Connect with us

Šport

Úspešná sezóna vodných lyžiarov sa blíži do finále

Published

on

Piešťanským vodným lyžiarom sa v aktuálnej sezóne darí. Pomaly sa blížia do jej finále. Od piatku 24. do nedele 26. augusta bojujú Nikolas Wolf a Milan Kičin o titul majstra Európy v jazde za člnom v holandskom meste Maurik. Sezóna na Slovensku vyvrcholí 7.- 8.septembra Majstrovstvami Slovenska, ktoré sa uskutočnia na Sĺňave. Zhruba v rovnakom termíne (4.-9. 9.) sa Zuzana Vráblová zúčastní Majstrovstiev Európy vo wakeskate za vlekom vo francúzskom Toulouse a chce sa zúčastniť aj Majstrovstiev Sveta vo wakeboarde za vlekom, ktoré budú začiatkom novembra vo filipínskej Manille.

Piešťanskí vodní lyžiari hneď v prvom kole pretekov Slovenského pohára vo vodnom lyžovaní – Kritérium Mládeže I., ktoré sa konalo 7. júla v Piešťanoch potvrdili, že patria k slovenskej špičke. „Za klub vodného lyžovania Piešťany štartovalo 7 pretekárov, ktorí v troch disciplínach stáli dokopy 16-krát na stupňoch víťazov. Všetci okrem dvoch si zároveň v niektorej disciplíne vyjazdili osobné rekordy, čo bola dobrá vizitka našich pretekárov na začiatku sezóny,“ informoval Ivan Oravec z Klubu vodného lyžovania a vodných športov Piešťany.

Výsledky Kritérium Mládeže I. – 7. 7. 2012 – Sĺňava Piešťany

SLALOM

do 12 rokov 1. Adam Masár, 2. Samuel Oravec

do 14 rokov 1. Jakub Oravec

do 17 rokov 1. Nikolas Wolf, 2. Milan Kičin

muži 2. Ivan Oravec

dievčatá do 12 rokov : 1. Zuzana Oravcová

AKROBATICKÁ JAZDA

do 12 rokov 1. Adam Masár, 2. Samuel Oravec

do 14. rokov 1. Jakub Oravec

do 17 rokov 1. Wolf Nikolas, 2. Milan Kičin

muži 1. Ivan Oravec

dievčatá do 12 rokov : 1. Oravcová Zuzana

SKOKY

do 17 rokov 1. Nikolas Wolf 2. Milan Kičin

Ďalším pretekom, na ktorom sa Piešťanci zúčastnili, bol Melice Waterski Cup v Českej republike pri Pardubiciach v polovici júla. Ani tu sa nestratili. Jakub Oravec si vyjazdil v trikoch nový osobný rekord 2710 bodov a celkové 4. miesto. Zuzana Oravcová zlepšila výkon v slalome na 2 bóje v rýchlosti 40km/h. V kategórii do 14 rokov si Zuzana Oravcová vyjazdila 3. miesto v slalome a 5. miesto v trikoch. V kategórii do 12 rokov bola v trikoch tretia. Jakub Oravec skončil v kategórii do 14 rokov tretí v slalome a v trikoch bol štvrtý. Samuel Oravec bol v kategórii do 14 rokov šiesty v slalome a siedmy v trikoch. V kategórii do 12 rokov skončil v slalome tretí.

