Connect with us

Šport

PIEŠŤANSKÁ BUĎ-FITka 2020 jubiluje s novinkami, rešpektuje opatrenia COVID 19

Published

on

Populárna turistická BUĎ FITka pre širokú verejnosť zapíše v Piešťanoch svoje 45.narodeniny v novom termíne, po prvýkrát v histórií bude trvať dva dni 18-19.9.2020 a uskutoční sa pod vedením Asociácie športových klubov Piešťany, bude tiež mať charitatívny rozmer a záštitu nad ním prevzal primátor mesta Peter Jančovič, pričom sa bude niesť v duchu sloganu „Proti pandémii za zdravím“ a hesla zakladateľa novodobých olympijských hier Pierra de Coubertina „Nie je dôležité zvíťaziť, ale zúčastniť sa“.

Ako sa vyjadril predseda organizačného výboru Ladislav Beleščák, tak skúsenosti z minuloročného úspešného znovuzrodenia BUĎ FITky organizovanej pre širokú verejnosť na troch trasách pre peších turistov a troch trasách pre cykloturistov, ktorej sa zúčastnilo vyše 400 účastníkov nám naznačila čo v súčasnosti Piešťanská a ostatná verejnosť obľubuje a ukázala smer, ktorým sa treba v dnešnej uponáhľanej a elektronikou nabitej dobe v organizácií ďalších ročníkov uberať.

Podpredseda OV PBF 2019 Michal Fiala z TJ Bezovec s dcérkou v cieli.

Pozície hlavného organizátora a koordinátora aktivít sa ujala Asociácia športových klubov Piešťan, ktorá v tandeme s KST Tesla Piešťany je hlavným pilierom, doplneným ďalšími klubmi a to novovytvoreným Olympijským klubom Piešťany, Slovenským cykloklubom Piešťany a Občianskym združením Happy Move, ktorí spolu tvoria partu nadšených dobrovoľníkov a pripravili tento jubilejný ročník podujatia, ktorý sa uskutoční v rámci Európskeho týždňa športu i v rámci Dní Európskeho kultúrneho dedičstva a v termíne vrcholiacej celonárodnej súťaže Do prace na bicykli.

Vedenie KST Tesla a Olympijského klubu pri príprave tratí

 

Ten bol na 90 % pripravený v tradičnom termíne začiatkom mája, pokračuje Ladislav Beleščak, no pandémia Covid 19 zasiahla a tak sme sa rozhodli, nie pre zrušenie, ale pre posunutie termínu, motivované vyjadrením prof. Vladimíra Krčméryho, ktorý pohyb ľudí v prírode označil za liek na obranyschopnosť organizmu. Tento epidemiológ a člen Ústredného krízového štábu sa ešte na jar vyjadril že: „Príroda je liekom. To znamená, že čím viac je človek na slnku, tým viac sa mu aktivuje provitamín D na vitamín D a tým viac rastie jeho obranyschopnosť, pretože na imunitu proti infekciám sú najdôležitejšie dva vitamíny C a D. A ten D je v tých jarných a jesenných mesiacoch úplne najdôležitejší, pretože 80% obyvateľstva Slovenska má oproti norme výrazne zníženú hladinu vitamínu D. Takže keď je pekné počasie a idete von, to je to úžasné, je to fantastické. Ak nie sú ľudia v karanténe, tak nie je žiadna prekážka, aby čím viacej boli von. Ak dodržia určité pravidlá.“

A tie pravidlá, aktuálne vyhlásené k termínu podujatia sme pripravení dodržať.

Predseda OZ Happy Move s ornitológom Erichom Kubicom pri príprave podujatia.

Prvý deň v piatok 18. septembra sa bude niesť v znamení novinky, ktorou je filmový festival HORY a MESTO. Tento populárny festival bude premiérovo uvedený aj v našom meste pre verejnosť o 17.00 hod. v kinosále Elektrárne, kde sú vytvorené vhodné podmienky k tomu. Spoluorganizátorom podujatia je občianske združenie Hory a mesto Bratislava a partnerom podujatia je spoločnosť DIGI. Dopoludňajšie premietania pripravujeme pre školskú mládež, ktorá po ich vzhliadnutí absolvuje pešiu túru so zastávkou prehliadky Vojenského historického múzea.

