Connect with us

Novinky

Športovci prezradili čo im šport dal, ale i čo im vzal

Published

on

Asociácia športových klubov zorganizovala v pondelok 21. januára ďalší, v poradí už tretí odborný seminár, tento raz na tému „Čo mi šport dal a čo mi šport vzal“. Seminár mal formu diskusie s bývalými úspešnými reprezentantmi našej krajiny, ktorú moderoval Andrej Bartáloš pôsobiaci v RTVS.

V príjemnej atmosfére sa mohli všetci návštevníci dozvedieť veľa zaujímavého od našich najúspešnejších športovcov. Medzi pozvanými boli Dušan Milo, bývalý hokejový reprezentant, ktorý sa preslávil mnohými úspechmi, medzi ktorými sa vyníma titul majstra sveta z roku 2002, ale aj bronzová medaila z roku 2003.

Pozvanie organizátorov prijali i Marta Brliťová (basketbal, viacnásobná medailistka SR, reprezentantka SR), Martina Hrdinová (plávanie, mnohonásobná majsterka SR a držiteľka 9 slovenských rekordov v rôznych vekových kategóriách, aktuálne trénerka ŠPK Kúpele Piešťany a viceprezidentka AŠK PN), Róbert Erban (kanoistika, momentálne tréner v klube rýchlostnej kanoistiky Kajak-Kanoe Piešťany, štartoval na štyroch olympijských hrách, kde získal dva krát štvrté miesto, získal viaceré úspechy na svetových šampionátoch v podobe bronzu, striebra a zlata zo Záhrebu 2005 v K4; na Majstrovstvách Európy v Poznani 2005 získal zlato a striebro v K4, v Račiciach (2006) – zlato v K4 na 500 a 1000 m), Libor Charfreitag (slovenský kladivár, na Olympijských hrách v Aténach 2004 skončil na siedmom mieste, v roku 2005 na svetovom šampionáte v Helsinkách skončil na deviatom mieste; po bronze na Majstrovstvách sveta v atletike 2007 v Osake získal na Majstrovstvách Európy v atletike 2010 v Barcelone zlatú medailu) a Marcela Erbanová (kanoistika, momentálne trénerka v klube rýchlostnej kanoistiky Kajak-Kanoe Piešťany, dosiahla veľa úspechov, ktorými sú najmä 5. miesto v K1 na OH Atény, účasť na OH v Sydney, účasti na MS a ME, tituly majsterky SR). Špeciálnym hosťom večera bol primátor mesta Piešťany Peter Jančovič, rovnako úspešný športovec v atletike.

Športovci rozprávali nielen o športe, ale aj o prístupe k športu, čo je to profesionálny šport, ako zvládali počas svojej kariéry stres, ako sa pozerajú na momentálnu situáciu v športe, ako vnímajú mladých športovcov a ako sa pripravovali na život po profesionálnej kariére. Tiež prezradili, či pri pohľade do minulosti by počas svojej športovej kariéry spravili niečo inak, resp. niečo zmenili. „Napokon aj dve hodiny boli málo, a to nás len utvrdilo v tom, že takéto stretnutia majú obrovský zmysel,“ konštatoval Peter Bohuš, prezident AŠK PN.

Na záver večera Asociácia športových klubov Piešťany pripravila pre všetkých prítomných podpisové karty prítomných úspešných športovcov ako spomienku pre návštevníkov na toto vzácne stretnutie.

TS AŠK PN/red Foto: Martin Ričány

Aktuality

COVID automat: Okres Piešťany bude bordový. Čo to znamená?

Published

on

By

Epidemiologická situácia v piešťanskom regióne sa počas uplynulých dní zlepšila. Po piatich týždňoch v čiernej farbe bude od pondelka 22. marca zaradený medzi bordové okresy, ktoré sa riadia III. stupňom varovania. Výraznejšie uvoľnenie to však neznamená.

Mapu Slovenska s rozdelením okresov podľa pandemickej situácie platným od pondelka 22. marca zverejnilo ministerstvo zdravotníctva. Čiernych bude 20 okresov, medzi nimi aj Myjava a Nové Mesto nad Váhom. Trnava a Piešťany dostanú bordovú farbu, Hlohovec je v III. stupni varovania už tento týždeň.

Znamená to možnosť otvorenia materských škôl a prvého stupňa základných škôl. To však záleží na odporúčaní regionálneho hygienika. Napríklad v Hlohovci na aktuálny týždeň Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporučil otvoriť školy v plnom rozsahu. Prezenčná výučba tam od pondelka (15. marca) začala iba pre štvrtinu žiakov základných škôl a tretinu škôlkárov. Išlo o deti zamestnancov pracujúcich v kritickej infraštruktúre a zamestnancov s nevyhnutným prezenčným výkonom práce – teda tých rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. „Rovnako sa prezenčná forma výučby týka aj žiakov, ktorým podmienky neumožňujú prístup k dištančnému vzdelávaniu,“ informovalo mesto Hlohovec. V akom rozsahu sa od 22. marca otvoria školy v okrese Piešťany zatiaľ nevieme. Bude to záležať aj na zriaďovateľoch, ktorými sú mestá, obce a cirkev.

