Connect with us

Novinky

Paralympiáda v Riu začne o necelých tridsať dní, Slovensko budú reprezentovať až traja Piešťanci

Published

on

Aktualizované – Olympiáda v brazílskom meste Rio De Janeiro odštartovala koncom minulého týždňa a o necelých 30 dní, konkrétne v stredu 7. septembra dôjde k slávnostnému zahájeniu v poradí už XV. paralympijských hrier. Tie budú spolu s olympijskými hrami vôbec prvými v Južnej Amerike. Slovensko bude v meste Rio s rozlohou 1260 kilometrov štvorcových a 11,9 milióna obyvateľov reprezentovať 27 športovcov a jeden pilot Ján Gállik. Medzi nimi budú i traja Piešťanci, medzi ktorými nebude chýbať cyklisti Jozef Metelka a Vladislav Janovjak z Ostrova i plavkyňa Karin Petrikovičová. Medaile sa budú udeľovať v 23 športových disciplínach a v rôznych kategóriách sa ich zúčastní viac ako 4000 športovcov.

11058562_399399223578787_6223607524426079748_n

Slovensko bude mať na paralympiáde v Riu zastúpenie v atletike, boccii, cyklistike, drezúre, lukostreľbe, plávaní, stolnom tenise, streľbe a v tlaku na lavičke. Najviac až 7 športovcov bude reprezentovať našu krajinu v boccii, ktorá je súčasťou hier od roku 1984 a pripomína francúzsku národnú hru pétanque a rovnaké zastúpenie bude mať aj stolný tenis. Naopak v drezúre nás bude reprezentovať len Katarína Jobbagyová a v plávaní bude zase osamotená Karin Petrikovičová. Zaujímavé video propagujúce hendikepovaných športovcov vytvorila britská televízna stanica Channel 4.

Zaujímavosťou olympijských a paralympijských hier Rio 2016 je štart samostatného tímu utečencov a azylantov. Nezávislý tím so skratkou IPA (Independent Paralympic Athletes) sa predstaví aj na otváracom ceremoniáli 7. septembra pod vlajkou IPC so symbolom Agitos. V prípade zisku medailí sa bude na počesť konkrétneho športovca hrať paralympijská hymna. „Štart týchto športovcov na paralympiáde bude symbolizovať odvahu, odhodlanie, inšpiráciu a rovnosť v celosvetovom meradle. Ukážu svetu, čo je možné dosiahnuť vďaka sile ľudského ducha,“ uviedol prezident IPC Philip Craven.61

Karin Petrikovičová 

Športy: Plávanie
Narodený: 22.09.1993, Piešťany
Výška: 174
Postihnutie: zrakové, nedokrvovanie ciev na sietnici
Tréner: Daniela Šipošová
Klub: PKTZPŠ Dolphins Bratislava

Záľuby/hobby: prechádzky v prírode, psy, filmy, hudba

Karina debutovala na paralympiáde ako 14 ročná a v Pekingu bola najmladšou členkou slovenskej výpravy. V tomto roku sa jej podarilo vybojovať bronz na kontinentálnom šampionáte vo Funchale. Dvanásť rokov trénuje pod vedením Daniely Šipošovej.

mp-09-14-12-72442

Vladislav Janovjak 

Športy: Cyklistika
Narodený: 17.07.1969, Námestovo
Výška: 163
Postihnutie: zrakové, degenerácia sietnice
Zamestnanie: Masér
Tréner: Branislav Režňák
Disciplíny/skupina postihnutia: MB, cestné preteky a časovka

Pilot: Ján Gallik

Vlado sa dočkal svojej prvej paralympijskej medaile v 43 rokoch. Poctivec v tréningu si to za dlhoročnú drinu určite zaslúžil. V Londýne sa navyše dočkal ďalšej pocty – bol vlajkonosičom slovenskej výpravy. Do Ria mieri s novým pilotom tandemu Jánom Gallikom. Výsledok bude závisieť aj od toho, ako sa im za krátky čas podarilo zohrať. Rád by však opäť zamiešal medailové karty.

13645198_537390066446368_2619341742524683505_n

Jozef Metelka

Športy: Cyklistika
Narodený: 08.09.1986, Piešťany
Výška: 182
Postihnutie: telesné, podkolenná amputácia ľavej nohy
Tréner: Kyleigh Manners, Tom Kirk
kategória: MC4

Klub: Beeline Bicycles Racing Team

Športové odvetvie: cestná a dráhová cyklistika

Záľuby/hobby: lyže, tenis

-lt/Zdroj: Slovenský paralympijský výbor/Foto: Slovenský paralympijský výbor, archív-

Aktuality

COVID automat: Okres Piešťany bude bordový. Čo to znamená?

Published

on

By

Epidemiologická situácia v piešťanskom regióne sa počas uplynulých dní zlepšila. Po piatich týždňoch v čiernej farbe bude od pondelka 22. marca zaradený medzi bordové okresy, ktoré sa riadia III. stupňom varovania. Výraznejšie uvoľnenie to však neznamená.

Mapu Slovenska s rozdelením okresov podľa pandemickej situácie platným od pondelka 22. marca zverejnilo ministerstvo zdravotníctva. Čiernych bude 20 okresov, medzi nimi aj Myjava a Nové Mesto nad Váhom. Trnava a Piešťany dostanú bordovú farbu, Hlohovec je v III. stupni varovania už tento týždeň.

