Connect with us

Šport

Otvorenie sezóny sprevádzajú preteky dračích lodí

Published

on

Nábrežie Váhu spestria posádky netradičných plavidiel, ktoré si zmerajú sily v pretekoch o Pohár primátora. Ide hlavne o zábavu a preto sa môže zúčastniť ktokoľvek. Stačí nazbierať 16 až 20 členov posádky a jedného bubeníka.

[singlepic id=13448 w=320 h=240 float=right]Preteky sa začnú v sobotu 2. júna na nábreží medzi Krajinským a Kolonádovým mostom. Súťažiť o najlepšiu školskú posádku budú aj študenti a učitelia piešťanských stredných škôl.

Štartujú MIX posádky (muži + ženy) v počte 16 – 20 pádlujúcich, pričom v posádke musia byť minimálne 4 pádlujúce ženy. Veková hranica nie je obmedzená. Podľa propozícií môžu štartovať len pretekári neorganizovaní vo výkonnostných súťažiach dračích lodí. Pre súťažiacich sa preteky začínajú už o 9.00 h poradou kapitánov, o 10.00 začnú h rozjazdy, počas ktorých už môžu diváci svojich favoritov povzbudzovať. Semfinále a finále sú naplánované na popoludnie.

Takto prebieha tréning posádky dračej lode.

[youtube width=“522″ height=“316″]http://www.youtube.com/watch?v=iILnB8fhcXU[/youtube]

PROPOZÍCIE PRETEKOV DRAČÍCH LODÍ

Termín konania: 2. 6. 2012 Miesto konania: Piešťany, Rieka Váh – medzi mostami

Dĺžka trate: 180 m Usporiadateľ: NEPTÚN CLUB Povodie Váhu, MESTO Piešťany, Gymnázium Pierra de Coubertina Piešťany

Súťažné kategórie: Hlavným pretekom je súťaž o pohár primátora mesta Piešťany. Súťažia všetky prihlásené posádky. Pretek o najlepšiu školskú posádku. Súťažia iba školské posádky zložené zo študentov a profesorov príslušnej školy.

Kritériá pretekov: Štartujú MIX posádky (muži + ženy) v počte 16 – 20 pádlujúcich, pričom v posádke musia byť min. 4 pádlujúce ženy + bubeník/čka. Veková hranica nie je obmedzená. Štartovať môžu len pretekári neorganizovaní vo výkonnostných súťažiach Dračích lodí.

Program pretekov:

9.00 h – porada kapitánov a možnosť tréningu max. 15 min 1 posádka

10.00 – 12.00 h – rozjazdy – každá posádka má 2 rozjazdy podľa rozlosovania

13.00 – 15.00 h – semifinálové, finálové jazdy a pretek o najlepšiu školskú posádku

Postupový kľúč: Z rozjázd do semifinále postupuje v súčte časov 6 najlepších posádok. Zostávajúce posádky budú súťažiť v jednej jazde o konečné umiestnenie od 7. miesta.

Posádky postupujúce do semifinále budú losovaním rozdelené na 2 semifinálové skupiny. Do finále postupujú víťazi semifinálových jázd a ďalšia posádka z najlepším časom zo semifinále. Zostávajúce posádky budú v jednej jazde bojovať o 4. – 6. miesto. Finále o celkového víťaza bude v 1. jazde.

V prípade podstatnej zmeny  v počte posádok si usporiadateľ vyhradzuje právo zmeniť postupový kľúč pričom s ním oboznámi posádky na porade kapitánov pred zahájením pretekov.

Základné pravidlá:

1. Štart je platný ak ho štartér nevráti.

2. Každý štartujúci môže nastúpiť počas celých pretekov iba za jednu posádku. Členov

posádky je možné na jednotlivé jazdy meniť.

3. Loď , ktorá neprejde cieľom je diskvalifikovaná. To znamená, že v rozjazdách sa príslušná jazda nepočíta. V prípade, že loď neprejde cieľom v preteku kde je len jedna jazda / semifinále, finále, pretek o umiestnenie / bude loď diskvalifikovaná v rámci celých pretekov. V prípade kolízie sa príslušný pretek neopakuje. Loď, ktorá spôsobí kolíziu bude z pretekov vylúčená. O verdikte rozhodujú rozhodcovia pretekov a riaditeľpretekov.

