Connect with us

Šport

Plavci Kúpeľov si vyplávali celú stovku medailí

Published

on

Plavci z klubu Kúpele Piešťany rok 2014 zhodnotili ako úspešný, lebo ani v podmienkach, ktoré majú, nezanevreli na svoj šport a vzorne reprezentovali mesto i kúpele. Vyplávali až 97 individuálnych medailí, plus tri zo štafiet, teda spolu stovku medailových umiestnení na letných a zimných majstrovstvách Slovenska  v kategóriách žiakov, juniorov a seniorov.

Sára Niepelová

Sára Niepelová

Najúspešnejšou plavkyňou Kúpeľov sa v roku 2014 stala juniorská reprezentantka Slovenska Sára Niepelová, keď si na majstrovstvách juniorov a mužov a žien vybojovala v kategórii žien bronzovú medailu na 1500 m voľným spôsobom a medzi juniorkami  vyplávala dve striebornétri bronzové medaily na stredných a vytrvalostných tratiach. Medzi žiačkami sa stala najúspešnejšou plavkyňou letných a zimných majstrovstiev, keď na Letných majstrovstvách SR získala päť titulov majsterky SR v disciplínach 100 m motýlik, 200 m a 400 m polohový pretek 400m a 800 m voľný spôsob. Vyplávala si II. miesto v disciplíne 200 m motýlik a III. miesto v disciplíne 200 m prsia. Aj na Zimných majstrovstvách SR získala päť titulov majsterky SR v disciplínach 100 m a 200 m motýlik,  400 m polohový pretek, 400 m a 800 m voľný spôsob. Na Majstrovstvách SR juniorov v diaľkovom plávaní  získala III. miesto na 3 km trati. Úspešne tiež reprezentovala Slovensko na medzinárodných podujatiach doma i v zahraničí v Poprade, Trnave, Bolzáne, Žiline, Banskej Bystrici, Púchove, Trenčíne, Bratislave a v Pardubiciach.

Medailovo sa prezentoval aj ďalší z liahne Kúpeľov, Matúš Janík (nar. 2001), keď za  rok 2014  získal  24 titulov majstra SR a 13 x prekonal slovenský rekord žiakov v disciplínach: 100 m prsia, 200 m a 400 m polohový pretek. Stal sa najúspešnejším plavcom na Letných majstrovstvách SR starších žiakov, kde získal dvanásť titulov majstra SR v kategórii žiakov  v disciplínach 100 m a 200 m motýlik, 200 m a 400 m polohový pretek, 100 m a 200 m prsia, 50 m, 100 m, 200 m, 400 m, 1500 m voľný spôsob a 200 m znak. Rovnako na Zimných majstrovstvách SR exceloval ako najúspešnejší plavec v kategórii starších žiakov. Získal 12 titulov  majstra SR vo svojej kategórii v disciplínach 50 m,100 m,200 m,400 m, 1500 m voľný spôsob, 100 m, 200 m prsia, 100 m, 200 m a 400 m polohový pretek, 200 m znak a 200 m motýlik. Darilo sa mu aj na medzinárodných domácich podujatiach v Štúrove, Trnave, Trenčíne, B.Bystrici, Žiline, Púchove a Bratislave.

Medzi mladšími žiakmi patril k najlepším Miško Škodný (nar. 2003), ktorý  za rok 2014 získal tri tituly majstra SR v kategórii mladších žiakov.  Na Letných majstrovstvách SR získal 4 x II. miesto v disciplínach 100, 200, 800 m voľný spôsob a 200 m polohový pretek a III. miesto v disciplíne 400 m voľný spôsob. Titul plavec s najhodnotnejším výkonom si odniesol zo zimných majstrovstiev SR mladších 11- ročných žiakov, kde si vybojoval tri tituly majstra SR v disciplínach 200 m, 400 m a 800 m voľný spôsob. Dvakrát získal II. miesto v disciplínach 100 m voľný spôsob a 100 m motýlik a dvakrát III. miesto v disciplínach 50 m voľný spôsob a 400 m pol.pretek.

Na  medzinárodných pretekoch Štúrovské stovky si vyplával raz I. miesto, raz II. a jedenkrát III. miesto, zo súťaže Pohár delfína si doniesol dvakrát zlato a raz striebro a na súťaži Veľká cena mesta Nové Zámky štyrikrát obsadil II. miesto a raz bol tretí.

