Connect with us

Novinky

Piešťanská BUĎ-FITka jubiluje, odložili ju na druhý polrok 2020

Published

on

Napriek tomu, že sa toto turistické podujatie smeruje prevažné do zdravého prírodného prostredia, kde koncentrácia ľudí je ďaleko menšia ako v meste, koronavirus zasiahol aj túto akciu, lebo sa na ňu vzťahuje zákaz organizovania verejných hromadných športových podujatí a tak to hlavný organizátor, ktorým sa stala Asociácia športových klubov mesta Piešťany rešpektuje a pristúpil k odloženiu usporiadania jej jubilejného 45. ročníka z májového termínu na termín druhého polroku 2020.

Koordinátor a hlavný organizátor mal pripravený so zainteresovanými klubmi a spolupracujúcimi subjektmi vskutku bohatý a zaujímavý program rozložený tentokrát až do troch dní a tak to mal byť akýsi festival viacerých druhov turistiky.

Štart všetkých tras bol tradične zvolený na Kolonádový most a na 1.5.2020 boli pripravené aktivity pešej turistiky, zážitkovej turistiky a vodnej turistiky. Pre pešiu turistiku a severskú chôdzu (Nordic Walking) boli okrem osvedčených tras Beethovenovho okruhu, Dominovho okruhu a Plulíkovho okruhu pripravená aj nová trasa diaľkového 50 km pochodu pre tzv. diaľkoplazov a to Bezovecký okruh. Novinkou na tento deň bola pripravená aj ponuka zážitkovej turistiku pre rodiny s deťmi a vodná turistika mala byť realizovaná splavom po Váhu zo Zelenej vody od Nového mesta n/Váhom do Piešťan. Cieľ bol tradične zvolený v Campingu Pullmann.

Na štarte minulého roku

Na 2.5.2020 boli pripravené aktivity spojené z cykloturistikou a bicyklovaním, keď v ponuke k osvedčeným trasám Kolookruhu Slňava a Brunovskému okruhu pribudli za spolupráce Slovenského cykloklubu aj dve nové, rýdzo horské trasy pre MTB, ktoré smerovali na hrebeň Považského Inovca. Boli to Kostolecký okruh s návštevou Veľmožského dvorca v Ducovom a Tematínský okruh s návštevou zrúcanín hradu Tematím a kontrolnými prejazdmi cez Penzion Bezovec na Bezovci a areál firmy MTBIKER v Hrádku.“

V cieli, ktorý bol zvolený na Lodenici, kde klub Happy Move pripravil sprievodné podujatie Otvorenie bicyklovej sezóny za účasti predstaviteľov mesta a Piešťanského užitočného kolesa, spojené s pokrstením ďalších nových bicyklov na voľné zdieľanie v meste od spoločnosti Magna Energia.

Tretí deň bol pripravený ako úplná novinka, zameraná na školskú mládež piešťanských škôl pod názvom Školský deň PBF. Pripravená bolo dopoludňajšia návšteva premietania filmov nového festivalu HORY a MESTO v kine Fontána s horsko-športovou tematikou a odpoludnia absolvovanie pešej tury okolo jazera Slňava a pre verejnosť bolo pripravené festivalové premietanie aj v podvečerných hodinách.

No všetko prekazil Koronavirus, a tak si na nadviazanie na úspešný minulý rok s účasťou viac ako 400 spokojných účastníkov musíme počkať, lebo organizátori presunuli podujatie na druhý polrok 2020 a presný termín chcú podľa okolnosti oznámiť do konca júna.

A takto dnes fungujeme v prírode

Text: Ladislav Beleščák

Foto: archív KST Tesla Piešťany

Aktuality

COVID automat: Okres Piešťany bude bordový. Čo to znamená?

Published

on

By

Epidemiologická situácia v piešťanskom regióne sa počas uplynulých dní zlepšila. Po piatich týždňoch v čiernej farbe bude od pondelka 22. marca zaradený medzi bordové okresy, ktoré sa riadia III. stupňom varovania. Výraznejšie uvoľnenie to však neznamená.

Mapu Slovenska s rozdelením okresov podľa pandemickej situácie platným od pondelka 22. marca zverejnilo ministerstvo zdravotníctva. Čiernych bude 20 okresov, medzi nimi aj Myjava a Nové Mesto nad Váhom. Trnava a Piešťany dostanú bordovú farbu, Hlohovec je v III. stupni varovania už tento týždeň.

