Connect with us

Šport

Rugby: Naši hráči absolvovali posledný tréning pred nedeľňajším turnajom

Published

on

Piešťanské rugby čaká v nedeľu 1. novembra naozaj veľký deň – naši hráči sa po prvýkrát predstavia v exhibičných zápasoch, počas turnaja Memoriál Tonyho Puverle na štadióne PFK, pred domácim publikom. Od 12:00 budú mať diváci príležitosť vidieť aj 3. kolo Majstrovstiev Slovenska 7´s, takzvaného sedmičkového rugby a štyri tímy z Bratislavy, Košíc, Žiliny a Trnavy. Včera absolvovali piešťanskí rugbisti posledný tréning a na svoje zápasy sa už veľmi tešia. Obohatením programu bude prednáška Adama Porubského, ktorý je slovenským priekopníkom rugby na vozíku. O začiatkoch nášho rugby sme sa porozprávali s Terrym Purtonom a Filipom Kráľom. 

IMG_8019_resize

Tím Rugby Union Club Piešťany vznikol vďaka iniciatíve prezidenta Terryho Purtona a Charlesa Cimetiera, ku ktorím sa pridali James Begg a Filip Kráľ. Skromný základ sa postupne rozrastal o ďalších a ďalších hráčov a v nedeľu si budete môcť po prvý raz pozrieť našich rugbistov v akcii. Káder momentálne tvoria Dominik Guláš, Jakub Augustín, Lukáš Chmelo, Michal Bartovič, Tomáš Škrabák, James Begg, Filip Kráľ, Lukáš Pomajbo, Ján Lehuta, Adam Scherer, Tomáš Opial, David Drozd, Pavlo Osypenko, Martin Kováč, Michal Líška a ďalší hráči pomaly pribúdajú.

„Prvý exhibičný zápas odohrajú naši chalani proti sebe, zostavíme dva rovnocenné tímy A a B, ktoré si potom zmerajú sily. Chalani sa už veľmi tešia, ako sa predvedú pred rodičmi a príbuznými. Motiváciou bude určite aj to, že sa na nich prídu pozrieť aj kamaráti a najmä kamarátky. Druhý zápas bude o dosť náročnejší, pretože proti našim hráčom nastúpi výber z ligy. Hrať pred domácim publikom bude pre nás všetkých veľkým zážitkom,“ povedal prezident RUC Piešťany Terry Purton.

IMG_8091_resize

Ako začal príbeh rugby v Piešťanoch?

Ak by som sa mal vrátiť úplne na začiatok, tak to bolo jedno upršané sychravé ráno, kde som v práci obsluhoval dvoch anglicky hovoriacich cudzincov. Zachytil som, že sa bavia o taktike a najprv som si myslel, že hovoria o futbale. Neskôr ma prekvapilo to, že diskutovali o rugby a založení klubu v Piešťanoch. Prikývol som im na to, že by som to rád vyskúšal. Neskôr sme sa stretli ešte zopár krát a koncom novembra 2014 sme absolvovali prvý tréning.

unnamed

Koľko vás na tomto prvom tréningu bolo?

Je to vcelku vtipná historka, pretože na úplne prvom tréningu sme boli štyria a pes. Postupne ako čas plynul sa ku nám pridali ďalší chalani, oni oslovili svojich kamarátov a spolužiakov, vďaka čomu sa tím rozrástol. Podarilo sa nám podarilo vytvoriť sedmičkové družstvo na ktoré treba minimálne 12 – 13 hráčov. Vďaka streetbalovej akcii vo Vrbovom a podujatiu Športové dni Piešťany sa nám podarilo získať aj hráčov z Vrbového, Veselého a Ostrova.

Kde ste trénovali?  

S tréningom sme začínali pri Dome umenia a pri štadióne PFK na maličkej trávnatej ploche 5×5 metrov a museli sme k tomu pristupovať s veľkou dávkou pokory. Vďaka týmto skúsenostiam a relatívne ťažkým začiatkom si všetko, čo sa nám podarilo vybudovať, veľmi ceníme a nič z toho, čo máme, sme nedostali zadarmo.

IMG_8055_resize

Čo všetko vám rugby prinieslo?

Okrem športu a fyzickej aktivity je to najmä zlepšovanie sa v angličtine. Terry na nás hovorí len po anglicky a myslím, že to je pre chalanov veľkým prínosom.

Ako často a kde trénujete? 

