V piatok 30. novembra 2018 sa v izraelskom meste Eilat, ktoré je družobným mestom Piešťan, konal extrémny medzinárodný maratón Desert Marathon. Z celkového počtu 2618 bežcov z viac ako 60 krajín boli so Slovenska traja pretekári. Piešťany reprezentoval Richard Fábian, ktorý bežal polmaratón.

Skauti viali vlajkami Slovenska, Česka, Nemecka, Maďarska, Indonézie, Číny, Ameriky, Taiwanu, Austrálie, Poľska, Talianska a mnohých ďalších krajín. Bežcov potrápila teplota 27°C, vlhkosť 13-20% a prevýšenie 223 m – 285 m. Tento maratón je extrémny aj preto, že sa beží na krátkom úseku po spevnenej asfaltovej ploche v rámci mesta, ale najdlhší úsek po prašnej ceste v krásnej prírodnej scenérii pohoria blízko Eilatu. Bežalo sa po kamenistej a zčasti piesočnej trati medzi skalami, čo si vyžiadalo aj zranenia niekoľkých bežcov, našťastie išlo väčšinou o odreniny.

Účastníci bežali celkovo v piatich rôznych kategóriách – beh na 2 km (265 bežcov), beh na 10 km (743 bežcov), pol maratón 21,1 km (1123 bežcov), maratón 42,2 km (487 bežcov) a rodinný beh, ktorý najmladší účastník prespal v detskom kočíku. Práve tretiu zo spomínaných disciplín (21,1 km) úspešne zdolal Richard Fábian. Organizátori si naozaj dali záležať na kvalitnej príprave a bezpečnosti účastníkov vrátane príjemného otváracieho ceremoniálu a aj záverečného vyhlásenia výsledkov. Na záver maratón ukončila „Crazy after-run party“.

Vynikajúca organizácia, úžasná atmosféra a nezabudnuteľné zážitky bežcov, ich fanúšikov a aj návštevníkov tohoto prímorského kúpeľného mesta nesklamali a preto sa aj náš reprezentant bude opäť pripravovať na budúcoročný extrémny maratón, dúfajúc, že zastúpenie Piešťan bude zroka na rok rásť. „Beh utužuje zdravie, zlepšuje náladu a spája národy,“ hovorí R. Fábian. Termín nasledujúceho ročníka je stanovený na 29.11.2019. Pre tých, ktorí by sa radi prihlásili na Desert Marathon 2019 odporúčame sledovať stránku desertrun.co.il/en/registration/, na ktorej sa po vyplnení formulára bude možné zaregistrovať.

Arielle Fábianová, Foto/Video: súkromný album, desertrun.co.il

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972