Pretekári Nikolas Wolf a Milan Kičin ml. sa zúčastnili počas víkendu 20. -22. 7. na medzinárodných pretekoch Hungarian Slalom Cup 2012 v Maďarsku v meste Kal. Hoci sú ešte juniori, pretekali medzi mužmi a predviedli vyrovnané výkony. Nikolas Wolf skončil v slalome na siedmom mieste s výkon 5 bójí na 13 m lane v rýchlosti 58km/h. Milan Kičin bol v slalome trinásty s výkonom 2 bóje na 14 m lane v rýchlosti 58km/h. Celkovým víťazom sa stal slovenský reprezentant Marek Mlynek (Inter Bratislava) výkonom výkon 2 bóje na 10,75 m lane v rýchlosti 58km/h

Ďalším pretekom bol medzinárodné podujatie Hotwater Cup 2012 v rakúskom Tullne koncom júla. Zúčastnili sa ho pretekári v kategóriach do 12 a 14 rokov Adam Masár, Marián Danáš, Jakub Oravec a Zuzana Oravcová. Vzhľadom na vynikajúce podmienky pre slalom si všetci zlepšili svoje osobné rekordy. Adam Masár dosiahol  4,5 bóje v rýchlosti 52 km/h, Marián Danáš 1,5 bóje v rýchlosti 49 km/h, Jakub Oravec 2 bóje v rýchlosti 55 km/h, Zuzka Oravcová 2 bóje v rýchlosti 46 km/h.

V tom istom termíne sa v rámci príparavy na Majstrovstvá Európy juniorov zúčastnil Nikolas Wolf na pretekoch Campionati Italiani Assoluti v talianskom meste  Recetto. Tentokrát nedosiahol svoje najlepšie výkony no predviedol vyrovnané jazdy s prísľudom gradovania formy na majstrovstvách Európy.

Autor: io Foto: T. Hudcovič

Continue Reading

Šport

Basketbal: Piešťanské Čajky museli kvôli covidu odrieknuť zápasy

Published

on

By

Piešťanské Čajky sa aktuálne nachádzajú v zložitom období. Namiesto toho, aby sa intenzívne pripravovali na vyvrcholenie dobre rozbehnutého súťažného ročníka, musia riešiť komplikovanú situáciu, aby boli vôbec schopné v dohľadnej dobe nastúpiť k súťažnému stretnutiu.

Pre kontakt s pozitívnou osobou počas posledného zápasu nadstavbovej časti Niké Extraligy Žien v Šamoríne musel celý tím absolvovať 14 dňovú karanténu. Bohužiaľ, ani Čajkám sa covid-19 nevyhol, štyri hráčky si nepríjemnou infekciou prešli a v týchto dňoch im končí 14 dňová karanténa. Hráčky, ktoré boli celý čas negatívne sa vrátili do tréningového procesu po skončení domácej izolácie v nedeľu 7. marca.

Klub vzhľadom na aktuálnu situáciu musel zrušiť účasť v štvrťfinále play-off Európskej basketbalovej ligy EWBL, kde sa na neutrálnej pôde v Rige mali Čajky v termíne 15. – 16.3.2021 predstaviť proti ruskému tímu NIKA Syktyvkar.  Čajkám zostávajú odohrať do konca nadstavbovej časti Niké Extraligy žien dva zápasy – doma proti Young Angels Košice (13.3.2021) a v Ružomberku (17.3.2021). Nadstavbovú časť je potrebné dohrať do 19.3. a preto už nie je veľký priestor na manévrovanie. V termíne 20. – 21.3.2021 sa uskutoční Slovenský pohár v Košiciach a následne 24.3.2021 odštartuje play-off štvrťfinálovými sériami.

Čajky sa však aktuálne nachádzajú v stave, kedy nemajú dostatočný počet spôsobilých hráčok, ktoré môžu v najbližších dňoch nastúpiť do zápasu, keďže okrem pozitívnych prípadov na covid-19 majú ďalšie hráčky na dlhšiu dobu zranené.

Klub sa preto musel zaoberať aj krajným riešením, a to nenastúpiť na zvyšné dva duely nadstavbovej časti Niké Extraligy žien, ktoré v tom prípade budú skontumované v neprospech Piešťan s priznaním bodu. S určitosťou sa tak stane v zápase s Young Angels Košice, čo už klub aj oznámil súperovi i hracej komisii SBA. S najväčšou pravdepodobnosťou čaká rovnaký osud aj duel s Ružomberkom.

