BA)

3. kolo IV. ligy

Hráči BK GYPY sa síce po Punčáku zobudili do ďalšieho dňa so „svalovicou“ z Punčáku, ale na bolesť museli rýchlo zabudnúť, pretože hneď ráno cestovali do Trenčína, kde ich čakali ligové zápasy 3. kola. „Aj keď výsledky Á-čka vyznievajú pomerne jednoznačne, na kurtoch to nebolo také jednoduché,“ konštatoval Michal Matečný a Milan Brežný ho dopĺňa: „Hlavne zápas s tímom z Dolného Ohaja, ktorý sme vyhrali 6:2, bol náročný. Bánov A a Bánov B sme už porazili jednoznačne 8:0 bez straty setu. Musím však povedať – a myslím, že môžem hovoriť aj za ostatných hráčov nášho klubu – že sme boli po skončení nedeľného ligového trojzápasu poriadne unavení a teraz musíme poctivo regenerovať. Určite si dáme pár dní voľna a pôjdeme do sauny a na masáž.“

[singlepic id=8968 w=320 h=240 float=left]B-čku sa darilo menej, keď si z trojice Dolný Ohaj, Bánov A a Bánov B dokázali poradiť len s Bánovom A v pomere 5:3. V ostatných zápasoch podľahli zhodne 1:7, keď jediné víťazstvo zaznamenali Piešťanská, resp. Horúcka. „Škoda najmä kontumovanej štvorhry, keďže sme do Trenčína necestovali v plnom zložení. Možno by sme v niektorých zápasoch uhrali lepšie výsledky. Inak by som vyzdvihol výkon mladej Broni Piešťanskej, ktorá pri svojom ligovom debute vyhrala svoj zápas dvojhry,“ hodnotí Ľubomír Horúcka.

Po 3. kole sa v priebežnej tabuľke nachádza Á-čko na skvelom 2. mieste len o skóre za lídrom ŠKB Koliba Bratislava a B-čko zatiaľ okupuje 8. priečku so stratou 6 bodov na „Final Four“. V ďalšom kole sa 30. januára naše tímy stretnú vo vzájomnom zápase a tiež si zmerajú sily s tímom CEVA Trenčín E.

Výsledky 3. kola IV. ligy

BK GYPY „A“ – BK ZŠ s MŠ Dolný Ohaj 6:2

(za Piešťany bodovali: Kalinčík, Brežný, Bieleschová, Kalinčík/Hrubý, Brežný/Malast, Bieleschová/Vráblová)

BK GYPY „A“ – Lokomotíva Bánov „A“ 8:0

(za Piešťany bodovali: Kalinčík, Brežný, Hrubý, Bieleschová, Kalinčík/Matečný, Brežný/Hrubý, Bieleschová/Vráblová, Malast/Vráblová)

BK GYPY „A“ – Lokomotíva Bánov „B“ 8:0

(za Piešťany bodovali: Kalinčík, Brežný, Matečný, Bieleschová, Kalinčík/Brežný, Hrubý/Matečný, Bieleschová/Vráblová, Malast/Vráblová)

BK GYPY „B“ – BK ZŠ s MŠ Dolný Ohaj 1:7

(za Piešťany bodovala Piešťanská)

BK GYPY „B“ – Lokomotíva Bánov „A“ 5:3

(za Piešťany bodovali: Šmída, Chmelková, Horúcka/Číž, Chmelková/Piešťanská, Šmída/Vajerová)

BK GYPY „B“ – Lokomotíva Bánov „B“ 1:7

(za Piešťany bodoval Horúcka)

Priebežná tabuľka IV. Ligy po 3. kole

1. ŠKB Koliba Bratislava 7 7 0 0 14 51:5 106:15
2. Gymnázium Piešťany A 8 7 0 1 14 55:9 113:25
3. BK ZŠ s MŠ Dolný Ohaj 8 7 0 1 14 48:16
4. Kyklop BC Martin B 7 6 0 1 12 44:12
5. CEVA Trenčín E 8 5 1 2 11 42:22
6. Sokol Ilava B 7 5 0 2 10 37:19
7. AŠK Fénix Bratislava B 9 4 1 4 9 33:39
8. Gymnázium Piešťany B 8 3 0 5 6 25:39
9. Lokomotíva Bánov B 8 2 1 5 5 28:36
10. A team Nové Zámky B 7 2 0 5 4 14:38
11. Filozof Bratislava E 9 2 0 7 4 20:50
12. Sokol Ilava A 7 1 1 5 3 13:43
13. Lokomotíva Bánov A 8 0 2 6 2 16:48
14. BK PA-ZOA Bratislava 7 0 0 7 0 2:52

