Connect with us

Šport

Športová bežecká rodinka sa chystá na ďalšiu úspešnú sezónu

Published

on

Športová bežecká rodinka je bežecký a zároveň triatlonový klub, ktorý doteraz v Piešťanoch a okolí zorganizoval niekoľko podujatí pre deti i dospelých.Jeho členovia sa pravidelne zúčastňujú pretekov po celom Slovensku a zaznamenávajú čoraz viac úspechov. O činnosti Športovej bežeckej rodinky sme sa rozprávali s jej zakladateľom Jozefom Drahovským.

[singlepic id=27058 w=320 h=240 float=left]Kedy vaše občianske združenie vzniklo a čo je jeho cieľom?

Naše občianske združenie ŠBR Piešťany oficiálne vzniklo v apríli 2010, aj keď zakladajúci členovia spolupracovali pod týmto názvom už dva roky predtým. Takže vlastne v roku 2008 sme vznikli ako neoficiálny športový klub, ktorý sa venoval spočiatku iba našim deťom, teda deťom z troch-štyroch rodín a s nimi sme absolvovali občas nejaké preteky. Neskôr sa pridali aj aktivity pre ďalšie deti, ako aj organizovanie amatérskych bežeckých pretekov, ktoré mali už v prvom ročníku v roku 2009 nielen regionálny význam. Z toho dôvodu sme tak akosi prirodzene dospeli k registrácii nášho ŠBR Piešťany. Naďalej sa venujeme organizovaniu športových akcií v prírode, bežeckých podujatí, vzdelávaniu a vedeniu detí k športovým činnostiam, a tým im ukazujeme ako aktívne tráviť voľný čas.

[singlepic id=27050 w=320 h=240 float=right]Čo sa vám od vzniku OZ podarilo dosiahnuť, aké sú najväčšie úspechy?

Za úspech považujeme každú chvíľku, ktorú môžme spoločne stráviť buď tréningom alebo pretekmi. Avšak samozrejme nás veľmi teší, ak sa nám podarí uspieť aj v porovnaní so súpermi z celého Slovenska. Naši členovia sa pravidelne zúčastňujú pretekov v behu, väčšinou v behu lesnom alebo v behoch do vrchu, ďalej v orientačnom behu a v neposlednej rade sme náš klub v roku 2010 registrovali oficiálne aj v Slovenskej triatlonovej únii (STÚ), aby sme sa mohli aj profesionálne zúčastňovať pretekov v akvatlone, duatlone a triatlone. Práve tu sme v minulom roku získali tituly Majsterky Slovenska v akvatlone a triatlone mladších žiačok ako aj 1. miesto v Slovenskom pohári. Okrem toho sme v minulom roku získali aj tituly Majsterky Slovenska v lesnom behu a v horskom polmaratóne a tiež druhé miesto v Slovenskom pohári v behu do vrchu.

Ďalšou kategóriou úspechov, ktorá nás teší, sú úspešne zorganizované preteky pod názvom Piešťanský pohár v lesnom behu, ktorého druhého ročníka sa zúčastnilo viac ako 300 pretekárov z celého Slovenska. Rovnako sme boli pozitívne prekvapení úspechom septembrového 1. Piešťanského akvatlonu, ktorý sme v spolupráci STÚ zorganizovali na kúpalisku Eva, kde nám Slovenské liečebné Kúpele Piešťany umožnili pripraviť v spolupráci s Klubom vodnúho póla, Piešťanským plaveckým klubom a atlétmi z TJ Družba Piešťany dopoludnie plné nielen tvrdých pretekov, ale aj zábavy pre tých najmenších.

Na koho sú vaše aktivity zamerané?

Čo sa týka prípravy na preteky sú naše aktivity zamerané na dôkladnú prípravu našich členov, ktorých v súčasnosti máme 17, na tieto súťaže. Okrem prípravy našich členov sa snažíme prilákať aj širokú verejnosť na podujatia, ktoré organizujeme. Rovnako už druhý rok pripravujeme v mestskom parku zábavné tréningy orientačného behu pre deti, kde si každý, teda nielen deti, môže prísť vyskúšať svoju šikovnosť a rýchlosť, naučiť sa niečo nové, ale hlavne príjemne a zdravo stráviť poobedie, či večer.

[singlepic id=15987 w=320 h=240 float=left]V akom veku je pre deti vhodné začať so športom – atletikou?

