Connect with us

Šport

Rugby: Juniorská reprezentácia absolvovala sústredenie v Čechách

Published

on

Juniorská rugbyová reprezentácia Slovenskej republiky absolvovala v sobotu 27. februára dvojfázový tréning na ihrisku RC Bystrc v Brne, pod vedením trénerského dua Kubala – Krützner. Základ reprezentácie U18 v prevažnej väčšine tvoria hráči Rugby Union Clubu Piešťany. Prvý, predpoludňajší tréning, bol všeobecne zameraný na individuálnu techniku a prácu s loptou, hru v ruckoch a všeobecný pohyb po ihrisku. Ďalší sa týkal štandardných situácií v roji, mlynov, autov a hry po štandardkách. Následne v nedeľu nastúpila reprezentácia proti tímu TJ Sokol Mariánské Hory, ktorý naši rugbisti porazili v pomere 38:7.

12803090_10153438172288575_6816156804683557247_n

Počas víkendu naši reprezentanti odohrali tiež tréningový zápas s kadetmi domáceho tímu, ktorý im vyšiel, no najmä to bola výborná skúška pre našich juniorov. Mohli si vyskúšať a predviesť to, čo sa doposiaľ naučili v tréningovom tempe, kde tréneri priebežne zastavovali hru, vysvetľoval a upozorňovali hráčov na konkrétne chyby. Večer rugbisti spolu realizačným tímom zrelaxovali svoje unavené telá v bazéne, pred pred dôležitým nedeľným zápasom.

V nedeľu po výdatných hotelových raňajkách naša ekipa plná očakávania nabrala smer Olomouc. Na neutrálnej pôde v Olomouci sa uskutočnilo odvetné stretnutie našej juniorky proti sokolíkom z Ostravy, ktorým mladíci podľahli v prvom stretnutí hranom v Piešťanoch 13:15.

O jednej hodine popoludní hlavný rozhodca Petr Juřica úvodným hvizdom začal zápas, v ktorom sa bolo na čo pozerať. V prvých minútach bola hra viac-menej vyrovnaná, ale súper mal v nej o niečo navrch. V obrane nebola práca našich hráčov až taká dokonalá a ostravských hráčov nevedeli odskladať až z druhej obrannej vlny, čo znamenalo straty územia niekedy až o 20 metrov. V priebehu 15. minúty však dokázali dostať loptu útokom na krídlo, kde po peknom sóle skóroval Martin Kováč. V tomto momente sa náš tím dostal viac do hry a chlapci si začali veriť a po pár minútach položil a navýšil skóre Daniel Nemec. V posledných minútach prvého polčasu po opakovanom trestnom kope a posunutí o ďalších 10 metrov nedokázali ubrániť roj sokolov, ktorý nám položil body priamo pod háčko. V tomto momente sa niektorí naši hráči viac venovali zbytočným šarvátkam a diskusii s rozhodcom ako samotnej hre, čo bolo na škodu veci, lebo sme sa nechali zbytočne vyviesť zo zápasovej pohody a koncentrácie. Polčas vyznel v náš prospech 14:7.

12806032_10153438169263575_6465696048792845227_n

Polčasovú prestávku využili tréneri okrem rád a poznatkov aj na dohovorenie poniektorým hráčom a pozdvihnutie nálady v mužstve.

Do druhého polčasu si mužstvo slová trénerov zobralo k srdcu a hralo o poznanie lepšie. Tím Ostravy sme zlepšenou obranou nenechali rozvinúť ich útočnú hru, aj skládky boli o poznanie lepšie. Naši hráči sa dokázali vo väčšine prípadov presadiť útokom, keď dvakrát skórovala trištvrťka a raz sa presadila mlynová spojka. Vynikajúco pracoval roj. Ak naši hráči v predchádzajúcom zápase nevedeli poriadne zatlačiť do mlynu, ktorý sa z našej strany následne boril, tak v tomto zápase mali suverénne navrch a okrem našich mlynov dokázali vyhrávať aj mlyny súpera. V zápase sa síce objavili aj chybičky krásy, na ktorých odstránení musíme ešte poriadne zapracovať, ale rezultát zápasu SR U18 – TJ Sokol Mariánské Hory 38:7 je každopádne potešujúci.

Naša juniorská reprezentácia sa predstaví pred Majstrovstvami Európy, ktoré sa budú konať koncom marca v Andorre, ešte 12. marca vo Viedni, kde si zmeria sily s tímom RC Donau Viedeň U18.

