Connect with us

Novinky

Piešťanskí plavci potvrdili svoje kvality, z tuctu medailí sú štyri zlaté

Published

on

V sobotu 19. septembra sa na Štúrovskom kúpalisku Vadaš v 50 metrovom bazéne uskutočnilo Finále Slovenského pohára v diaľkovom plávaní 8. kolom pohára v diaľkovom plávaní. Za ŠPK Kúpele Piešťany štartovalo 20 pretekárov. Plavci Kúpeľov opäť potvrdili svoje kvality a vyplávali spolu 12 medailí, z toho štyri so zlatým leskom.

Najúspešnejší boli Olívia Ana Šrláková – Zmorová a Filip Lányi, ktorí vyhrali svoje kategórie na 5 km trati a zaplávali najrýchlejšie časy podujatia medzi ženami resp. mužmi. Na stupni víťazov v kategórii juniorov sa v obidvoch prípadoch umiestnili ich tréningoví partneri s bronzovými oceneniami Viktoria Rőssler a Lukáš Kunic .

V kategórii 13-ročných žiačok si po veľkom zlepšení na 5 km vybojovala druhú priečku Natália Ertlová. Medzi 12-ročnými žiakmi na 3 km trati si prvenstvo vyplával Marko Šprlák Zmora pred oddielovým spoluplavcom Rastislavom Čačíkom na druhom mieste. Medzi dievčatami v 3 km trati sa na strieborný stupienok postavila 11-ročná Michaela Mosná.

Medzi 10-ročnými dievčatami na 1 km trati boli prvé dve tiež plavkyne Kúpeľov Lucia Slámová a Karolina-Ann Valko. Medzi 10 ročnými chlapcami na 1 km postriebril svoj výkon Sebastián Hornák a medzi 11-ročnými bol tretí Samuel Šiška. Okrem medailistov Kúpele ešte reprezentovali Michal Škodný, Veronika Luciaková, Lea Chromiaková, Patrik Tapušík, Jakub Jánsky, Katarína Lopatková, Mário Stanček, a Sabína Bališová. Na náročné disciplíny diaľkového plávania si netrúfne každý a preto patrí všetkým za odvedené výkony veľké uznanie .

Sezóna diaľkového plávania sa 8. kolom seriálu , ktorý sa väčšinou odohrával na otvorených vodách Slovenska skončil. Súčasťou bojov o body do pohára boli aj zápolenia o  tituly majstra Slovenska v jednotlivých kategóriách. V nich sa plavcom Kúpeľov podarilo 27 krát postaviť na stupeň víťazov a z toho  13-krát boli ocenení zlatou medailou a titulom majstra. Na zisku medailových umiestnení sa podieľalo 12 plavcov. K dnešnému dňu máme v klube ŠPK Kúpele Piešťany troch reprezentantov v diaľkovom plávaní . Vzhľadom na zlú situáciu s tréningovými možnosťami v  Piešťanoch je to celkom slušná bilancia.

Na titulnej fotke zľava vzadu Tapušík, Kunic v strede Stanček, Jánsky, Lányi, Švec, vpredu Ertlová, Rőssler, Šprláková-Zmorová a Chromiaková.

Text: Radoslav Suchánek Foto: Darina Moravcová

Aktuality

COVID automat: Okres Piešťany bude bordový. Čo to znamená?

Published

on

By

Epidemiologická situácia v piešťanskom regióne sa počas uplynulých dní zlepšila. Po piatich týždňoch v čiernej farbe bude od pondelka 22. marca zaradený medzi bordové okresy, ktoré sa riadia III. stupňom varovania. Výraznejšie uvoľnenie to však neznamená.

Mapu Slovenska s rozdelením okresov podľa pandemickej situácie platným od pondelka 22. marca zverejnilo ministerstvo zdravotníctva. Čiernych bude 20 okresov, medzi nimi aj Myjava a Nové Mesto nad Váhom. Trnava a Piešťany dostanú bordovú farbu, Hlohovec je v III. stupni varovania už tento týždeň.

Znamená to možnosť otvorenia materských škôl a prvého stupňa základných škôl. To však záleží na odporúčaní regionálneho hygienika. Napríklad v Hlohovci na aktuálny týždeň Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporučil otvoriť školy v plnom rozsahu. Prezenčná výučba tam od pondelka (15. marca) začala iba pre štvrtinu žiakov základných škôl a tretinu škôlkárov. Išlo o deti zamestnancov pracujúcich v kritickej infraštruktúre a zamestnancov s nevyhnutným prezenčným výkonom práce – teda tých rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. „Rovnako sa prezenčná forma výučby týka aj žiakov, ktorým podmienky neumožňujú prístup k dištančnému vzdelávaniu,“ informovalo mesto Hlohovec. V akom rozsahu sa od 22. marca otvoria školy v okrese Piešťany zatiaľ nevieme. Bude to záležať aj na zriaďovateľoch, ktorými sú mestá, obce a cirkev.

