Connect with us

Novinky

Piešťanskí športovci súčasťou jediného slovenského tímu na najťažšom štafetovom závode sveta – Dolomitenmann 2016

Published

on

Na majstrovstvách sveta extrémnych štafiet Dolomitenmann v rakúskom Lienzi mala opäť zastúpenie aj Slovenská republika. Polovicu teamu úspešnej 4-člennej štafety tvorili Piešťanci. Niekoľkonásobný víťaz ultramaratónu Baba – Kamzík a majster Slovenska v behu na sto kilometrov Martin Vrábel a biker Braňo Sivák, tohtoročný víťaz Dubnického aj Karpatského bike maratónu vo svojej kategórii. Ďalší dvaja borci, skúsený inštruktor paraglidingu Aleš Hrebík a kajakár – juniorsky majster sveta v K1 na divokej vode Janči Šajbidor, prišli z Liptovského Mikuláša.

IMG_5905

V Dolomitoch sa predstavilo 110 štafiet z 20 krajín sveta. Slovenský team s názvom Korec Foundation Slovak Elements (Slovenské živly pod Nadáciou Jána Korca) bojoval na 60 kilometrovej trati s prevýšením 6700 metrov niečo vyše päť hodín. Bežec Martin Vrábel sa vydal za podpory povzbudzujúcich 10-tisíc divákov priamo z hlavného námestia Lienzu (600 m nm) do nadmorskej výšky 2400 metrov. Trasa bola dlhá 12 kilometrov s úctyhodným prevýšením 2000 metrov a popasoval sa s ňou za 1:49 minút.

IMG_4028

IMG_6154IMG_6157

IMG_6160

Čip predal paraglidistovi Alešovi Hrebíkovi, ktorý absolvoval dva prelety. Pri prvom pristávaní sa musel trafiť do úzkeho priestoru medzi lanovky, a po druhom prelete, s pristátím na štadióne, na vyhradené miesto. Na bikera Braňa Siváka následne čakala 16 kilometrová trasa s 26 % sklonom a 10 km extrémny zjazd dolu po skalách, v lese ale i na mokrej tráve na zjazdovke.

IMG_6171IMG_6187Posledný zo štafety sa vydal na trať kajakár Janči Šajbidor, ktorého jazda medzi bránami začala brodením sa cez ľadovcovú riečku s teplotou 7 stupňov a skok zo 4 metrovej výšky do vody v kajaku. Po jazde medzi bránami a takmer celej trati v protiprúde, na konci musel ešte bežať takmer kilometer s pätnásťkilovým kajakom v ruke do cieľa – do centra mesta, za burácajúceho povzbudzovania obecenstva.

IMG_6376 IMG_6387IMG_6331IMG_6329Team Korec Foundation Slovak Elements získal nakoniec 32. miesto medzi 88 teamami z celého sveta. Medzi pretekármi sú každoročne totiž aj hviezdy športového neba. Tento rok medzi ne patril český majster Európy v horskej cyklistike Kristián Hynek či majster sveta v behu do vrchu Petro Mamu. Všetci členovia štafety vrátane manažérky Janky Beňačkovej, ktorá pre team zháňala sponzorov, len štartovné totiž stojí 600 eur, boli šťastní, že sa nikomu nič nestalo, keďže tento rok diskvalifikovali pre nezdolanie trate desať teamov.
Team však skoro zažil sklamanie, pri neoficiálnych výsledkoch, došlo k chybe, ale našťastie sa to hneď vysvetlilo. Číslo 48 si pomýlili s číslom 88.

-JB-

Aktuality

COVID automat: Okres Piešťany bude bordový. Čo to znamená?

Published

on

By

Epidemiologická situácia v piešťanskom regióne sa počas uplynulých dní zlepšila. Po piatich týždňoch v čiernej farbe bude od pondelka 22. marca zaradený medzi bordové okresy, ktoré sa riadia III. stupňom varovania. Výraznejšie uvoľnenie to však neznamená.

Mapu Slovenska s rozdelením okresov podľa pandemickej situácie platným od pondelka 22. marca zverejnilo ministerstvo zdravotníctva. Čiernych bude 20 okresov, medzi nimi aj Myjava a Nové Mesto nad Váhom. Trnava a Piešťany dostanú bordovú farbu, Hlohovec je v III. stupni varovania už tento týždeň.