12472532_10153438170263575_6130834149557028266_n

Slovensko reprezentovali: David Košťál, Dominik Guľáš, Lukáš Marek, Jakub Klčo, Lukáš Chmelo, Lukáš Pomajbo, Jakub Augustín, Dávid Drozd, Martin Kováč, Pavlo Osypenko, Lukáš Kessl, Filip Bobek, Adam Scherer, Denis Juřík, David Břešťák, Martin Berger, Daniel Nemec, Peter Pálenik, Anatolis Vozinis, Antoine Louis, Jakub Horváth, Tomáš Augustín, Martin Ježo. Všetci hráči zasiahli do hry.

Realizačný tím: Vladimír Kubala, Eduard Krützner, Peter Marušic, Terry Purton.

Body: Martin Kováč (5), Daniel Nemec (5 + 2 + 2 + 2 + 2), Denis Juřík (5 + 5), Antoine Louis (5), TP (5)

„Reprezentačný tím je prihlásený aj na ME U18 v 7´s rugby, ktoré sa bude konať v septembri (17.-18.9.2016) v maďarskom Ostrihome. Ostrihom nám je dobre známy, keďže sme tam absolvovali niekoľko turnajov, ale samozrejme reprezentácia bude o niečom inom. Pred týmto turnajom by sme mali absolvovať aj sústredenie v Piešťanoch. V rámci klubu je pre nás obrovským mílnikom, že sa pripojíme do slovenskej „Sedmičkovej“ ligy a takisto budeme súčasťou  „päťnástkovej“ 1. Respect ligy,“ napísal nám o ďalšom programe hrajúci tréner RUC Piešťany Filip Kráľ.

Reprezentačný program U18:

12. marca – Prípravný zápas vo Viedni proti Donau Viedeň.

26. – 27. marca – Posledné sústredenie v Bratislave pred odchodom na ME v 15´s rugby U18 v Andorre. Andorra nám vychádza od 28.3. do 3.4.

Program v Andorre:

Utorok 29.3.

14:30 hod. zápas SR – Bulharsko.

Streda 30.3.

15:40 hod. zápas Bosna a Hercegovina – SR.

Štvrtok 31.3.

16:50hod zápas Slovinsko – SR.

Piatok 1.4.

15:40 hod. zápas SR – Izrael.

Sobota 2.4.

12:40 hod. zápas Malta – SR.

Program 7´s:

23.04. v Košiciach

28.05. v Trnave

11.06. v Bratislave

Program 15´s:

17.04. v Piešťanoch

15.05. v Bratislave

-lt/slovakrugby.sk/Foto: RUC Piešťany-

Šport

Basketbal: Piešťanské Čajky museli kvôli covidu odrieknuť zápasy

Published

on

By

Piešťanské Čajky sa aktuálne nachádzajú v zložitom období. Namiesto toho, aby sa intenzívne pripravovali na vyvrcholenie dobre rozbehnutého súťažného ročníka, musia riešiť komplikovanú situáciu, aby boli vôbec schopné v dohľadnej dobe nastúpiť k súťažnému stretnutiu.

Pre kontakt s pozitívnou osobou počas posledného zápasu nadstavbovej časti Niké Extraligy Žien v Šamoríne musel celý tím absolvovať 14 dňovú karanténu. Bohužiaľ, ani Čajkám sa covid-19 nevyhol, štyri hráčky si nepríjemnou infekciou prešli a v týchto dňoch im končí 14 dňová karanténa. Hráčky, ktoré boli celý čas negatívne sa vrátili do tréningového procesu po skončení domácej izolácie v nedeľu 7. marca.

Klub vzhľadom na aktuálnu situáciu musel zrušiť účasť v štvrťfinále play-off Európskej basketbalovej ligy EWBL, kde sa na neutrálnej pôde v Rige mali Čajky v termíne 15. – 16.3.2021 predstaviť proti ruskému tímu NIKA Syktyvkar.  Čajkám zostávajú odohrať do konca nadstavbovej časti Niké Extraligy žien dva zápasy – doma proti Young Angels Košice (13.3.2021) a v Ružomberku (17.3.2021). Nadstavbovú časť je potrebné dohrať do 19.3. a preto už nie je veľký priestor na manévrovanie. V termíne 20. – 21.3.2021 sa uskutoční Slovenský pohár v Košiciach a následne 24.3.2021 odštartuje play-off štvrťfinálovými sériami.