Na pohyb v prírode v rámci svojho okresu obyvatelia bordových regiónov nepotrebujú test. Cesty medzi okresmi za účelom pobytu v prírode však ešte nie sú povolené. Vyplýva to z uznesenia vlády, ktoré je platné od 3. marca nad rámec pravidiel COVID automatu. Vláda týmto uznesením zrušila výnimku na vychádzky do prírody mimo okres.

Pre ľudí, ktorí sa doteraz museli každých sedem dní testovať kvôli práci, sa nič nemení. Testy sú v III. stupni varovania aj naďalej platné iba týždeň. Toto opatrenie sa podľa COVID automatu uvoľňuje až v II. stupni varovania, v ktorom testy platia 14 dní. V I. stupni je to 21 dní.

Text: Martin Palkovič Grafika: Ministerstvo zdravotníctva SR

Continue Reading

Aktuality

Ako sa skontaktovať so svojim lekárom?

Published

on

By

Väčšina ambulantných lekárov ordinuje, konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov a e-mailových správ.

Úloha ambulantných lekárov a zdravotných sestier v systéme poskytovania zdravotnej starostlivosti je nezastupiteľná. Už vyše roka sa s plným nasadením starajú o svojich pacientov v podmienkach pandémie ochorenia Covid-19. To znamená, že konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov alebo cez e-maily. Preto sú, špeciálne tí zo všeobecných ambulancií, v súčasnosti veľmi vyťažení a môže sa stať, že nezareagujú ihneď, pretože telefonujú s iným pacientom. Pre zvýšenie dostupnosti sme ambulanciám s väčším počtom pacientov sme odporučili zriadiť o jednu telefónnu linku viac.

V prípade, že sa ani opakovane nedovoláte alebo nedostanete spätnú väzbu v primeranom čase, môžete sa obrátiť na Odbor zdravotníctva Úradu Trnavského samosprávneho kraja na 0335 559 491 alebo dostupnostlekara@trnava-vuc.sk.

Zdroj a foto: TS TTSK

Continue Reading

Aktuality

Nákup pre ľudí v núdzi môžete spraviť aj tento týždeň

Published

on

By

Trvanlivé potraviny a drogéria už pomohli desiatkam rodín z Piešťan a blízkeho okolia. Ak chcete prispieť, môžete nákup priniesť do vznikajúceho kultúrno-kreatívneho centra Arta. Rozdelenie nákupov zabezpečuje Centrum pomoci človeku Piešťany.

Rok trvajúca pandémia koronavírusu zapríčinila, že mnohí ľudia si po uhradení nákladov na bývanie nemôžu dovoliť nakupovať ani bežné veci. Od začiatku marca im pomáhajú dobrovoľníci, ktorí v centre Arta na Kollárovej ulici vytvorili priestor, kam Piešťanci nosia trvanlivé potraviny a drogériu. Ľuďom, ktorí prišli o prácu alebo im zomrel niekto blízky, čo zhoršilo ich finančnú situáciu, rozdeľuje tieto nákupy Centrum pomoci človeku Piešťany.

Vďaka desiatkam dobrovoľných príspevkov sa podarilo iba počas uplynulého týždňa pomôcť tridsiatim rodinám. Zbierka preto pokračuje aj tento týždeň. Záujemcovia môžu priniesť nákupy do Arty v stredu a v piatok od 16.00 do 18.00 h.


Potraviny: trvanlivé mlieko, detská krupica, cereálie, vločky, musli, cukor, cestoviny, slížiky, múka, ryža, sáčkové polievky, čaj, strukoviny (šošovica, fazuľa, hrach), konzervy (paštéty, rybičky), zemiaky, jablká, kečup, horčica, kakao, müsli, korenie, rasca, majorán, piškóty, keksíky, sladkosti

Drogéria: sprchový šampón, mydlo, pasta, kefky (aj detské), detské plienky (veľkosť 1-4), papierové vreckovky, toaletný papier.

Čističe: jar, prach na pranie, čistič na podlahy, wc čistič


Tento týždeň sme opäť preberali vaše “malé nákupy”. Cez víkend ich odovzdáme Centru pomoci človeku 🙌🏼 a…

Posted by Arta on Friday, March 12, 2021

 

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Reklama

Populárne články