Connect with us

Novinky

Rugby: Slovensko vybojovalo v Estónsku druhé miesto

Published

on

V estónskom Talline sa v polovici mája uskutočnil odvetný turnaj Európskeho pohára národov 3 divízie. Slovenská reprezentácia, ako posledný víťaz turnaja v Čiernej Hore, bola považovaná za papierového favorita a ašpiranta na postup. Žiaľ, tento cieľ sa nám nepodarilo naplniť, keď sme vo finálovom zápase nedokázali vyhrať nad domácou reprezentáciou a skončili sme na druhom mieste.

sk-xv-1

Slovensko – Bielorusko 29:17 (8:10)

Bieloruské rugby bola pre reprezentáciu veľká neznáma. Tréneri poznali len výsledok spred dvoch rokov z barážového zápasu o postup do našej divízie, v ktorom si Estónsko s Bieloruskom poradilo s veľkým rozdieľom.

Začiatok zápasu nevyznel v náš prospech, keď nás dôrazní Bielorusi prekvapili svojou agresívnou hrou v útočnej fáze a veľmi dobrou obranou. Naši hráči miesto rešpektovania jednoduchého herného systému, sa prispôsobili hre dobre fyzicky pripravených Bielorusov, do ktorých skúšali útočiť individuálne bez potrebnej podpory a narážali tak do obrannej steny súpera. Keď už sme sa na konci prvého polčasu dostávali ako tak do hry a na bieloruskej strane bola udelená žltá karta, tak rozhodcovské trio z Ruska ukončilo prvý polčas za stavu 8:10.

Do druhého polčasu akoby za Slovensko nastúpil nový tím. Určite k tomu dopomohlo striedanie čerstvých síl ako aj dôrazné slová trénerov cez prestávku. Naozaj to začalo fungovať, keď namiesto tlačených autov do veľkého súpera začali hrať útokom a pri trestných kopoch začali naši hráči využívať aj to, že môžeme bezbolestne navyšovať skóre kopom na bránu. Konečný rezultát tohto veľmi bojovného zápasu tak vyznel v náš prospech 29:17. Ihneď po stretnutí mal náš fyzioterapeut Janko Čermák plné ruky práce, pretože väčšina hráčov bola viac či menej zranená a pred nami bolo veľmi dôležité finále proti domácemu Estónsku, ktoré porazilo Čiernu Horu len tesne 16:13.

Podľa slov bieloruského manažéra ich tím za posledné obdobie prešiel veľkým progresom a hlavnú zásluhu má na tom hlavný tréner z Ruska. Taktiež sa v bieloruskom tíme objavilo aj pár hráčov z Ruskej federácie, ktorí majú predkov u svojho suseda a využívajú toto pravidlo Rugby World, na druhú stranu, pár hráčov z britských a ruských súťaží museli nechať z finančných dôvodov doma.

Zostava Slovenska: Michal Mihálik, Ondrej Štefanšich, Peter Kalina, Ondrej Hankowski, Miroslav Procházka, Andrej Rabara, Andrej Náter, Peter Vadina, Sebastián Náse, Martin Mihalik, Théo Fouillade, Jiří Krejčí, Martin Májovský, Patrik Poledna, Daniel Puha, Martin Veselý, Marián Múdrik, Miloš Tažký, Ján Szekely, Patrik Ľoch, Marcel Mana, Radek Fialka, Jan Chupík, Tomáš Černohorský.

Realizačný tím: Josef Fišer, Pavel Lištvan, Vladimír Kubala, Eduard Krützner, Michal Mikuláš, Jan Čermák, Terry Purton.

Body SR: Chupík (5), Fialka (5+5), Puha (3+2+3+3+3)

Slovensko – Estónsko 29:36 (3:26)

Do tohto zápasu nastúpilo viacero našich hráčov so sebazaprením a nedoliečenými zraneniami, ktoré si priniesli z prvého zápasu. Rovnako sme prišli o kapitána Mariána Múdrika, ktorého členok sa už nevedel tak rýchlo „zrepasovať“ a toto stretnutie aj cez veľké úsilie musel oželieť. K psychickej pohode hráčov tiež nepomohlo aj pár záhadných vecí zo strany usporiadateľa (pevne dúfame, že to nebolo naschvál), ako napríklad tréning na dostihovej dráhe, na ktorú sme sa museli dostať cez cválajúce kone, a na ktorej sa nenachádzalo žiadne sociálne zariadenie, o pitnej vode ani nehovoriac. Obed pred finálovým zápasom sme dostali 45 minút pred výkopom, a tak sme ho, samozrejme, museli odmietnuť. Estónci nenechali nič na náhodu a oproti minuloročnému turnaju vyšperkovali svoju zostavu o pár cudzojazyčných hráčov. Za najväčšiu hviezdu terajšieho estónskeho tímu môžeme považovať Luka Veebela, odchovanca akadémie Leicester Tigers a hráča Leicester Lions RFC, ktorý hrá anglickú National League 2. Z tohto tímu pochádzali aj ďalší traja hráči domácej reprezentácie.

