Connect with us

Novinky

Rugby: Reprezentačný zápas Slovensko Cyprus bol jeden z najťažších

Published

on

Počas uplynulého víkendu sa odohral jeden z najťažších súbojov našej mužskej reprezentácie. V sobotu 25. novembra sme v rámci kvalifikačných súbojov v Conference 2 South nastúpili na domácom ihrisku v Piešťanoch proti kvalitne pripravenému reprezentačnému výberu Cypru, ktorého tím sa skladal z viacerých hráčov pôsobiacich na Britských ostrovoch. Okrem sobotňajšieho zápasu organizátori pre slovenských divákov, ale aj miestnych Piešťancov pripravili bohatý sprievodný program.

Zraz reprezentácie bol už dva dni pred samotným stretnutím, aby naplno využili domáce prostredie a absolvovali dostatočné množstvo tréningových jednotiek pred dôležitým zápasom. Prípravy sa zúčastnil aj dlhoročný český reprezentant a odborník na roj Pavel „Varan“ Šťastný, ktorého rady a postrehy počas tréningov boli na vysokej profesionálnej úrovni.

Do kúpeľného mesta za rugby dobrodružstvom pricestovala i československá rugbyová legenda Eduard Krützner starší spolu so svojou manželkou. V rámci sprievodného programu „prepadli“ rugbysti Gymnázium Pierra de Coubertina, na ktorom spolu so študentami a študentkami zorganizovali Besedu o rugby. Hosťami bolo spomínané duo Krützner – Šťastný, ku ktorým sa pripojili kapitán reprezentácie Daniel Puha (1. RC Slovan Bratislava) a zástupca kapitána Marián Múdrik (RC Slavia Praha).

V piatok naši hráči absolvovali dvojfázové tréningové zaťaženie zamerané na aktívnu obranu a štandardné situácie. V hrací deň na tzv. Captain´s rune doladili tréneri detaily a hráči boli dostatočne motivovaní a sústredení na zápas.

Pred výkopom zástupcovia únie slávnostne odovzdali pamätné plakety Slovenskej rugbyovej únie hosťom z Českej republiky – pánom Krütznerovi a Šťastnému a takisto ľuďom, ktorí sa priamo podieľajú na vzostupe slovenského rugby – zástupcovi spoločnosti Respect Slovakia pánovi Guľášovi a takisto večnému optimistovi a zakladateľovi rugby v Piešťanoch Terrymu Purtonovi. Tesne pred zápasom si hráči a diváci minútou ticha uctili pamiatku bývalého športového riaditeľa SRÚ Vladimíra „Vladkyho“ Kubalu.

Počas polčasovej prestávky zasa oživili mrazivé novembrové počasie naši najmenší minirugbisti z Piešťan, Bratislavy, Trnavy a Žiliny, ktorí pred slušnou diváckou kulisou odohrali exhibičný zápas.

Hodnotenie trénera reprezentácie SR XV Pavla Lištvana:
„Oba naše poločasy byly rozdílně, v první půli se nám s favorizovaným soupeřem dařilo držet krok, díky zejména tvrdé a koncentrované obraně, která držela soupeře daleko od našeho brankoviště, a poločasové skore 6:12, dávalo příslib k možnému překvapení. Po výměně stran už šla fyzička u obou týmů malinko dolů, ale Kypr nás nijak extrémně nepřehrával. Až naše špatná přihrávka soupeři přímo do rukou v 67. min nás bohužel poslala, do kolen a poté už otěže utkání přebral soupeř.“

„Ragby se hraje, jako každý sport, na chyby a těch zatím děláme o něco více jako naši soupeři. Je to škoda neboť za průběh hry, i v druhé půli, bychom si pětku zasloužili, ovšem naše dřina je ukončena nějakou naší drobnou chybou, která do systému, který se snažíme tým naučit, nepatří, ale my sami si ji tam implementujeme. Překvapení se tedy nekonalo. Máme na to celou zimní pauzu, abychom si oba zápasy rozpitvali a připravili se na Rakousko resp. Srbsko, s kterými budeme hrát na jaře. Jinak celé mužstvo musíme pochválit za bojovný a obětavý výkon proti favoritu a zřejmě i vítězi skupiny, byť konečný výsledek tedy na pochvalu nevypadá.“

Napriek nie príliš priaznivému výsledku veríme, že ste si uplynulý rugby víkend užili a už teraz sa môžete tešiť na jarné zápasy na reprezentačnej, ale aj klubovej úrovni.

Ďakujeme reprezentantom, ktorí sa predstavili v najcennejšom drese SR: Májovský, Kovács, Černohorský, Berger, Badura, Hankovszki, Child, Vereš, Guľáš, Procházka, Náse, Gildbertson, Němec, Puha, Walek, Múdrik, Malý, Varga, Székely, Ľoch, Ťažký, Fialka, Minárik.

Realizačný tím: Eduard Krützner, Pavel Lištvan, Michal Mihálik, Peter Marušic
V neposlednom rade by sme úprimne poďakovali partnerom, bez ktorých by organizácia na vysokej európskej úrovni nebola možná.

-Slovenská rugbyová únia/Foto: Slovenská rugbyová únia, lt-

Aktuality

COVID automat: Okres Piešťany bude bordový. Čo to znamená?

Published

on

By

Epidemiologická situácia v piešťanskom regióne sa počas uplynulých dní zlepšila. Po piatich týždňoch v čiernej farbe bude od pondelka 22. marca zaradený medzi bordové okresy, ktoré sa riadia III. stupňom varovania. Výraznejšie uvoľnenie to však neznamená.

