Connect with us

Novinky

Piešťanci sa na Slovakmanovi nestratili

Published

on

Najvyššie umiestnenie spomedzi reprezentantov mesta, v ktorom sa preteky v dlhom triatlone konali, dosiahla Janka Beňačková (na titulnej snímke). V sobotu sa stala vicemajsterkou Slovenska.

Už len absolvovať 3,8 km plávania, 180 km cyklistiky a 42,2 km behu je víťazstvom. V sobotu 1. augusta to zvládlo viacero Piešťancov. Vďaka počasiu, ktoré v našom meste v prvú augustovú sobotu vláde, pritom Slovakmana prirovnávajú k pretekom Ironman Havaj.

Aj tentoraz teplota vzduchu atakovala 30 stupňov. Rekordný počet účastníkov sa postavil na štart už o 7.00 h. Ranné plávanie vo Váhu a v Sĺňave bolo najosviežujúcejšou časťou ich sobotného programu, voda mala 19 stupňov. Nasledovalo ho totiž bicyklovanie na trase Lodenica – Červeník, ktoré sťažoval silný vietor a potom ešte bežecký maratón na okruhoch Lodenica – mestský park. Kritickým úsekom bol vstup na Kolonádový most, kde dráhu železných mužov a žien križovali chodci.

Lukáš Rusnák (Black Swans Triclub) počas plávania. Foto: Jozef Beňačka.

Najrýchlejším Piešťancom bol tento rok Lukáš Rusnák (Black Swans Triclub), ktorý Slovakmana absolvoval v čase 9 hodín, 44 minút a 48 sekúnd. V silnej medzinárodnej konkurencii uzavrel prvú dvadsiatku najlepších.

Janka Beňačková (Black Swans Triclub) dosiahla v absolútnom poradí žien 8. miesto, s časom 11:40:06.6 bola medzi Slovenkami druhá, čo pre ňu znamenalo striebornú medailu v rámci majstrovstiev Slovenska. Spomedzi Sloveniek skončila vo svojej vekovej kategórii prvá a v konkurencii českých triatlonistiek bola tretia v poradí.

Erik Ferencz (Minimon Friendly Team) počas maratónu.

Medzi piešťanskými mužmi dobehol do cieľa druhý v poradí Erik Ferencz (Minimon Friendly Team), ktorý 226 kilometrov preplával, prebicykloval a prebehol za 10 hodín 23 minút a 56 sekúnd. V absolútnom poradí to takmer dvoch stoviek mužov získal 55. miesto.

Black Swans Triclub úspešne reprezentovali aj Bohuslav Sosna (11:08:58.6), Peter Bohuš (11:31:58.1) a Marián Seitler (12:18:32.5).

Zľava Peter Bohuš, Bohuslav Sosna a Marián Seitler.

„Prejsť preteky s dĺžkou Ironman trate 3,8 km plávania, 180 km bicykel, 42 km beh sú čerešnička na torte, musíte si sledovať akurát tempo, prísun tekutín a výživy, oveľa ťažšie je však na ne natrénovať. Každý deň sa budíte s tým, že vás čaká kratší či dlhší tréning, niekedy aj dvojfázový, je to jedno, či máte povinnosti, bolí vás hlava a zadok, je zlé počasie alebo sa vám nechce, musíte sa prekonať a ísť. Sú dni, keď sa chcete na to vykašľať, ale nakoniec vám to nedá,“ povedala o príprave na preteky Janka Beňačková a dodala: „Všetci z nášho klubu sú nesmierne šťastní, že dokončili preteky, nikomu sa nič nestalo a zvládli to v tom strašnom teple bez ujmy. Ten pocit šťastia na konci sa nedá opísať, žijete z toho mesiace. Keď už raz nastúpite do tohto vlaku, nedá sa z neho tak ľahko vystúpiť.“

-red-

Aktuality

COVID automat: Okres Piešťany bude bordový. Čo to znamená?

Published

on

By

Epidemiologická situácia v piešťanskom regióne sa počas uplynulých dní zlepšila. Po piatich týždňoch v čiernej farbe bude od pondelka 22. marca zaradený medzi bordové okresy, ktoré sa riadia III. stupňom varovania. Výraznejšie uvoľnenie to však neznamená.

Mapu Slovenska s rozdelením okresov podľa pandemickej situácie platným od pondelka 22. marca zverejnilo ministerstvo zdravotníctva. Čiernych bude 20 okresov, medzi nimi aj Myjava a Nové Mesto nad Váhom. Trnava a Piešťany dostanú bordovú farbu, Hlohovec je v III. stupni varovania už tento týždeň.

