Connect with us

Novinky

ŠK KAJAK Moravany nad Váhom rozbehol projekt pre telesne postihnutých športovcov, deti i dospelých

Published

on

Športový klub KAJAK Moravany nad Váhom tento rok spustil projekt pre telesne postihnutých športovcov, deti i dospelých. Myšlienka venovať sa nielen zdravým deťom vznikla po niekoľkých rokoch práce s mládežou. Základom bolo sprístupniť všetky priestory aj pre telesne postihnutých či už športovcov, alebo aj všetkých ostatných, ktorí by si chceli vyskúšať či už jazdu na kajaku, alebo len previezť sa na člne a vyskúšať si tak atmosféru, akú zažívajú vodáci dennodenne. Veľkou pomocou pri realizácii debarierizácie bol projekt SPP – Spoločne pre Slovensko, kde vodáci pomocou verejného hlasovania získali bezbariérové mólo.

IMG_3765

Do projektu sa zapojila aj poisťovňa Dôvera prostredníctvom Nadácie pre deti Slovenska, ktorá poskytla finančnú pomoc na zakúpenie športového náčinia pre telesne postihnutých športovcov. Debarierizáciu celých priestorov z časti sponzorsky realizovala firma Daxtav, a významnú podporu poskytol tiež Zväz telesne postihnutých športovcov a Slovenský paralympijský výbor. V súčasnej dobe sú už všetky priestory prístupné aj pre vozíčkarov. Išlo o veľký projekt, ktorého realizácia trvala niekoľko mesiacov, ale vynaložená snaha sa určite oplatila. Už tento rok navštívilo lodenicu niekoľko telesne postihnutých záujemcov o tento šport. Tí odvážnejší si vyskúšali jazdu aj na kajaku, zajazdili si na trenažéri, či sa len povozili na turistickom kanoe. Traja najvytrvalejší športovci sa počas letných mesiacov zapojili aj do tréningového procesu a odmenou im bola radosť zo samostatnej jazdy na kajaku.

titulka

„Projekt debarierizácie, vniesol do lodenice Paráda nový aspekt a poukazuje na to, že telesne postihnutí ľudia v našom okolí dokážu rovnako ako ich rovesníci plnohodnotne žiť svoj život. Ak máte vo svojom okolí niekoho, kto aj napriek svojmu hendikepu chce robiť veci, ktoré ho bavia, priveďte ho do našej lodenice, radi ho s týmto krásnym športom zoznámime. V našej lodenici pracujeme už 7 rokov s mládežou, učíme ich mať radosť z pohybu, z vody, z prírody. Deti si medzi sebou našli priateľov, pomáhajú si a trávia spolu takmer všetok voľný čas. Šport a dokonca keď je v tak krásnej prírode, akú priehrada Sĺňava ponúka, nielen zoceľuje telo po fyzickej stránke, ale poteší aj dušu po náročnom dni v škole či v práci,“ povedal Igor Valo, predseda ŠK KAJAK.

Bližšie informácie o klube nájdete na www.skkajak.sk, na facebookovej stránke či na tel.čísle 0905 841 871

thumb_DSC_8040_1024

thumb_DSC_8065_1024 thumb_DSC_8056_1024IMG_3833-Športový klub KAJAK-

Aktuality

COVID automat: Okres Piešťany bude bordový. Čo to znamená?

Published

on

By

Epidemiologická situácia v piešťanskom regióne sa počas uplynulých dní zlepšila. Po piatich týždňoch v čiernej farbe bude od pondelka 22. marca zaradený medzi bordové okresy, ktoré sa riadia III. stupňom varovania. Výraznejšie uvoľnenie to však neznamená.

Mapu Slovenska s rozdelením okresov podľa pandemickej situácie platným od pondelka 22. marca zverejnilo ministerstvo zdravotníctva. Čiernych bude 20 okresov, medzi nimi aj Myjava a Nové Mesto nad Váhom. Trnava a Piešťany dostanú bordovú farbu, Hlohovec je v III. stupni varovania už tento týždeň.

Znamená to možnosť otvorenia materských škôl a prvého stupňa základných škôl. To však záleží na odporúčaní regionálneho hygienika. Napríklad v Hlohovci na aktuálny týždeň Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporučil otvoriť školy v plnom rozsahu. Prezenčná výučba tam od pondelka (15. marca) začala iba pre štvrtinu žiakov základných škôl a tretinu škôlkárov. Išlo o deti zamestnancov pracujúcich v kritickej infraštruktúre a zamestnancov s nevyhnutným prezenčným výkonom práce – teda tých rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. „Rovnako sa prezenčná forma výučby týka aj žiakov, ktorým podmienky neumožňujú prístup k dištančnému vzdelávaniu,“ informovalo mesto Hlohovec. V akom rozsahu sa od 22. marca otvoria školy v okrese Piešťany zatiaľ nevieme. Bude to záležať aj na zriaďovateľoch, ktorými sú mestá, obce a cirkev.