Mapu Slovenska s rozdelením okresov podľa pandemickej situácie platným od pondelka 22. marca zverejnilo ministerstvo zdravotníctva. Čiernych bude 20 okresov, medzi nimi aj Myjava a Nové Mesto nad Váhom. Trnava a Piešťany dostanú bordovú farbu, Hlohovec je v III. stupni varovania už tento týždeň.

Znamená to možnosť otvorenia materských škôl a prvého stupňa základných škôl. To však záleží na odporúčaní regionálneho hygienika. Napríklad v Hlohovci na aktuálny týždeň Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporučil otvoriť školy v plnom rozsahu. Prezenčná výučba tam od pondelka (15. marca) začala iba pre štvrtinu žiakov základných škôl a tretinu škôlkárov. Išlo o deti zamestnancov pracujúcich v kritickej infraštruktúre a zamestnancov s nevyhnutným prezenčným výkonom práce – teda tých rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. „Rovnako sa prezenčná forma výučby týka aj žiakov, ktorým podmienky neumožňujú prístup k dištančnému vzdelávaniu,“ informovalo mesto Hlohovec. V akom rozsahu sa od 22. marca otvoria školy v okrese Piešťany zatiaľ nevieme. Bude to záležať aj na zriaďovateľoch, ktorými sú mestá, obce a cirkev.

Na pohyb v prírode v rámci svojho okresu obyvatelia bordových regiónov nepotrebujú test. Cesty medzi okresmi za účelom pobytu v prírode však ešte nie sú povolené. Vyplýva to z uznesenia vlády, ktoré je platné od 3. marca nad rámec pravidiel COVID automatu. Vláda týmto uznesením zrušila výnimku na vychádzky do prírody mimo okres.

Pre ľudí, ktorí sa doteraz museli každých sedem dní testovať kvôli práci, sa nič nemení. Testy sú v III. stupni varovania aj naďalej platné iba týždeň. Toto opatrenie sa podľa COVID automatu uvoľňuje až v II. stupni varovania, v ktorom testy platia 14 dní. V I. stupni je to 21 dní.

Text: Martin Palkovič Grafika: Ministerstvo zdravotníctva SR

Continue Reading

Aktuality

Ako sa skontaktovať so svojim lekárom?

Published

on

By

Väčšina ambulantných lekárov ordinuje, konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov a e-mailových správ.

Úloha ambulantných lekárov a zdravotných sestier v systéme poskytovania zdravotnej starostlivosti je nezastupiteľná. Už vyše roka sa s plným nasadením starajú o svojich pacientov v podmienkach pandémie ochorenia Covid-19. To znamená, že konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov alebo cez e-maily. Preto sú, špeciálne tí zo všeobecných ambulancií, v súčasnosti veľmi vyťažení a môže sa stať, že nezareagujú ihneď, pretože telefonujú s iným pacientom. Pre zvýšenie dostupnosti sme ambulanciám s väčším počtom pacientov sme odporučili zriadiť o jednu telefónnu linku viac.

V prípade, že sa ani opakovane nedovoláte alebo nedostanete spätnú väzbu v primeranom čase, môžete sa obrátiť na Odbor zdravotníctva Úradu Trnavského samosprávneho kraja na 0335 559 491 alebo dostupnostlekara@trnava-vuc.sk.

Zdroj a foto: TS TTSK

Continue Reading

Aktuality

Nákup pre ľudí v núdzi môžete spraviť aj tento týždeň

Published

on

By

Trvanlivé potraviny a drogéria už pomohli desiatkam rodín z Piešťan a blízkeho okolia. Ak chcete prispieť, môžete nákup priniesť do vznikajúceho kultúrno-kreatívneho centra Arta. Rozdelenie nákupov zabezpečuje Centrum pomoci človeku Piešťany.

Rok trvajúca pandémia koronavírusu zapríčinila, že mnohí ľudia si po uhradení nákladov na bývanie nemôžu dovoliť nakupovať ani bežné veci. Od začiatku marca im pomáhajú dobrovoľníci, ktorí v centre Arta na Kollárovej ulici vytvorili priestor, kam Piešťanci nosia trvanlivé potraviny a drogériu. Ľuďom, ktorí prišli o prácu alebo im zomrel niekto blízky, čo zhoršilo ich finančnú situáciu, rozdeľuje tieto nákupy Centrum pomoci človeku Piešťany.

Vďaka desiatkam dobrovoľných príspevkov sa podarilo iba počas uplynulého týždňa pomôcť tridsiatim rodinám. Zbierka preto pokračuje aj tento týždeň. Záujemcovia môžu priniesť nákupy do Arty v stredu a v piatok od 16.00 do 18.00 h.


Potraviny: trvanlivé mlieko, detská krupica, cereálie, vločky, musli, cukor, cestoviny, slížiky, múka, ryža, sáčkové polievky, čaj, strukoviny (šošovica, fazuľa, hrach), konzervy (paštéty, rybičky), zemiaky, jablká, kečup, horčica, kakao, müsli, korenie, rasca, majorán, piškóty, keksíky, sladkosti

Drogéria: sprchový šampón, mydlo, pasta, kefky (aj detské), detské plienky (veľkosť 1-4), papierové vreckovky, toaletný papier.

Čističe: jar, prach na pranie, čistič na podlahy, wc čistič


Tento týždeň sme opäť preberali vaše “malé nákupy”. Cez víkend ich odovzdáme Centru pomoci človeku 🙌🏼 a…

Posted by Arta on Friday, March 12, 2021

 

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Reklama

Populárne články