Connect with us

Novinky

Plavci žali úspechy na posledných pretekoch pre uzatvorením bazénov

Published

on

V Žiline na mestskom 50 m krytom bazéne sa z dôvodu pozmeneného kalendára plaveckých súťaží uskutočnila v dňoch 9. až 11. októbra Jarná cena Žiliny, Slovenský pohár družstiev a Slovenský pohár jednotlivcov v plávaní. Podujatie sa vyznačovalo prísnymi opatreniami pre účastníkov, ako aj obmedzeným počtom trénerov a úplným  zákazom prítomnosti divákov. Na pretekoch sa zúčastnili plavci z 35 klubov a oddielov v celkovom počte 327 plavcov. Jednotliví účastníci boli od seba dostatočne izolovaní a preteky prebiehali podľa opatrení RÚVZ so sídlom v Žiline.

Športový plavecký klub Kúpele Piešťany reprezentovalo 21 plavcov rôznych vekových kategórií. Pretekári Kúpeľov po zrátaní bodov do Slovenského pohára družstiev obsadili spomedzi zúčastnených štvrtú priečku. Považujeme toto umiestnenie za veľmi pekný úspech v celoslovenskom porovnaní.

Najúspešnejším medzi našimi jednotlivcami bol Filip Lányi, ktorý svojich osem štartov premenil na dve prvé miesta v disciplínach 200 v.sp. a 400 v.sp. , druhý bol na 200 znak a tretiu priečku obsadil na 100 v.sp., 1500 v.sp., 100 znak a 400PP.

V Slovenskom pohári jednotlivcov medzi osemnásťročnými obsadil druhé miesto a celkovo medzi mužmi dosiahol tretí najlepší bodový výkon. Medzi dievčatami najlepšie uspela Olívia Ana Šprláková- Zmorová. Postavila sa na strieborný stupienok na 800 v.sp. a bronzovú medailu jej na krk zavesili za výkon na 400 v.sp. . V hodnotení Slovenského pohára jednotlivcov v kategórii do 15 rokov vybojovala druhé miesto.

V kategórii chlapcov do 14 rokov sa presadil bojovným výkonom Patrik Tapušík, ktorý  vyhral 200 motýlik a tretí bol na 400 v.sp.

Medzi dievčatami sa na 200 motýlik v Open kategórii postavila na bronzový stupienok 14-ročná Lea Chromiaková. Katarína Lopatková si medzi 13-ročnými dievčatami na 400 v.sp. vyplávala tretie miesto. Michaela Mosná si svojich deväť štartov medzi 11 ročnými dievčatami skrášlila deviatimi medailami. Striebornú si vyplávala v disciplínach 400 v.sp., 100 prsia, 200 prsia, 50 motýlik, 200 PP, 400PP a bronzovú za 50 znak, 200 v.sp. a 200 znak.

Medzi chlapcami do 12-rokov si po bronzovej medaile vybojovali Tomáš Filus na 200prsia a Marko Šprlák- Zmora na 50 znak. Marko Šprlák- Zmora si za výkon na 1500 v.sp., ktorá bola vyhodnocovaná iba Open vyplával tretí najlepší bodový výkon medzi 12 ročnými chlapcami.

Na pretekoch sa plavcom Kúpeľov darilo, zúročili tak niekoľkomesačnú letnú prípravu. Stihli si urobiť radosť na poslednú chvíľu, lebo od štvrtka 15.10.2020 sú všetky bazény na Slovensku opäť zatvorené na neurčito.

Text a foto: Radoslav Suchánek

Aktuality

COVID automat: Okres Piešťany bude bordový. Čo to znamená?

Published

on

By

Epidemiologická situácia v piešťanskom regióne sa počas uplynulých dní zlepšila. Po piatich týždňoch v čiernej farbe bude od pondelka 22. marca zaradený medzi bordové okresy, ktoré sa riadia III. stupňom varovania. Výraznejšie uvoľnenie to však neznamená.

Mapu Slovenska s rozdelením okresov podľa pandemickej situácie platným od pondelka 22. marca zverejnilo ministerstvo zdravotníctva. Čiernych bude 20 okresov, medzi nimi aj Myjava a Nové Mesto nad Váhom. Trnava a Piešťany dostanú bordovú farbu, Hlohovec je v III. stupni varovania už tento týždeň.