V kategórii mladších žiakov skvele reprezentoval Kúpele Piešťany aj Riško Horyl (nar.2003), za rok 2014 získal dva tituly majstra SR  mladších žiakov. Na zimných majstrovstvách skončil ako plavec s druhým najhodnotnejším výkonom na v kategórii  mladších 11- ročných žiakov. Na Letných majstrovstvách SR získal titul majstra SR v disciplíne 200 m motýlik a 1 x II. miesto v disciplíne 400 m voľný spôsob, 4 x III. miesto v disciplínach 100 m motýlik, 200 m a 400 m polohový pretek a 800 m voľný spôsob. Na Zimných Majstrovstvách SR získal titul majstra SR v disciplíne  400 m polohový pretek, 4 x II. miesto v disciplínach 200 m, 400 m, a 800 m voľný spôsob. Na medzinárodných pretekoch si vybojoval na Veľkej cene mesta Nové Zámky 1 x II. miesto a 2 x III. miesto a na súťaži Štúrovské stovky dvakrát III. miesto.

V kategórii starších žiakov sa na úspechoch Športového plaveckého klubu Kúpele Piešťany vynikajúcim spôsobom podieľala aj Lenka Paulíková  (nar. 2000), juniorská reprezentantka SR za rok 2014 získala dva tituly majstra SR starších žiačok v diaľkovom plávaní v disciplíne 3000 m voľným spôsobom v bazéne a otvorenej vode.

Na  Letných majstrovstvách SR  starších žiakov vyplávala: 1 x II miesto v disciplíne  800 m voľný spôsob, 2 x III. miesto v disciplíne 200 m a 400 m voľný spôsob. Na Zimných majstrovstvách SR starších žiakov  obsadila: 1 x II. miesto v disciplíne 800 m voľný spôsob a 1 x III. miesto v disciplíne 400 m voľný spôsob.

V kategórii starších  žiakov Zorka Bogárová vystúpila raz na strieborný a raz na bronzový stupienok,  Jakub Horský bral štyri razy bronz  a Saskia Papšová vybojovala bronz na dlhej polohovke. Maxim Vass  si za 100 m prsia  vyplával v lete striebro a v zime titul majstra Slovenska mladších žiakov, ku ktorým pridal štafetový bronz zo zimných majstrovstiev.

Premiérovo si vyskúšali  stupeň víťazov mladších žiakov Terézia Danková dvakrát striebro, Filip Lányi  dvakrát striebro a Tamarka Horylová bronz na 100 prsia. Na dvoch bronzových úspechoch bronzových štafiet sa tiež podieľali Gabriel Ilončiak, Martin Benka a Maxim Zahradnik.

Medzi najmladšími 9 a 10 ročnými žiakmi bola najlepšia Rebeka Buková s dvomi striebornými a dvomi bronzovými medailami. Z chlapcov si pre striebro doplával Adam Kišš. Medailovú bilanciu doplnila Olívia Šprláková  Zmorová bronzom a štafetári Dominika Šišková Timko Kowanz.

Určite bolo pre čitateľa náročné „prekúsať sa“ výpočtom úspechov plavcov Kúpeľov až k týmto riadkom, nie však tak náročné ako športová  príprava našich plavcov.

Vieme, že v našom meste historicky, polohou aj tradíciou,  priam predurčenom k rozvoju plaveckých  športov, v meste, ktoré vychovalo dvojnásobnú  olympijskú medailistku Martinu Moravcovú a plejádu ďalších úspešných reprezentantov od čias Winterovcov, nebolo plávaniu nič dopriate. Či už za komunizmu, tak ani novodobí primátori a mestské zastupiteľstvá nenašli v sebe silu a odhodlanie postaviť vlastným deťom z Piešťan a okolia, ako aj širokej  plaveckej verejnosti, nový plavecký stánok v podobe krytej plavárne.

Preto vyzývame novozvolené mestské zastupiteľstvo a pána primátora  výzvou TAK OBLEČTE SI DRESY“, k vybudovaniu nového, dôstojného plaveckého stánku pre šport a športovú  verejnosť. Tak ako v iných mestách, pretože sú to  Piešťancom všetci, ktorí sa podieľali na verejnom živote Piešťan, veľakrát dlžní.

 Text: R. Suchánek, foto: P. Súkeník

 

 

Continue Reading

Šport

Basketbal: Piešťanské Čajky museli kvôli covidu odrieknuť zápasy

Published

on

By

Piešťanské Čajky sa aktuálne nachádzajú v zložitom období. Namiesto toho, aby sa intenzívne pripravovali na vyvrcholenie dobre rozbehnutého súťažného ročníka, musia riešiť komplikovanú situáciu, aby boli vôbec schopné v dohľadnej dobe nastúpiť k súťažnému stretnutiu.

Pre kontakt s pozitívnou osobou počas posledného zápasu nadstavbovej časti Niké Extraligy Žien v Šamoríne musel celý tím absolvovať 14 dňovú karanténu. Bohužiaľ, ani Čajkám sa covid-19 nevyhol, štyri hráčky si nepríjemnou infekciou prešli a v týchto dňoch im končí 14 dňová karanténa. Hráčky, ktoré boli celý čas negatívne sa vrátili do tréningového procesu po skončení domácej izolácie v nedeľu 7. marca.

