Connect with us

Novinky

Súboj železných mužov a žien v Piešťanoch aj tento rok

Published

on

Najdlhší slovenský triatlon Erdinger Slovakman odštartuje svoj 18. ročník opäť v Piešťanoch. V sobotu 1. augusta 2020 čaká všetkých železných triatlétov, pripravených pasovať sa s náročnou traťou celé hodiny, poriadna výzva. Tohtoročné preteky budú ešte zaujímavejšie a nabitejšie, ako tie minuloročné. V jeden deň a na jednom mieste totiž prebehnú Majstrovstvá Slovenska v dlhom triatlone, ale zároveň aj Majstrovstvá Českej republiky v dlhom triatlone a Czechmantour 2020.

226 km za menej ako 17 hodín

Triatlon je jedinečnou a náročnou športovou disciplínou zloženou z plávania, cyklistiky a behu. Celková vzdialenosť, ktorú účastníci na dlhom triatlone prekonávajú, je neuveriteľných 226 km. Práve Erdinger Slovakman je jediným podujatím na Slovensku, na ktorom si triatlonisti extrémnu výzvu tento rok môžu vyskúšať.

Začína sa plávaním v dĺžke 3,8 km v Sĺňave, potom nasleduje 180 km na bicykloch medzi Piešťanmi a Červeníkom rozdelených do šiestich okruhov. Záverečná bežecká trať dlhá 42,2 km sa tiahne medzi Lodenicou a mestským parkom popri známej soche Barlolámača. Podobne ako v cyklistike, 7 km okruh účastníci absolvujú šesťkrát. Do cieľovej rovinky musia športovci dobehnúť za menej ako 17 hodín. Držiteľom traťového rekordu z roku 2018 je český reprezentant Tomáš Řenč s časom 8:23:23, ktorý bude na štarte aj tento rok.

Slovakman oslavuje 18. narodeniny

V sobotu 2. augusta 2003 sa začala na Slovensku písať železná Slovakman história. História pretekov, ktoré tento rok v Piešťanoch oslávia svoju plnoletosť.

Osemnásť rokov neuveriteľných výkonov, osobných aj traťových rekordov, nadšenia, bojovnosti a obrovského čara jedného z najnáročnejších vytrvalostných športov na svete. Erdinger Slovakman funguje ako jediný dlhý triatlon na Slovensku najmä vďaka organizačnému nasadeniu, zapáleniu pre šport a spolupráci dvoch klubov ŠK Delfín Nitra a SMTA Nitra, ktorí za podporu vďačia aj mestu Piešťany.

Z Kalifornie cez Havaj a Nitru až do Piešťan

Prvý moderný triatlon, síce s kratšími vzdialenosťami, bol zorganizovaný 25. septembra 1974 v americkom San Diegu. Už štyri roky na to však začal svoju históriu písať prestížny Ironman Hawaii. Ten novej disciplíne zabezpečil pozornosť celého sveta.

Havaj sa stal mekkou triatlonu aIronman na Big Island snom každého železného muža a ženy. Aj Slovensko má silnú triatlonovú históriu. Prvý triatlon mimo USA sa uskutočnil práve na území bývalého Československa vjúni 1980 v Přední Hluboké v Česku. Postupne nastal boom aj u nás, po prvých pretekoch v Hriňovej nasledoval Piešťanský železný muž a v súčasnosti sa už väčšie či menšie triatlonové podujatia vo všetkých dĺžkach organizujú naprieč celou krajinou.

Klasickým dlhým triatlonom, porovnateľným s tým havajským, je Slovakman. Ten svoj prvý ročník odštartoval v roku 2003 v Nitre a po ôsmich rokoch sa presunul do novej lokality, ktorou sa stali Piešťany. Toto známe kúpeľné mesto bude 1. augusta 2020 hostiť už 18. ročník týchto železných pretekov.

Text a foto: Tlačová správa – Erdinger Slovakman

Aktuality

COVID automat: Okres Piešťany bude bordový. Čo to znamená?

Published

on

By

Epidemiologická situácia v piešťanskom regióne sa počas uplynulých dní zlepšila. Po piatich týždňoch v čiernej farbe bude od pondelka 22. marca zaradený medzi bordové okresy, ktoré sa riadia III. stupňom varovania. Výraznejšie uvoľnenie to však neznamená.

Mapu Slovenska s rozdelením okresov podľa pandemickej situácie platným od pondelka 22. marca zverejnilo ministerstvo zdravotníctva. Čiernych bude 20 okresov, medzi nimi aj Myjava a Nové Mesto nad Váhom. Trnava a Piešťany dostanú bordovú farbu, Hlohovec je v III. stupni varovania už tento týždeň.