Druhý deň v sobotu 19. septembra bude zameraný hlavne na cykloturistiku, ale aj pešiu turistiku či severskú chôdzu po trasách nábrežia Váhu a kopčekoch Považského Inovca. Novinkou budú trasy zážitkovej turistiky FAMILY SĹŇAVA so športovými a ornitologickými doložkami, hlavne pre rodiny s deťmi ale i jednotlivcov, ktorí prídu a odštartujú pešo, na bicykloch, na kolobežkách či korčuliach, invalidných vozíkoch a iných dopravných pomôckach na trase Kolookruhu okolo jazera Sĺňava. Na trase vedúcej pre peších a cyklistov cez sedlo Havran, si zas budú môcť účastníci vychutnať aj atmosféru bojov o horskú prémiu cyklistických pretekov OKOLO SLOVENSKA. Všetky trasy budú mať individuálny štart, rozložený na dopoludnie na Kolonádovom moste a individuálny príchod za hudobného doprovodu do cieľa v Campingu Pullmann, so stánkovým zázemím, historickými vozidlami i reštauráciou.

Ako nám ďalej Ladislav Beleščák povedal, primátor mesta Peter Jančovič sa o podujatí vyjadril v tom zmysle, že takéto podujatia športu pre všetkých v meste rozhodne víta, i on využíva prírodné prostredie na športový beh a prevzal záštitu nad podujatím.
Akcia bude mať tento rok i charitatívny rozmer, ktorý bude pod záštitou grantového programu Nadácie ZSE a Asociácie pomoci postihnutým – APPA Búrame bariéry. Výťažok z predaja charitatívnych odznakov bude venovaný mladému handicapovanému športovcovi Krištofovi Kubalovi na úhradu jeho nákladov súvisiacich s paraveslovaním.

Krištof Kubala so svojim trénerom Andrejom Vičanom

A tak nepremeškajte termín a rezervujte si čas na účasť na podujatí a príďte na svoju cestičku za zdravím.

Bližšie info nájdete na https://www.askpn.sk/novinky/turistika a propozície na https://www.askpn.sk/podujatia/turistika a na facebookových stránkach klubov a jednotlivcov. Konkrétne dotazy na ladislav.belescak@askpn.sk alebo tel:0917 552 753.

Podrobný program a konkrétnejšie informácie o opatreniach COVID 19 uverejnime o týždeň.

TS AŠKPN

Šport

Basketbal: Piešťanské Čajky museli kvôli covidu odrieknuť zápasy

Published

on

By

Piešťanské Čajky sa aktuálne nachádzajú v zložitom období. Namiesto toho, aby sa intenzívne pripravovali na vyvrcholenie dobre rozbehnutého súťažného ročníka, musia riešiť komplikovanú situáciu, aby boli vôbec schopné v dohľadnej dobe nastúpiť k súťažnému stretnutiu.

Pre kontakt s pozitívnou osobou počas posledného zápasu nadstavbovej časti Niké Extraligy Žien v Šamoríne musel celý tím absolvovať 14 dňovú karanténu. Bohužiaľ, ani Čajkám sa covid-19 nevyhol, štyri hráčky si nepríjemnou infekciou prešli a v týchto dňoch im končí 14 dňová karanténa. Hráčky, ktoré boli celý čas negatívne sa vrátili do tréningového procesu po skončení domácej izolácie v nedeľu 7. marca.

Klub vzhľadom na aktuálnu situáciu musel zrušiť účasť v štvrťfinále play-off Európskej basketbalovej ligy EWBL, kde sa na neutrálnej pôde v Rige mali Čajky v termíne 15. – 16.3.2021 predstaviť proti ruskému tímu NIKA Syktyvkar.  Čajkám zostávajú odohrať do konca nadstavbovej časti Niké Extraligy žien dva zápasy – doma proti Young Angels Košice (13.3.2021) a v Ružomberku (17.3.2021). Nadstavbovú časť je potrebné dohrať do 19.3. a preto už nie je veľký priestor na manévrovanie. V termíne 20. – 21.3.2021 sa uskutoční Slovenský pohár v Košiciach a následne 24.3.2021 odštartuje play-off štvrťfinálovými sériami.