„Veľmi nás táto situácia mrzí, no žiaľ aj to prináša doba, v ktorej práve žijeme. Zdravie hráčok je u nás vždy na prvom mieste a preto v tejto chvíli nevidíme iné riešenie. Veríme, že ho všetci pochopia. Hráčky, ktoré prekonali covid – 19 pustíme do tréningového procesu až po dôkladnom lekárskom vyšetrení a preto nie je reálne, aby pár dní po skončení karantény podstúpili plné zaťaženie. Keď k tomu pridáme ďalšie hráčky, ktoré už dlhšie laborujú so zraneniami tak sme v stave, kedy nie je možné nastúpiť na zápas v rozumnom počte. Navyše aj zdravé hráčky, ktoré neboli pozitívne museli absolvovať 14 dňovú karanténu a boli tak dva týždne bez tréningu. Robíme všetko preto, aby sme sa dali dokopy a mohli nastúpiť na Slovenskom pohári 2021 v Košiciach a následne vstúpiť do play-off v dostatočnom zložení,“ uviedla k aktuálnej situácii v Piešťanských Čajkách generálna manažérka klubu Bronislava Borovičková.

Zdroj: piestanskecajky.sk Foto: Laco Duračka

Continue Reading

Šport

Filip Lányi zaplával slovenský rekord

Published

on

By

Od 5. do 7. marca sa v Šamoríne – Čilistove uskutočnili plavecké preteky 59. ročník Veľkej Ceny Slovenska. V olympijskom tréningovom stredisku x-bionic® sphere sa prezentovali plavci štyroch krajín. Okrem 33 domácich klubov sa zúčastnili plavci z 12 českých, 5 slovinských klubov a 1 z Malty.

Preteky boli v dnešnej zložitej dobe výnimočnou príležitosťou na porovnanie a test aktuálnej výkonnosti. Celkovo sa na podujatí zúčastnilo pri dodržiavaní presných pravidiel a prísnych hygienických podmienok 216 plavcov z 52 klubov. ŠPK Kúpele Piešťany mal zastúpenie štyroch dievčat a štyroch chlapcov. Športovú stránku vystúpenia našich pretekárov hodnotíme veľmi úspešne. Zaplávali veľké množstvo osobných rekordov a posunuli sa vo svojej výkonnosti smerom nahor. Najúspešnejší z našich bol Filip Lányi.

V disciplínach 400 a 800 v.sp. sa mu podarilo zaplávať B limity na majstrovstvá Európy aj majstrovstvá sveta juniorov. Na 400 v.sp. prekonal slovenský rekord kategórie juniorov na 50 m bazéne o 52 stotín sekundy. Predošlý rekord držal Adam Rosipal ORCA BA, ktorý zaplával ho na majstrovstvách sveta v roku 2017 v Indianapolise USA.

Filip v uvedených dvoch disciplínach obsadil tretie miesto v kvalitnej zahraničnej konkurencii ako najrýchlejší zo Slovákov.

V úspešných vystúpeniach, tak ako v minulých pretekoch, pokračovala Olívia Ana Šprláková-Zmorová. Vyhrala disciplínu 400 PP v osobnom rekorde a len tesne zaostala za B limitom na majstrovstvá Európy juniorov. Na 400 v.sp. si to však vynahradila a potvrdila B limit na majstrovstvá Európy juniorov ako štvrtá , tesne pod stupienkom víťazov.

Lea Chromiaková vybojovala dve štvrté miesta v ťažkých disciplínach na 200 motýlik a 400 PP. Zemiakovú medailu si v kvalitnom najlepšom osobnom výkone vyplával aj Lukáš Kunic na 1500 v.sp.. Na VC Slovenska sa nám darilo. Organizátorovi, Slovenskej plaveckej federácii patrí uznanie a pochvala za organizačné zvládnutie pretekov, ako aj za technické zabezpečenie .

