Connect with us

Šport

Plachetnice brázdili rybník pri Sĺňave

Published

on

V sobotu 16. mája sa na rybníku pri Rybárskom dvore vedľa vodnej nádrže Sĺňava uskutočnila druhá tohtoročná súťaž modelov plachetníc v kategórii RG-65. Zišlo sa na nej sedemnásť pretekárov zo Slovenska, ale aj jeden súťažiaci z Čiech a Maďarska. Podujatie, na ktorom panovala priateľská atmosféra sa konalo vďaka zástupcom Lodnomodelárskeho klubu Likavka Jozefovi Jankovičovi a Milošovi Gežovi, pričom druhý z nich bol zároveň jediným zástupcom z Piešťan.

IMG_8932_resize

 

Modely plachetníc RG-65 patria svojou veľkosťou k malej triede, sú poháňané výlučne vetrom, pričom modelár ovláda kormidlo a otáčanie plachiet. Rybník v areáli penziónu Rybársky dvor bolo pre RC plachetnice otestované už v minulosti v rámci seriálových pretekov plachetníc triedy Micro Magic.

Na vodnej ploche súťažili členovia slovenských modelárskych klubov Bratislava, LKM Likavka, Stupava, Galanta, MOK Žilina a z maďarského Győru i českého Olomouca. Najpoužívanejším modelom lode bol Coriolis, s ktorým štartovalo až jedenásť pretekárov. K videniu boli aj modely Mach, Goth, Alcaravan, Nekst Round, Apsara a Trap 65.

Po náročných jedenástich rozjazdách sa na prvom mieste nakoniec umiestnil Pál Csontos z Győru, druhý skončil Jozef Jankovič z LKM Likavka a tretí bol Ján Šauša z klubu Bratislava. Piešťanskému pretekárovi Milošovi Gežovi chýbal k bronzovej pozícii len jediný bod, ale nakoľko štartoval po prvý krát s novou loďou dokončenou len v piatok, bol s výsledkom maximálne spokojný. Skúsenosti získal najmä v kategórií menších lodí Micro Magic, kde štartuje už tri roky, pričom v uplynulej sezóne skončil na prvom mieste v Slovenskom pohári.

IMG_9159_resize

Technickú podporu modelom, ktoré sa o seba na hladine zachytili, robil počas pretekov Karol Kossuth, pretože na začiatku súťaže sa mu na jeho lodi pokazilo servo. Patrí mu však veľké poďakovanie za pozvanie na palubu nafukovacieho člnu, pretože mnohé zaujímavé fotky vznikli najmä kvôli jeho nezištnej ústretovosti.

Lode súťažiace v kategórii RG-65 musia rešpektovať rôzne technické parametre. Konštrukčne pozostávajú z jedného monotrupu s dĺžkou 65 centimetrov, poháňané sú výlučne plachtami, ktorých plocha je maximálne 22,5 centimetrov štvorcových pri výške sťažňa do 110 centimetrov. Registračné číslo lode musí byť veľké minimálne 80 milimetrov a označenie štátu 40 milimetrov.

Ak by ste sa mali záujem o tento nevšedný koníček a neviete ako začať, neváhajte kontaktovať Miloša Geža na emailovej adrese milosgezo33@gmail.com. Najbližšie preteky modelov lodí sa uskutočnia 20. júna na Stiebornici v kategórii Micro Magic.

