Šport

Prvým Európanom s protézou BiOM je športovec z Piešťan

By 18. októbra 2013No Comments

Ani nehoda, pri ktorej prišiel o nohu, neodradila Jozefa Metelku od aktívneho športovania. Piešťanec žijúci vo Veľkej Británii sa stal prvým Európanom s bionickou protézou.

[singlepic id=48286 w=300 h=500 float=right]„Je ako moja vlastná noha,“ hovorí Jozef Metelka, ktorý v poslednom čase vyhráva jedny cyklistické preteky za druhými. Iba v septembri si priniesol zlato z Čiech, Belgicka aj zo Srbska.

Aj vďaka svojmu aktívnemu životnému štýlu sa stal prvým, komu vo Veľkej Británii a zároveň aj v celej Európe poskytli protézu americkej značky BiOM. Vyvíjali ju a testovali na prestížnom Massachusetts Institute of Technology pri Harvardovej univerzite. Užívateľom umožňuje chodiť prirodzenejšie a rýchlejšie s využitím menšieho množstva energie.

Špičkovú protézu za 55-tisíc libier mu pomohla získať advokátska kancelária NewLaw Solicitors z Cardiffu, ktorá sa špecializuje na právnu starostlivosť o obete dopravných nehôd.

Pre mladého Piešťanca je totiž pohyb životnou náplňou. Dokončil štúdium na Oxford Brookes so zameraním na šport a trénerstvo. Zostal žiť v Anglicku a vo Švajčiarsku získal certifikát medzinárodného lyžiarskeho inštruktora. Po nehode sa vrátil k obľúbenému lyžovaniu, ale aj k horskej cyklistike. Cestnej cyklistike sa venuje asi rok a pol.

Text: Martin Palkovič Foto: Ric Mellis

REKLAMAijav-ucto

 

About

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972