Connect with us

Novinky

Šport Quo Vadis

Published

on

Piešťany budú nadchádzajúci týždeň hostiť konferenciu Šport Quo Vadis. Vo štvrtok 27. septembra sa v hoteli Park stretnú odborníci z viacerých oblastí od športu, cez právo až po fyzioterapiu a psychológiu, aby hľadali odpovede na otázku stanovenú v názve. Organizátorom konferencie je Asociácia športových klubov Piešťany s odborným partnerom Učenou právnickou spoločnosťou, pod odborným dohľadom Jána Filca.

„Šport možno vnímať ako integrálnu súčasť každej vyspelej spoločnosti – je tomu tak aj u nás? Existuje veľa definícií vyjadrujúcich podstatu a význam slova ŠPORT. Ide o fyzickú aktivitu alebo zručnosť, ktorej snaha je rekreovať. V zásade je jedno, či už pre rôzne súťaže, vlastné potešenie, pre dosiahnutie osobného zlepšenia sa, prípadne vývoja zručnosti alebo pre akúkoľvek kombináciu cieľov a zámerov. Jedno je však isté, dnešná doba sa zmenila a aktívne trávenie voľného času sa stáva čoraz aktuálnejšou témou,“ píšu organizátori v predslove ku konferencii.

„Z hľadiska dôležitosti aspektov pohybu, zdravého fyzického a psychického vývoja našich detí je veľmi dôležitý mládežnícky šport, a to je jedno, či sa jedná o rekreačný, amatérsky alebo o šport na profesionálnej úrovni. Pre nastavenie správneho prístupu a konceptu rozvoja športu je dôležité diskutovať súčasne o viacerých vzájomne prepojených témach. Ako každá iná činnosť, aj šport si vyžaduje pravidlá. Na tento účel vyšiel Zákon o športe, ktorý nám bližšie na konferencii predstaví jeho spoluautor Peter Sepeši,“ pozýva na akciu Peter Bohuš, prezident AŠK PN.

Dôležitú úlohu v oblasti pohybu zohráva školský systém SR a jeho štátny vzdelávací program. Aké sú možnosti zvyšovania záujmu žiakov o šport na základných školách, bude predmetom príspevku Mariana Majzlíka, predsedu Slovenskej asociácie športu na školách. Zmeny, ktoré nastali v spoločnosti, je potrebné nielen zaznamenať, ale aj správne reagovať na ich ďalší vývoj. Významný športový odborník, bývalý športovec, úspešný hokejový tréner Ján Filc  predstaví svoj pohľad na prácu trénera s deťmi milénia.

„Šport robíme preto, aby sme boli vitálni, šťastní a hlavne zdraví. S pohybom však niekedy prichádzajú aj zranenia. Cieľom prednášky Dávida Líšku, fyzioterapeuta VŠC Dukla Banská Bystrica, osobného fyzioterapeuta Mateja Tótha, je rozobrať patogenézu a hlavne preventívne cvičenia pred závažným poranením pohybového aparátu u dospievajúcej populácie športovcov. Ako rodičia, tréneri a klubová kultúra ovplyvňujú psychiku športovca, nám predstaví svojím príspevkom Peter Kuračka, športový psychológ, mentálny tréner a kouč,“ predstavuje prednášajúcich P. Bohuš. 

Význam školských športových súťaží pre získavanie detí k pravidelnému športovaniu, vyhľadávanie talentov a zvyšovanie ich športového majstrovstva bude predmetom prednášky Antona Javorku, čestného predsedu Slovenskej asociácie športu na školách a čestného člena Slovenského olympijského výboru.

Organizátori pozývajú všetkých, ktorí majú záujem dozvedieť sa viac nielen o športe. Detailný program, ktorý sa bude odohrávať vo forme prednášok, diskusného fóra a  neformálnych diskusií so začiatkom o 13:30 h nájdete tu.  Prihlásiť sa môžete cez formulár, vstup je bezplatný.

-red-

Aktuality

COVID automat: Okres Piešťany bude bordový. Čo to znamená?

Published

on

By

Epidemiologická situácia v piešťanskom regióne sa počas uplynulých dní zlepšila. Po piatich týždňoch v čiernej farbe bude od pondelka 22. marca zaradený medzi bordové okresy, ktoré sa riadia III. stupňom varovania. Výraznejšie uvoľnenie to však neznamená.

Mapu Slovenska s rozdelením okresov podľa pandemickej situácie platným od pondelka 22. marca zverejnilo ministerstvo zdravotníctva. Čiernych bude 20 okresov, medzi nimi aj Myjava a Nové Mesto nad Váhom. Trnava a Piešťany dostanú bordovú farbu, Hlohovec je v III. stupni varovania už tento týždeň.

