Connect with us

Novinky

Rugby: Európsky šampionát kategórie U18 odštartuje v Piešťanoch už v nedeľu

Published

on

Počas Veľkej noci sa v Piešťanoch začne európska oslava mužského rugby v podobe európskeho šampionátu mužov XV rugby U18, Konferencie 2, ktorý bude po prvýkrát hostiť Slovenská rugbyová únia. Turnaj bude prebiehať počas celého týždňa od nedele 16. apríla.

Slovensko sa tento rok stane dejiskom medzinárodného rugbyového podujatia, na ktorom sa po druhý raz za sebou predstaví aj slovenská reprezentácia. Slovensko sa tak opäť po rokoch zaradilo už napevno k rugbyovým národom, ku ktorým patrilo už v prvej polovici 20. storočia, avšak rugby ako šport sa na našom území na dlhé obdobie odmlčalo. Naspäť na Slovensko ho prinieslo len pred pár rokmi zopár nadšencov, ktorí začali budovať bratislavský klub 1. RC Slovan a Slovenskú rugbyovú úniu. Rugby sa postupne rozšírilo do viacerých kútov Slovenska a jedným z nich sú aj Piešťany.

„Som nesmierne rád, že organizácia juniorského turnaja padla na svetoznáme kúpeľné mesto Piešťany. Práve tu iba pred pár rokmi vznikol miestny Rugby Union Club, ktorého hráči tvoria kostru juniorského tímu Slovenska. Minulý rok slovenský výber U18 na svojom premiérovom európskom šampionáte v konferencii 2 v Andorre obsadil 4. miesto. Tento ročník bude po reorganizácii súťaže po športovej stránke omnoho ťažší. Na tomto turnaji sa, napríklad, predstaví aj minuloročný víťaz Konferencie 1 – Chorvátsko, alebo reprezentácia Švajčiarska, ktorá pred rokom hrala o dve výkonnostné kategórie vyššie,“ vyjadril sa k turnaju Vladimír Kubala, športový riaditeľ Slovenskej rugbyovej únie a tréner reprezentácie SR U18.

Európsky šampionát XV rugby mužov kategórie U18 je rozdelený do troch divízií. Slovenská reprezentácia je v súčasnosti v Konferencii 2, spoločne s reprezentáciami Švajčiarska, Chorvátska, Srbska, Maďarska, Moldavska, Izraelu a Bulharska. Tohtoročný šampionát Konferencie 2 sa odohrá práve v Piešťanoch.

„Chcel by som touto cestou uprimne poďakovat všetkým nadšencom, dobrovoľníkom a sponzorom, ktorí sa zaslúžili o to, aby sme mohli privítať v našej krajine mladých ragbistov zo Švajčiarska, Maďarska, Izraela, Moldavska, Srbska, Chorvátska a Bulharska. Vďaka vašej obetavosti a zápalu pre náš šport sa určite všetci vrátia do svojich domovov s najlepšími spomienkami na pobyt na Slovensku,“ uviedol vo svojom vyjadrení prezident Slovenskej rugbyovej únie Eduard Krützner mladší.

Minulý rok slovenský výber U18 na svojom premiérovom európskom šampionáte v Konferencii 2 v Andorre obsadil 4. miesto. Tento ročník bude po reorganizácii súťaže po športovej stránke omnoho ťažší. Na tomto turnaji sa, napríklad, predstaví aj minuloročný víťaz Konferencie 1 – Chorvátsko, alebo reprezentácia Švajčiarska, ktorá pred rokom hrala o dve výkonnostné kategórie vyššie.

Podľa výkonnostného rankingu sa naši juniori stretnú v prvom zápase práve s papierovo najvyššie nasadeným tímom a jedným z favoritov šampionátu, už spomínaným družstvom Švajčiarska. Naši mladíci to budú mať síce proti favoritovi nesmierne ťažké, ale dopredu sa určite nevzdajú.

Po náročnej príprave reprezentácie, ktorá od decembra 2016 absolvovala štyri sústredenia a odohrala tri prípravné zápasy, sa s pomocou domáceho publika budú slovenskí chlapci chcieť pobiť o čo najlepší výsledok na turnaji.

Program šampionátu, ktorý sa odohrá na ihrisku PFK Piešťany, je nasledovný:

16. 4. 2017 (nedeľa)
Slávnostné otvorenie turnaja
10.30 h: Chorvátsko – Bulharsko (M2)
12.30 h: Srbsko – Izrael (M3)
14.30 h: Maďarsko – Moldavsko (M4)
16.30 h: Švajčiarsko – Slovensko (M1)

19. 4. 2017 (streda) – Semifinále
10.30 h: Víťaz M1 – Víťaz M4 (M5)
12.30 h: Víťaz M2 – Víťaz M3 (M6)
14.30 h: Porazený M1 – Porazený M4 (M7)
16.30 h: Porazený M2 – Porazený M3 (M8)

22. 4. 2017 (nedeľa)
10.30 h: o 7. – 8. miesto Porazený M7 – Porazený M8
12.30 h: o 5. – 6. miesto Víťaz M7 – Víťaz M8
14.30 h: o 3. – 4. miesto Porazený M5 – Porazený M6
16.30 h: Finále Víťaz M5 – víťaz M6
Slávnostné ukončenie turnaja

-TS Slovenská rugbyová únia-

Aktuality

COVID automat: Okres Piešťany bude bordový. Čo to znamená?

Published

on

By

Epidemiologická situácia v piešťanskom regióne sa počas uplynulých dní zlepšila. Po piatich týždňoch v čiernej farbe bude od pondelka 22. marca zaradený medzi bordové okresy, ktoré sa riadia III. stupňom varovania. Výraznejšie uvoľnenie to však neznamená.