Ja si osobne myslím, že človek od svojho narodenia sa má prirodzene pohybovať. Pre človeka je prirodzeným pohybom napríklad aj beh – atletika. Preto by už deti preškolského veku mohli byť organizované do určitých krúžkov, oddielov, kde by sa hravou formou oboznamovali napríklad s technikami atletiky. Práve pravidelnými pohybovými aktivitami môžme u detí vybudovať pozitívny vzťah k športu, pohybu a tým aj zdravému životnému štýlu. Ak sa tieto aktivity uskutočňujú v prírode, tak to má ešte o to výraznejší vplyv na ich zdravie.

Majú Piešťany podľa vás dostatočné možnosti športového vyžitia pre deti? Čo by ste v tejto oblasti chceli zlepšiť?

Piešťany sú podľa mňa miestom, ktoré ponúka rôzne možnosti amatérskeho športového vyžitia. Máme tu aj množstvo športových klubov, ktoré ponúkajú pre deti aktivity od vodných športov, plávania, cez atletiku, skupinové športy ako futbal, basketbal, až po špecifické ako bikros, či lyžovanie na tráve. Privítal by som, keby títo ľudia, ktorí sa venujú deťom väčšinou vo svojom voľnom čase, mali väčšie možnosti zázemia pre svoje športy. Miesto, kde by mohli atléti trénovať v zime, kde by si mohli zahrať deti vonku basketbal, zaskákať si na bicykloch, alebo si ísť zaplávať.

[singlepic id=15990 w=320 h=240 float=right]Čo plánujete do blízkej budúcnosti a aké sú vaše dlhodobé plány?

V tomto roku plánujeme pripraviť už 3. ročník Piešťanského pohára v lesnom behu, ktorý poostáva z 3 pretekov a to Behu cez Ahoj, Behu Zlatým vrchom a Behu okolo Marhátu. Radi by sme tiež v septembri zopakovali Piešťanský akvatlon. Popritom už v utorok 3. apríla začíname so zábavnými tréningami orientačného behu pre deti. Samozrejme sa tento rok chystáme aj s novými práve registrovanými juniormi na začiatok triatlonovej sezóny, ktorá vypukne v apríli Majstrovstvami Slovenska v akvatlone v Turčianskych Tepliciach. Víkendy sa čím ďalej tým viac zapĺňajú bežeckými podujatiami, ktorých účastníkmi sa takisto chystáme stať a ukoristiť nejaké cenné trofeje. Z dlhodobého pohľadu by sme radi v Piešťanoch zaviedli tradíciu lesných behov a akvatlonu a vybudovali určitú žiacku a juniorskú základňu pre triatlon.

Ako sa môže verejnosť k vašim aktivitám pripojiť, prípadne vám pomôcť a kde vás kontaktovať?

Verejnosť veľmi radi privítame na už spomenutých tréningoch orientačného behu a samozrejme na všetkých pretekoch, ktoré organizujeme, pretože aj pre úplnych začiatočníkov, resp. iba turistov, máme pripravené špeciálne trate, ktoré určite dokážu zdolať. Ak by mal niekto záujem nám pomôcť s organizáciou našich podujatí, alebo mal možnosť nám pomôcť materiálne či finančne, budeme veľmi radi, pretože stále hľadáme partnera pre náš klub. Kontaktovať nás môžete na e-mail jozef.drahovsky@seznam.cz alebo telefonicky na čísle 0904 975 140. Všetky potrebné informácie ohľadne našich aktivít môžete nájsť na beh.yw.sk, kde v prípade záujmu nájdete aj formulár na poukázanie 2% z dane.

(mp)  Foto: T. Hudcovič

Continue Reading

Šport

Basketbal: Piešťanské Čajky museli kvôli covidu odrieknuť zápasy

Published

on

By

Piešťanské Čajky sa aktuálne nachádzajú v zložitom období. Namiesto toho, aby sa intenzívne pripravovali na vyvrcholenie dobre rozbehnutého súťažného ročníka, musia riešiť komplikovanú situáciu, aby boli vôbec schopné v dohľadnej dobe nastúpiť k súťažnému stretnutiu.

Pre kontakt s pozitívnou osobou počas posledného zápasu nadstavbovej časti Niké Extraligy Žien v Šamoríne musel celý tím absolvovať 14 dňovú karanténu. Bohužiaľ, ani Čajkám sa covid-19 nevyhol, štyri hráčky si nepríjemnou infekciou prešli a v týchto dňoch im končí 14 dňová karanténa. Hráčky, ktoré boli celý čas negatívne sa vrátili do tréningového procesu po skončení domácej izolácie v nedeľu 7. marca.

