Connect with us

Novinky

Turnaj Vlada Dzurillu v Piešťanoch veľkou výzvou

Published

on

V  životopise mnohých špičkových hokejistov vo svete figurujú Piešťany ako miesto štartu ich budúcej športovej kariéry. Na ľade tamojšej Easton Arény naznačovali svoj veľký talent mnohí reprezentanti. Inak to nebude ani na 15. ročníku Turnaja Vlada Dzurillu, prestížnom podujatí hráčov do 18 rokov na počesť najlepšieho slovenského hokejistu 20. storočia. Popri tradičných účastníkoch – Nemecku, Švajčiarsku budú po súpermi Slovákov po prvý raz v kúpeľnom meste mladí Bielorusi.

Mladým Slovákom sa v v Piešťanoch darí, foto Laco Ďuračka
Sekera, Janus, Konrád, Godla, Pánik, Jaroš, Černák, Réway, Cehlárik, to je len niekoľko mien našich hráčov, ktorí upútali svojimi výkonmi odborníkov, aj desiatky skautov zámorských klubov NHL, pravidelných pozorovateľov na tribúnach v Piešťanoch počas tradičného februárového termínu. Mimoriadny akcent dostáva tohtoročný turnaj pre našu mladú reprezentáciu do 18 rokov. Na čele s jej kormidelníkom Petrom Mikulom ich totiž čaká v apríli mimoriadne náročná úloha – v konkurencii Fínska, Kanady, Švédska a Dánska uspieť v top kategórii Majstrovstiev sveta v americkom Grand Forks, kde sa Slovensko predstaví v úlohe hostiteľa svetového šampionátu 2017.
Bude preto veľmi zaujímavé sledovať výkony zverencov trénera Petra Mikulu, ktorý v rámci prípravy volá po čo najnáročnejších stretnutiach. O prirodzenú motiváciu našich chlapcov sa netreba obávať, Piešťany ponúkajú mladým adeptom jedinečnú šancu presvedčiť trénerov, že si zaslúžia nominačnú dôveru. A nielen to, v Piešťanoch ich bude sledovať aj reprezentačný tréner Ernest Bokroš, ktorý so svojimi spolupracovníkmi z realizačného tímu už vyberá najvhodnejšie typy do projektu SR 20 pre budúcu sezónu!

Z hokejového Turnaja Vlada Dzurillu, foto Laco Ďuračka
Až vo 4. ročníku podujatia v Piešťanoch v roku 2005 sa tešili z prvenstva naši mladíci. O to cennejšie bolo, že ocenenie pre najlepšieho brankára si po prvý raz vybojoval Slovák – Branislav Konrád. Turnaj Vlada Dzurillu považuje za dôležitý míľnik svojej kariéry: „Vtedajšie brankárske prvenstvo bolo pre mňa prekvapením. Pred Piešťanmi som bol totiž v pozícii ´dvojky´, ale tesne pred turnajom sa zranil Vlado Kováč a tréneri mi dali šancu. A vybojoval som si nomináciu na svetový šampionát!“ Táto šanca je tu aj teraz. Piešťany sú preto veľkou výzvou. Je čas ukázať sa v najlepšom svetle. Ako to dokazoval s lapačkou Vlado Dzurilla.
Ako túto skúšku zvládnu slovenskí hokejoví reprezentanti do 18 rokov si budú môcť pozrieť priaznivci na celom slovensku v prenosoch huste.tv.

VLADO DZURILLA
Narodený 2. augusta 1942 v Bratislave, zomrel 27. júla 1995 v Dűsseldorfe • Najlepší slovenský hokejista 20. storočia • Tretí najúspešnejší športovec Slovenska v 20. storočí • Člen Siene slávy IIHF a Siene slávy slovenského hokeja • Trojnásobný majster sveta (1972, 1976, 1977), najlepší brankár MS 1965 • Trojnásobný olympijský medailista (striebro 1968, bronzy 1964 a 1972) • Štvornásobný majster Európy (1971, 1972, 1976, 1977) • Finalista Kanadského pohára 1976 • ČSSR reprezentoval v 139 zápasoch, hral na 3 ZOH a 10 MS • V I. lige ČSSR odchytal najväčší počet zápasov v histórii 571 za 19 sezón • Hráč klubov Kovosmalt Petržalka (1956 – 1957) Slovan Bratislava (1957 – 1973) Zetor Brno (1973 – 1978), Augsburger EV (1978 – 1979) SC Riessersee (1979 – 1982) • Tréner v Slovane Bratislava a Düsseldorfer EG

SZLH, Foto: L. Ďuračka

Aktuality

COVID automat: Okres Piešťany bude bordový. Čo to znamená?

Published

on

By

Epidemiologická situácia v piešťanskom regióne sa počas uplynulých dní zlepšila. Po piatich týždňoch v čiernej farbe bude od pondelka 22. marca zaradený medzi bordové okresy, ktoré sa riadia III. stupňom varovania. Výraznejšie uvoľnenie to však neznamená.

Mapu Slovenska s rozdelením okresov podľa pandemickej situácie platným od pondelka 22. marca zverejnilo ministerstvo zdravotníctva. Čiernych bude 20 okresov, medzi nimi aj Myjava a Nové Mesto nad Váhom. Trnava a Piešťany dostanú bordovú farbu, Hlohovec je v III. stupni varovania už tento týždeň.

