Connect with us

Novinky

Plávanie: Pretekári ŠPK Kúpele Piešťany so štyrmi titulmi majstrov Slovenska

Published

on

Počas predĺženého víkendu 1. – 3. marca sa v Bratislave na krytom 50 m bazéne Pasienky uskutočnili veľké medzinárodné plavecké preteky VC Slovenska. Spolu sa na nich zúčastnilo 458 domácich aj zahraničných plavcov z 36 domácich klubov. Súpermi im boli plavci z Českej republiky, Maďarska, Kosova , Luxemburska a Kirgizstanu. Najväčšími hviezdami boli pretekári Zsuzsanna Jakabos z Maďarska a domáci  Richard Nagy. Farby ŠPK Kúpele Piešťany hájilo päť dievčat a piati chlapci, vekom zväčša dorastenci a žiaci.

Filip Lányi (uprostred)

Vo vytrvalostnej disciplíne 1500 v.sp. sa darilo Filipovi Lányimu, ktorý zaplával svoj najlepší osobný čas a obsadil medzi mužmi tretie miesto. Pri svojich štartoch vo vytrvalostných disciplínach na 800 v.sp. aj 1500 v.sp. sa zaskvela Olívia Ana Šprláková Zmorová a v obidvoch prekonala slovenské rekordy 14 ročných žiačok. Obidvaja juniorskí reprezentanti tak dobre začali svoje prvé štarty na dlhom bazéne v tomto roku.

Iba o päť dní neskôr 8. marca sa na tom istom mieste v tom istom bazéne konali Majstrovstvá Slovenska v diaľkovom plávaní. V bazéne súperilo 142 pretekárov z 24 domácich klubov o tituly majstra Slovenska.

ŠPK Kúpele Piešťany reprezentovalo 20 plavcov od najmladších na 1000 m trati po najstarších na 5000 m trati. Počas soboty sa členom klubu podarilo vyplávať 10 medailových umiestnení z toho 4 tituly majstra Slovenska.

Sára Niepelová (vľavo)

Sára Niepelová si v kategórii dospelých 18 – 19 ročných vybojovala striebornú medailu na 5000 m. Filip Lányi vyhral kategóriu 16 – 17 ročných v najlepšom čase celých pretekov 58:20,41 na 5000 m.

Olívia Ana Šprláková-Zmorová si vyplávala zlato v kategórii 14 – 15 ročných žiačok. Medzi najmladšími chlapcami si prvý titul majstra Slovenska vyplával jej mladší brat Marko Šprlák-Zmora na 1000 m trati v kategórii 11 ročných žiakov. V tej istej kategórii sa po veľkom boji na bronzovom stupienku umiestnil tiež piešťanský pretekár Rastislav Čačík. Michaele Mosnej sa medzi najmladšími dievčatami pri jej prvom štarte sa podarilo vyplávať bronzovú medailu na 1000 m. Natália Ertlová sa snažila na 3000 m trati a za odmenu stála na bronzovom stupienku medzi žiačkami. Žiaci Patrik Tapušík a Oliver Švec veľmi pekne bojovali na 5000 m trati a obsadili za sebou druhé a tretie miesto. V kategórii Masters sa na štart 3000 m postavil aj Pavel Škodný a vo svojej kategórii nenašiel súpera, zlepšil si svoj najlepší osobný čas, za čo mu bola odmenou zlatá medaila.

Olívia Ana Šprláková-Zmorová (uprostred)

Športový plavecký klub Kúpele Piešťany ešte reprezentovali Rebeka Buková, Michal Škodný, Diana Cisárová, Kornélia Čačíková, Mário Stanček , Tomáš Filus, Jakub Jánsky, Katarína Lopatková, Veronika Luciaková , Emma Miháliková. Nie každý si nájde v diaľkovom plávaní svoje obľúbené disciplíny, ale  plavci ŠPK Kúpele Piešťany sa svojich úloh do jedného zhostili príkladne a v bazéne srdnato bojovali.

Radoslav Suchánek Foto:SPF

Aktuality

COVID automat: Okres Piešťany bude bordový. Čo to znamená?

Published

on

By

Epidemiologická situácia v piešťanskom regióne sa počas uplynulých dní zlepšila. Po piatich týždňoch v čiernej farbe bude od pondelka 22. marca zaradený medzi bordové okresy, ktoré sa riadia III. stupňom varovania. Výraznejšie uvoľnenie to však neznamená.

Mapu Slovenska s rozdelením okresov podľa pandemickej situácie platným od pondelka 22. marca zverejnilo ministerstvo zdravotníctva. Čiernych bude 20 okresov, medzi nimi aj Myjava a Nové Mesto nad Váhom. Trnava a Piešťany dostanú bordovú farbu, Hlohovec je v III. stupni varovania už tento týždeň.