Klub vzhľadom na aktuálnu situáciu musel zrušiť účasť v štvrťfinále play-off Európskej basketbalovej ligy EWBL, kde sa na neutrálnej pôde v Rige mali Čajky v termíne 15. – 16.3.2021 predstaviť proti ruskému tímu NIKA Syktyvkar.  Čajkám zostávajú odohrať do konca nadstavbovej časti Niké Extraligy žien dva zápasy – doma proti Young Angels Košice (13.3.2021) a v Ružomberku (17.3.2021). Nadstavbovú časť je potrebné dohrať do 19.3. a preto už nie je veľký priestor na manévrovanie. V termíne 20. – 21.3.2021 sa uskutoční Slovenský pohár v Košiciach a následne 24.3.2021 odštartuje play-off štvrťfinálovými sériami.

Čajky sa však aktuálne nachádzajú v stave, kedy nemajú dostatočný počet spôsobilých hráčok, ktoré môžu v najbližších dňoch nastúpiť do zápasu, keďže okrem pozitívnych prípadov na covid-19 majú ďalšie hráčky na dlhšiu dobu zranené.

Klub sa preto musel zaoberať aj krajným riešením, a to nenastúpiť na zvyšné dva duely nadstavbovej časti Niké Extraligy žien, ktoré v tom prípade budú skontumované v neprospech Piešťan s priznaním bodu. S určitosťou sa tak stane v zápase s Young Angels Košice, čo už klub aj oznámil súperovi i hracej komisii SBA. S najväčšou pravdepodobnosťou čaká rovnaký osud aj duel s Ružomberkom.

„Veľmi nás táto situácia mrzí, no žiaľ aj to prináša doba, v ktorej práve žijeme. Zdravie hráčok je u nás vždy na prvom mieste a preto v tejto chvíli nevidíme iné riešenie. Veríme, že ho všetci pochopia. Hráčky, ktoré prekonali covid – 19 pustíme do tréningového procesu až po dôkladnom lekárskom vyšetrení a preto nie je reálne, aby pár dní po skončení karantény podstúpili plné zaťaženie. Keď k tomu pridáme ďalšie hráčky, ktoré už dlhšie laborujú so zraneniami tak sme v stave, kedy nie je možné nastúpiť na zápas v rozumnom počte. Navyše aj zdravé hráčky, ktoré neboli pozitívne museli absolvovať 14 dňovú karanténu a boli tak dva týždne bez tréningu. Robíme všetko preto, aby sme sa dali dokopy a mohli nastúpiť na Slovenskom pohári 2021 v Košiciach a následne vstúpiť do play-off v dostatočnom zložení,“ uviedla k aktuálnej situácii v Piešťanských Čajkách generálna manažérka klubu Bronislava Borovičková.

Zdroj: piestanskecajky.sk Foto: Laco Duračka

Continue Reading

Šport

Filip Lányi zaplával slovenský rekord

Published

on

By

Od 5. do 7. marca sa v Šamoríne – Čilistove uskutočnili plavecké preteky 59. ročník Veľkej Ceny Slovenska. V olympijskom tréningovom stredisku x-bionic® sphere sa prezentovali plavci štyroch krajín. Okrem 33 domácich klubov sa zúčastnili plavci z 12 českých, 5 slovinských klubov a 1 z Malty.

Preteky boli v dnešnej zložitej dobe výnimočnou príležitosťou na porovnanie a test aktuálnej výkonnosti. Celkovo sa na podujatí zúčastnilo pri dodržiavaní presných pravidiel a prísnych hygienických podmienok 216 plavcov z 52 klubov. ŠPK Kúpele Piešťany mal zastúpenie štyroch dievčat a štyroch chlapcov. Športovú stránku vystúpenia našich pretekárov hodnotíme veľmi úspešne. Zaplávali veľké množstvo osobných rekordov a posunuli sa vo svojej výkonnosti smerom nahor. Najúspešnejší z našich bol Filip Lányi.

V disciplínach 400 a 800 v.sp. sa mu podarilo zaplávať B limity na majstrovstvá Európy aj majstrovstvá sveta juniorov. Na 400 v.sp. prekonal slovenský rekord kategórie juniorov na 50 m bazéne o 52 stotín sekundy. Predošlý rekord držal Adam Rosipal ORCA BA, ktorý zaplával ho na majstrovstvách sveta v roku 2017 v Indianapolise USA.

Filip v uvedených dvoch disciplínach obsadil tretie miesto v kvalitnej zahraničnej konkurencii ako najrýchlejší zo Slovákov.

V úspešných vystúpeniach, tak ako v minulých pretekoch, pokračovala Olívia Ana Šprláková-Zmorová. Vyhrala disciplínu 400 PP v osobnom rekorde a len tesne zaostala za B limitom na majstrovstvá Európy juniorov. Na 400 v.sp. si to však vynahradila a potvrdila B limit na majstrovstvá Európy juniorov ako štvrtá , tesne pod stupienkom víťazov.