Znamená to možnosť otvorenia materských škôl a prvého stupňa základných škôl. To však záleží na odporúčaní regionálneho hygienika. Napríklad v Hlohovci na aktuálny týždeň Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporučil otvoriť školy v plnom rozsahu. Prezenčná výučba tam od pondelka (15. marca) začala iba pre štvrtinu žiakov základných škôl a tretinu škôlkárov. Išlo o deti zamestnancov pracujúcich v kritickej infraštruktúre a zamestnancov s nevyhnutným prezenčným výkonom práce – teda tých rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. „Rovnako sa prezenčná forma výučby týka aj žiakov, ktorým podmienky neumožňujú prístup k dištančnému vzdelávaniu,“ informovalo mesto Hlohovec. V akom rozsahu sa od 22. marca otvoria školy v okrese Piešťany zatiaľ nevieme. Bude to záležať aj na zriaďovateľoch, ktorými sú mestá, obce a cirkev.

Na pohyb v prírode v rámci svojho okresu obyvatelia bordových regiónov nepotrebujú test. Cesty medzi okresmi za účelom pobytu v prírode však ešte nie sú povolené. Vyplýva to z uznesenia vlády, ktoré je platné od 3. marca nad rámec pravidiel COVID automatu. Vláda týmto uznesením zrušila výnimku na vychádzky do prírody mimo okres.

Pre ľudí, ktorí sa doteraz museli každých sedem dní testovať kvôli práci, sa nič nemení. Testy sú v III. stupni varovania aj naďalej platné iba týždeň. Toto opatrenie sa podľa COVID automatu uvoľňuje až v II. stupni varovania, v ktorom testy platia 14 dní. V I. stupni je to 21 dní.

Text: Martin Palkovič Grafika: Ministerstvo zdravotníctva SR

Continue Reading

Aktuality

Ako sa skontaktovať so svojim lekárom?

Published

on

By

Väčšina ambulantných lekárov ordinuje, konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov a e-mailových správ.

Úloha ambulantných lekárov a zdravotných sestier v systéme poskytovania zdravotnej starostlivosti je nezastupiteľná. Už vyše roka sa s plným nasadením starajú o svojich pacientov v podmienkach pandémie ochorenia Covid-19. To znamená, že konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov alebo cez e-maily. Preto sú, špeciálne tí zo všeobecných ambulancií, v súčasnosti veľmi vyťažení a môže sa stať, že nezareagujú ihneď, pretože telefonujú s iným pacientom. Pre zvýšenie dostupnosti sme ambulanciám s väčším počtom pacientov sme odporučili zriadiť o jednu telefónnu linku viac.

V prípade, že sa ani opakovane nedovoláte alebo nedostanete spätnú väzbu v primeranom čase, môžete sa obrátiť na Odbor zdravotníctva Úradu Trnavského samosprávneho kraja na 0335 559 491 alebo dostupnostlekara@trnava-vuc.sk.

Zdroj a foto: TS TTSK

Continue Reading

Aktuality

Nákup pre ľudí v núdzi môžete spraviť aj tento týždeň

Published

on

By

Trvanlivé potraviny a drogéria už pomohli desiatkam rodín z Piešťan a blízkeho okolia. Ak chcete prispieť, môžete nákup priniesť do vznikajúceho kultúrno-kreatívneho centra Arta. Rozdelenie nákupov zabezpečuje Centrum pomoci človeku Piešťany.

Rok trvajúca pandémia koronavírusu zapríčinila, že mnohí ľudia si po uhradení nákladov na bývanie nemôžu dovoliť nakupovať ani bežné veci. Od začiatku marca im pomáhajú dobrovoľníci, ktorí v centre Arta na Kollárovej ulici vytvorili priestor, kam Piešťanci nosia trvanlivé potraviny a drogériu. Ľuďom, ktorí prišli o prácu alebo im zomrel niekto blízky, čo zhoršilo ich finančnú situáciu, rozdeľuje tieto nákupy Centrum pomoci človeku Piešťany.

Vďaka desiatkam dobrovoľných príspevkov sa podarilo iba počas uplynulého týždňa pomôcť tridsiatim rodinám. Zbierka preto pokračuje aj tento týždeň. Záujemcovia môžu priniesť nákupy do Arty v stredu a v piatok od 16.00 do 18.00 h.


Potraviny: trvanlivé mlieko, detská krupica, cereálie, vločky, musli, cukor, cestoviny, slížiky, múka, ryža, sáčkové polievky, čaj, strukoviny (šošovica, fazuľa, hrach), konzervy (paštéty, rybičky), zemiaky, jablká, kečup, horčica, kakao, müsli, korenie, rasca, majorán, piškóty, keksíky, sladkosti

Drogéria: sprchový šampón, mydlo, pasta, kefky (aj detské), detské plienky (veľkosť 1-4), papierové vreckovky, toaletný papier.

Čističe: jar, prach na pranie, čistič na podlahy, wc čistič


Tento týždeň sme opäť preberali vaše “malé nákupy”. Cez víkend ich odovzdáme Centru pomoci človeku 🙌🏼 a…

Posted by Arta on Friday, March 12, 2021

 

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Reklama

Populárne články