Znamená to možnosť otvorenia materských škôl a prvého stupňa základných škôl. To však záleží na odporúčaní regionálneho hygienika. Napríklad v Hlohovci na aktuálny týždeň Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporučil otvoriť školy v plnom rozsahu. Prezenčná výučba tam od pondelka (15. marca) začala iba pre štvrtinu žiakov základných škôl a tretinu škôlkárov. Išlo o deti zamestnancov pracujúcich v kritickej infraštruktúre a zamestnancov s nevyhnutným prezenčným výkonom práce – teda tých rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. „Rovnako sa prezenčná forma výučby týka aj žiakov, ktorým podmienky neumožňujú prístup k dištančnému vzdelávaniu,“ informovalo mesto Hlohovec. V akom rozsahu sa od 22. marca otvoria školy v okrese Piešťany zatiaľ nevieme. Bude to záležať aj na zriaďovateľoch, ktorými sú mestá, obce a cirkev.

Na pohyb v prírode v rámci svojho okresu obyvatelia bordových regiónov nepotrebujú test. Cesty medzi okresmi za účelom pobytu v prírode však ešte nie sú povolené. Vyplýva to z uznesenia vlády, ktoré je platné od 3. marca nad rámec pravidiel COVID automatu. Vláda týmto uznesením zrušila výnimku na vychádzky do prírody mimo okres.

Pre ľudí, ktorí sa doteraz museli každých sedem dní testovať kvôli práci, sa nič nemení. Testy sú v III. stupni varovania aj naďalej platné iba týždeň. Toto opatrenie sa podľa COVID automatu uvoľňuje až v II. stupni varovania, v ktorom testy platia 14 dní. V I. stupni je to 21 dní.

Text: Martin Palkovič Grafika: Ministerstvo zdravotníctva SR

Continue Reading

Aktuality

Ako sa skontaktovať so svojim lekárom?

Published

on

By

Väčšina ambulantných lekárov ordinuje, konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov a e-mailových správ.

Úloha ambulantných lekárov a zdravotných sestier v systéme poskytovania zdravotnej starostlivosti je nezastupiteľná. Už vyše roka sa s plným nasadením starajú o svojich pacientov v podmienkach pandémie ochorenia Covid-19. To znamená, že konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov alebo cez e-maily. Preto sú, špeciálne tí zo všeobecných ambulancií, v súčasnosti veľmi vyťažení a môže sa stať, že nezareagujú ihneď, pretože telefonujú s iným pacientom. Pre zvýšenie dostupnosti sme ambulanciám s väčším počtom pacientov sme odporučili zriadiť o jednu telefónnu linku viac.

V prípade, že sa ani opakovane nedovoláte alebo nedostanete spätnú väzbu v primeranom čase, môžete sa obrátiť na Odbor zdravotníctva Úradu Trnavského samosprávneho kraja na 0335 559 491 alebo dostupnostlekara@trnava-vuc.sk.

Zdroj a foto: TS TTSK

Continue Reading

Aktuality

Nákup pre ľudí v núdzi môžete spraviť aj tento týždeň

Published

on

By

Trvanlivé potraviny a drogéria už pomohli desiatkam rodín z Piešťan a blízkeho okolia. Ak chcete prispieť, môžete nákup priniesť do vznikajúceho kultúrno-kreatívneho centra Arta. Rozdelenie nákupov zabezpečuje Centrum pomoci človeku Piešťany.

Rok trvajúca pandémia koronavírusu zapríčinila, že mnohí ľudia si po uhradení nákladov na bývanie nemôžu dovoliť nakupovať ani bežné veci. Od začiatku marca im pomáhajú dobrovoľníci, ktorí v centre Arta na Kollárovej ulici vytvorili priestor, kam Piešťanci nosia trvanlivé potraviny a drogériu. Ľuďom, ktorí prišli o prácu alebo im zomrel niekto blízky, čo zhoršilo ich finančnú situáciu, rozdeľuje tieto nákupy Centrum pomoci človeku Piešťany.

Vďaka desiatkam dobrovoľných príspevkov sa podarilo iba počas uplynulého týždňa pomôcť tridsiatim rodinám. Zbierka preto pokračuje aj tento týždeň. Záujemcovia môžu priniesť nákupy do Arty v stredu a v piatok od 16.00 do 18.00 h.


Potraviny: trvanlivé mlieko, detská krupica, cereálie, vločky, musli, cukor, cestoviny, slížiky, múka, ryža, sáčkové polievky, čaj, strukoviny (šošovica, fazuľa, hrach), konzervy (paštéty, rybičky), zemiaky, jablká, kečup, horčica, kakao, müsli, korenie, rasca, majorán, piškóty, keksíky, sladkosti

Drogéria: sprchový šampón, mydlo, pasta, kefky (aj detské), detské plienky (veľkosť 1-4), papierové vreckovky, toaletný papier.

Čističe: jar, prach na pranie, čistič na podlahy, wc čistič


Tento týždeň sme opäť preberali vaše “malé nákupy”. Cez víkend ich odovzdáme Centru pomoci človeku 🙌🏼 a…

Posted by Arta on Friday, March 12, 2021

 

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Reklama

Populárne články