Stretávame sa pravidelne v utorok, štvrtok o 17:00 a v nedeľu o 11:00. Vo štvrtok sme na Brezovej ulici na štadióne bývalého vodohospodárskeho učilišťa, ostatné dni trénujeme na štadióne PFK. Keď sa niekto bude chcieť prísť pozrieť na tréning, budeme radi a ak by sa chcel zapojiť, nepotrebuje v podstate žiadnu finančne nákladnú výstroj okrem kopačiek a chrániču zubov.

Akú vlastnosť potrebuje mať hráč rugby v prvom rade?

Ja sám mám na to takú slovnú hračku. Rugby síce je šport pre každého, ale nie je pre hocikoho. V tomto športe sú naozaj veľmi rozdielne herné pozície, vyžadujúce si rôzne typológie hráčov a postáv, ale každý hráč musí mať všetko v poriadku v hlave. Hráč musí hlavne prekonať svoj strach, pretože fyzicky aj psychicky je tento šport veľmi náročný. Je to tvrdý a kontaktný šport, ale dôležité je povedať, že nie je agresívny a má pevne stanovené pravidlá.

IMG_7995_resize

Hovorí sa, že rugby je šport gentlemanov. Je to pravda?

Toto vyjadrenie by som doplnil o to, že rugby je chuligánska hra, ktorú hrajú gentlemani. Naozaj to vyzerá tvrdo a nebezpečne, ale pravidlá sú naozaj veľmi striktné a absolútne vylučujú akúkoľvek zákernú hru. Základ je vidno už v tom, ako hráči rešpektujú rozhodcu, ktorý je naozajstným pánom na ihrisku a tiež svojich súperov.

Aké sú vízie klubu do budúcnosti?

Nedávno nás navštívil delegát z World Rugby a na základe tohto stretnutia je našim hlavným cieľom zostavenie tímu na klasické 15-tkové rugby. Bude to ťažké, pretože musíme popracovať na nábore a tréningoch, aby boli chlapci pripravení na majstrovstvá Európy. V tom nám veľmi pomáha športový riaditeľ Slovenskej rugbyovej únie Vladimír Kubala.

Program zápasov:
1. 12:00 – RK Slávia Košice : RK Spartak Trnava
2. 12:20 – 1. RC Slovan Bratislava : Žilina Bears RC
3. 12:40 – RUC Piešťany „A“ : RUC Piešťany „B“
4. 13:00 – RK Slávia Košice : 1. RC Slovan Bratislava
5. 13:20 – RK Spartak Trnava : Žilina Bears RC
6. 13:40 – RUC Piešťany : Výber ligy
7. 14:00 – RK Slávia Košice : Žilina Bears RC
8. 14:20 – 1. RC Slovan Bratislava : RK Spartak Trnava

-lt-

Šport

Basketbal: Piešťanské Čajky museli kvôli covidu odrieknuť zápasy

Published

on

By

Piešťanské Čajky sa aktuálne nachádzajú v zložitom období. Namiesto toho, aby sa intenzívne pripravovali na vyvrcholenie dobre rozbehnutého súťažného ročníka, musia riešiť komplikovanú situáciu, aby boli vôbec schopné v dohľadnej dobe nastúpiť k súťažnému stretnutiu.

Pre kontakt s pozitívnou osobou počas posledného zápasu nadstavbovej časti Niké Extraligy Žien v Šamoríne musel celý tím absolvovať 14 dňovú karanténu. Bohužiaľ, ani Čajkám sa covid-19 nevyhol, štyri hráčky si nepríjemnou infekciou prešli a v týchto dňoch im končí 14 dňová karanténa. Hráčky, ktoré boli celý čas negatívne sa vrátili do tréningového procesu po skončení domácej izolácie v nedeľu 7. marca.

Klub vzhľadom na aktuálnu situáciu musel zrušiť účasť v štvrťfinále play-off Európskej basketbalovej ligy EWBL, kde sa na neutrálnej pôde v Rige mali Čajky v termíne 15. – 16.3.2021 predstaviť proti ruskému tímu NIKA Syktyvkar.  Čajkám zostávajú odohrať do konca nadstavbovej časti Niké Extraligy žien dva zápasy – doma proti Young Angels Košice (13.3.2021) a v Ružomberku (17.3.2021). Nadstavbovú časť je potrebné dohrať do 19.3. a preto už nie je veľký priestor na manévrovanie. V termíne 20. – 21.3.2021 sa uskutoční Slovenský pohár v Košiciach a následne 24.3.2021 odštartuje play-off štvrťfinálovými sériami.

