Connect with us

Novinky

Piešťanci si vyskúšali snežný SPARTAN RACE

Published

on

V krásnom prostredí pod štítmi Vysokých Tatier sa v sobotu 23. januára uskutočnil pretek z edície SPARTAN RACE „Svit winter sprint Slovakia“. Svoju vytrvalosť, silu a odolnosť voči drsným klimatickým podmienkam sa rozhodla vyskúšať si aj partia piešťanských gymnazistov z 2.A triedy. Študentov Ninu Burianovú, Matúša Machača, Dominika Guľáša, Jána Baranoviča a Lukáša Pomajbu podporovali rodičia nielen z hľadiska, ale členovia rodiny Niny Buriánovej aj tým, že absolvovali pretek s nimi.

Spartan 2016_resize

Nádherná zasnežená scenéria tatranských štítov, sedemnásťstupňový mráz v čase štartu pretekov a tisíce športovcov z rôznych krajín Európy vyvolávali u prítomných na tele “zimomriavky“. Organizátori pretekov hudobnou produkciou, ktorou u štartujúcim organizovali predštartové rozcvičky, bičovali atmosféru a doslova u účastníkov vyvolávali nedočkavosť, chuť súťažiť a bojovať s nástrahami trate. Fyzické i psychické schopnosti si overili pri 7 700 metrovom behu po snehu a ľade, v členitom horskom teréne s 21 prekážkami. Prekážky rôzneho charakteru – šplh na lane, prekonávanie stien rôzneho sklonu, prenášanie vedier so štrkom, beh s vrecom piesku, bradlá, plazenie, hod na cieľ, beh po“kladine“, ručkovanie na kruhoch, preskočenie horiacej „hranice“, ale aj pamäťový test dali v mrazivom počasí všetkým zabrať. Kto prekážku neprekonal, musel podľa „sparťanských“ pravidiel absolvovať trest – 30 „angličákov“ (drep-podpor ležmo-klik-drep-výskok s tlesknutím nad hlavou). Samozrejme takmer každý si aj zacvičil, či už 30, alebo aj 90 opakovaní.

Spartan race_resize

Do súťaže sa prihlásili ako družstvo a všetci členovia úspešne trať zvládli v časovom limite, a teda boli klasifikovaní aj vo výsledkovej listine. Samozrejme, nemohli sa rovnať tým, ktorí sa na podobné preteky dlhodobo pripravujú, ale v prípade piešťanských študentov išlo o to vyskúšať si svoje schopnosti, svoju vôľu a pri niektorých prejážkach „zaťať“ zuby a prekonať sám seba. Atmosféra pretekov, úspešné zvládnutie trate aj s jej nečakanými nástrahami, pretože pretekári pred štartom nepoznajú aké prekážky ich na trati čakajú, nadchli a motivovali zúčastnených Piešťancov natoľko, že si už vyberajú ďalšie preteky SPARTAN RACE, na ktorých budú v najbližších mesiacoch štartovať.

-Ján Baranovič-

Aktuality

COVID automat: Okres Piešťany bude bordový. Čo to znamená?

Published

on

By

Epidemiologická situácia v piešťanskom regióne sa počas uplynulých dní zlepšila. Po piatich týždňoch v čiernej farbe bude od pondelka 22. marca zaradený medzi bordové okresy, ktoré sa riadia III. stupňom varovania. Výraznejšie uvoľnenie to však neznamená.

Mapu Slovenska s rozdelením okresov podľa pandemickej situácie platným od pondelka 22. marca zverejnilo ministerstvo zdravotníctva. Čiernych bude 20 okresov, medzi nimi aj Myjava a Nové Mesto nad Váhom. Trnava a Piešťany dostanú bordovú farbu, Hlohovec je v III. stupni varovania už tento týždeň.

Znamená to možnosť otvorenia materských škôl a prvého stupňa základných škôl. To však záleží na odporúčaní regionálneho hygienika. Napríklad v Hlohovci na aktuálny týždeň Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporučil otvoriť školy v plnom rozsahu. Prezenčná výučba tam od pondelka (15. marca) začala iba pre štvrtinu žiakov základných škôl a tretinu škôlkárov. Išlo o deti zamestnancov pracujúcich v kritickej infraštruktúre a zamestnancov s nevyhnutným prezenčným výkonom práce – teda tých rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. „Rovnako sa prezenčná forma výučby týka aj žiakov, ktorým podmienky neumožňujú prístup k dištančnému vzdelávaniu,“ informovalo mesto Hlohovec. V akom rozsahu sa od 22. marca otvoria školy v okrese Piešťany zatiaľ nevieme. Bude to záležať aj na zriaďovateľoch, ktorými sú mestá, obce a cirkev.