IMG_8759_resize IMG_8768_resize IMG_8787_resize IMG_8794_resize IMG_8882_resize IMG_8894_resize IMG_9005_resize IMG_9020_resize IMG_9030_resize IMG_9045_resize IMG_9113_resize IMG_9132_resize IMG_9142_resize IMG_9144_resize IMG_9162_resize IMG_9167_resize IMG_9172_resize IMG_9183_resize IMG_9192_resize IMG_9206_resize IMG_9215_resize IMG_9242_resize IMG_9250_resize

Celkové poradie:
1. HUN 49 Pál Csontos(HUN) Gyor Trap 65 16
2. SVK 16 Jozef Jankovič LMK Likavka Goth 24
3. SVK 17 Ján Šauša Bratislava Coriolis 31
4. SVK 30 Miloš Gežo LMK Likavka Coriolis 32
5. CZE 03 Jiří Munclinger (CZE) KLM Olomouc Coriolis 48
6. SVK 22 Peter Kačala MOK Žilina 51
7. SVK 77 Peter Berec Bratislava Coriolis 53
8. SVK 40 Peter Podhorný Bratislava Nekst Round 58
9. SVK 49 Miroslav Líška Bratislava Coriolis 80
10. SVK 18 Ondrej Šauša Bratislava Coriolis 84
11. SVK 37 Juraj Száraz Galanta Alcaravan 88
12. SVK 44 Karol Both Bratislava Coriolis 96
13. SVK 41 Gabriela Podhorná Bratislava Coriolis 98
14. SVK 80 Peter Machata Stupava Mach 105
15. SVK 56 Ivan Demeter Bratislava Coriolis 120
16. SVK 13 Alexander Čimo Stupava Coriolis 122
17. SVK 15 Robert Berec (žiak) Bratislava Apsara 126
18. SVK 98 Tomáš Mondočko Bratislava Coriolis 180
19. SVK 161 Karol Kossuth LMK Likavka Goth 180

Text a foto: -lt-

Continue Reading

Šport

Basketbal: Piešťanské Čajky museli kvôli covidu odrieknuť zápasy

Published

on

By

Piešťanské Čajky sa aktuálne nachádzajú v zložitom období. Namiesto toho, aby sa intenzívne pripravovali na vyvrcholenie dobre rozbehnutého súťažného ročníka, musia riešiť komplikovanú situáciu, aby boli vôbec schopné v dohľadnej dobe nastúpiť k súťažnému stretnutiu.

Pre kontakt s pozitívnou osobou počas posledného zápasu nadstavbovej časti Niké Extraligy Žien v Šamoríne musel celý tím absolvovať 14 dňovú karanténu. Bohužiaľ, ani Čajkám sa covid-19 nevyhol, štyri hráčky si nepríjemnou infekciou prešli a v týchto dňoch im končí 14 dňová karanténa. Hráčky, ktoré boli celý čas negatívne sa vrátili do tréningového procesu po skončení domácej izolácie v nedeľu 7. marca.

Klub vzhľadom na aktuálnu situáciu musel zrušiť účasť v štvrťfinále play-off Európskej basketbalovej ligy EWBL, kde sa na neutrálnej pôde v Rige mali Čajky v termíne 15. – 16.3.2021 predstaviť proti ruskému tímu NIKA Syktyvkar.  Čajkám zostávajú odohrať do konca nadstavbovej časti Niké Extraligy žien dva zápasy – doma proti Young Angels Košice (13.3.2021) a v Ružomberku (17.3.2021). Nadstavbovú časť je potrebné dohrať do 19.3. a preto už nie je veľký priestor na manévrovanie. V termíne 20. – 21.3.2021 sa uskutoční Slovenský pohár v Košiciach a následne 24.3.2021 odštartuje play-off štvrťfinálovými sériami.

Čajky sa však aktuálne nachádzajú v stave, kedy nemajú dostatočný počet spôsobilých hráčok, ktoré môžu v najbližších dňoch nastúpiť do zápasu, keďže okrem pozitívnych prípadov na covid-19 majú ďalšie hráčky na dlhšiu dobu zranené.

Klub sa preto musel zaoberať aj krajným riešením, a to nenastúpiť na zvyšné dva duely nadstavbovej časti Niké Extraligy žien, ktoré v tom prípade budú skontumované v neprospech Piešťan s priznaním bodu. S určitosťou sa tak stane v zápase s Young Angels Košice, čo už klub aj oznámil súperovi i hracej komisii SBA. S najväčšou pravdepodobnosťou čaká rovnaký osud aj duel s Ružomberkom.