Čajky sa však aktuálne nachádzajú v stave, kedy nemajú dostatočný počet spôsobilých hráčok, ktoré môžu v najbližších dňoch nastúpiť do zápasu, keďže okrem pozitívnych prípadov na covid-19 majú ďalšie hráčky na dlhšiu dobu zranené.

Klub sa preto musel zaoberať aj krajným riešením, a to nenastúpiť na zvyšné dva duely nadstavbovej časti Niké Extraligy žien, ktoré v tom prípade budú skontumované v neprospech Piešťan s priznaním bodu. S určitosťou sa tak stane v zápase s Young Angels Košice, čo už klub aj oznámil súperovi i hracej komisii SBA. S najväčšou pravdepodobnosťou čaká rovnaký osud aj duel s Ružomberkom.

„Veľmi nás táto situácia mrzí, no žiaľ aj to prináša doba, v ktorej práve žijeme. Zdravie hráčok je u nás vždy na prvom mieste a preto v tejto chvíli nevidíme iné riešenie. Veríme, že ho všetci pochopia. Hráčky, ktoré prekonali covid – 19 pustíme do tréningového procesu až po dôkladnom lekárskom vyšetrení a preto nie je reálne, aby pár dní po skončení karantény podstúpili plné zaťaženie. Keď k tomu pridáme ďalšie hráčky, ktoré už dlhšie laborujú so zraneniami tak sme v stave, kedy nie je možné nastúpiť na zápas v rozumnom počte. Navyše aj zdravé hráčky, ktoré neboli pozitívne museli absolvovať 14 dňovú karanténu a boli tak dva týždne bez tréningu. Robíme všetko preto, aby sme sa dali dokopy a mohli nastúpiť na Slovenskom pohári 2021 v Košiciach a následne vstúpiť do play-off v dostatočnom zložení,“ uviedla k aktuálnej situácii v Piešťanských Čajkách generálna manažérka klubu Bronislava Borovičková.

Zdroj: piestanskecajky.sk Foto: Laco Duračka

Continue Reading

Šport

Filip Lányi zaplával slovenský rekord

Published

on

By

Od 5. do 7. marca sa v Šamoríne – Čilistove uskutočnili plavecké preteky 59. ročník Veľkej Ceny Slovenska. V olympijskom tréningovom stredisku x-bionic® sphere sa prezentovali plavci štyroch krajín. Okrem 33 domácich klubov sa zúčastnili plavci z 12 českých, 5 slovinských klubov a 1 z Malty.

Preteky boli v dnešnej zložitej dobe výnimočnou príležitosťou na porovnanie a test aktuálnej výkonnosti. Celkovo sa na podujatí zúčastnilo pri dodržiavaní presných pravidiel a prísnych hygienických podmienok 216 plavcov z 52 klubov. ŠPK Kúpele Piešťany mal zastúpenie štyroch dievčat a štyroch chlapcov. Športovú stránku vystúpenia našich pretekárov hodnotíme veľmi úspešne. Zaplávali veľké množstvo osobných rekordov a posunuli sa vo svojej výkonnosti smerom nahor. Najúspešnejší z našich bol Filip Lányi.

V disciplínach 400 a 800 v.sp. sa mu podarilo zaplávať B limity na majstrovstvá Európy aj majstrovstvá sveta juniorov. Na 400 v.sp. prekonal slovenský rekord kategórie juniorov na 50 m bazéne o 52 stotín sekundy. Predošlý rekord držal Adam Rosipal ORCA BA, ktorý zaplával ho na majstrovstvách sveta v roku 2017 v Indianapolise USA.

Filip v uvedených dvoch disciplínach obsadil tretie miesto v kvalitnej zahraničnej konkurencii ako najrýchlejší zo Slovákov.

V úspešných vystúpeniach, tak ako v minulých pretekoch, pokračovala Olívia Ana Šprláková-Zmorová. Vyhrala disciplínu 400 PP v osobnom rekorde a len tesne zaostala za B limitom na majstrovstvá Európy juniorov. Na 400 v.sp. si to však vynahradila a potvrdila B limit na majstrovstvá Európy juniorov ako štvrtá , tesne pod stupienkom víťazov.