Čajky sa však aktuálne nachádzajú v stave, kedy nemajú dostatočný počet spôsobilých hráčok, ktoré môžu v najbližších dňoch nastúpiť do zápasu, keďže okrem pozitívnych prípadov na covid-19 majú ďalšie hráčky na dlhšiu dobu zranené.

Klub sa preto musel zaoberať aj krajným riešením, a to nenastúpiť na zvyšné dva duely nadstavbovej časti Niké Extraligy žien, ktoré v tom prípade budú skontumované v neprospech Piešťan s priznaním bodu. S určitosťou sa tak stane v zápase s Young Angels Košice, čo už klub aj oznámil súperovi i hracej komisii SBA. S najväčšou pravdepodobnosťou čaká rovnaký osud aj duel s Ružomberkom.

„Veľmi nás táto situácia mrzí, no žiaľ aj to prináša doba, v ktorej práve žijeme. Zdravie hráčok je u nás vždy na prvom mieste a preto v tejto chvíli nevidíme iné riešenie. Veríme, že ho všetci pochopia. Hráčky, ktoré prekonali covid – 19 pustíme do tréningového procesu až po dôkladnom lekárskom vyšetrení a preto nie je reálne, aby pár dní po skončení karantény podstúpili plné zaťaženie. Keď k tomu pridáme ďalšie hráčky, ktoré už dlhšie laborujú so zraneniami tak sme v stave, kedy nie je možné nastúpiť na zápas v rozumnom počte. Navyše aj zdravé hráčky, ktoré neboli pozitívne museli absolvovať 14 dňovú karanténu a boli tak dva týždne bez tréningu. Robíme všetko preto, aby sme sa dali dokopy a mohli nastúpiť na Slovenskom pohári 2021 v Košiciach a následne vstúpiť do play-off v dostatočnom zložení,“ uviedla k aktuálnej situácii v Piešťanských Čajkách generálna manažérka klubu Bronislava Borovičková.

Zdroj: piestanskecajky.sk Foto: Laco Duračka

Continue Reading

Šport

Filip Lányi zaplával slovenský rekord

Published

on

By

Od 5. do 7. marca sa v Šamoríne – Čilistove uskutočnili plavecké preteky 59. ročník Veľkej Ceny Slovenska. V olympijskom tréningovom stredisku x-bionic® sphere sa prezentovali plavci štyroch krajín. Okrem 33 domácich klubov sa zúčastnili plavci z 12 českých, 5 slovinských klubov a 1 z Malty.

Preteky boli v dnešnej zložitej dobe výnimočnou príležitosťou na porovnanie a test aktuálnej výkonnosti. Celkovo sa na podujatí zúčastnilo pri dodržiavaní presných pravidiel a prísnych hygienických podmienok 216 plavcov z 52 klubov. ŠPK Kúpele Piešťany mal zastúpenie štyroch dievčat a štyroch chlapcov. Športovú stránku vystúpenia našich pretekárov hodnotíme veľmi úspešne. Zaplávali veľké množstvo osobných rekordov a posunuli sa vo svojej výkonnosti smerom nahor. Najúspešnejší z našich bol Filip Lányi.

V disciplínach 400 a 800 v.sp. sa mu podarilo zaplávať B limity na majstrovstvá Európy aj majstrovstvá sveta juniorov. Na 400 v.sp. prekonal slovenský rekord kategórie juniorov na 50 m bazéne o 52 stotín sekundy. Predošlý rekord držal Adam Rosipal ORCA BA, ktorý zaplával ho na majstrovstvách sveta v roku 2017 v Indianapolise USA.

Filip v uvedených dvoch disciplínach obsadil tretie miesto v kvalitnej zahraničnej konkurencii ako najrýchlejší zo Slovákov.

V úspešných vystúpeniach, tak ako v minulých pretekoch, pokračovala Olívia Ana Šprláková-Zmorová. Vyhrala disciplínu 400 PP v osobnom rekorde a len tesne zaostala za B limitom na majstrovstvá Európy juniorov. Na 400 v.sp. si to však vynahradila a potvrdila B limit na majstrovstvá Európy juniorov ako štvrtá , tesne pod stupienkom víťazov.

