Connect with us

Šport

Reakcia Ivana Minárčinyho na článok A tím Piešťan do ligy nenastúpi, klub sa chce zamerať na mládež

Published

on

V klube PFK Piešťany so pôsobil dva roky na poste manažéra klubu pre všetky vekové kategórie ako i kategóriu dospelých. Po prečítaní spomínaného článku je mi ľúto vzniknutej situácie, ktorá v klube momentálne nastala v dôsledku nedostatočnej finančnej situácii.

Počas už spomínaných dvoch rokov v klube PFK sa vytvorila skupina sponzorov a osôb (p. Krajčovič st. p. Orviský, p. Milačič, p. Krajčovič ml. v tom čase tréner ,,A“ a mnoho ďalších) odhodlaných pomôcť futbalu v meste Piešťany. Všetci spoločne dokázali združiť finančné prostriedky na riadny a bezproblémový chod klubu. Nemôžem však zabudnúť i na členské príspevky od všetkých členov klubu.

V tom čase v klube pôsobilo cca 190 aktívnych členov v 9. mládežníckych kategóriach od predprípravky až po kategóriu staršieho dorastu a samozrejme kategória dospelých.

futbal

Na základe aktívneho vstupu sponzorov menovite BG Group, Respect, AZ Auto, Duna do klubu PFK Piešťany boli všetkým členom klubu vytvorené kvalitné športové podmienky zodpovedajúce úrovniam súťaží v ktorých pôsobili. Kompletnou rekonštrukciou prešli kabíny pre hráčov, sprchové boxy, sociálne zariadenia ako i miestnosť pre hospodára klubu a maséra klubu. V konečnom dôsledku bola kompletne zrekonštruovaná kaviareň so sociálnym zariadením.

Pre vytvorenie kvalitných podmienok pod vedením kvalifikovaných trénerov boli kompletne zrekonštruované všetky hracie a tréningové plochy to znamená, že regeneráciou prešlo hlavné ihrisko ako i tréningová plocha s prírodným trávnikom, kde bolo potrebné zrealizovať vertidrenáž a podsev týchto plôch. Umelá trávnatá plocha bola sfibrilizovaná a doplnená gumovým granulátom. Tieto podmienky ocenili i mužstvá ( 1. FC Liberec, FC Fastav Zlín, FC Spartak Trnava), ktoré tu absolvovali svoje sústredenia.

Dôsledkom spomínaných aktivít sa spoločne s vedením klubu podarilo hneď v prvom roku postúpiť v troch kategóriach a to konkrétne v kategórii mladšieho a staršieho dorast z III. ligy do II. ligy a v kategórii dospelých zo IV. ligy do III. ligy. V mládežníckych kategóriach sa podarilo stabilizovať všetky ročníky od U6 až po U15 k čomu hlavne prispeli pán Ľuboš Mihálik, tréneri a vedúci družstiev.

Počas môjho pôsobenia sme spoločne so zanietencami klubu a sponzormi klubu zorganizovali viacero športových podujatí ako bol finálové stretnutia O pohár predsedu Západoslovenského futbalového zväzu, stali sme sa spoluorganizátorom turnaja Slovakia CUP v kategórii do 18 rokov, kde sme boli vyhodnotení za najlepšieho organizátora tohto turnaja a v neposlednom rade organizácia osláv 100. rokov založenia organizovaného futbalu v Piešťanoch.

Ako som už spomenul niekedy v minulosti, tieto úspechy zdvihli kredit piešťanského futbalu. O niekoľko našich hráčov prejavili záujem kluby zo slovenskej ako i českej futbalovej ligy.