Znamená to možnosť otvorenia materských škôl a prvého stupňa základných škôl. To však záleží na odporúčaní regionálneho hygienika. Napríklad v Hlohovci na aktuálny týždeň Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporučil otvoriť školy v plnom rozsahu. Prezenčná výučba tam od pondelka (15. marca) začala iba pre štvrtinu žiakov základných škôl a tretinu škôlkárov. Išlo o deti zamestnancov pracujúcich v kritickej infraštruktúre a zamestnancov s nevyhnutným prezenčným výkonom práce – teda tých rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. „Rovnako sa prezenčná forma výučby týka aj žiakov, ktorým podmienky neumožňujú prístup k dištančnému vzdelávaniu,“ informovalo mesto Hlohovec. V akom rozsahu sa od 22. marca otvoria školy v okrese Piešťany zatiaľ nevieme. Bude to záležať aj na zriaďovateľoch, ktorými sú mestá, obce a cirkev.

Na pohyb v prírode v rámci svojho okresu obyvatelia bordových regiónov nepotrebujú test. Cesty medzi okresmi za účelom pobytu v prírode však ešte nie sú povolené. Vyplýva to z uznesenia vlády, ktoré je platné od 3. marca nad rámec pravidiel COVID automatu. Vláda týmto uznesením zrušila výnimku na vychádzky do prírody mimo okres.

Pre ľudí, ktorí sa doteraz museli každých sedem dní testovať kvôli práci, sa nič nemení. Testy sú v III. stupni varovania aj naďalej platné iba týždeň. Toto opatrenie sa podľa COVID automatu uvoľňuje až v II. stupni varovania, v ktorom testy platia 14 dní. V I. stupni je to 21 dní.

Text: Martin Palkovič Grafika: Ministerstvo zdravotníctva SR

Continue Reading

Aktuality

Ako sa skontaktovať so svojim lekárom?

Published

on

By

Väčšina ambulantných lekárov ordinuje, konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov a e-mailových správ.

Úloha ambulantných lekárov a zdravotných sestier v systéme poskytovania zdravotnej starostlivosti je nezastupiteľná. Už vyše roka sa s plným nasadením starajú o svojich pacientov v podmienkach pandémie ochorenia Covid-19. To znamená, že konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov alebo cez e-maily. Preto sú, špeciálne tí zo všeobecných ambulancií, v súčasnosti veľmi vyťažení a môže sa stať, že nezareagujú ihneď, pretože telefonujú s iným pacientom. Pre zvýšenie dostupnosti sme ambulanciám s väčším počtom pacientov sme odporučili zriadiť o jednu telefónnu linku viac.

V prípade, že sa ani opakovane nedovoláte alebo nedostanete spätnú väzbu v primeranom čase, môžete sa obrátiť na Odbor zdravotníctva Úradu Trnavského samosprávneho kraja na 0335 559 491 alebo dostupnostlekara@trnava-vuc.sk.

Zdroj a foto: TS TTSK

Continue Reading

Aktuality

Nákup pre ľudí v núdzi môžete spraviť aj tento týždeň

Published

on

By

Trvanlivé potraviny a drogéria už pomohli desiatkam rodín z Piešťan a blízkeho okolia. Ak chcete prispieť, môžete nákup priniesť do vznikajúceho kultúrno-kreatívneho centra Arta. Rozdelenie nákupov zabezpečuje Centrum pomoci človeku Piešťany.

Rok trvajúca pandémia koronavírusu zapríčinila, že mnohí ľudia si po uhradení nákladov na bývanie nemôžu dovoliť nakupovať ani bežné veci. Od začiatku marca im pomáhajú dobrovoľníci, ktorí v centre Arta na Kollárovej ulici vytvorili priestor, kam Piešťanci nosia trvanlivé potraviny a drogériu. Ľuďom, ktorí prišli o prácu alebo im zomrel niekto blízky, čo zhoršilo ich finančnú situáciu, rozdeľuje tieto nákupy Centrum pomoci človeku Piešťany.

Vďaka desiatkam dobrovoľných príspevkov sa podarilo iba počas uplynulého týždňa pomôcť tridsiatim rodinám. Zbierka preto pokračuje aj tento týždeň. Záujemcovia môžu priniesť nákupy do Arty v stredu a v piatok od 16.00 do 18.00 h.


Potraviny: trvanlivé mlieko, detská krupica, cereálie, vločky, musli, cukor, cestoviny, slížiky, múka, ryža, sáčkové polievky, čaj, strukoviny (šošovica, fazuľa, hrach), konzervy (paštéty, rybičky), zemiaky, jablká, kečup, horčica, kakao, müsli, korenie, rasca, majorán, piškóty, keksíky, sladkosti

Drogéria: sprchový šampón, mydlo, pasta, kefky (aj detské), detské plienky (veľkosť 1-4), papierové vreckovky, toaletný papier.

Čističe: jar, prach na pranie, čistič na podlahy, wc čistič


Tento týždeň sme opäť preberali vaše “malé nákupy”. Cez víkend ich odovzdáme Centru pomoci človeku 🙌🏼 a…

Posted by Arta on Friday, March 12, 2021

 

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Reklama

Populárne články