Klub vzhľadom na aktuálnu situáciu musel zrušiť účasť v štvrťfinále play-off Európskej basketbalovej ligy EWBL, kde sa na neutrálnej pôde v Rige mali Čajky v termíne 15. – 16.3.2021 predstaviť proti ruskému tímu NIKA Syktyvkar.  Čajkám zostávajú odohrať do konca nadstavbovej časti Niké Extraligy žien dva zápasy – doma proti Young Angels Košice (13.3.2021) a v Ružomberku (17.3.2021). Nadstavbovú časť je potrebné dohrať do 19.3. a preto už nie je veľký priestor na manévrovanie. V termíne 20. – 21.3.2021 sa uskutoční Slovenský pohár v Košiciach a následne 24.3.2021 odštartuje play-off štvrťfinálovými sériami.

Čajky sa však aktuálne nachádzajú v stave, kedy nemajú dostatočný počet spôsobilých hráčok, ktoré môžu v najbližších dňoch nastúpiť do zápasu, keďže okrem pozitívnych prípadov na covid-19 majú ďalšie hráčky na dlhšiu dobu zranené.

Klub sa preto musel zaoberať aj krajným riešením, a to nenastúpiť na zvyšné dva duely nadstavbovej časti Niké Extraligy žien, ktoré v tom prípade budú skontumované v neprospech Piešťan s priznaním bodu. S určitosťou sa tak stane v zápase s Young Angels Košice, čo už klub aj oznámil súperovi i hracej komisii SBA. S najväčšou pravdepodobnosťou čaká rovnaký osud aj duel s Ružomberkom.

„Veľmi nás táto situácia mrzí, no žiaľ aj to prináša doba, v ktorej práve žijeme. Zdravie hráčok je u nás vždy na prvom mieste a preto v tejto chvíli nevidíme iné riešenie. Veríme, že ho všetci pochopia. Hráčky, ktoré prekonali covid – 19 pustíme do tréningového procesu až po dôkladnom lekárskom vyšetrení a preto nie je reálne, aby pár dní po skončení karantény podstúpili plné zaťaženie. Keď k tomu pridáme ďalšie hráčky, ktoré už dlhšie laborujú so zraneniami tak sme v stave, kedy nie je možné nastúpiť na zápas v rozumnom počte. Navyše aj zdravé hráčky, ktoré neboli pozitívne museli absolvovať 14 dňovú karanténu a boli tak dva týždne bez tréningu. Robíme všetko preto, aby sme sa dali dokopy a mohli nastúpiť na Slovenskom pohári 2021 v Košiciach a následne vstúpiť do play-off v dostatočnom zložení,“ uviedla k aktuálnej situácii v Piešťanských Čajkách generálna manažérka klubu Bronislava Borovičková.

Zdroj: piestanskecajky.sk Foto: Laco Duračka

Continue Reading

Šport

Filip Lányi zaplával slovenský rekord

Published

on

By

Od 5. do 7. marca sa v Šamoríne – Čilistove uskutočnili plavecké preteky 59. ročník Veľkej Ceny Slovenska. V olympijskom tréningovom stredisku x-bionic® sphere sa prezentovali plavci štyroch krajín. Okrem 33 domácich klubov sa zúčastnili plavci z 12 českých, 5 slovinských klubov a 1 z Malty.

Preteky boli v dnešnej zložitej dobe výnimočnou príležitosťou na porovnanie a test aktuálnej výkonnosti. Celkovo sa na podujatí zúčastnilo pri dodržiavaní presných pravidiel a prísnych hygienických podmienok 216 plavcov z 52 klubov. ŠPK Kúpele Piešťany mal zastúpenie štyroch dievčat a štyroch chlapcov. Športovú stránku vystúpenia našich pretekárov hodnotíme veľmi úspešne. Zaplávali veľké množstvo osobných rekordov a posunuli sa vo svojej výkonnosti smerom nahor. Najúspešnejší z našich bol Filip Lányi.

V disciplínach 400 a 800 v.sp. sa mu podarilo zaplávať B limity na majstrovstvá Európy aj majstrovstvá sveta juniorov. Na 400 v.sp. prekonal slovenský rekord kategórie juniorov na 50 m bazéne o 52 stotín sekundy. Predošlý rekord držal Adam Rosipal ORCA BA, ktorý zaplával ho na majstrovstvách sveta v roku 2017 v Indianapolise USA.

Filip v uvedených dvoch disciplínach obsadil tretie miesto v kvalitnej zahraničnej konkurencii ako najrýchlejší zo Slovákov.