Všetci naši hráči na ihrisku si uvedomovali, že tento už spomínaný hráč je absolútnym tvorcom hry domáceho mužstva a je potrebné si ho postrážiť na poste trojštvrťky, čo sa našim rugbistom však nepodarilo. Už v 13. minúte sme po jeho dvoch päťkách a jednej konverzii prehrávali 0:12 a v tomto momente sa zdalo byť všetko stratené. Do konca polčasu dokázali Estónci ešte dvakrát položiť a my sme si pripísali aspoň čestné prvopolčasové body z trestného kopu. Skóre sa zastavilo na strašidelných 3:26.

sk-est-4

Do druhého polčasu každý jeden z našich hráčov nastupoval s tým, že ešte nie je nič stratené a uvedomovali si dôležitosť tohto stretnutia. Ďalšia citeľná rana pre mužstvo bolo zranenie našej mlynovej spojky, ktorá sa nešťastne zrazila so spoluhráčom a odniesla si na pamiatku 10 štichov na tvári. Toto zranenie ešte viac zomklo mužstvo. Hráči si siahli na absolútne dno svojich síl a dokázali zdramatizovať zápas. V posledných minútach zápasu Estónci dohrávali už len v trinástich hráčoch pre 2 žlté karty. A v posledných sekundách zápasu boli už len dvanásti za udelenú tretiu žltú kartu, keď podľa nášho úsudku nám mala byť prisúdené trestná päťka za vysokú skládku meter pred bránkoviskom súpera, i keď ruský rozhodca bol iného názoru. Tlak nášho tímu prišiel neskoro, ale určite patrí obrovský rešpekt každému jednému reprezentantovi, ktorý sa dokázal pozviechať a stačilo veľmi málo, aby sme zvrátili tento zápas v náš prospech. Konečný stav 29:36.

Zostava Slovenska: Michal Mihálik, Ondrej Štefanšich, Peter Kalina, Ondřej Hankowski, Miroslav Procházka, Andrej Rabara, Andrej Náter, Peter Vadina, Sebastián Náse, Jiří Krejčí, Martin Mihalik, Théo Fouillade, Martin Májovský, Patrik Poledna, Daniel Puha, Martin Veselý, Miloš Tažký, Ján Szekely, Patrik Ľoch, Marcel Mana, Radek Fialka, Jan Chupík, Tomáš Černohorský.

Realizačný tím: Josef Fišer, Pavel Lištvan, Vladimír Kubala, Eduard Krützner, Michal Mikuláš, Jan Čermák, Terry Purton.

Body SR: Mihalik (5), Černohorský (5), Tažký (5), Rabara (5), Veselý (3+2+2+2)

Výsledky:

Slovensko – Bielorusko 29:17

Estónsko – Čierna Hora 16:13

Bielorusko – Čierna Hora 19:45

Slovensko – Estónsko 29:36

Celkové poradie:

1. Estónsko
2. Slovensko
3. Čierna Hora
4. Bielorusko

-lt/Zdroj a foto: slovakrugby.sk, Vladimír Kubala-

Aktuality

COVID automat: Okres Piešťany bude bordový. Čo to znamená?

Published

on

By

Epidemiologická situácia v piešťanskom regióne sa počas uplynulých dní zlepšila. Po piatich týždňoch v čiernej farbe bude od pondelka 22. marca zaradený medzi bordové okresy, ktoré sa riadia III. stupňom varovania. Výraznejšie uvoľnenie to však neznamená.

Mapu Slovenska s rozdelením okresov podľa pandemickej situácie platným od pondelka 22. marca zverejnilo ministerstvo zdravotníctva. Čiernych bude 20 okresov, medzi nimi aj Myjava a Nové Mesto nad Váhom. Trnava a Piešťany dostanú bordovú farbu, Hlohovec je v III. stupni varovania už tento týždeň.

Znamená to možnosť otvorenia materských škôl a prvého stupňa základných škôl. To však záleží na odporúčaní regionálneho hygienika. Napríklad v Hlohovci na aktuálny týždeň Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporučil otvoriť školy v plnom rozsahu. Prezenčná výučba tam od pondelka (15. marca) začala iba pre štvrtinu žiakov základných škôl a tretinu škôlkárov. Išlo o deti zamestnancov pracujúcich v kritickej infraštruktúre a zamestnancov s nevyhnutným prezenčným výkonom práce – teda tých rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. „Rovnako sa prezenčná forma výučby týka aj žiakov, ktorým podmienky neumožňujú prístup k dištančnému vzdelávaniu,“ informovalo mesto Hlohovec. V akom rozsahu sa od 22. marca otvoria školy v okrese Piešťany zatiaľ nevieme. Bude to záležať aj na zriaďovateľoch, ktorými sú mestá, obce a cirkev.