S postupom družstiev do vyšších súťaží bolo treba nastaviť a naplniť rozpočet klubu tak aby klub riadne fungoval, dôstojne reprezentoval klub PFK ako i mesto Piešťany a nadviazať tak na predchádzajúci rok. V dôsledku toho som oficiálne na mestskom zastupiteľstve predložil mesačné náklady na chod klubu a požiadal mestské zastupiteľstvo o aktívnejšie financovanie klubu. Mesto v tom čase nemalo žiadne finančné rezervy a nemohlo tak klubu pomôcť dofinancovať deficit v rozpočte a zabezpečiť tak riadny chod klubu. Všetkých zainteresovaných osôb v klube toto rozhodnutie mesta – poslancov veľmi mrzelo, pretože následkom tohto rozhodnutia odišli z klubu už spomínaný sponzori. Je na škodu veci, že vtedajšie mestské zastupiteľstvo nedokázalo nájsť financie pre taký šport ako je futbal v takom meste ako sú Piešťany. Naopak mesto Sereď v tom čase podporovalo futbal ročne viac ako 100.000,- Eurovou čiastkou. Všetci dobre vieme, že futbal ako taký alebo občianske združenia môžu či už na malej dedinke alebo vo väčšom meste fungovať v závislosti od finančných príspevkov samosprávy alebo sponzorov.

V dôsledku tejto nelichotivej situácie klub v nasledujúcej sezóne 2013/2014 fungoval v núdzovom režime, keď na poslednú chvíľku pred zahájením jesennej časti dokázali spoločne nové vedenie a združiť finančné prostriedky aby tak mohli vstúpiť do sezóny za čo im patrí veľké uznanie.

Mrzí ma čo som sa dočítal vo zverejnenom článku, že družstvo dospelých nenastúpi do jarnej časť súťažného ročníka 2014/2015. Ak klub nenastúpi do jarnej časti bude mať za následok niekoľko sankcii zo strany riadiaceho orgánu. Okrem finančnej pokuty klub postihne v kategórii dospelých preradenie do najnižšej súťaže riadenej ObFZ, to znamená do 9. ligy a družstvo bude musieť začať od samého začiatku až sa prebojuje do súťaže, ktorá je dôstojná mestu Piešťany.

Je mi ľúto, že dlhodobá práca všetkých funkcionárov, sponzorov a priaznivcov klubu vyjde týmto núteným rozhodnutím momentálneho vedenia klubu navnivoč.

Verím, že zástupcovia mesta v budúcnosti prehodnotia celú situáciu a nájdu spôsob ako spolufinancovať klub PFK Piešťany. Určite si to prajú aj všetci fanúšikovia futbalu, pretože futbal v Piešťanoch sa vždy hral a hrať bude, ale závisí na tom na akej úrovni.

Ivan Minárčiný

Continue Reading

Šport

Basketbal: Piešťanské Čajky museli kvôli covidu odrieknuť zápasy

Published

on

By

Piešťanské Čajky sa aktuálne nachádzajú v zložitom období. Namiesto toho, aby sa intenzívne pripravovali na vyvrcholenie dobre rozbehnutého súťažného ročníka, musia riešiť komplikovanú situáciu, aby boli vôbec schopné v dohľadnej dobe nastúpiť k súťažnému stretnutiu.

Pre kontakt s pozitívnou osobou počas posledného zápasu nadstavbovej časti Niké Extraligy Žien v Šamoríne musel celý tím absolvovať 14 dňovú karanténu. Bohužiaľ, ani Čajkám sa covid-19 nevyhol, štyri hráčky si nepríjemnou infekciou prešli a v týchto dňoch im končí 14 dňová karanténa. Hráčky, ktoré boli celý čas negatívne sa vrátili do tréningového procesu po skončení domácej izolácie v nedeľu 7. marca.

Klub vzhľadom na aktuálnu situáciu musel zrušiť účasť v štvrťfinále play-off Európskej basketbalovej ligy EWBL, kde sa na neutrálnej pôde v Rige mali Čajky v termíne 15. – 16.3.2021 predstaviť proti ruskému tímu NIKA Syktyvkar.  Čajkám zostávajú odohrať do konca nadstavbovej časti Niké Extraligy žien dva zápasy – doma proti Young Angels Košice (13.3.2021) a v Ružomberku (17.3.2021). Nadstavbovú časť je potrebné dohrať do 19.3. a preto už nie je veľký priestor na manévrovanie. V termíne 20. – 21.3.2021 sa uskutoční Slovenský pohár v Košiciach a následne 24.3.2021 odštartuje play-off štvrťfinálovými sériami.

Čajky sa však aktuálne nachádzajú v stave, kedy nemajú dostatočný počet spôsobilých hráčok, ktoré môžu v najbližších dňoch nastúpiť do zápasu, keďže okrem pozitívnych prípadov na covid-19 majú ďalšie hráčky na dlhšiu dobu zranené.