„Veľmi nás táto situácia mrzí, no žiaľ aj to prináša doba, v ktorej práve žijeme. Zdravie hráčok je u nás vždy na prvom mieste a preto v tejto chvíli nevidíme iné riešenie. Veríme, že ho všetci pochopia. Hráčky, ktoré prekonali covid – 19 pustíme do tréningového procesu až po dôkladnom lekárskom vyšetrení a preto nie je reálne, aby pár dní po skončení karantény podstúpili plné zaťaženie. Keď k tomu pridáme ďalšie hráčky, ktoré už dlhšie laborujú so zraneniami tak sme v stave, kedy nie je možné nastúpiť na zápas v rozumnom počte. Navyše aj zdravé hráčky, ktoré neboli pozitívne museli absolvovať 14 dňovú karanténu a boli tak dva týždne bez tréningu. Robíme všetko preto, aby sme sa dali dokopy a mohli nastúpiť na Slovenskom pohári 2021 v Košiciach a následne vstúpiť do play-off v dostatočnom zložení,“ uviedla k aktuálnej situácii v Piešťanských Čajkách generálna manažérka klubu Bronislava Borovičková.

Zdroj: piestanskecajky.sk Foto: Laco Duračka

Continue Reading

Šport

Filip Lányi zaplával slovenský rekord

Published

on

By

Od 5. do 7. marca sa v Šamoríne – Čilistove uskutočnili plavecké preteky 59. ročník Veľkej Ceny Slovenska. V olympijskom tréningovom stredisku x-bionic® sphere sa prezentovali plavci štyroch krajín. Okrem 33 domácich klubov sa zúčastnili plavci z 12 českých, 5 slovinských klubov a 1 z Malty.

Preteky boli v dnešnej zložitej dobe výnimočnou príležitosťou na porovnanie a test aktuálnej výkonnosti. Celkovo sa na podujatí zúčastnilo pri dodržiavaní presných pravidiel a prísnych hygienických podmienok 216 plavcov z 52 klubov. ŠPK Kúpele Piešťany mal zastúpenie štyroch dievčat a štyroch chlapcov. Športovú stránku vystúpenia našich pretekárov hodnotíme veľmi úspešne. Zaplávali veľké množstvo osobných rekordov a posunuli sa vo svojej výkonnosti smerom nahor. Najúspešnejší z našich bol Filip Lányi.

V disciplínach 400 a 800 v.sp. sa mu podarilo zaplávať B limity na majstrovstvá Európy aj majstrovstvá sveta juniorov. Na 400 v.sp. prekonal slovenský rekord kategórie juniorov na 50 m bazéne o 52 stotín sekundy. Predošlý rekord držal Adam Rosipal ORCA BA, ktorý zaplával ho na majstrovstvách sveta v roku 2017 v Indianapolise USA.

Filip v uvedených dvoch disciplínach obsadil tretie miesto v kvalitnej zahraničnej konkurencii ako najrýchlejší zo Slovákov.

V úspešných vystúpeniach, tak ako v minulých pretekoch, pokračovala Olívia Ana Šprláková-Zmorová. Vyhrala disciplínu 400 PP v osobnom rekorde a len tesne zaostala za B limitom na majstrovstvá Európy juniorov. Na 400 v.sp. si to však vynahradila a potvrdila B limit na majstrovstvá Európy juniorov ako štvrtá , tesne pod stupienkom víťazov.

Lea Chromiaková vybojovala dve štvrté miesta v ťažkých disciplínach na 200 motýlik a 400 PP. Zemiakovú medailu si v kvalitnom najlepšom osobnom výkone vyplával aj Lukáš Kunic na 1500 v.sp.. Na VC Slovenska sa nám darilo. Organizátorovi, Slovenskej plaveckej federácii patrí uznanie a pochvala za organizačné zvládnutie pretekov, ako aj za technické zabezpečenie .