V úspešných vystúpeniach, tak ako v minulých pretekoch, pokračovala Olívia Ana Šprláková-Zmorová. Vyhrala disciplínu 400 PP v osobnom rekorde a len tesne zaostala za B limitom na majstrovstvá Európy juniorov. Na 400 v.sp. si to však vynahradila a potvrdila B limit na majstrovstvá Európy juniorov ako štvrtá , tesne pod stupienkom víťazov.

Lea Chromiaková vybojovala dve štvrté miesta v ťažkých disciplínach na 200 motýlik a 400 PP. Zemiakovú medailu si v kvalitnom najlepšom osobnom výkone vyplával aj Lukáš Kunic na 1500 v.sp.. Na VC Slovenska sa nám darilo. Organizátorovi, Slovenskej plaveckej federácii patrí uznanie a pochvala za organizačné zvládnutie pretekov, ako aj za technické zabezpečenie .

V tradičnom športe Piešťancov, v plávaní, sa nám už dlho darí. Kedy si to však po desaťročiach nečinnosti všimne aj radnica je pre nás všetkých veľkou záhadou.

Text: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Novinky

Plávanie: Piešťanci obstáli v slovenskej špičke, pretekali v tréningovej bubline

Published

on

By

V dňoch 19. až 21. februára sa konali v tréningovej bubline X-BIONIC® Sphere v Šamoríne kontrolné plavecké preteky juniorov a seniorov, na ktorých sa zúčastnila takmer celá slovenská špička. Za ŠPK Kúpele Piešťany štartoval  dvanásťčlenný výber šiestich chlapcov a šiestich dievčat. Plávalo sa na 25 metrovom bazéne. Všetci účastníci pretekov prešli dvojnásobným, niektorí aj trojnásobným testovaním pred pobytom a počas samotného pobytu v zariadení. Plavcom Kúpeľov sa darilo a vybojovali spolu 23 medailových umiestnení. Osem zlatých, deväť strieborných a šesť bronzových.

V pretekoch bola najúspešnejšia Olívia Ana Šprláková-Zmorová, keď svoje víťazstvá v disciplínach 1500 v.sp., 400 v.sp., 400PP okorenila slovenským rekordom na 1500 v.sp. v kategórii junioriek. Slovenský rekord prekonala o viac ako 6 sekúnd.

Starý rekord držala taktiež naša pretekárka Sára Niepelová, tohto času študujúca v USA. Na 200 PP sa Olívia Ana postavila vďaka osobnému rekordu na strieborný stupienok. Lea Chromiaková, juniorská reprezentantka SR, vyhrala 400 v.sp. a 200 motýlik, striebro brala na 100 motýlik a bronzovými medailami ju dekorovali za 1500 v.sp. a 200PP. Taktiež pekná medailová porcia.

Rebeka Buková si urobila radosť víťazstvom na 200 znak a druhým miestom na 100 znak vo svojej dvojročníkovej kategórii junioriek. Katarína Lopatková sa po prechode zo žiackej kategórie medzi mladšie juniorky veľmi pekne udomácňuje v novej kategórii a vybojovala si tri druhé priečky za výkony na 400v.sp., 1500 v.sp. a 400PP. Svojimi zlepšeniami potvrdila zaradenie do juniorskej reprezentácie SR v plávaní. Na strieborný stupienok víťazov sa po bojovnom výkone postavila za 200 motýlik Veronika Luciaková.

Medzi chlapcami sa darilo Lukášovi Kunicovi, ktorý je od začiatku tohto roka tiež zaradený v juniorskom reprezentačnom výbere bazénových plavcov, keď vyhral 400 PP, strieborný bol na 800 v.sp. a na tretí stupienok sa postavil po absolvovaní 400 v.sp. a 200 PP. Sľubnými výkonmi a zlepšeniami sa v kategórii žiakov prezentoval Patrik Tapušík, ktorý zvíťazil na 1500 v.sp. a tretiu priečku si vyplával na 400PP.

Filip Lányi sa po tréningovom výpadku potešil osobnými zlepšeniami a druhým miestom na 100 znak ako aj bronzovou medailou na 50 znak.

Dnešná doba športu nepraje a príprava mladých športovcov je pre rodičov aj klub finančne náročná, ak chceme deti pri športe udržať na vysokej výkonnosti. Plavcom ŠPK Kúpele Piešťany sa to po ročnom boji s obmedzeniami spôsobenými pandémiou zatiaľ relatívne darí. Najväčšie straty zatiaľ očakávame v príprave najmladších detí v prípravke. Veľmi záleží na osobnej aktivite každého jednotlivca v suchej príprave, aj keď plavci patria do vody. Všetci priaznivci športu by určite radi videli aspoň v diaľke iskričku nádeje v podobe návratu na športoviská.

Text a foto: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Reklama

Populárne články