Šmatlák Kap

Koniec roka sa piešťanskí bedmintonisti rozhodli pojať recesisticky a založili novú netradičnú tradíciu. V utorok 28. decembra zorganizovali nultý ročník nového turnaja o cenu najväčšieho šmatláka, tzv. Šmatlák Kap. Názov turnaja už veľa napovie. Platí tu len jedno pravidlo – hráč nesmie hrať rukou, ktorou píše. Keďže sa nultého ročníka zúčastnili len prváci, hrali všetci ľavou rukou. Ako si určite dokážete predstaviť, úroveň hry nebola vysoká ale zábava stála zato. „Na prípravu nultého ročníka sme mali veľmi krátky čas, ale verím, že bude mať dlhú tradíciu. Chcem sa poďakovať všetkým zúčastneným, ktorí ešte dodnes nedokážu ohnúť ľavú ruku v lakti, ale najmä Lubovi Horúckovi, ktorý sa obliekol do kostýmu mladej študentky a Marekovi Kalinčíkovi, ktorý poskakoval po kurtoch s ružovými krídelkami na chrbte v prevleku rozprávkovej víly. Títo hráči svojimi úbormi vystihli podstatu turnaja a dodali mu typickú atmosféru,“ hodnotí nultý ročník tejto vydarenej akcie Adam Urminský, víťaz Šmatlák Kapu a držiteľ titulu Naj-šmatlák na rok 2010.

Autor: ka Foto: Tomáš Hudcovič – hugophoto agency

[nggallery id=391]

Continue Reading

Šport

Basketbal: Piešťanské Čajky museli kvôli covidu odrieknuť zápasy

Published

on

By

Piešťanské Čajky sa aktuálne nachádzajú v zložitom období. Namiesto toho, aby sa intenzívne pripravovali na vyvrcholenie dobre rozbehnutého súťažného ročníka, musia riešiť komplikovanú situáciu, aby boli vôbec schopné v dohľadnej dobe nastúpiť k súťažnému stretnutiu.

Pre kontakt s pozitívnou osobou počas posledného zápasu nadstavbovej časti Niké Extraligy Žien v Šamoríne musel celý tím absolvovať 14 dňovú karanténu. Bohužiaľ, ani Čajkám sa covid-19 nevyhol, štyri hráčky si nepríjemnou infekciou prešli a v týchto dňoch im končí 14 dňová karanténa. Hráčky, ktoré boli celý čas negatívne sa vrátili do tréningového procesu po skončení domácej izolácie v nedeľu 7. marca.

Klub vzhľadom na aktuálnu situáciu musel zrušiť účasť v štvrťfinále play-off Európskej basketbalovej ligy EWBL, kde sa na neutrálnej pôde v Rige mali Čajky v termíne 15. – 16.3.2021 predstaviť proti ruskému tímu NIKA Syktyvkar.  Čajkám zostávajú odohrať do konca nadstavbovej časti Niké Extraligy žien dva zápasy – doma proti Young Angels Košice (13.3.2021) a v Ružomberku (17.3.2021). Nadstavbovú časť je potrebné dohrať do 19.3. a preto už nie je veľký priestor na manévrovanie. V termíne 20. – 21.3.2021 sa uskutoční Slovenský pohár v Košiciach a následne 24.3.2021 odštartuje play-off štvrťfinálovými sériami.

Čajky sa však aktuálne nachádzajú v stave, kedy nemajú dostatočný počet spôsobilých hráčok, ktoré môžu v najbližších dňoch nastúpiť do zápasu, keďže okrem pozitívnych prípadov na covid-19 majú ďalšie hráčky na dlhšiu dobu zranené.