Lea Chromiaková vybojovala dve štvrté miesta v ťažkých disciplínach na 200 motýlik a 400 PP. Zemiakovú medailu si v kvalitnom najlepšom osobnom výkone vyplával aj Lukáš Kunic na 1500 v.sp.. Na VC Slovenska sa nám darilo. Organizátorovi, Slovenskej plaveckej federácii patrí uznanie a pochvala za organizačné zvládnutie pretekov, ako aj za technické zabezpečenie .

V tradičnom športe Piešťancov, v plávaní, sa nám už dlho darí. Kedy si to však po desaťročiach nečinnosti všimne aj radnica je pre nás všetkých veľkou záhadou.

Text: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Novinky

Plávanie: Piešťanci obstáli v slovenskej špičke, pretekali v tréningovej bubline

Published

on

By

V dňoch 19. až 21. februára sa konali v tréningovej bubline X-BIONIC® Sphere v Šamoríne kontrolné plavecké preteky juniorov a seniorov, na ktorých sa zúčastnila takmer celá slovenská špička. Za ŠPK Kúpele Piešťany štartoval  dvanásťčlenný výber šiestich chlapcov a šiestich dievčat. Plávalo sa na 25 metrovom bazéne. Všetci účastníci pretekov prešli dvojnásobným, niektorí aj trojnásobným testovaním pred pobytom a počas samotného pobytu v zariadení. Plavcom Kúpeľov sa darilo a vybojovali spolu 23 medailových umiestnení. Osem zlatých, deväť strieborných a šesť bronzových.

V pretekoch bola najúspešnejšia Olívia Ana Šprláková-Zmorová, keď svoje víťazstvá v disciplínach 1500 v.sp., 400 v.sp., 400PP okorenila slovenským rekordom na 1500 v.sp. v kategórii junioriek. Slovenský rekord prekonala o viac ako 6 sekúnd.

Starý rekord držala taktiež naša pretekárka Sára Niepelová, tohto času študujúca v USA. Na 200 PP sa Olívia Ana postavila vďaka osobnému rekordu na strieborný stupienok. Lea Chromiaková, juniorská reprezentantka SR, vyhrala 400 v.sp. a 200 motýlik, striebro brala na 100 motýlik a bronzovými medailami ju dekorovali za 1500 v.sp. a 200PP. Taktiež pekná medailová porcia.

Rebeka Buková si urobila radosť víťazstvom na 200 znak a druhým miestom na 100 znak vo svojej dvojročníkovej kategórii junioriek. Katarína Lopatková sa po prechode zo žiackej kategórie medzi mladšie juniorky veľmi pekne udomácňuje v novej kategórii a vybojovala si tri druhé priečky za výkony na 400v.sp., 1500 v.sp. a 400PP. Svojimi zlepšeniami potvrdila zaradenie do juniorskej reprezentácie SR v plávaní. Na strieborný stupienok víťazov sa po bojovnom výkone postavila za 200 motýlik Veronika Luciaková.

Medzi chlapcami sa darilo Lukášovi Kunicovi, ktorý je od začiatku tohto roka tiež zaradený v juniorskom reprezentačnom výbere bazénových plavcov, keď vyhral 400 PP, strieborný bol na 800 v.sp. a na tretí stupienok sa postavil po absolvovaní 400 v.sp. a 200 PP. Sľubnými výkonmi a zlepšeniami sa v kategórii žiakov prezentoval Patrik Tapušík, ktorý zvíťazil na 1500 v.sp. a tretiu priečku si vyplával na 400PP.

Filip Lányi sa po tréningovom výpadku potešil osobnými zlepšeniami a druhým miestom na 100 znak ako aj bronzovou medailou na 50 znak.

Dnešná doba športu nepraje a príprava mladých športovcov je pre rodičov aj klub finančne náročná, ak chceme deti pri športe udržať na vysokej výkonnosti. Plavcom ŠPK Kúpele Piešťany sa to po ročnom boji s obmedzeniami spôsobenými pandémiou zatiaľ relatívne darí. Najväčšie straty zatiaľ očakávame v príprave najmladších detí v prípravke. Veľmi záleží na osobnej aktivite každého jednotlivca v suchej príprave, aj keď plavci patria do vody. Všetci priaznivci športu by určite radi videli aspoň v diaľke iskričku nádeje v podobe návratu na športoviská.

Text a foto: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Reklama

Populárne články