Connect with us

Novinky

Prvý ročník Svrbickej snežnej stopy sa uskutoční v posledný januárový víkend

Published

on

Camping a caravaning club Mestskej telovýchovnej jednoty v Piešťanoch (CCC MTJ Piešťany) v spolupráci s obcou Svrbice pripravil pre bežkárov desaťkilometrový okruh okolo obce Svrbice, ležiacej v pohorí Považský Inovec. Podujatie, ktoré sa 28. januára uskutoční po prvý krát, nazvali Svrbická snežná stopa. Štart je naplánovaný v časovom rozmedzí od 9.30 hod. do 11.30 hod.

svrbice-mapa-podujatia

Bežeckému lyžovaniu ako rekreačnej aktivite sa môže venovať naozaj každý – od detí až po seniorov, a to bez vysokých nákladov na výstroj či permanentky v zimných strediskách. Pri bežkovaní si človek dôkladne precvičí svaly celého tela, primerane zaťaží cievny systém a zlepší celkový zdravotný stav. Nehovoriac o tom, aké úžasné scenérie ponúka okolo sa mihajúca zasnežená príroda.

Vyznačená trasa so štartom a cieľom pri vykrývači Orange (cca 300 m. n. m) s viacerými vyhliadkami je najmä na najvyššom bode trate Svrbickej plešiny vhodná pre začiatočníkov, pravidelných účastníkov bežkárskych podujatí, rekreačných aj výkonných bežcov. Svrbická plešina (369 m. n. m) ponúka pri priaznivom počasí prekrásnu panoramatickú vyhliadku na nitriansky Zobor (587 m. n. m.) s telekomunikačnou vežou, na hrebene Tríbeča a Vtáčnika, na Topoľčiansku kotlinu a na majestátnu dominantu Marhát (748 m. n. m.) s rozhľadňou, pod ktorou sa vyníma Rotunda sv. Juraja.

Na štart sa záujemcovia môžu dostať buď vlastnou dopravou (11 km z Piešťan, 17 km z Hlohovca, 26 km z Topoľčian), alebo mimoriadnym autobusom, ktorý vyrazí z Piešťan o 10.00 hod. a vráti sa zo Svrbíc o 15.00 hod. Autobus je označený symbolom lyžiarskeho vleku a doprava je bezplatná. Autobus odchádza zo železničnej stanice a zastaví na Krajinskej ceste (oproti polícii), na Vajanského ulici (pri Kruhovke) a v Ratnovciach (pri obecnom úrade).

2017-01-19_095751

Pri prezentácii vo svrbickom kultúrnom dome účastníci zaplatia poplatok 1 euro, dostanú mapku trate s podrobným popisom a informáciu o aktuálnych snehových podmienkach. Po absolvovaní trasy sa budú môcť účastníci v miestnom kultúrnom dome pri teplom čaji a omastenom chlebe s cibuľou podeliť o zážitky z trate. Účastníci si odnesú pamätný list s priliehavou kresbou Viliama Taubera.

Bežkári sa zúčastňujú športového podujatia na vlastnú zodpovednosť.Organizátori si v prípade nevhodných snehových podmienok vyhradzujú právo na určenie náhradného termínu podujatia (4. február) alebo úplné zrušenie akcie. Zmeny zverejnia na webstránke www.visitpiestany.sk najneskôr dva dni pred podujatím. Bližšie informácie sú k dispozícii na webe Rezortu Piešťany a na mobilnom čísle 0917 552 753.

-Ladislav Beleščák-

Aktuality

COVID automat: Okres Piešťany bude bordový. Čo to znamená?

Published

on

By

Epidemiologická situácia v piešťanskom regióne sa počas uplynulých dní zlepšila. Po piatich týždňoch v čiernej farbe bude od pondelka 22. marca zaradený medzi bordové okresy, ktoré sa riadia III. stupňom varovania. Výraznejšie uvoľnenie to však neznamená.

Mapu Slovenska s rozdelením okresov podľa pandemickej situácie platným od pondelka 22. marca zverejnilo ministerstvo zdravotníctva. Čiernych bude 20 okresov, medzi nimi aj Myjava a Nové Mesto nad Váhom. Trnava a Piešťany dostanú bordovú farbu, Hlohovec je v III. stupni varovania už tento týždeň.