Klub sa preto musel zaoberať aj krajným riešením, a to nenastúpiť na zvyšné dva duely nadstavbovej časti Niké Extraligy žien, ktoré v tom prípade budú skontumované v neprospech Piešťan s priznaním bodu. S určitosťou sa tak stane v zápase s Young Angels Košice, čo už klub aj oznámil súperovi i hracej komisii SBA. S najväčšou pravdepodobnosťou čaká rovnaký osud aj duel s Ružomberkom.

„Veľmi nás táto situácia mrzí, no žiaľ aj to prináša doba, v ktorej práve žijeme. Zdravie hráčok je u nás vždy na prvom mieste a preto v tejto chvíli nevidíme iné riešenie. Veríme, že ho všetci pochopia. Hráčky, ktoré prekonali covid – 19 pustíme do tréningového procesu až po dôkladnom lekárskom vyšetrení a preto nie je reálne, aby pár dní po skončení karantény podstúpili plné zaťaženie. Keď k tomu pridáme ďalšie hráčky, ktoré už dlhšie laborujú so zraneniami tak sme v stave, kedy nie je možné nastúpiť na zápas v rozumnom počte. Navyše aj zdravé hráčky, ktoré neboli pozitívne museli absolvovať 14 dňovú karanténu a boli tak dva týždne bez tréningu. Robíme všetko preto, aby sme sa dali dokopy a mohli nastúpiť na Slovenskom pohári 2021 v Košiciach a následne vstúpiť do play-off v dostatočnom zložení,“ uviedla k aktuálnej situácii v Piešťanských Čajkách generálna manažérka klubu Bronislava Borovičková.

Zdroj: piestanskecajky.sk Foto: Laco Duračka

Continue Reading

Šport

Filip Lányi zaplával slovenský rekord

Published

on

By

Od 5. do 7. marca sa v Šamoríne – Čilistove uskutočnili plavecké preteky 59. ročník Veľkej Ceny Slovenska. V olympijskom tréningovom stredisku x-bionic® sphere sa prezentovali plavci štyroch krajín. Okrem 33 domácich klubov sa zúčastnili plavci z 12 českých, 5 slovinských klubov a 1 z Malty.

Preteky boli v dnešnej zložitej dobe výnimočnou príležitosťou na porovnanie a test aktuálnej výkonnosti. Celkovo sa na podujatí zúčastnilo pri dodržiavaní presných pravidiel a prísnych hygienických podmienok 216 plavcov z 52 klubov. ŠPK Kúpele Piešťany mal zastúpenie štyroch dievčat a štyroch chlapcov. Športovú stránku vystúpenia našich pretekárov hodnotíme veľmi úspešne. Zaplávali veľké množstvo osobných rekordov a posunuli sa vo svojej výkonnosti smerom nahor. Najúspešnejší z našich bol Filip Lányi.

V disciplínach 400 a 800 v.sp. sa mu podarilo zaplávať B limity na majstrovstvá Európy aj majstrovstvá sveta juniorov. Na 400 v.sp. prekonal slovenský rekord kategórie juniorov na 50 m bazéne o 52 stotín sekundy. Predošlý rekord držal Adam Rosipal ORCA BA, ktorý zaplával ho na majstrovstvách sveta v roku 2017 v Indianapolise USA.

Filip v uvedených dvoch disciplínach obsadil tretie miesto v kvalitnej zahraničnej konkurencii ako najrýchlejší zo Slovákov.

V úspešných vystúpeniach, tak ako v minulých pretekoch, pokračovala Olívia Ana Šprláková-Zmorová. Vyhrala disciplínu 400 PP v osobnom rekorde a len tesne zaostala za B limitom na majstrovstvá Európy juniorov. Na 400 v.sp. si to však vynahradila a potvrdila B limit na majstrovstvá Európy juniorov ako štvrtá , tesne pod stupienkom víťazov.

Lea Chromiaková vybojovala dve štvrté miesta v ťažkých disciplínach na 200 motýlik a 400 PP. Zemiakovú medailu si v kvalitnom najlepšom osobnom výkone vyplával aj Lukáš Kunic na 1500 v.sp.. Na VC Slovenska sa nám darilo. Organizátorovi, Slovenskej plaveckej federácii patrí uznanie a pochvala za organizačné zvládnutie pretekov, ako aj za technické zabezpečenie .