Klub sa preto musel zaoberať aj krajným riešením, a to nenastúpiť na zvyšné dva duely nadstavbovej časti Niké Extraligy žien, ktoré v tom prípade budú skontumované v neprospech Piešťan s priznaním bodu. S určitosťou sa tak stane v zápase s Young Angels Košice, čo už klub aj oznámil súperovi i hracej komisii SBA. S najväčšou pravdepodobnosťou čaká rovnaký osud aj duel s Ružomberkom.

„Veľmi nás táto situácia mrzí, no žiaľ aj to prináša doba, v ktorej práve žijeme. Zdravie hráčok je u nás vždy na prvom mieste a preto v tejto chvíli nevidíme iné riešenie. Veríme, že ho všetci pochopia. Hráčky, ktoré prekonali covid – 19 pustíme do tréningového procesu až po dôkladnom lekárskom vyšetrení a preto nie je reálne, aby pár dní po skončení karantény podstúpili plné zaťaženie. Keď k tomu pridáme ďalšie hráčky, ktoré už dlhšie laborujú so zraneniami tak sme v stave, kedy nie je možné nastúpiť na zápas v rozumnom počte. Navyše aj zdravé hráčky, ktoré neboli pozitívne museli absolvovať 14 dňovú karanténu a boli tak dva týždne bez tréningu. Robíme všetko preto, aby sme sa dali dokopy a mohli nastúpiť na Slovenskom pohári 2021 v Košiciach a následne vstúpiť do play-off v dostatočnom zložení,“ uviedla k aktuálnej situácii v Piešťanských Čajkách generálna manažérka klubu Bronislava Borovičková.

Zdroj: piestanskecajky.sk Foto: Laco Duračka

Continue Reading

Šport

Filip Lányi zaplával slovenský rekord

Published

on

By

Od 5. do 7. marca sa v Šamoríne – Čilistove uskutočnili plavecké preteky 59. ročník Veľkej Ceny Slovenska. V olympijskom tréningovom stredisku x-bionic® sphere sa prezentovali plavci štyroch krajín. Okrem 33 domácich klubov sa zúčastnili plavci z 12 českých, 5 slovinských klubov a 1 z Malty.

Preteky boli v dnešnej zložitej dobe výnimočnou príležitosťou na porovnanie a test aktuálnej výkonnosti. Celkovo sa na podujatí zúčastnilo pri dodržiavaní presných pravidiel a prísnych hygienických podmienok 216 plavcov z 52 klubov. ŠPK Kúpele Piešťany mal zastúpenie štyroch dievčat a štyroch chlapcov. Športovú stránku vystúpenia našich pretekárov hodnotíme veľmi úspešne. Zaplávali veľké množstvo osobných rekordov a posunuli sa vo svojej výkonnosti smerom nahor. Najúspešnejší z našich bol Filip Lányi.

V disciplínach 400 a 800 v.sp. sa mu podarilo zaplávať B limity na majstrovstvá Európy aj majstrovstvá sveta juniorov. Na 400 v.sp. prekonal slovenský rekord kategórie juniorov na 50 m bazéne o 52 stotín sekundy. Predošlý rekord držal Adam Rosipal ORCA BA, ktorý zaplával ho na majstrovstvách sveta v roku 2017 v Indianapolise USA.

Filip v uvedených dvoch disciplínach obsadil tretie miesto v kvalitnej zahraničnej konkurencii ako najrýchlejší zo Slovákov.

V úspešných vystúpeniach, tak ako v minulých pretekoch, pokračovala Olívia Ana Šprláková-Zmorová. Vyhrala disciplínu 400 PP v osobnom rekorde a len tesne zaostala za B limitom na majstrovstvá Európy juniorov. Na 400 v.sp. si to však vynahradila a potvrdila B limit na majstrovstvá Európy juniorov ako štvrtá , tesne pod stupienkom víťazov.