V tradičnom športe Piešťancov, v plávaní, sa nám už dlho darí. Kedy si to však po desaťročiach nečinnosti všimne aj radnica je pre nás všetkých veľkou záhadou.

Text: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Novinky

Plávanie: Piešťanci obstáli v slovenskej špičke, pretekali v tréningovej bubline

Published

on

By

V dňoch 19. až 21. februára sa konali v tréningovej bubline X-BIONIC® Sphere v Šamoríne kontrolné plavecké preteky juniorov a seniorov, na ktorých sa zúčastnila takmer celá slovenská špička. Za ŠPK Kúpele Piešťany štartoval  dvanásťčlenný výber šiestich chlapcov a šiestich dievčat. Plávalo sa na 25 metrovom bazéne. Všetci účastníci pretekov prešli dvojnásobným, niektorí aj trojnásobným testovaním pred pobytom a počas samotného pobytu v zariadení. Plavcom Kúpeľov sa darilo a vybojovali spolu 23 medailových umiestnení. Osem zlatých, deväť strieborných a šesť bronzových.

V pretekoch bola najúspešnejšia Olívia Ana Šprláková-Zmorová, keď svoje víťazstvá v disciplínach 1500 v.sp., 400 v.sp., 400PP okorenila slovenským rekordom na 1500 v.sp. v kategórii junioriek. Slovenský rekord prekonala o viac ako 6 sekúnd.

Starý rekord držala taktiež naša pretekárka Sára Niepelová, tohto času študujúca v USA. Na 200 PP sa Olívia Ana postavila vďaka osobnému rekordu na strieborný stupienok. Lea Chromiaková, juniorská reprezentantka SR, vyhrala 400 v.sp. a 200 motýlik, striebro brala na 100 motýlik a bronzovými medailami ju dekorovali za 1500 v.sp. a 200PP. Taktiež pekná medailová porcia.

Rebeka Buková si urobila radosť víťazstvom na 200 znak a druhým miestom na 100 znak vo svojej dvojročníkovej kategórii junioriek. Katarína Lopatková sa po prechode zo žiackej kategórie medzi mladšie juniorky veľmi pekne udomácňuje v novej kategórii a vybojovala si tri druhé priečky za výkony na 400v.sp., 1500 v.sp. a 400PP. Svojimi zlepšeniami potvrdila zaradenie do juniorskej reprezentácie SR v plávaní. Na strieborný stupienok víťazov sa po bojovnom výkone postavila za 200 motýlik Veronika Luciaková.

Medzi chlapcami sa darilo Lukášovi Kunicovi, ktorý je od začiatku tohto roka tiež zaradený v juniorskom reprezentačnom výbere bazénových plavcov, keď vyhral 400 PP, strieborný bol na 800 v.sp. a na tretí stupienok sa postavil po absolvovaní 400 v.sp. a 200 PP. Sľubnými výkonmi a zlepšeniami sa v kategórii žiakov prezentoval Patrik Tapušík, ktorý zvíťazil na 1500 v.sp. a tretiu priečku si vyplával na 400PP.

Filip Lányi sa po tréningovom výpadku potešil osobnými zlepšeniami a druhým miestom na 100 znak ako aj bronzovou medailou na 50 znak.

Dnešná doba športu nepraje a príprava mladých športovcov je pre rodičov aj klub finančne náročná, ak chceme deti pri športe udržať na vysokej výkonnosti. Plavcom ŠPK Kúpele Piešťany sa to po ročnom boji s obmedzeniami spôsobenými pandémiou zatiaľ relatívne darí. Najväčšie straty zatiaľ očakávame v príprave najmladších detí v prípravke. Veľmi záleží na osobnej aktivite každého jednotlivca v suchej príprave, aj keď plavci patria do vody. Všetci priaznivci športu by určite radi videli aspoň v diaľke iskričku nádeje v podobe návratu na športoviská.

Text a foto: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Reklama

Populárne články