Čajky sa však aktuálne nachádzajú v stave, kedy nemajú dostatočný počet spôsobilých hráčok, ktoré môžu v najbližších dňoch nastúpiť do zápasu, keďže okrem pozitívnych prípadov na covid-19 majú ďalšie hráčky na dlhšiu dobu zranené.

Klub sa preto musel zaoberať aj krajným riešením, a to nenastúpiť na zvyšné dva duely nadstavbovej časti Niké Extraligy žien, ktoré v tom prípade budú skontumované v neprospech Piešťan s priznaním bodu. S určitosťou sa tak stane v zápase s Young Angels Košice, čo už klub aj oznámil súperovi i hracej komisii SBA. S najväčšou pravdepodobnosťou čaká rovnaký osud aj duel s Ružomberkom.

„Veľmi nás táto situácia mrzí, no žiaľ aj to prináša doba, v ktorej práve žijeme. Zdravie hráčok je u nás vždy na prvom mieste a preto v tejto chvíli nevidíme iné riešenie. Veríme, že ho všetci pochopia. Hráčky, ktoré prekonali covid – 19 pustíme do tréningového procesu až po dôkladnom lekárskom vyšetrení a preto nie je reálne, aby pár dní po skončení karantény podstúpili plné zaťaženie. Keď k tomu pridáme ďalšie hráčky, ktoré už dlhšie laborujú so zraneniami tak sme v stave, kedy nie je možné nastúpiť na zápas v rozumnom počte. Navyše aj zdravé hráčky, ktoré neboli pozitívne museli absolvovať 14 dňovú karanténu a boli tak dva týždne bez tréningu. Robíme všetko preto, aby sme sa dali dokopy a mohli nastúpiť na Slovenskom pohári 2021 v Košiciach a následne vstúpiť do play-off v dostatočnom zložení,“ uviedla k aktuálnej situácii v Piešťanských Čajkách generálna manažérka klubu Bronislava Borovičková.

Zdroj: piestanskecajky.sk Foto: Laco Duračka

Continue Reading

Šport

Filip Lányi zaplával slovenský rekord

Published

on

By

Od 5. do 7. marca sa v Šamoríne – Čilistove uskutočnili plavecké preteky 59. ročník Veľkej Ceny Slovenska. V olympijskom tréningovom stredisku x-bionic® sphere sa prezentovali plavci štyroch krajín. Okrem 33 domácich klubov sa zúčastnili plavci z 12 českých, 5 slovinských klubov a 1 z Malty.

Preteky boli v dnešnej zložitej dobe výnimočnou príležitosťou na porovnanie a test aktuálnej výkonnosti. Celkovo sa na podujatí zúčastnilo pri dodržiavaní presných pravidiel a prísnych hygienických podmienok 216 plavcov z 52 klubov. ŠPK Kúpele Piešťany mal zastúpenie štyroch dievčat a štyroch chlapcov. Športovú stránku vystúpenia našich pretekárov hodnotíme veľmi úspešne. Zaplávali veľké množstvo osobných rekordov a posunuli sa vo svojej výkonnosti smerom nahor. Najúspešnejší z našich bol Filip Lányi.

V disciplínach 400 a 800 v.sp. sa mu podarilo zaplávať B limity na majstrovstvá Európy aj majstrovstvá sveta juniorov. Na 400 v.sp. prekonal slovenský rekord kategórie juniorov na 50 m bazéne o 52 stotín sekundy. Predošlý rekord držal Adam Rosipal ORCA BA, ktorý zaplával ho na majstrovstvách sveta v roku 2017 v Indianapolise USA.

Filip v uvedených dvoch disciplínach obsadil tretie miesto v kvalitnej zahraničnej konkurencii ako najrýchlejší zo Slovákov.

V úspešných vystúpeniach, tak ako v minulých pretekoch, pokračovala Olívia Ana Šprláková-Zmorová. Vyhrala disciplínu 400 PP v osobnom rekorde a len tesne zaostala za B limitom na majstrovstvá Európy juniorov. Na 400 v.sp. si to však vynahradila a potvrdila B limit na majstrovstvá Európy juniorov ako štvrtá , tesne pod stupienkom víťazov.