Lea Chromiaková vybojovala dve štvrté miesta v ťažkých disciplínach na 200 motýlik a 400 PP. Zemiakovú medailu si v kvalitnom najlepšom osobnom výkone vyplával aj Lukáš Kunic na 1500 v.sp.. Na VC Slovenska sa nám darilo. Organizátorovi, Slovenskej plaveckej federácii patrí uznanie a pochvala za organizačné zvládnutie pretekov, ako aj za technické zabezpečenie .

V tradičnom športe Piešťancov, v plávaní, sa nám už dlho darí. Kedy si to však po desaťročiach nečinnosti všimne aj radnica je pre nás všetkých veľkou záhadou.

Text: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Novinky

Plávanie: Piešťanci obstáli v slovenskej špičke, pretekali v tréningovej bubline

Published

on

By

V dňoch 19. až 21. februára sa konali v tréningovej bubline X-BIONIC® Sphere v Šamoríne kontrolné plavecké preteky juniorov a seniorov, na ktorých sa zúčastnila takmer celá slovenská špička. Za ŠPK Kúpele Piešťany štartoval  dvanásťčlenný výber šiestich chlapcov a šiestich dievčat. Plávalo sa na 25 metrovom bazéne. Všetci účastníci pretekov prešli dvojnásobným, niektorí aj trojnásobným testovaním pred pobytom a počas samotného pobytu v zariadení. Plavcom Kúpeľov sa darilo a vybojovali spolu 23 medailových umiestnení. Osem zlatých, deväť strieborných a šesť bronzových.

V pretekoch bola najúspešnejšia Olívia Ana Šprláková-Zmorová, keď svoje víťazstvá v disciplínach 1500 v.sp., 400 v.sp., 400PP okorenila slovenským rekordom na 1500 v.sp. v kategórii junioriek. Slovenský rekord prekonala o viac ako 6 sekúnd.

Starý rekord držala taktiež naša pretekárka Sára Niepelová, tohto času študujúca v USA. Na 200 PP sa Olívia Ana postavila vďaka osobnému rekordu na strieborný stupienok. Lea Chromiaková, juniorská reprezentantka SR, vyhrala 400 v.sp. a 200 motýlik, striebro brala na 100 motýlik a bronzovými medailami ju dekorovali za 1500 v.sp. a 200PP. Taktiež pekná medailová porcia.

Rebeka Buková si urobila radosť víťazstvom na 200 znak a druhým miestom na 100 znak vo svojej dvojročníkovej kategórii junioriek. Katarína Lopatková sa po prechode zo žiackej kategórie medzi mladšie juniorky veľmi pekne udomácňuje v novej kategórii a vybojovala si tri druhé priečky za výkony na 400v.sp., 1500 v.sp. a 400PP. Svojimi zlepšeniami potvrdila zaradenie do juniorskej reprezentácie SR v plávaní. Na strieborný stupienok víťazov sa po bojovnom výkone postavila za 200 motýlik Veronika Luciaková.

Medzi chlapcami sa darilo Lukášovi Kunicovi, ktorý je od začiatku tohto roka tiež zaradený v juniorskom reprezentačnom výbere bazénových plavcov, keď vyhral 400 PP, strieborný bol na 800 v.sp. a na tretí stupienok sa postavil po absolvovaní 400 v.sp. a 200 PP. Sľubnými výkonmi a zlepšeniami sa v kategórii žiakov prezentoval Patrik Tapušík, ktorý zvíťazil na 1500 v.sp. a tretiu priečku si vyplával na 400PP.

Filip Lányi sa po tréningovom výpadku potešil osobnými zlepšeniami a druhým miestom na 100 znak ako aj bronzovou medailou na 50 znak.

Dnešná doba športu nepraje a príprava mladých športovcov je pre rodičov aj klub finančne náročná, ak chceme deti pri športe udržať na vysokej výkonnosti. Plavcom ŠPK Kúpele Piešťany sa to po ročnom boji s obmedzeniami spôsobenými pandémiou zatiaľ relatívne darí. Najväčšie straty zatiaľ očakávame v príprave najmladších detí v prípravke. Veľmi záleží na osobnej aktivite každého jednotlivca v suchej príprave, aj keď plavci patria do vody. Všetci priaznivci športu by určite radi videli aspoň v diaľke iskričku nádeje v podobe návratu na športoviská.

Text a foto: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Reklama

Populárne články