Connect with us

Novinky

Plavci ŠKP Kúpele Piešťany predčili očakávania, v Bratislave získali 22 individuálnych medailí

Published

on

Bratislavský 50-metrový bazén na Pasienkoch privítal prvý aprílový víkend veteránskych plavcov zo Slovenska, Českej republiky a Slovinska. Predsedníčka Slovenskej plaveckej federácie Irena Adámková sa na úvod prihovorila 210 pretekárom zo 42 klubov na Medzinárodných majstrovstvách SR v plávaní masters. ŠPK Kúpele Piešťany zastupovala pomerne početná výprava siedmich pretekárov. Tradične o medaile zabojovali Juraj Horil, Karol Kantek, Anna Kičinová a Pavol Škodný, návrat k masters plávaniu ohlásil Tomáš Vachan a štvoricu v nedeľu doplnili premiérovo na domácom šampionáte Jana Beňačková, Erik Ferencz a Lukáš Rusnák.

A darilo sa náramne. Siedmi plavci získali spolu 22 individuálnych medailí, 1 štafetovú a 3 open. Karol Kantek hneď v prvom štarte na 50 m voľný spôsob potešil výkonom aj zlatou medailou a to isté zopakoval aj na 50 m motýlik, pričom porazil aj vo vedľajšej dráhe plávajúceho Igora Vestenického (pre starších „Hurvo“), ktorý je v súčasnosti členom klubu ŠK Piraňa Topoľčany. Z línie nevyšiel ani v nedeľu, keď zvíťazil na 50 m znak. Najviac disciplín si cez víkend „naložil“ Pavol Škodný a ziskom 6 individuálnych a jednej štafetovej medaily sa stal najúspešnejším Piešťancom. Striebro vyplával na 50, 100 a 800 m voľný spôsob, 100 m znak, bronzový bol na 50 m znak a v osobnom rekorde zvíťazil na 200 m polohové preteky.

Do medailovej zbierky prispel Juraj Horil bronzom na 50 m prsia a na dvojnásobnej trati bol smolne o dohmat štvrtý. Tomáš Vachan v súboji na 100 m znak získal bronz a trikrát bol strieborný na 400 a 800 m voľný spôsob a 50 m znak. Anna Kičinová zvíťazila na 100 m prsia v novom slovenskom rekorde masters a zlato brala aj na 50 a 100 m motýlik, striebro sa jej ušlo na trati 50 m prsia. Potešili aj dve veľké bronzové medaile v hodnotení open na 100 m prsia a 100 m motýlik. V nedeľu prišla chvíľa Lukáša Rusnáka, ktorý zvíťazil na 100 m motýlik a 400 m voľný spôsob, pričom na prvej trati ho vyhodnotili aj v open na striebornej priečke. Janka Beňačková vyplávala svoje prvé „placky“ na slovenskom šampionáte na 50 m prsia a 400 m voľný spôsob a majú bronzovú hodnotu. Erik Ferencz v meraní síl s rovesníkmi zatiaľ na medaile nedosiahol, ale isto ho piate a šieste miesto a zaplávané časy potešili a namotivovali.

Parádny záver obstarali štafety na 4×50 m voľný spôsob mužov. Tá piešťanská v zložení Kantek, Škodný, Vachan a Rusnák v mimoriadne vyrovnanom súboji v najpočetnejšej kategórii 160-199 rokov pri účasti siedmich štafiet obsadila druhé miesto. Od zlatých medailí Aquaticsu Nitra ich delilo 59 stotín a tretí PVK Bratislava 1 za nimi zaostali o 2 stotiny sekundy.

(ak)/Foto: P. Škodný

Aktuality

COVID automat: Okres Piešťany bude bordový. Čo to znamená?

Published

on

By

Epidemiologická situácia v piešťanskom regióne sa počas uplynulých dní zlepšila. Po piatich týždňoch v čiernej farbe bude od pondelka 22. marca zaradený medzi bordové okresy, ktoré sa riadia III. stupňom varovania. Výraznejšie uvoľnenie to však neznamená.

Mapu Slovenska s rozdelením okresov podľa pandemickej situácie platným od pondelka 22. marca zverejnilo ministerstvo zdravotníctva. Čiernych bude 20 okresov, medzi nimi aj Myjava a Nové Mesto nad Váhom. Trnava a Piešťany dostanú bordovú farbu, Hlohovec je v III. stupni varovania už tento týždeň.

