Connect with us

Novinky

Plávanie: Plavci ŠPK Kúpele Piešťany majú za sebou úspešný rok

Published

on

Plavci Športového plaveckého klubu Kúpele Piešťany 21. a 22. decembra ukončili plavecký rok 2018, počas ktorého zaznamenali viacero úspechov. Na medzinárodných pretekoch v 50 m bazéne mestskej plavárne v Košiciach sa zišli plavci piatich krajín. V rámci memoriálu Ľudovíta Kukorelliho súťažili reprezentanti Českej republiky, Gruzínska, Ukrajiny, Poľska a domáci.

Za ŠPK Kúpele Piešťany štartovalo 15 plavcov. Naši s elánom pretekali, v celkovom hodnotení klubov skončili na druhom mieste a popri množstve osobných rekordov vyplávali 46 individuálnych medailí, z toho 19 zlatých. Olívia Ana Šprláková –Zmorová dosiahla na 1500 m v.sp. čas 18:28,57, ktorý je slovenským rekordom 13 ročných žiačok v 50 m bazéne.

Počas roka 2018 sa podarilo plavcom ŠPK vybojovať na majstrovstvách Slovenska 49 medailí z toho 18 zlatých. V Slovenskom pohári družstiev sa plavcom Kúpeľov tiež darilo. Po dlhej dobe sa im v konkurencii všetkých najsilnejších kolektívov podarilo obsadiť bronzový stupienok v šesťkolovej súťaži. K 1.1.2019 budú do reprezentačných výberov seniorov resp. juniorov zaradení Niepelová, Lányi, Šprláková – Zmorová.

Piešťanci na výzanamných pretekoch

Ako jednotlivci sa členovia nášho tímu zúčastnili aj vrcholných podujatí. Sára Niepelová štartovala na majstrovstvách sveta v krátkom bazéne v čínskom Hangzhou. Filip Lányi štartoval na majstrovstvách Európy v diaľkovom plávaní na Malte. Olívia Ana Šprláková –Zmorová prekonala počas roka štyri slovenské rekordy na dlhých tratiach 800 a 1500 v.sp. v kategórii trinásťročných. Podľa vyššie uvedených výsledkov považujeme rok 2018 z výsledkového hľadiska za úspešný.

Za jeden z najväčších úspechov nášho klubu, nielen počas roka, považujeme v ŠPK Kúpele Piešťany zvyšujúci sa počet najmladších členov a praktický nárast počtu detských záujemcov o plávanie. V našich podmienkach, pri absencii mestského športoviska, však napriek finančnej podpore mesta Piešťany a dobrej spolupráci s rehabilitačným centrom ADELI, nemôžeme pokryť záujem o plavecký šport v dostatočnej miere. Prakticky povedané „Plávanie je v Piešťanoch ako šport vo veľkom ohrození“.

Radoslav Suchánek

Aktuality

COVID automat: Okres Piešťany bude bordový. Čo to znamená?

Published

on

By

Epidemiologická situácia v piešťanskom regióne sa počas uplynulých dní zlepšila. Po piatich týždňoch v čiernej farbe bude od pondelka 22. marca zaradený medzi bordové okresy, ktoré sa riadia III. stupňom varovania. Výraznejšie uvoľnenie to však neznamená.

Mapu Slovenska s rozdelením okresov podľa pandemickej situácie platným od pondelka 22. marca zverejnilo ministerstvo zdravotníctva. Čiernych bude 20 okresov, medzi nimi aj Myjava a Nové Mesto nad Váhom. Trnava a Piešťany dostanú bordovú farbu, Hlohovec je v III. stupni varovania už tento týždeň.

Znamená to možnosť otvorenia materských škôl a prvého stupňa základných škôl. To však záleží na odporúčaní regionálneho hygienika. Napríklad v Hlohovci na aktuálny týždeň Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporučil otvoriť školy v plnom rozsahu. Prezenčná výučba tam od pondelka (15. marca) začala iba pre štvrtinu žiakov základných škôl a tretinu škôlkárov. Išlo o deti zamestnancov pracujúcich v kritickej infraštruktúre a zamestnancov s nevyhnutným prezenčným výkonom práce – teda tých rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. „Rovnako sa prezenčná forma výučby týka aj žiakov, ktorým podmienky neumožňujú prístup k dištančnému vzdelávaniu,“ informovalo mesto Hlohovec. V akom rozsahu sa od 22. marca otvoria školy v okrese Piešťany zatiaľ nevieme. Bude to záležať aj na zriaďovateľoch, ktorými sú mestá, obce a cirkev.