V tradičnom športe Piešťancov, v plávaní, sa nám už dlho darí. Kedy si to však po desaťročiach nečinnosti všimne aj radnica je pre nás všetkých veľkou záhadou.

Text: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Novinky

Plávanie: Piešťanci obstáli v slovenskej špičke, pretekali v tréningovej bubline

Published

on

By

V dňoch 19. až 21. februára sa konali v tréningovej bubline X-BIONIC® Sphere v Šamoríne kontrolné plavecké preteky juniorov a seniorov, na ktorých sa zúčastnila takmer celá slovenská špička. Za ŠPK Kúpele Piešťany štartoval  dvanásťčlenný výber šiestich chlapcov a šiestich dievčat. Plávalo sa na 25 metrovom bazéne. Všetci účastníci pretekov prešli dvojnásobným, niektorí aj trojnásobným testovaním pred pobytom a počas samotného pobytu v zariadení. Plavcom Kúpeľov sa darilo a vybojovali spolu 23 medailových umiestnení. Osem zlatých, deväť strieborných a šesť bronzových.

V pretekoch bola najúspešnejšia Olívia Ana Šprláková-Zmorová, keď svoje víťazstvá v disciplínach 1500 v.sp., 400 v.sp., 400PP okorenila slovenským rekordom na 1500 v.sp. v kategórii junioriek. Slovenský rekord prekonala o viac ako 6 sekúnd.

Starý rekord držala taktiež naša pretekárka Sára Niepelová, tohto času študujúca v USA. Na 200 PP sa Olívia Ana postavila vďaka osobnému rekordu na strieborný stupienok. Lea Chromiaková, juniorská reprezentantka SR, vyhrala 400 v.sp. a 200 motýlik, striebro brala na 100 motýlik a bronzovými medailami ju dekorovali za 1500 v.sp. a 200PP. Taktiež pekná medailová porcia.

Rebeka Buková si urobila radosť víťazstvom na 200 znak a druhým miestom na 100 znak vo svojej dvojročníkovej kategórii junioriek. Katarína Lopatková sa po prechode zo žiackej kategórie medzi mladšie juniorky veľmi pekne udomácňuje v novej kategórii a vybojovala si tri druhé priečky za výkony na 400v.sp., 1500 v.sp. a 400PP. Svojimi zlepšeniami potvrdila zaradenie do juniorskej reprezentácie SR v plávaní. Na strieborný stupienok víťazov sa po bojovnom výkone postavila za 200 motýlik Veronika Luciaková.

Medzi chlapcami sa darilo Lukášovi Kunicovi, ktorý je od začiatku tohto roka tiež zaradený v juniorskom reprezentačnom výbere bazénových plavcov, keď vyhral 400 PP, strieborný bol na 800 v.sp. a na tretí stupienok sa postavil po absolvovaní 400 v.sp. a 200 PP. Sľubnými výkonmi a zlepšeniami sa v kategórii žiakov prezentoval Patrik Tapušík, ktorý zvíťazil na 1500 v.sp. a tretiu priečku si vyplával na 400PP.

Filip Lányi sa po tréningovom výpadku potešil osobnými zlepšeniami a druhým miestom na 100 znak ako aj bronzovou medailou na 50 znak.

Dnešná doba športu nepraje a príprava mladých športovcov je pre rodičov aj klub finančne náročná, ak chceme deti pri športe udržať na vysokej výkonnosti. Plavcom ŠPK Kúpele Piešťany sa to po ročnom boji s obmedzeniami spôsobenými pandémiou zatiaľ relatívne darí. Najväčšie straty zatiaľ očakávame v príprave najmladších detí v prípravke. Veľmi záleží na osobnej aktivite každého jednotlivca v suchej príprave, aj keď plavci patria do vody. Všetci priaznivci športu by určite radi videli aspoň v diaľke iskričku nádeje v podobe návratu na športoviská.

Text a foto: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Reklama

Populárne články