Znamená to možnosť otvorenia materských škôl a prvého stupňa základných škôl. To však záleží na odporúčaní regionálneho hygienika. Napríklad v Hlohovci na aktuálny týždeň Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporučil otvoriť školy v plnom rozsahu. Prezenčná výučba tam od pondelka (15. marca) začala iba pre štvrtinu žiakov základných škôl a tretinu škôlkárov. Išlo o deti zamestnancov pracujúcich v kritickej infraštruktúre a zamestnancov s nevyhnutným prezenčným výkonom práce – teda tých rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. „Rovnako sa prezenčná forma výučby týka aj žiakov, ktorým podmienky neumožňujú prístup k dištančnému vzdelávaniu,“ informovalo mesto Hlohovec. V akom rozsahu sa od 22. marca otvoria školy v okrese Piešťany zatiaľ nevieme. Bude to záležať aj na zriaďovateľoch, ktorými sú mestá, obce a cirkev.

Na pohyb v prírode v rámci svojho okresu obyvatelia bordových regiónov nepotrebujú test. Cesty medzi okresmi za účelom pobytu v prírode však ešte nie sú povolené. Vyplýva to z uznesenia vlády, ktoré je platné od 3. marca nad rámec pravidiel COVID automatu. Vláda týmto uznesením zrušila výnimku na vychádzky do prírody mimo okres.

Pre ľudí, ktorí sa doteraz museli každých sedem dní testovať kvôli práci, sa nič nemení. Testy sú v III. stupni varovania aj naďalej platné iba týždeň. Toto opatrenie sa podľa COVID automatu uvoľňuje až v II. stupni varovania, v ktorom testy platia 14 dní. V I. stupni je to 21 dní.

Text: Martin Palkovič Grafika: Ministerstvo zdravotníctva SR

Continue Reading

Aktuality

Ako sa skontaktovať so svojim lekárom?

Published

on

By

Väčšina ambulantných lekárov ordinuje, konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov a e-mailových správ.

Úloha ambulantných lekárov a zdravotných sestier v systéme poskytovania zdravotnej starostlivosti je nezastupiteľná. Už vyše roka sa s plným nasadením starajú o svojich pacientov v podmienkach pandémie ochorenia Covid-19. To znamená, že konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov alebo cez e-maily. Preto sú, špeciálne tí zo všeobecných ambulancií, v súčasnosti veľmi vyťažení a môže sa stať, že nezareagujú ihneď, pretože telefonujú s iným pacientom. Pre zvýšenie dostupnosti sme ambulanciám s väčším počtom pacientov sme odporučili zriadiť o jednu telefónnu linku viac.

V prípade, že sa ani opakovane nedovoláte alebo nedostanete spätnú väzbu v primeranom čase, môžete sa obrátiť na Odbor zdravotníctva Úradu Trnavského samosprávneho kraja na 0335 559 491 alebo dostupnostlekara@trnava-vuc.sk.

Zdroj a foto: TS TTSK

Continue Reading

Aktuality

Nákup pre ľudí v núdzi môžete spraviť aj tento týždeň

Published

on

By

Trvanlivé potraviny a drogéria už pomohli desiatkam rodín z Piešťan a blízkeho okolia. Ak chcete prispieť, môžete nákup priniesť do vznikajúceho kultúrno-kreatívneho centra Arta. Rozdelenie nákupov zabezpečuje Centrum pomoci človeku Piešťany.

Rok trvajúca pandémia koronavírusu zapríčinila, že mnohí ľudia si po uhradení nákladov na bývanie nemôžu dovoliť nakupovať ani bežné veci. Od začiatku marca im pomáhajú dobrovoľníci, ktorí v centre Arta na Kollárovej ulici vytvorili priestor, kam Piešťanci nosia trvanlivé potraviny a drogériu. Ľuďom, ktorí prišli o prácu alebo im zomrel niekto blízky, čo zhoršilo ich finančnú situáciu, rozdeľuje tieto nákupy Centrum pomoci človeku Piešťany.

Vďaka desiatkam dobrovoľných príspevkov sa podarilo iba počas uplynulého týždňa pomôcť tridsiatim rodinám. Zbierka preto pokračuje aj tento týždeň. Záujemcovia môžu priniesť nákupy do Arty v stredu a v piatok od 16.00 do 18.00 h.


Potraviny: trvanlivé mlieko, detská krupica, cereálie, vločky, musli, cukor, cestoviny, slížiky, múka, ryža, sáčkové polievky, čaj, strukoviny (šošovica, fazuľa, hrach), konzervy (paštéty, rybičky), zemiaky, jablká, kečup, horčica, kakao, müsli, korenie, rasca, majorán, piškóty, keksíky, sladkosti

Drogéria: sprchový šampón, mydlo, pasta, kefky (aj detské), detské plienky (veľkosť 1-4), papierové vreckovky, toaletný papier.

Čističe: jar, prach na pranie, čistič na podlahy, wc čistič


Tento týždeň sme opäť preberali vaše “malé nákupy”. Cez víkend ich odovzdáme Centru pomoci človeku 🙌🏼 a…

Posted by Arta on Friday, March 12, 2021

 

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Reklama

Populárne články