Znamená to možnosť otvorenia materských škôl a prvého stupňa základných škôl. To však záleží na odporúčaní regionálneho hygienika. Napríklad v Hlohovci na aktuálny týždeň Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporučil otvoriť školy v plnom rozsahu. Prezenčná výučba tam od pondelka (15. marca) začala iba pre štvrtinu žiakov základných škôl a tretinu škôlkárov. Išlo o deti zamestnancov pracujúcich v kritickej infraštruktúre a zamestnancov s nevyhnutným prezenčným výkonom práce – teda tých rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. „Rovnako sa prezenčná forma výučby týka aj žiakov, ktorým podmienky neumožňujú prístup k dištančnému vzdelávaniu,“ informovalo mesto Hlohovec. V akom rozsahu sa od 22. marca otvoria školy v okrese Piešťany zatiaľ nevieme. Bude to záležať aj na zriaďovateľoch, ktorými sú mestá, obce a cirkev.

Na pohyb v prírode v rámci svojho okresu obyvatelia bordových regiónov nepotrebujú test. Cesty medzi okresmi za účelom pobytu v prírode však ešte nie sú povolené. Vyplýva to z uznesenia vlády, ktoré je platné od 3. marca nad rámec pravidiel COVID automatu. Vláda týmto uznesením zrušila výnimku na vychádzky do prírody mimo okres.

Pre ľudí, ktorí sa doteraz museli každých sedem dní testovať kvôli práci, sa nič nemení. Testy sú v III. stupni varovania aj naďalej platné iba týždeň. Toto opatrenie sa podľa COVID automatu uvoľňuje až v II. stupni varovania, v ktorom testy platia 14 dní. V I. stupni je to 21 dní.

Text: Martin Palkovič Grafika: Ministerstvo zdravotníctva SR

Continue Reading

Aktuality

Ako sa skontaktovať so svojim lekárom?

Published

on

By

Väčšina ambulantných lekárov ordinuje, konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov a e-mailových správ.

Úloha ambulantných lekárov a zdravotných sestier v systéme poskytovania zdravotnej starostlivosti je nezastupiteľná. Už vyše roka sa s plným nasadením starajú o svojich pacientov v podmienkach pandémie ochorenia Covid-19. To znamená, že konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov alebo cez e-maily. Preto sú, špeciálne tí zo všeobecných ambulancií, v súčasnosti veľmi vyťažení a môže sa stať, že nezareagujú ihneď, pretože telefonujú s iným pacientom. Pre zvýšenie dostupnosti sme ambulanciám s väčším počtom pacientov sme odporučili zriadiť o jednu telefónnu linku viac.

V prípade, že sa ani opakovane nedovoláte alebo nedostanete spätnú väzbu v primeranom čase, môžete sa obrátiť na Odbor zdravotníctva Úradu Trnavského samosprávneho kraja na 0335 559 491 alebo dostupnostlekara@trnava-vuc.sk.

Zdroj a foto: TS TTSK

Continue Reading

Aktuality

Nákup pre ľudí v núdzi môžete spraviť aj tento týždeň

Published

on

By

Trvanlivé potraviny a drogéria už pomohli desiatkam rodín z Piešťan a blízkeho okolia. Ak chcete prispieť, môžete nákup priniesť do vznikajúceho kultúrno-kreatívneho centra Arta. Rozdelenie nákupov zabezpečuje Centrum pomoci človeku Piešťany.

Rok trvajúca pandémia koronavírusu zapríčinila, že mnohí ľudia si po uhradení nákladov na bývanie nemôžu dovoliť nakupovať ani bežné veci. Od začiatku marca im pomáhajú dobrovoľníci, ktorí v centre Arta na Kollárovej ulici vytvorili priestor, kam Piešťanci nosia trvanlivé potraviny a drogériu. Ľuďom, ktorí prišli o prácu alebo im zomrel niekto blízky, čo zhoršilo ich finančnú situáciu, rozdeľuje tieto nákupy Centrum pomoci človeku Piešťany.

Vďaka desiatkam dobrovoľných príspevkov sa podarilo iba počas uplynulého týždňa pomôcť tridsiatim rodinám. Zbierka preto pokračuje aj tento týždeň. Záujemcovia môžu priniesť nákupy do Arty v stredu a v piatok od 16.00 do 18.00 h.


Potraviny: trvanlivé mlieko, detská krupica, cereálie, vločky, musli, cukor, cestoviny, slížiky, múka, ryža, sáčkové polievky, čaj, strukoviny (šošovica, fazuľa, hrach), konzervy (paštéty, rybičky), zemiaky, jablká, kečup, horčica, kakao, müsli, korenie, rasca, majorán, piškóty, keksíky, sladkosti

Drogéria: sprchový šampón, mydlo, pasta, kefky (aj detské), detské plienky (veľkosť 1-4), papierové vreckovky, toaletný papier.

Čističe: jar, prach na pranie, čistič na podlahy, wc čistič


Tento týždeň sme opäť preberali vaše “malé nákupy”. Cez víkend ich odovzdáme Centru pomoci človeku 🙌🏼 a…

Posted by Arta on Friday, March 12, 2021

 

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Reklama

Populárne články