Znamená to možnosť otvorenia materských škôl a prvého stupňa základných škôl. To však záleží na odporúčaní regionálneho hygienika. Napríklad v Hlohovci na aktuálny týždeň Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporučil otvoriť školy v plnom rozsahu. Prezenčná výučba tam od pondelka (15. marca) začala iba pre štvrtinu žiakov základných škôl a tretinu škôlkárov. Išlo o deti zamestnancov pracujúcich v kritickej infraštruktúre a zamestnancov s nevyhnutným prezenčným výkonom práce – teda tých rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. „Rovnako sa prezenčná forma výučby týka aj žiakov, ktorým podmienky neumožňujú prístup k dištančnému vzdelávaniu,“ informovalo mesto Hlohovec. V akom rozsahu sa od 22. marca otvoria školy v okrese Piešťany zatiaľ nevieme. Bude to záležať aj na zriaďovateľoch, ktorými sú mestá, obce a cirkev.

Na pohyb v prírode v rámci svojho okresu obyvatelia bordových regiónov nepotrebujú test. Cesty medzi okresmi za účelom pobytu v prírode však ešte nie sú povolené. Vyplýva to z uznesenia vlády, ktoré je platné od 3. marca nad rámec pravidiel COVID automatu. Vláda týmto uznesením zrušila výnimku na vychádzky do prírody mimo okres.

Pre ľudí, ktorí sa doteraz museli každých sedem dní testovať kvôli práci, sa nič nemení. Testy sú v III. stupni varovania aj naďalej platné iba týždeň. Toto opatrenie sa podľa COVID automatu uvoľňuje až v II. stupni varovania, v ktorom testy platia 14 dní. V I. stupni je to 21 dní.

Text: Martin Palkovič Grafika: Ministerstvo zdravotníctva SR

Continue Reading

Aktuality

Ako sa skontaktovať so svojim lekárom?

Published

on

By

Väčšina ambulantných lekárov ordinuje, konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov a e-mailových správ.

Úloha ambulantných lekárov a zdravotných sestier v systéme poskytovania zdravotnej starostlivosti je nezastupiteľná. Už vyše roka sa s plným nasadením starajú o svojich pacientov v podmienkach pandémie ochorenia Covid-19. To znamená, že konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov alebo cez e-maily. Preto sú, špeciálne tí zo všeobecných ambulancií, v súčasnosti veľmi vyťažení a môže sa stať, že nezareagujú ihneď, pretože telefonujú s iným pacientom. Pre zvýšenie dostupnosti sme ambulanciám s väčším počtom pacientov sme odporučili zriadiť o jednu telefónnu linku viac.

V prípade, že sa ani opakovane nedovoláte alebo nedostanete spätnú väzbu v primeranom čase, môžete sa obrátiť na Odbor zdravotníctva Úradu Trnavského samosprávneho kraja na 0335 559 491 alebo dostupnostlekara@trnava-vuc.sk.

Zdroj a foto: TS TTSK

Continue Reading

Aktuality

Nákup pre ľudí v núdzi môžete spraviť aj tento týždeň

Published

on

By

Trvanlivé potraviny a drogéria už pomohli desiatkam rodín z Piešťan a blízkeho okolia. Ak chcete prispieť, môžete nákup priniesť do vznikajúceho kultúrno-kreatívneho centra Arta. Rozdelenie nákupov zabezpečuje Centrum pomoci človeku Piešťany.

Rok trvajúca pandémia koronavírusu zapríčinila, že mnohí ľudia si po uhradení nákladov na bývanie nemôžu dovoliť nakupovať ani bežné veci. Od začiatku marca im pomáhajú dobrovoľníci, ktorí v centre Arta na Kollárovej ulici vytvorili priestor, kam Piešťanci nosia trvanlivé potraviny a drogériu. Ľuďom, ktorí prišli o prácu alebo im zomrel niekto blízky, čo zhoršilo ich finančnú situáciu, rozdeľuje tieto nákupy Centrum pomoci človeku Piešťany.

Vďaka desiatkam dobrovoľných príspevkov sa podarilo iba počas uplynulého týždňa pomôcť tridsiatim rodinám. Zbierka preto pokračuje aj tento týždeň. Záujemcovia môžu priniesť nákupy do Arty v stredu a v piatok od 16.00 do 18.00 h.


Potraviny: trvanlivé mlieko, detská krupica, cereálie, vločky, musli, cukor, cestoviny, slížiky, múka, ryža, sáčkové polievky, čaj, strukoviny (šošovica, fazuľa, hrach), konzervy (paštéty, rybičky), zemiaky, jablká, kečup, horčica, kakao, müsli, korenie, rasca, majorán, piškóty, keksíky, sladkosti

Drogéria: sprchový šampón, mydlo, pasta, kefky (aj detské), detské plienky (veľkosť 1-4), papierové vreckovky, toaletný papier.

Čističe: jar, prach na pranie, čistič na podlahy, wc čistič


Tento týždeň sme opäť preberali vaše “malé nákupy”. Cez víkend ich odovzdáme Centru pomoci človeku 🙌🏼 a…

Posted by Arta on Friday, March 12, 2021

 

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Reklama

Populárne články