Znamená to možnosť otvorenia materských škôl a prvého stupňa základných škôl. To však záleží na odporúčaní regionálneho hygienika. Napríklad v Hlohovci na aktuálny týždeň Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporučil otvoriť školy v plnom rozsahu. Prezenčná výučba tam od pondelka (15. marca) začala iba pre štvrtinu žiakov základných škôl a tretinu škôlkárov. Išlo o deti zamestnancov pracujúcich v kritickej infraštruktúre a zamestnancov s nevyhnutným prezenčným výkonom práce – teda tých rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. „Rovnako sa prezenčná forma výučby týka aj žiakov, ktorým podmienky neumožňujú prístup k dištančnému vzdelávaniu,“ informovalo mesto Hlohovec. V akom rozsahu sa od 22. marca otvoria školy v okrese Piešťany zatiaľ nevieme. Bude to záležať aj na zriaďovateľoch, ktorými sú mestá, obce a cirkev.

Na pohyb v prírode v rámci svojho okresu obyvatelia bordových regiónov nepotrebujú test. Cesty medzi okresmi za účelom pobytu v prírode však ešte nie sú povolené. Vyplýva to z uznesenia vlády, ktoré je platné od 3. marca nad rámec pravidiel COVID automatu. Vláda týmto uznesením zrušila výnimku na vychádzky do prírody mimo okres.

Pre ľudí, ktorí sa doteraz museli každých sedem dní testovať kvôli práci, sa nič nemení. Testy sú v III. stupni varovania aj naďalej platné iba týždeň. Toto opatrenie sa podľa COVID automatu uvoľňuje až v II. stupni varovania, v ktorom testy platia 14 dní. V I. stupni je to 21 dní.

Text: Martin Palkovič Grafika: Ministerstvo zdravotníctva SR

Continue Reading

Aktuality

Ako sa skontaktovať so svojim lekárom?

Published

on

By

Väčšina ambulantných lekárov ordinuje, konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov a e-mailových správ.

Úloha ambulantných lekárov a zdravotných sestier v systéme poskytovania zdravotnej starostlivosti je nezastupiteľná. Už vyše roka sa s plným nasadením starajú o svojich pacientov v podmienkach pandémie ochorenia Covid-19. To znamená, že konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov alebo cez e-maily. Preto sú, špeciálne tí zo všeobecných ambulancií, v súčasnosti veľmi vyťažení a môže sa stať, že nezareagujú ihneď, pretože telefonujú s iným pacientom. Pre zvýšenie dostupnosti sme ambulanciám s väčším počtom pacientov sme odporučili zriadiť o jednu telefónnu linku viac.

V prípade, že sa ani opakovane nedovoláte alebo nedostanete spätnú väzbu v primeranom čase, môžete sa obrátiť na Odbor zdravotníctva Úradu Trnavského samosprávneho kraja na 0335 559 491 alebo dostupnostlekara@trnava-vuc.sk.

Zdroj a foto: TS TTSK

Continue Reading

Aktuality

Nákup pre ľudí v núdzi môžete spraviť aj tento týždeň

Published

on

By

Trvanlivé potraviny a drogéria už pomohli desiatkam rodín z Piešťan a blízkeho okolia. Ak chcete prispieť, môžete nákup priniesť do vznikajúceho kultúrno-kreatívneho centra Arta. Rozdelenie nákupov zabezpečuje Centrum pomoci človeku Piešťany.

Rok trvajúca pandémia koronavírusu zapríčinila, že mnohí ľudia si po uhradení nákladov na bývanie nemôžu dovoliť nakupovať ani bežné veci. Od začiatku marca im pomáhajú dobrovoľníci, ktorí v centre Arta na Kollárovej ulici vytvorili priestor, kam Piešťanci nosia trvanlivé potraviny a drogériu. Ľuďom, ktorí prišli o prácu alebo im zomrel niekto blízky, čo zhoršilo ich finančnú situáciu, rozdeľuje tieto nákupy Centrum pomoci človeku Piešťany.

Vďaka desiatkam dobrovoľných príspevkov sa podarilo iba počas uplynulého týždňa pomôcť tridsiatim rodinám. Zbierka preto pokračuje aj tento týždeň. Záujemcovia môžu priniesť nákupy do Arty v stredu a v piatok od 16.00 do 18.00 h.


Potraviny: trvanlivé mlieko, detská krupica, cereálie, vločky, musli, cukor, cestoviny, slížiky, múka, ryža, sáčkové polievky, čaj, strukoviny (šošovica, fazuľa, hrach), konzervy (paštéty, rybičky), zemiaky, jablká, kečup, horčica, kakao, müsli, korenie, rasca, majorán, piškóty, keksíky, sladkosti

Drogéria: sprchový šampón, mydlo, pasta, kefky (aj detské), detské plienky (veľkosť 1-4), papierové vreckovky, toaletný papier.

Čističe: jar, prach na pranie, čistič na podlahy, wc čistič


Tento týždeň sme opäť preberali vaše “malé nákupy”. Cez víkend ich odovzdáme Centru pomoci človeku 🙌🏼 a…

Posted by Arta on Friday, March 12, 2021

 

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Reklama

Populárne články