Na pohyb v prírode v rámci svojho okresu obyvatelia bordových regiónov nepotrebujú test. Cesty medzi okresmi za účelom pobytu v prírode však ešte nie sú povolené. Vyplýva to z uznesenia vlády, ktoré je platné od 3. marca nad rámec pravidiel COVID automatu. Vláda týmto uznesením zrušila výnimku na vychádzky do prírody mimo okres.

Pre ľudí, ktorí sa doteraz museli každých sedem dní testovať kvôli práci, sa nič nemení. Testy sú v III. stupni varovania aj naďalej platné iba týždeň. Toto opatrenie sa podľa COVID automatu uvoľňuje až v II. stupni varovania, v ktorom testy platia 14 dní. V I. stupni je to 21 dní.

Text: Martin Palkovič Grafika: Ministerstvo zdravotníctva SR

Continue Reading

Aktuality

Ako sa skontaktovať so svojim lekárom?

Published

on

By

Väčšina ambulantných lekárov ordinuje, konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov a e-mailových správ.

Úloha ambulantných lekárov a zdravotných sestier v systéme poskytovania zdravotnej starostlivosti je nezastupiteľná. Už vyše roka sa s plným nasadením starajú o svojich pacientov v podmienkach pandémie ochorenia Covid-19. To znamená, že konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov alebo cez e-maily. Preto sú, špeciálne tí zo všeobecných ambulancií, v súčasnosti veľmi vyťažení a môže sa stať, že nezareagujú ihneď, pretože telefonujú s iným pacientom. Pre zvýšenie dostupnosti sme ambulanciám s väčším počtom pacientov sme odporučili zriadiť o jednu telefónnu linku viac.

V prípade, že sa ani opakovane nedovoláte alebo nedostanete spätnú väzbu v primeranom čase, môžete sa obrátiť na Odbor zdravotníctva Úradu Trnavského samosprávneho kraja na 0335 559 491 alebo dostupnostlekara@trnava-vuc.sk.

Zdroj a foto: TS TTSK

Continue Reading

Aktuality

Nákup pre ľudí v núdzi môžete spraviť aj tento týždeň

Published

on

By

Trvanlivé potraviny a drogéria už pomohli desiatkam rodín z Piešťan a blízkeho okolia. Ak chcete prispieť, môžete nákup priniesť do vznikajúceho kultúrno-kreatívneho centra Arta. Rozdelenie nákupov zabezpečuje Centrum pomoci človeku Piešťany.

Rok trvajúca pandémia koronavírusu zapríčinila, že mnohí ľudia si po uhradení nákladov na bývanie nemôžu dovoliť nakupovať ani bežné veci. Od začiatku marca im pomáhajú dobrovoľníci, ktorí v centre Arta na Kollárovej ulici vytvorili priestor, kam Piešťanci nosia trvanlivé potraviny a drogériu. Ľuďom, ktorí prišli o prácu alebo im zomrel niekto blízky, čo zhoršilo ich finančnú situáciu, rozdeľuje tieto nákupy Centrum pomoci človeku Piešťany.

Vďaka desiatkam dobrovoľných príspevkov sa podarilo iba počas uplynulého týždňa pomôcť tridsiatim rodinám. Zbierka preto pokračuje aj tento týždeň. Záujemcovia môžu priniesť nákupy do Arty v stredu a v piatok od 16.00 do 18.00 h.


Potraviny: trvanlivé mlieko, detská krupica, cereálie, vločky, musli, cukor, cestoviny, slížiky, múka, ryža, sáčkové polievky, čaj, strukoviny (šošovica, fazuľa, hrach), konzervy (paštéty, rybičky), zemiaky, jablká, kečup, horčica, kakao, müsli, korenie, rasca, majorán, piškóty, keksíky, sladkosti

Drogéria: sprchový šampón, mydlo, pasta, kefky (aj detské), detské plienky (veľkosť 1-4), papierové vreckovky, toaletný papier.

Čističe: jar, prach na pranie, čistič na podlahy, wc čistič


Tento týždeň sme opäť preberali vaše “malé nákupy”. Cez víkend ich odovzdáme Centru pomoci človeku 🙌🏼 a…

Posted by Arta on Friday, March 12, 2021

 

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Reklama

Populárne články