Mapu Slovenska s rozdelením okresov podľa pandemickej situácie platným od pondelka 22. marca zverejnilo ministerstvo zdravotníctva. Čiernych bude 20 okresov, medzi nimi aj Myjava a Nové Mesto nad Váhom. Trnava a Piešťany dostanú bordovú farbu, Hlohovec je v III. stupni varovania už tento týždeň.

Znamená to možnosť otvorenia materských škôl a prvého stupňa základných škôl. To však záleží na odporúčaní regionálneho hygienika. Napríklad v Hlohovci na aktuálny týždeň Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporučil otvoriť školy v plnom rozsahu. Prezenčná výučba tam od pondelka (15. marca) začala iba pre štvrtinu žiakov základných škôl a tretinu škôlkárov. Išlo o deti zamestnancov pracujúcich v kritickej infraštruktúre a zamestnancov s nevyhnutným prezenčným výkonom práce – teda tých rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. „Rovnako sa prezenčná forma výučby týka aj žiakov, ktorým podmienky neumožňujú prístup k dištančnému vzdelávaniu,“ informovalo mesto Hlohovec. V akom rozsahu sa od 22. marca otvoria školy v okrese Piešťany zatiaľ nevieme. Bude to záležať aj na zriaďovateľoch, ktorými sú mestá, obce a cirkev.

Na pohyb v prírode v rámci svojho okresu obyvatelia bordových regiónov nepotrebujú test. Cesty medzi okresmi za účelom pobytu v prírode však ešte nie sú povolené. Vyplýva to z uznesenia vlády, ktoré je platné od 3. marca nad rámec pravidiel COVID automatu. Vláda týmto uznesením zrušila výnimku na vychádzky do prírody mimo okres.

Pre ľudí, ktorí sa doteraz museli každých sedem dní testovať kvôli práci, sa nič nemení. Testy sú v III. stupni varovania aj naďalej platné iba týždeň. Toto opatrenie sa podľa COVID automatu uvoľňuje až v II. stupni varovania, v ktorom testy platia 14 dní. V I. stupni je to 21 dní.

Text: Martin Palkovič Grafika: Ministerstvo zdravotníctva SR

Continue Reading

Aktuality

Ako sa skontaktovať so svojim lekárom?

Published

on

By

Väčšina ambulantných lekárov ordinuje, konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov a e-mailových správ.

Úloha ambulantných lekárov a zdravotných sestier v systéme poskytovania zdravotnej starostlivosti je nezastupiteľná. Už vyše roka sa s plným nasadením starajú o svojich pacientov v podmienkach pandémie ochorenia Covid-19. To znamená, že konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov alebo cez e-maily. Preto sú, špeciálne tí zo všeobecných ambulancií, v súčasnosti veľmi vyťažení a môže sa stať, že nezareagujú ihneď, pretože telefonujú s iným pacientom. Pre zvýšenie dostupnosti sme ambulanciám s väčším počtom pacientov sme odporučili zriadiť o jednu telefónnu linku viac.

V prípade, že sa ani opakovane nedovoláte alebo nedostanete spätnú väzbu v primeranom čase, môžete sa obrátiť na Odbor zdravotníctva Úradu Trnavského samosprávneho kraja na 0335 559 491 alebo dostupnostlekara@trnava-vuc.sk.

Zdroj a foto: TS TTSK

Continue Reading

Aktuality

Nákup pre ľudí v núdzi môžete spraviť aj tento týždeň

Published

on

By

Trvanlivé potraviny a drogéria už pomohli desiatkam rodín z Piešťan a blízkeho okolia. Ak chcete prispieť, môžete nákup priniesť do vznikajúceho kultúrno-kreatívneho centra Arta. Rozdelenie nákupov zabezpečuje Centrum pomoci človeku Piešťany.

Rok trvajúca pandémia koronavírusu zapríčinila, že mnohí ľudia si po uhradení nákladov na bývanie nemôžu dovoliť nakupovať ani bežné veci. Od začiatku marca im pomáhajú dobrovoľníci, ktorí v centre Arta na Kollárovej ulici vytvorili priestor, kam Piešťanci nosia trvanlivé potraviny a drogériu. Ľuďom, ktorí prišli o prácu alebo im zomrel niekto blízky, čo zhoršilo ich finančnú situáciu, rozdeľuje tieto nákupy Centrum pomoci človeku Piešťany.

Vďaka desiatkam dobrovoľných príspevkov sa podarilo iba počas uplynulého týždňa pomôcť tridsiatim rodinám. Zbierka preto pokračuje aj tento týždeň. Záujemcovia môžu priniesť nákupy do Arty v stredu a v piatok od 16.00 do 18.00 h.


Potraviny: trvanlivé mlieko, detská krupica, cereálie, vločky, musli, cukor, cestoviny, slížiky, múka, ryža, sáčkové polievky, čaj, strukoviny (šošovica, fazuľa, hrach), konzervy (paštéty, rybičky), zemiaky, jablká, kečup, horčica, kakao, müsli, korenie, rasca, majorán, piškóty, keksíky, sladkosti

Drogéria: sprchový šampón, mydlo, pasta, kefky (aj detské), detské plienky (veľkosť 1-4), papierové vreckovky, toaletný papier.

Čističe: jar, prach na pranie, čistič na podlahy, wc čistič


Tento týždeň sme opäť preberali vaše “malé nákupy”. Cez víkend ich odovzdáme Centru pomoci človeku 🙌🏼 a…

Posted by Arta on Friday, March 12, 2021

 

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Reklama

Populárne články