Lea Chromiaková vybojovala dve štvrté miesta v ťažkých disciplínach na 200 motýlik a 400 PP. Zemiakovú medailu si v kvalitnom najlepšom osobnom výkone vyplával aj Lukáš Kunic na 1500 v.sp.. Na VC Slovenska sa nám darilo. Organizátorovi, Slovenskej plaveckej federácii patrí uznanie a pochvala za organizačné zvládnutie pretekov, ako aj za technické zabezpečenie .

V tradičnom športe Piešťancov, v plávaní, sa nám už dlho darí. Kedy si to však po desaťročiach nečinnosti všimne aj radnica je pre nás všetkých veľkou záhadou.

Text: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Novinky

Plávanie: Piešťanci obstáli v slovenskej špičke, pretekali v tréningovej bubline

Published

on

By

V dňoch 19. až 21. februára sa konali v tréningovej bubline X-BIONIC® Sphere v Šamoríne kontrolné plavecké preteky juniorov a seniorov, na ktorých sa zúčastnila takmer celá slovenská špička. Za ŠPK Kúpele Piešťany štartoval  dvanásťčlenný výber šiestich chlapcov a šiestich dievčat. Plávalo sa na 25 metrovom bazéne. Všetci účastníci pretekov prešli dvojnásobným, niektorí aj trojnásobným testovaním pred pobytom a počas samotného pobytu v zariadení. Plavcom Kúpeľov sa darilo a vybojovali spolu 23 medailových umiestnení. Osem zlatých, deväť strieborných a šesť bronzových.

V pretekoch bola najúspešnejšia Olívia Ana Šprláková-Zmorová, keď svoje víťazstvá v disciplínach 1500 v.sp., 400 v.sp., 400PP okorenila slovenským rekordom na 1500 v.sp. v kategórii junioriek. Slovenský rekord prekonala o viac ako 6 sekúnd.

Starý rekord držala taktiež naša pretekárka Sára Niepelová, tohto času študujúca v USA. Na 200 PP sa Olívia Ana postavila vďaka osobnému rekordu na strieborný stupienok. Lea Chromiaková, juniorská reprezentantka SR, vyhrala 400 v.sp. a 200 motýlik, striebro brala na 100 motýlik a bronzovými medailami ju dekorovali za 1500 v.sp. a 200PP. Taktiež pekná medailová porcia.

Rebeka Buková si urobila radosť víťazstvom na 200 znak a druhým miestom na 100 znak vo svojej dvojročníkovej kategórii junioriek. Katarína Lopatková sa po prechode zo žiackej kategórie medzi mladšie juniorky veľmi pekne udomácňuje v novej kategórii a vybojovala si tri druhé priečky za výkony na 400v.sp., 1500 v.sp. a 400PP. Svojimi zlepšeniami potvrdila zaradenie do juniorskej reprezentácie SR v plávaní. Na strieborný stupienok víťazov sa po bojovnom výkone postavila za 200 motýlik Veronika Luciaková.

Medzi chlapcami sa darilo Lukášovi Kunicovi, ktorý je od začiatku tohto roka tiež zaradený v juniorskom reprezentačnom výbere bazénových plavcov, keď vyhral 400 PP, strieborný bol na 800 v.sp. a na tretí stupienok sa postavil po absolvovaní 400 v.sp. a 200 PP. Sľubnými výkonmi a zlepšeniami sa v kategórii žiakov prezentoval Patrik Tapušík, ktorý zvíťazil na 1500 v.sp. a tretiu priečku si vyplával na 400PP.

Filip Lányi sa po tréningovom výpadku potešil osobnými zlepšeniami a druhým miestom na 100 znak ako aj bronzovou medailou na 50 znak.

Dnešná doba športu nepraje a príprava mladých športovcov je pre rodičov aj klub finančne náročná, ak chceme deti pri športe udržať na vysokej výkonnosti. Plavcom ŠPK Kúpele Piešťany sa to po ročnom boji s obmedzeniami spôsobenými pandémiou zatiaľ relatívne darí. Najväčšie straty zatiaľ očakávame v príprave najmladších detí v prípravke. Veľmi záleží na osobnej aktivite každého jednotlivca v suchej príprave, aj keď plavci patria do vody. Všetci priaznivci športu by určite radi videli aspoň v diaľke iskričku nádeje v podobe návratu na športoviská.

Text a foto: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Reklama

Populárne články