Na pohyb v prírode v rámci svojho okresu obyvatelia bordových regiónov nepotrebujú test. Cesty medzi okresmi za účelom pobytu v prírode však ešte nie sú povolené. Vyplýva to z uznesenia vlády, ktoré je platné od 3. marca nad rámec pravidiel COVID automatu. Vláda týmto uznesením zrušila výnimku na vychádzky do prírody mimo okres.

Pre ľudí, ktorí sa doteraz museli každých sedem dní testovať kvôli práci, sa nič nemení. Testy sú v III. stupni varovania aj naďalej platné iba týždeň. Toto opatrenie sa podľa COVID automatu uvoľňuje až v II. stupni varovania, v ktorom testy platia 14 dní. V I. stupni je to 21 dní.

Text: Martin Palkovič Grafika: Ministerstvo zdravotníctva SR

Continue Reading

Aktuality

Ako sa skontaktovať so svojim lekárom?

Published

on

By

Väčšina ambulantných lekárov ordinuje, konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov a e-mailových správ.

Úloha ambulantných lekárov a zdravotných sestier v systéme poskytovania zdravotnej starostlivosti je nezastupiteľná. Už vyše roka sa s plným nasadením starajú o svojich pacientov v podmienkach pandémie ochorenia Covid-19. To znamená, že konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov alebo cez e-maily. Preto sú, špeciálne tí zo všeobecných ambulancií, v súčasnosti veľmi vyťažení a môže sa stať, že nezareagujú ihneď, pretože telefonujú s iným pacientom. Pre zvýšenie dostupnosti sme ambulanciám s väčším počtom pacientov sme odporučili zriadiť o jednu telefónnu linku viac.

V prípade, že sa ani opakovane nedovoláte alebo nedostanete spätnú väzbu v primeranom čase, môžete sa obrátiť na Odbor zdravotníctva Úradu Trnavského samosprávneho kraja na 0335 559 491 alebo dostupnostlekara@trnava-vuc.sk.

Zdroj a foto: TS TTSK

Continue Reading

Aktuality

Nákup pre ľudí v núdzi môžete spraviť aj tento týždeň

Published

on

By

Trvanlivé potraviny a drogéria už pomohli desiatkam rodín z Piešťan a blízkeho okolia. Ak chcete prispieť, môžete nákup priniesť do vznikajúceho kultúrno-kreatívneho centra Arta. Rozdelenie nákupov zabezpečuje Centrum pomoci človeku Piešťany.

Rok trvajúca pandémia koronavírusu zapríčinila, že mnohí ľudia si po uhradení nákladov na bývanie nemôžu dovoliť nakupovať ani bežné veci. Od začiatku marca im pomáhajú dobrovoľníci, ktorí v centre Arta na Kollárovej ulici vytvorili priestor, kam Piešťanci nosia trvanlivé potraviny a drogériu. Ľuďom, ktorí prišli o prácu alebo im zomrel niekto blízky, čo zhoršilo ich finančnú situáciu, rozdeľuje tieto nákupy Centrum pomoci človeku Piešťany.

Vďaka desiatkam dobrovoľných príspevkov sa podarilo iba počas uplynulého týždňa pomôcť tridsiatim rodinám. Zbierka preto pokračuje aj tento týždeň. Záujemcovia môžu priniesť nákupy do Arty v stredu a v piatok od 16.00 do 18.00 h.


Potraviny: trvanlivé mlieko, detská krupica, cereálie, vločky, musli, cukor, cestoviny, slížiky, múka, ryža, sáčkové polievky, čaj, strukoviny (šošovica, fazuľa, hrach), konzervy (paštéty, rybičky), zemiaky, jablká, kečup, horčica, kakao, müsli, korenie, rasca, majorán, piškóty, keksíky, sladkosti

Drogéria: sprchový šampón, mydlo, pasta, kefky (aj detské), detské plienky (veľkosť 1-4), papierové vreckovky, toaletný papier.

Čističe: jar, prach na pranie, čistič na podlahy, wc čistič


Tento týždeň sme opäť preberali vaše “malé nákupy”. Cez víkend ich odovzdáme Centru pomoci človeku 🙌🏼 a…

Posted by Arta on Friday, March 12, 2021

 

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Reklama

Populárne články