Lea Chromiaková vybojovala dve štvrté miesta v ťažkých disciplínach na 200 motýlik a 400 PP. Zemiakovú medailu si v kvalitnom najlepšom osobnom výkone vyplával aj Lukáš Kunic na 1500 v.sp.. Na VC Slovenska sa nám darilo. Organizátorovi, Slovenskej plaveckej federácii patrí uznanie a pochvala za organizačné zvládnutie pretekov, ako aj za technické zabezpečenie .

V tradičnom športe Piešťancov, v plávaní, sa nám už dlho darí. Kedy si to však po desaťročiach nečinnosti všimne aj radnica je pre nás všetkých veľkou záhadou.

Text: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Novinky

Plávanie: Piešťanci obstáli v slovenskej špičke, pretekali v tréningovej bubline

Published

on

By

V dňoch 19. až 21. februára sa konali v tréningovej bubline X-BIONIC® Sphere v Šamoríne kontrolné plavecké preteky juniorov a seniorov, na ktorých sa zúčastnila takmer celá slovenská špička. Za ŠPK Kúpele Piešťany štartoval  dvanásťčlenný výber šiestich chlapcov a šiestich dievčat. Plávalo sa na 25 metrovom bazéne. Všetci účastníci pretekov prešli dvojnásobným, niektorí aj trojnásobným testovaním pred pobytom a počas samotného pobytu v zariadení. Plavcom Kúpeľov sa darilo a vybojovali spolu 23 medailových umiestnení. Osem zlatých, deväť strieborných a šesť bronzových.

V pretekoch bola najúspešnejšia Olívia Ana Šprláková-Zmorová, keď svoje víťazstvá v disciplínach 1500 v.sp., 400 v.sp., 400PP okorenila slovenským rekordom na 1500 v.sp. v kategórii junioriek. Slovenský rekord prekonala o viac ako 6 sekúnd.

Starý rekord držala taktiež naša pretekárka Sára Niepelová, tohto času študujúca v USA. Na 200 PP sa Olívia Ana postavila vďaka osobnému rekordu na strieborný stupienok. Lea Chromiaková, juniorská reprezentantka SR, vyhrala 400 v.sp. a 200 motýlik, striebro brala na 100 motýlik a bronzovými medailami ju dekorovali za 1500 v.sp. a 200PP. Taktiež pekná medailová porcia.

Rebeka Buková si urobila radosť víťazstvom na 200 znak a druhým miestom na 100 znak vo svojej dvojročníkovej kategórii junioriek. Katarína Lopatková sa po prechode zo žiackej kategórie medzi mladšie juniorky veľmi pekne udomácňuje v novej kategórii a vybojovala si tri druhé priečky za výkony na 400v.sp., 1500 v.sp. a 400PP. Svojimi zlepšeniami potvrdila zaradenie do juniorskej reprezentácie SR v plávaní. Na strieborný stupienok víťazov sa po bojovnom výkone postavila za 200 motýlik Veronika Luciaková.

Medzi chlapcami sa darilo Lukášovi Kunicovi, ktorý je od začiatku tohto roka tiež zaradený v juniorskom reprezentačnom výbere bazénových plavcov, keď vyhral 400 PP, strieborný bol na 800 v.sp. a na tretí stupienok sa postavil po absolvovaní 400 v.sp. a 200 PP. Sľubnými výkonmi a zlepšeniami sa v kategórii žiakov prezentoval Patrik Tapušík, ktorý zvíťazil na 1500 v.sp. a tretiu priečku si vyplával na 400PP.

Filip Lányi sa po tréningovom výpadku potešil osobnými zlepšeniami a druhým miestom na 100 znak ako aj bronzovou medailou na 50 znak.

Dnešná doba športu nepraje a príprava mladých športovcov je pre rodičov aj klub finančne náročná, ak chceme deti pri športe udržať na vysokej výkonnosti. Plavcom ŠPK Kúpele Piešťany sa to po ročnom boji s obmedzeniami spôsobenými pandémiou zatiaľ relatívne darí. Najväčšie straty zatiaľ očakávame v príprave najmladších detí v prípravke. Veľmi záleží na osobnej aktivite každého jednotlivca v suchej príprave, aj keď plavci patria do vody. Všetci priaznivci športu by určite radi videli aspoň v diaľke iskričku nádeje v podobe návratu na športoviská.

Text a foto: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Reklama

Populárne články