Na pohyb v prírode v rámci svojho okresu obyvatelia bordových regiónov nepotrebujú test. Cesty medzi okresmi za účelom pobytu v prírode však ešte nie sú povolené. Vyplýva to z uznesenia vlády, ktoré je platné od 3. marca nad rámec pravidiel COVID automatu. Vláda týmto uznesením zrušila výnimku na vychádzky do prírody mimo okres.

Pre ľudí, ktorí sa doteraz museli každých sedem dní testovať kvôli práci, sa nič nemení. Testy sú v III. stupni varovania aj naďalej platné iba týždeň. Toto opatrenie sa podľa COVID automatu uvoľňuje až v II. stupni varovania, v ktorom testy platia 14 dní. V I. stupni je to 21 dní.

Text: Martin Palkovič Grafika: Ministerstvo zdravotníctva SR

Continue Reading

Aktuality

Ako sa skontaktovať so svojim lekárom?

Published

on

By

Väčšina ambulantných lekárov ordinuje, konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov a e-mailových správ.

Úloha ambulantných lekárov a zdravotných sestier v systéme poskytovania zdravotnej starostlivosti je nezastupiteľná. Už vyše roka sa s plným nasadením starajú o svojich pacientov v podmienkach pandémie ochorenia Covid-19. To znamená, že konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov alebo cez e-maily. Preto sú, špeciálne tí zo všeobecných ambulancií, v súčasnosti veľmi vyťažení a môže sa stať, že nezareagujú ihneď, pretože telefonujú s iným pacientom. Pre zvýšenie dostupnosti sme ambulanciám s väčším počtom pacientov sme odporučili zriadiť o jednu telefónnu linku viac.

V prípade, že sa ani opakovane nedovoláte alebo nedostanete spätnú väzbu v primeranom čase, môžete sa obrátiť na Odbor zdravotníctva Úradu Trnavského samosprávneho kraja na 0335 559 491 alebo dostupnostlekara@trnava-vuc.sk.

Zdroj a foto: TS TTSK

Continue Reading

Aktuality

Nákup pre ľudí v núdzi môžete spraviť aj tento týždeň

Published

on

By

Trvanlivé potraviny a drogéria už pomohli desiatkam rodín z Piešťan a blízkeho okolia. Ak chcete prispieť, môžete nákup priniesť do vznikajúceho kultúrno-kreatívneho centra Arta. Rozdelenie nákupov zabezpečuje Centrum pomoci človeku Piešťany.

Rok trvajúca pandémia koronavírusu zapríčinila, že mnohí ľudia si po uhradení nákladov na bývanie nemôžu dovoliť nakupovať ani bežné veci. Od začiatku marca im pomáhajú dobrovoľníci, ktorí v centre Arta na Kollárovej ulici vytvorili priestor, kam Piešťanci nosia trvanlivé potraviny a drogériu. Ľuďom, ktorí prišli o prácu alebo im zomrel niekto blízky, čo zhoršilo ich finančnú situáciu, rozdeľuje tieto nákupy Centrum pomoci človeku Piešťany.

Vďaka desiatkam dobrovoľných príspevkov sa podarilo iba počas uplynulého týždňa pomôcť tridsiatim rodinám. Zbierka preto pokračuje aj tento týždeň. Záujemcovia môžu priniesť nákupy do Arty v stredu a v piatok od 16.00 do 18.00 h.


Potraviny: trvanlivé mlieko, detská krupica, cereálie, vločky, musli, cukor, cestoviny, slížiky, múka, ryža, sáčkové polievky, čaj, strukoviny (šošovica, fazuľa, hrach), konzervy (paštéty, rybičky), zemiaky, jablká, kečup, horčica, kakao, müsli, korenie, rasca, majorán, piškóty, keksíky, sladkosti

Drogéria: sprchový šampón, mydlo, pasta, kefky (aj detské), detské plienky (veľkosť 1-4), papierové vreckovky, toaletný papier.

Čističe: jar, prach na pranie, čistič na podlahy, wc čistič


Tento týždeň sme opäť preberali vaše “malé nákupy”. Cez víkend ich odovzdáme Centru pomoci človeku 🙌🏼 a…

Posted by Arta on Friday, March 12, 2021

 

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Reklama

Populárne články