V tradičnom športe Piešťancov, v plávaní, sa nám už dlho darí. Kedy si to však po desaťročiach nečinnosti všimne aj radnica je pre nás všetkých veľkou záhadou.

Text: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Novinky

Plávanie: Piešťanci obstáli v slovenskej špičke, pretekali v tréningovej bubline

Published

on

By

V dňoch 19. až 21. februára sa konali v tréningovej bubline X-BIONIC® Sphere v Šamoríne kontrolné plavecké preteky juniorov a seniorov, na ktorých sa zúčastnila takmer celá slovenská špička. Za ŠPK Kúpele Piešťany štartoval  dvanásťčlenný výber šiestich chlapcov a šiestich dievčat. Plávalo sa na 25 metrovom bazéne. Všetci účastníci pretekov prešli dvojnásobným, niektorí aj trojnásobným testovaním pred pobytom a počas samotného pobytu v zariadení. Plavcom Kúpeľov sa darilo a vybojovali spolu 23 medailových umiestnení. Osem zlatých, deväť strieborných a šesť bronzových.

V pretekoch bola najúspešnejšia Olívia Ana Šprláková-Zmorová, keď svoje víťazstvá v disciplínach 1500 v.sp., 400 v.sp., 400PP okorenila slovenským rekordom na 1500 v.sp. v kategórii junioriek. Slovenský rekord prekonala o viac ako 6 sekúnd.

Starý rekord držala taktiež naša pretekárka Sára Niepelová, tohto času študujúca v USA. Na 200 PP sa Olívia Ana postavila vďaka osobnému rekordu na strieborný stupienok. Lea Chromiaková, juniorská reprezentantka SR, vyhrala 400 v.sp. a 200 motýlik, striebro brala na 100 motýlik a bronzovými medailami ju dekorovali za 1500 v.sp. a 200PP. Taktiež pekná medailová porcia.

Rebeka Buková si urobila radosť víťazstvom na 200 znak a druhým miestom na 100 znak vo svojej dvojročníkovej kategórii junioriek. Katarína Lopatková sa po prechode zo žiackej kategórie medzi mladšie juniorky veľmi pekne udomácňuje v novej kategórii a vybojovala si tri druhé priečky za výkony na 400v.sp., 1500 v.sp. a 400PP. Svojimi zlepšeniami potvrdila zaradenie do juniorskej reprezentácie SR v plávaní. Na strieborný stupienok víťazov sa po bojovnom výkone postavila za 200 motýlik Veronika Luciaková.

Medzi chlapcami sa darilo Lukášovi Kunicovi, ktorý je od začiatku tohto roka tiež zaradený v juniorskom reprezentačnom výbere bazénových plavcov, keď vyhral 400 PP, strieborný bol na 800 v.sp. a na tretí stupienok sa postavil po absolvovaní 400 v.sp. a 200 PP. Sľubnými výkonmi a zlepšeniami sa v kategórii žiakov prezentoval Patrik Tapušík, ktorý zvíťazil na 1500 v.sp. a tretiu priečku si vyplával na 400PP.

Filip Lányi sa po tréningovom výpadku potešil osobnými zlepšeniami a druhým miestom na 100 znak ako aj bronzovou medailou na 50 znak.

Dnešná doba športu nepraje a príprava mladých športovcov je pre rodičov aj klub finančne náročná, ak chceme deti pri športe udržať na vysokej výkonnosti. Plavcom ŠPK Kúpele Piešťany sa to po ročnom boji s obmedzeniami spôsobenými pandémiou zatiaľ relatívne darí. Najväčšie straty zatiaľ očakávame v príprave najmladších detí v prípravke. Veľmi záleží na osobnej aktivite každého jednotlivca v suchej príprave, aj keď plavci patria do vody. Všetci priaznivci športu by určite radi videli aspoň v diaľke iskričku nádeje v podobe návratu na športoviská.

Text a foto: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Reklama

Populárne články