Znamená to možnosť otvorenia materských škôl a prvého stupňa základných škôl. To však záleží na odporúčaní regionálneho hygienika. Napríklad v Hlohovci na aktuálny týždeň Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporučil otvoriť školy v plnom rozsahu. Prezenčná výučba tam od pondelka (15. marca) začala iba pre štvrtinu žiakov základných škôl a tretinu škôlkárov. Išlo o deti zamestnancov pracujúcich v kritickej infraštruktúre a zamestnancov s nevyhnutným prezenčným výkonom práce – teda tých rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. „Rovnako sa prezenčná forma výučby týka aj žiakov, ktorým podmienky neumožňujú prístup k dištančnému vzdelávaniu,“ informovalo mesto Hlohovec. V akom rozsahu sa od 22. marca otvoria školy v okrese Piešťany zatiaľ nevieme. Bude to záležať aj na zriaďovateľoch, ktorými sú mestá, obce a cirkev.

Na pohyb v prírode v rámci svojho okresu obyvatelia bordových regiónov nepotrebujú test. Cesty medzi okresmi za účelom pobytu v prírode však ešte nie sú povolené. Vyplýva to z uznesenia vlády, ktoré je platné od 3. marca nad rámec pravidiel COVID automatu. Vláda týmto uznesením zrušila výnimku na vychádzky do prírody mimo okres.

Pre ľudí, ktorí sa doteraz museli každých sedem dní testovať kvôli práci, sa nič nemení. Testy sú v III. stupni varovania aj naďalej platné iba týždeň. Toto opatrenie sa podľa COVID automatu uvoľňuje až v II. stupni varovania, v ktorom testy platia 14 dní. V I. stupni je to 21 dní.

Text: Martin Palkovič Grafika: Ministerstvo zdravotníctva SR

Continue Reading

Aktuality

Ako sa skontaktovať so svojim lekárom?

Published

on

By

Väčšina ambulantných lekárov ordinuje, konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov a e-mailových správ.

Úloha ambulantných lekárov a zdravotných sestier v systéme poskytovania zdravotnej starostlivosti je nezastupiteľná. Už vyše roka sa s plným nasadením starajú o svojich pacientov v podmienkach pandémie ochorenia Covid-19. To znamená, že konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov alebo cez e-maily. Preto sú, špeciálne tí zo všeobecných ambulancií, v súčasnosti veľmi vyťažení a môže sa stať, že nezareagujú ihneď, pretože telefonujú s iným pacientom. Pre zvýšenie dostupnosti sme ambulanciám s väčším počtom pacientov sme odporučili zriadiť o jednu telefónnu linku viac.

V prípade, že sa ani opakovane nedovoláte alebo nedostanete spätnú väzbu v primeranom čase, môžete sa obrátiť na Odbor zdravotníctva Úradu Trnavského samosprávneho kraja na 0335 559 491 alebo dostupnostlekara@trnava-vuc.sk.

Zdroj a foto: TS TTSK

Continue Reading

Aktuality

Nákup pre ľudí v núdzi môžete spraviť aj tento týždeň

Published

on

By

Trvanlivé potraviny a drogéria už pomohli desiatkam rodín z Piešťan a blízkeho okolia. Ak chcete prispieť, môžete nákup priniesť do vznikajúceho kultúrno-kreatívneho centra Arta. Rozdelenie nákupov zabezpečuje Centrum pomoci človeku Piešťany.

Rok trvajúca pandémia koronavírusu zapríčinila, že mnohí ľudia si po uhradení nákladov na bývanie nemôžu dovoliť nakupovať ani bežné veci. Od začiatku marca im pomáhajú dobrovoľníci, ktorí v centre Arta na Kollárovej ulici vytvorili priestor, kam Piešťanci nosia trvanlivé potraviny a drogériu. Ľuďom, ktorí prišli o prácu alebo im zomrel niekto blízky, čo zhoršilo ich finančnú situáciu, rozdeľuje tieto nákupy Centrum pomoci človeku Piešťany.

Vďaka desiatkam dobrovoľných príspevkov sa podarilo iba počas uplynulého týždňa pomôcť tridsiatim rodinám. Zbierka preto pokračuje aj tento týždeň. Záujemcovia môžu priniesť nákupy do Arty v stredu a v piatok od 16.00 do 18.00 h.


Potraviny: trvanlivé mlieko, detská krupica, cereálie, vločky, musli, cukor, cestoviny, slížiky, múka, ryža, sáčkové polievky, čaj, strukoviny (šošovica, fazuľa, hrach), konzervy (paštéty, rybičky), zemiaky, jablká, kečup, horčica, kakao, müsli, korenie, rasca, majorán, piškóty, keksíky, sladkosti

Drogéria: sprchový šampón, mydlo, pasta, kefky (aj detské), detské plienky (veľkosť 1-4), papierové vreckovky, toaletný papier.

Čističe: jar, prach na pranie, čistič na podlahy, wc čistič


Tento týždeň sme opäť preberali vaše “malé nákupy”. Cez víkend ich odovzdáme Centru pomoci človeku 🙌🏼 a…

Posted by Arta on Friday, March 12, 2021

 

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Reklama

Populárne články