Na pohyb v prírode v rámci svojho okresu obyvatelia bordových regiónov nepotrebujú test. Cesty medzi okresmi za účelom pobytu v prírode však ešte nie sú povolené. Vyplýva to z uznesenia vlády, ktoré je platné od 3. marca nad rámec pravidiel COVID automatu. Vláda týmto uznesením zrušila výnimku na vychádzky do prírody mimo okres.

Pre ľudí, ktorí sa doteraz museli každých sedem dní testovať kvôli práci, sa nič nemení. Testy sú v III. stupni varovania aj naďalej platné iba týždeň. Toto opatrenie sa podľa COVID automatu uvoľňuje až v II. stupni varovania, v ktorom testy platia 14 dní. V I. stupni je to 21 dní.

Text: Martin Palkovič Grafika: Ministerstvo zdravotníctva SR

Continue Reading

Aktuality

Ako sa skontaktovať so svojim lekárom?

Published

on

By

Väčšina ambulantných lekárov ordinuje, konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov a e-mailových správ.

Úloha ambulantných lekárov a zdravotných sestier v systéme poskytovania zdravotnej starostlivosti je nezastupiteľná. Už vyše roka sa s plným nasadením starajú o svojich pacientov v podmienkach pandémie ochorenia Covid-19. To znamená, že konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov alebo cez e-maily. Preto sú, špeciálne tí zo všeobecných ambulancií, v súčasnosti veľmi vyťažení a môže sa stať, že nezareagujú ihneď, pretože telefonujú s iným pacientom. Pre zvýšenie dostupnosti sme ambulanciám s väčším počtom pacientov sme odporučili zriadiť o jednu telefónnu linku viac.

V prípade, že sa ani opakovane nedovoláte alebo nedostanete spätnú väzbu v primeranom čase, môžete sa obrátiť na Odbor zdravotníctva Úradu Trnavského samosprávneho kraja na 0335 559 491 alebo dostupnostlekara@trnava-vuc.sk.

Zdroj a foto: TS TTSK

Continue Reading

Aktuality

Nákup pre ľudí v núdzi môžete spraviť aj tento týždeň

Published

on

By

Trvanlivé potraviny a drogéria už pomohli desiatkam rodín z Piešťan a blízkeho okolia. Ak chcete prispieť, môžete nákup priniesť do vznikajúceho kultúrno-kreatívneho centra Arta. Rozdelenie nákupov zabezpečuje Centrum pomoci človeku Piešťany.

Rok trvajúca pandémia koronavírusu zapríčinila, že mnohí ľudia si po uhradení nákladov na bývanie nemôžu dovoliť nakupovať ani bežné veci. Od začiatku marca im pomáhajú dobrovoľníci, ktorí v centre Arta na Kollárovej ulici vytvorili priestor, kam Piešťanci nosia trvanlivé potraviny a drogériu. Ľuďom, ktorí prišli o prácu alebo im zomrel niekto blízky, čo zhoršilo ich finančnú situáciu, rozdeľuje tieto nákupy Centrum pomoci človeku Piešťany.

Vďaka desiatkam dobrovoľných príspevkov sa podarilo iba počas uplynulého týždňa pomôcť tridsiatim rodinám. Zbierka preto pokračuje aj tento týždeň. Záujemcovia môžu priniesť nákupy do Arty v stredu a v piatok od 16.00 do 18.00 h.


Potraviny: trvanlivé mlieko, detská krupica, cereálie, vločky, musli, cukor, cestoviny, slížiky, múka, ryža, sáčkové polievky, čaj, strukoviny (šošovica, fazuľa, hrach), konzervy (paštéty, rybičky), zemiaky, jablká, kečup, horčica, kakao, müsli, korenie, rasca, majorán, piškóty, keksíky, sladkosti

Drogéria: sprchový šampón, mydlo, pasta, kefky (aj detské), detské plienky (veľkosť 1-4), papierové vreckovky, toaletný papier.

Čističe: jar, prach na pranie, čistič na podlahy, wc čistič


Tento týždeň sme opäť preberali vaše “malé nákupy”. Cez víkend ich odovzdáme Centru pomoci človeku 🙌🏼 a…

Posted by Arta on Friday, March 12, 2021

 

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Reklama

Populárne články