Znamená to možnosť otvorenia materských škôl a prvého stupňa základných škôl. To však záleží na odporúčaní regionálneho hygienika. Napríklad v Hlohovci na aktuálny týždeň Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporučil otvoriť školy v plnom rozsahu. Prezenčná výučba tam od pondelka (15. marca) začala iba pre štvrtinu žiakov základných škôl a tretinu škôlkárov. Išlo o deti zamestnancov pracujúcich v kritickej infraštruktúre a zamestnancov s nevyhnutným prezenčným výkonom práce – teda tých rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. „Rovnako sa prezenčná forma výučby týka aj žiakov, ktorým podmienky neumožňujú prístup k dištančnému vzdelávaniu,“ informovalo mesto Hlohovec. V akom rozsahu sa od 22. marca otvoria školy v okrese Piešťany zatiaľ nevieme. Bude to záležať aj na zriaďovateľoch, ktorými sú mestá, obce a cirkev.

Na pohyb v prírode v rámci svojho okresu obyvatelia bordových regiónov nepotrebujú test. Cesty medzi okresmi za účelom pobytu v prírode však ešte nie sú povolené. Vyplýva to z uznesenia vlády, ktoré je platné od 3. marca nad rámec pravidiel COVID automatu. Vláda týmto uznesením zrušila výnimku na vychádzky do prírody mimo okres.

Pre ľudí, ktorí sa doteraz museli každých sedem dní testovať kvôli práci, sa nič nemení. Testy sú v III. stupni varovania aj naďalej platné iba týždeň. Toto opatrenie sa podľa COVID automatu uvoľňuje až v II. stupni varovania, v ktorom testy platia 14 dní. V I. stupni je to 21 dní.

Text: Martin Palkovič Grafika: Ministerstvo zdravotníctva SR

Continue Reading

Aktuality

Ako sa skontaktovať so svojim lekárom?

Published

on

By

Väčšina ambulantných lekárov ordinuje, konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov a e-mailových správ.

Úloha ambulantných lekárov a zdravotných sestier v systéme poskytovania zdravotnej starostlivosti je nezastupiteľná. Už vyše roka sa s plným nasadením starajú o svojich pacientov v podmienkach pandémie ochorenia Covid-19. To znamená, že konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov alebo cez e-maily. Preto sú, špeciálne tí zo všeobecných ambulancií, v súčasnosti veľmi vyťažení a môže sa stať, že nezareagujú ihneď, pretože telefonujú s iným pacientom. Pre zvýšenie dostupnosti sme ambulanciám s väčším počtom pacientov sme odporučili zriadiť o jednu telefónnu linku viac.

V prípade, že sa ani opakovane nedovoláte alebo nedostanete spätnú väzbu v primeranom čase, môžete sa obrátiť na Odbor zdravotníctva Úradu Trnavského samosprávneho kraja na 0335 559 491 alebo dostupnostlekara@trnava-vuc.sk.

Zdroj a foto: TS TTSK

Continue Reading

Aktuality

Nákup pre ľudí v núdzi môžete spraviť aj tento týždeň

Published

on

By

Trvanlivé potraviny a drogéria už pomohli desiatkam rodín z Piešťan a blízkeho okolia. Ak chcete prispieť, môžete nákup priniesť do vznikajúceho kultúrno-kreatívneho centra Arta. Rozdelenie nákupov zabezpečuje Centrum pomoci človeku Piešťany.

Rok trvajúca pandémia koronavírusu zapríčinila, že mnohí ľudia si po uhradení nákladov na bývanie nemôžu dovoliť nakupovať ani bežné veci. Od začiatku marca im pomáhajú dobrovoľníci, ktorí v centre Arta na Kollárovej ulici vytvorili priestor, kam Piešťanci nosia trvanlivé potraviny a drogériu. Ľuďom, ktorí prišli o prácu alebo im zomrel niekto blízky, čo zhoršilo ich finančnú situáciu, rozdeľuje tieto nákupy Centrum pomoci človeku Piešťany.

Vďaka desiatkam dobrovoľných príspevkov sa podarilo iba počas uplynulého týždňa pomôcť tridsiatim rodinám. Zbierka preto pokračuje aj tento týždeň. Záujemcovia môžu priniesť nákupy do Arty v stredu a v piatok od 16.00 do 18.00 h.


Potraviny: trvanlivé mlieko, detská krupica, cereálie, vločky, musli, cukor, cestoviny, slížiky, múka, ryža, sáčkové polievky, čaj, strukoviny (šošovica, fazuľa, hrach), konzervy (paštéty, rybičky), zemiaky, jablká, kečup, horčica, kakao, müsli, korenie, rasca, majorán, piškóty, keksíky, sladkosti

Drogéria: sprchový šampón, mydlo, pasta, kefky (aj detské), detské plienky (veľkosť 1-4), papierové vreckovky, toaletný papier.

Čističe: jar, prach na pranie, čistič na podlahy, wc čistič


Tento týždeň sme opäť preberali vaše “malé nákupy”. Cez víkend ich odovzdáme Centru pomoci človeku 🙌🏼 a…

Posted by Arta on Friday, March 12, 2021

 

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Reklama

Populárne články