Lea Chromiaková vybojovala dve štvrté miesta v ťažkých disciplínach na 200 motýlik a 400 PP. Zemiakovú medailu si v kvalitnom najlepšom osobnom výkone vyplával aj Lukáš Kunic na 1500 v.sp.. Na VC Slovenska sa nám darilo. Organizátorovi, Slovenskej plaveckej federácii patrí uznanie a pochvala za organizačné zvládnutie pretekov, ako aj za technické zabezpečenie .

V tradičnom športe Piešťancov, v plávaní, sa nám už dlho darí. Kedy si to však po desaťročiach nečinnosti všimne aj radnica je pre nás všetkých veľkou záhadou.

Text: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Novinky

Plávanie: Piešťanci obstáli v slovenskej špičke, pretekali v tréningovej bubline

Published

on

By

V dňoch 19. až 21. februára sa konali v tréningovej bubline X-BIONIC® Sphere v Šamoríne kontrolné plavecké preteky juniorov a seniorov, na ktorých sa zúčastnila takmer celá slovenská špička. Za ŠPK Kúpele Piešťany štartoval  dvanásťčlenný výber šiestich chlapcov a šiestich dievčat. Plávalo sa na 25 metrovom bazéne. Všetci účastníci pretekov prešli dvojnásobným, niektorí aj trojnásobným testovaním pred pobytom a počas samotného pobytu v zariadení. Plavcom Kúpeľov sa darilo a vybojovali spolu 23 medailových umiestnení. Osem zlatých, deväť strieborných a šesť bronzových.

V pretekoch bola najúspešnejšia Olívia Ana Šprláková-Zmorová, keď svoje víťazstvá v disciplínach 1500 v.sp., 400 v.sp., 400PP okorenila slovenským rekordom na 1500 v.sp. v kategórii junioriek. Slovenský rekord prekonala o viac ako 6 sekúnd.

Starý rekord držala taktiež naša pretekárka Sára Niepelová, tohto času študujúca v USA. Na 200 PP sa Olívia Ana postavila vďaka osobnému rekordu na strieborný stupienok. Lea Chromiaková, juniorská reprezentantka SR, vyhrala 400 v.sp. a 200 motýlik, striebro brala na 100 motýlik a bronzovými medailami ju dekorovali za 1500 v.sp. a 200PP. Taktiež pekná medailová porcia.

Rebeka Buková si urobila radosť víťazstvom na 200 znak a druhým miestom na 100 znak vo svojej dvojročníkovej kategórii junioriek. Katarína Lopatková sa po prechode zo žiackej kategórie medzi mladšie juniorky veľmi pekne udomácňuje v novej kategórii a vybojovala si tri druhé priečky za výkony na 400v.sp., 1500 v.sp. a 400PP. Svojimi zlepšeniami potvrdila zaradenie do juniorskej reprezentácie SR v plávaní. Na strieborný stupienok víťazov sa po bojovnom výkone postavila za 200 motýlik Veronika Luciaková.

Medzi chlapcami sa darilo Lukášovi Kunicovi, ktorý je od začiatku tohto roka tiež zaradený v juniorskom reprezentačnom výbere bazénových plavcov, keď vyhral 400 PP, strieborný bol na 800 v.sp. a na tretí stupienok sa postavil po absolvovaní 400 v.sp. a 200 PP. Sľubnými výkonmi a zlepšeniami sa v kategórii žiakov prezentoval Patrik Tapušík, ktorý zvíťazil na 1500 v.sp. a tretiu priečku si vyplával na 400PP.

Filip Lányi sa po tréningovom výpadku potešil osobnými zlepšeniami a druhým miestom na 100 znak ako aj bronzovou medailou na 50 znak.

Dnešná doba športu nepraje a príprava mladých športovcov je pre rodičov aj klub finančne náročná, ak chceme deti pri športe udržať na vysokej výkonnosti. Plavcom ŠPK Kúpele Piešťany sa to po ročnom boji s obmedzeniami spôsobenými pandémiou zatiaľ relatívne darí. Najväčšie straty zatiaľ očakávame v príprave najmladších detí v prípravke. Veľmi záleží na osobnej aktivite každého jednotlivca v suchej príprave, aj keď plavci patria do vody. Všetci priaznivci športu by určite radi videli aspoň v diaľke iskričku nádeje v podobe návratu na športoviská.

Text a foto: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Reklama

Populárne články