Znamená to možnosť otvorenia materských škôl a prvého stupňa základných škôl. To však záleží na odporúčaní regionálneho hygienika. Napríklad v Hlohovci na aktuálny týždeň Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporučil otvoriť školy v plnom rozsahu. Prezenčná výučba tam od pondelka (15. marca) začala iba pre štvrtinu žiakov základných škôl a tretinu škôlkárov. Išlo o deti zamestnancov pracujúcich v kritickej infraštruktúre a zamestnancov s nevyhnutným prezenčným výkonom práce – teda tých rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. „Rovnako sa prezenčná forma výučby týka aj žiakov, ktorým podmienky neumožňujú prístup k dištančnému vzdelávaniu,“ informovalo mesto Hlohovec. V akom rozsahu sa od 22. marca otvoria školy v okrese Piešťany zatiaľ nevieme. Bude to záležať aj na zriaďovateľoch, ktorými sú mestá, obce a cirkev.

Na pohyb v prírode v rámci svojho okresu obyvatelia bordových regiónov nepotrebujú test. Cesty medzi okresmi za účelom pobytu v prírode však ešte nie sú povolené. Vyplýva to z uznesenia vlády, ktoré je platné od 3. marca nad rámec pravidiel COVID automatu. Vláda týmto uznesením zrušila výnimku na vychádzky do prírody mimo okres.

Pre ľudí, ktorí sa doteraz museli každých sedem dní testovať kvôli práci, sa nič nemení. Testy sú v III. stupni varovania aj naďalej platné iba týždeň. Toto opatrenie sa podľa COVID automatu uvoľňuje až v II. stupni varovania, v ktorom testy platia 14 dní. V I. stupni je to 21 dní.

Text: Martin Palkovič Grafika: Ministerstvo zdravotníctva SR

Continue Reading

Aktuality

Ako sa skontaktovať so svojim lekárom?

Published

on

By

Väčšina ambulantných lekárov ordinuje, konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov a e-mailových správ.

Úloha ambulantných lekárov a zdravotných sestier v systéme poskytovania zdravotnej starostlivosti je nezastupiteľná. Už vyše roka sa s plným nasadením starajú o svojich pacientov v podmienkach pandémie ochorenia Covid-19. To znamená, že konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov alebo cez e-maily. Preto sú, špeciálne tí zo všeobecných ambulancií, v súčasnosti veľmi vyťažení a môže sa stať, že nezareagujú ihneď, pretože telefonujú s iným pacientom. Pre zvýšenie dostupnosti sme ambulanciám s väčším počtom pacientov sme odporučili zriadiť o jednu telefónnu linku viac.

V prípade, že sa ani opakovane nedovoláte alebo nedostanete spätnú väzbu v primeranom čase, môžete sa obrátiť na Odbor zdravotníctva Úradu Trnavského samosprávneho kraja na 0335 559 491 alebo dostupnostlekara@trnava-vuc.sk.

Zdroj a foto: TS TTSK

Continue Reading

Aktuality

Nákup pre ľudí v núdzi môžete spraviť aj tento týždeň

Published

on

By

Trvanlivé potraviny a drogéria už pomohli desiatkam rodín z Piešťan a blízkeho okolia. Ak chcete prispieť, môžete nákup priniesť do vznikajúceho kultúrno-kreatívneho centra Arta. Rozdelenie nákupov zabezpečuje Centrum pomoci človeku Piešťany.

Rok trvajúca pandémia koronavírusu zapríčinila, že mnohí ľudia si po uhradení nákladov na bývanie nemôžu dovoliť nakupovať ani bežné veci. Od začiatku marca im pomáhajú dobrovoľníci, ktorí v centre Arta na Kollárovej ulici vytvorili priestor, kam Piešťanci nosia trvanlivé potraviny a drogériu. Ľuďom, ktorí prišli o prácu alebo im zomrel niekto blízky, čo zhoršilo ich finančnú situáciu, rozdeľuje tieto nákupy Centrum pomoci človeku Piešťany.

Vďaka desiatkam dobrovoľných príspevkov sa podarilo iba počas uplynulého týždňa pomôcť tridsiatim rodinám. Zbierka preto pokračuje aj tento týždeň. Záujemcovia môžu priniesť nákupy do Arty v stredu a v piatok od 16.00 do 18.00 h.


Potraviny: trvanlivé mlieko, detská krupica, cereálie, vločky, musli, cukor, cestoviny, slížiky, múka, ryža, sáčkové polievky, čaj, strukoviny (šošovica, fazuľa, hrach), konzervy (paštéty, rybičky), zemiaky, jablká, kečup, horčica, kakao, müsli, korenie, rasca, majorán, piškóty, keksíky, sladkosti

Drogéria: sprchový šampón, mydlo, pasta, kefky (aj detské), detské plienky (veľkosť 1-4), papierové vreckovky, toaletný papier.

Čističe: jar, prach na pranie, čistič na podlahy, wc čistič


Tento týždeň sme opäť preberali vaše “malé nákupy”. Cez víkend ich odovzdáme Centru pomoci človeku 🙌🏼 a…

Posted by Arta on Friday, March 12, 2021

 

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Reklama

Populárne články