Znamená to možnosť otvorenia materských škôl a prvého stupňa základných škôl. To však záleží na odporúčaní regionálneho hygienika. Napríklad v Hlohovci na aktuálny týždeň Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporučil otvoriť školy v plnom rozsahu. Prezenčná výučba tam od pondelka (15. marca) začala iba pre štvrtinu žiakov základných škôl a tretinu škôlkárov. Išlo o deti zamestnancov pracujúcich v kritickej infraštruktúre a zamestnancov s nevyhnutným prezenčným výkonom práce – teda tých rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. „Rovnako sa prezenčná forma výučby týka aj žiakov, ktorým podmienky neumožňujú prístup k dištančnému vzdelávaniu,“ informovalo mesto Hlohovec. V akom rozsahu sa od 22. marca otvoria školy v okrese Piešťany zatiaľ nevieme. Bude to záležať aj na zriaďovateľoch, ktorými sú mestá, obce a cirkev.

Na pohyb v prírode v rámci svojho okresu obyvatelia bordových regiónov nepotrebujú test. Cesty medzi okresmi za účelom pobytu v prírode však ešte nie sú povolené. Vyplýva to z uznesenia vlády, ktoré je platné od 3. marca nad rámec pravidiel COVID automatu. Vláda týmto uznesením zrušila výnimku na vychádzky do prírody mimo okres.

Pre ľudí, ktorí sa doteraz museli každých sedem dní testovať kvôli práci, sa nič nemení. Testy sú v III. stupni varovania aj naďalej platné iba týždeň. Toto opatrenie sa podľa COVID automatu uvoľňuje až v II. stupni varovania, v ktorom testy platia 14 dní. V I. stupni je to 21 dní.

Text: Martin Palkovič Grafika: Ministerstvo zdravotníctva SR

Continue Reading

Aktuality

Ako sa skontaktovať so svojim lekárom?

Published

on

By

Väčšina ambulantných lekárov ordinuje, konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov a e-mailových správ.

Úloha ambulantných lekárov a zdravotných sestier v systéme poskytovania zdravotnej starostlivosti je nezastupiteľná. Už vyše roka sa s plným nasadením starajú o svojich pacientov v podmienkach pandémie ochorenia Covid-19. To znamená, že konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov alebo cez e-maily. Preto sú, špeciálne tí zo všeobecných ambulancií, v súčasnosti veľmi vyťažení a môže sa stať, že nezareagujú ihneď, pretože telefonujú s iným pacientom. Pre zvýšenie dostupnosti sme ambulanciám s väčším počtom pacientov sme odporučili zriadiť o jednu telefónnu linku viac.

V prípade, že sa ani opakovane nedovoláte alebo nedostanete spätnú väzbu v primeranom čase, môžete sa obrátiť na Odbor zdravotníctva Úradu Trnavského samosprávneho kraja na 0335 559 491 alebo dostupnostlekara@trnava-vuc.sk.

Zdroj a foto: TS TTSK

Continue Reading

Aktuality

Nákup pre ľudí v núdzi môžete spraviť aj tento týždeň

Published

on

By

Trvanlivé potraviny a drogéria už pomohli desiatkam rodín z Piešťan a blízkeho okolia. Ak chcete prispieť, môžete nákup priniesť do vznikajúceho kultúrno-kreatívneho centra Arta. Rozdelenie nákupov zabezpečuje Centrum pomoci človeku Piešťany.

Rok trvajúca pandémia koronavírusu zapríčinila, že mnohí ľudia si po uhradení nákladov na bývanie nemôžu dovoliť nakupovať ani bežné veci. Od začiatku marca im pomáhajú dobrovoľníci, ktorí v centre Arta na Kollárovej ulici vytvorili priestor, kam Piešťanci nosia trvanlivé potraviny a drogériu. Ľuďom, ktorí prišli o prácu alebo im zomrel niekto blízky, čo zhoršilo ich finančnú situáciu, rozdeľuje tieto nákupy Centrum pomoci človeku Piešťany.

Vďaka desiatkam dobrovoľných príspevkov sa podarilo iba počas uplynulého týždňa pomôcť tridsiatim rodinám. Zbierka preto pokračuje aj tento týždeň. Záujemcovia môžu priniesť nákupy do Arty v stredu a v piatok od 16.00 do 18.00 h.


Potraviny: trvanlivé mlieko, detská krupica, cereálie, vločky, musli, cukor, cestoviny, slížiky, múka, ryža, sáčkové polievky, čaj, strukoviny (šošovica, fazuľa, hrach), konzervy (paštéty, rybičky), zemiaky, jablká, kečup, horčica, kakao, müsli, korenie, rasca, majorán, piškóty, keksíky, sladkosti

Drogéria: sprchový šampón, mydlo, pasta, kefky (aj detské), detské plienky (veľkosť 1-4), papierové vreckovky, toaletný papier.

Čističe: jar, prach na pranie, čistič na podlahy, wc čistič


Tento týždeň sme opäť preberali vaše “malé nákupy”. Cez víkend ich odovzdáme Centru pomoci človeku 🙌🏼 a…

Posted by Arta on Friday, March 12, 2021

 

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Reklama

Populárne články