Na pohyb v prírode v rámci svojho okresu obyvatelia bordových regiónov nepotrebujú test. Cesty medzi okresmi za účelom pobytu v prírode však ešte nie sú povolené. Vyplýva to z uznesenia vlády, ktoré je platné od 3. marca nad rámec pravidiel COVID automatu. Vláda týmto uznesením zrušila výnimku na vychádzky do prírody mimo okres.

Pre ľudí, ktorí sa doteraz museli každých sedem dní testovať kvôli práci, sa nič nemení. Testy sú v III. stupni varovania aj naďalej platné iba týždeň. Toto opatrenie sa podľa COVID automatu uvoľňuje až v II. stupni varovania, v ktorom testy platia 14 dní. V I. stupni je to 21 dní.

Text: Martin Palkovič Grafika: Ministerstvo zdravotníctva SR

Continue Reading

Aktuality

Ako sa skontaktovať so svojim lekárom?

Published

on

By

Väčšina ambulantných lekárov ordinuje, konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov a e-mailových správ.

Úloha ambulantných lekárov a zdravotných sestier v systéme poskytovania zdravotnej starostlivosti je nezastupiteľná. Už vyše roka sa s plným nasadením starajú o svojich pacientov v podmienkach pandémie ochorenia Covid-19. To znamená, že konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov alebo cez e-maily. Preto sú, špeciálne tí zo všeobecných ambulancií, v súčasnosti veľmi vyťažení a môže sa stať, že nezareagujú ihneď, pretože telefonujú s iným pacientom. Pre zvýšenie dostupnosti sme ambulanciám s väčším počtom pacientov sme odporučili zriadiť o jednu telefónnu linku viac.

V prípade, že sa ani opakovane nedovoláte alebo nedostanete spätnú väzbu v primeranom čase, môžete sa obrátiť na Odbor zdravotníctva Úradu Trnavského samosprávneho kraja na 0335 559 491 alebo dostupnostlekara@trnava-vuc.sk.

Zdroj a foto: TS TTSK

Continue Reading

Aktuality

Nákup pre ľudí v núdzi môžete spraviť aj tento týždeň

Published

on

By

Trvanlivé potraviny a drogéria už pomohli desiatkam rodín z Piešťan a blízkeho okolia. Ak chcete prispieť, môžete nákup priniesť do vznikajúceho kultúrno-kreatívneho centra Arta. Rozdelenie nákupov zabezpečuje Centrum pomoci človeku Piešťany.

Rok trvajúca pandémia koronavírusu zapríčinila, že mnohí ľudia si po uhradení nákladov na bývanie nemôžu dovoliť nakupovať ani bežné veci. Od začiatku marca im pomáhajú dobrovoľníci, ktorí v centre Arta na Kollárovej ulici vytvorili priestor, kam Piešťanci nosia trvanlivé potraviny a drogériu. Ľuďom, ktorí prišli o prácu alebo im zomrel niekto blízky, čo zhoršilo ich finančnú situáciu, rozdeľuje tieto nákupy Centrum pomoci človeku Piešťany.

Vďaka desiatkam dobrovoľných príspevkov sa podarilo iba počas uplynulého týždňa pomôcť tridsiatim rodinám. Zbierka preto pokračuje aj tento týždeň. Záujemcovia môžu priniesť nákupy do Arty v stredu a v piatok od 16.00 do 18.00 h.


Potraviny: trvanlivé mlieko, detská krupica, cereálie, vločky, musli, cukor, cestoviny, slížiky, múka, ryža, sáčkové polievky, čaj, strukoviny (šošovica, fazuľa, hrach), konzervy (paštéty, rybičky), zemiaky, jablká, kečup, horčica, kakao, müsli, korenie, rasca, majorán, piškóty, keksíky, sladkosti

Drogéria: sprchový šampón, mydlo, pasta, kefky (aj detské), detské plienky (veľkosť 1-4), papierové vreckovky, toaletný papier.

Čističe: jar, prach na pranie, čistič na podlahy, wc čistič


Tento týždeň sme opäť preberali vaše “malé nákupy”. Cez víkend ich odovzdáme Centru pomoci človeku 🙌🏼 a…

Posted by Arta on Friday, March 12, 2021

 

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Reklama

Populárne články