4. Je dovolené, aby posádka mala svojho kormidelníka.

5. Po ukončení jazdy nie je povolené vyskakovať z lode do vody. V prípade, že niektorý člen posádky vyskočí do vody bude posádka v príslušnej jazde diskvalifikovaná. Z lode je potrebné vystúpiť pri brehu.

6. Ak posádka nie je pripravená na štart musí mať bubeník zdvihnutú ruku.

Prihlášky a informácie: Každá prihlásená posádka musí mať pomenovanie a kapitána. Prihlášky zasielať na piestany@svp.sk č.tel. 0903 711623

Štartovné: 100 eur/posádka, 20 eur/školská posádka. Štartovné uhradiť na porade kapitánov.

Občerstvenie: Vo forme bufetov v mieste konania pretekov.

Ďalšie informácie:  Účasť na pretekoch je na vlastné nebezpečenstvo! Lode, pádla, záchranne vesty, kormidelníka a zdravotnú službu zabezpečuje usporiadateľ.

(mp)

Continue Reading

Šport

Basketbal: Piešťanské Čajky museli kvôli covidu odrieknuť zápasy

Published

on

By

Piešťanské Čajky sa aktuálne nachádzajú v zložitom období. Namiesto toho, aby sa intenzívne pripravovali na vyvrcholenie dobre rozbehnutého súťažného ročníka, musia riešiť komplikovanú situáciu, aby boli vôbec schopné v dohľadnej dobe nastúpiť k súťažnému stretnutiu.

Pre kontakt s pozitívnou osobou počas posledného zápasu nadstavbovej časti Niké Extraligy Žien v Šamoríne musel celý tím absolvovať 14 dňovú karanténu. Bohužiaľ, ani Čajkám sa covid-19 nevyhol, štyri hráčky si nepríjemnou infekciou prešli a v týchto dňoch im končí 14 dňová karanténa. Hráčky, ktoré boli celý čas negatívne sa vrátili do tréningového procesu po skončení domácej izolácie v nedeľu 7. marca.

Klub vzhľadom na aktuálnu situáciu musel zrušiť účasť v štvrťfinále play-off Európskej basketbalovej ligy EWBL, kde sa na neutrálnej pôde v Rige mali Čajky v termíne 15. – 16.3.2021 predstaviť proti ruskému tímu NIKA Syktyvkar.  Čajkám zostávajú odohrať do konca nadstavbovej časti Niké Extraligy žien dva zápasy – doma proti Young Angels Košice (13.3.2021) a v Ružomberku (17.3.2021). Nadstavbovú časť je potrebné dohrať do 19.3. a preto už nie je veľký priestor na manévrovanie. V termíne 20. – 21.3.2021 sa uskutoční Slovenský pohár v Košiciach a následne 24.3.2021 odštartuje play-off štvrťfinálovými sériami.

Čajky sa však aktuálne nachádzajú v stave, kedy nemajú dostatočný počet spôsobilých hráčok, ktoré môžu v najbližších dňoch nastúpiť do zápasu, keďže okrem pozitívnych prípadov na covid-19 majú ďalšie hráčky na dlhšiu dobu zranené.

Klub sa preto musel zaoberať aj krajným riešením, a to nenastúpiť na zvyšné dva duely nadstavbovej časti Niké Extraligy žien, ktoré v tom prípade budú skontumované v neprospech Piešťan s priznaním bodu. S určitosťou sa tak stane v zápase s Young Angels Košice, čo už klub aj oznámil súperovi i hracej komisii SBA. S najväčšou pravdepodobnosťou čaká rovnaký osud aj duel s Ružomberkom.

„Veľmi nás táto situácia mrzí, no žiaľ aj to prináša doba, v ktorej práve žijeme. Zdravie hráčok je u nás vždy na prvom mieste a preto v tejto chvíli nevidíme iné riešenie. Veríme, že ho všetci pochopia. Hráčky, ktoré prekonali covid – 19 pustíme do tréningového procesu až po dôkladnom lekárskom vyšetrení a preto nie je reálne, aby pár dní po skončení karantény podstúpili plné zaťaženie. Keď k tomu pridáme ďalšie hráčky, ktoré už dlhšie laborujú so zraneniami tak sme v stave, kedy nie je možné nastúpiť na zápas v rozumnom počte. Navyše aj zdravé hráčky, ktoré neboli pozitívne museli absolvovať 14 dňovú karanténu a boli tak dva týždne bez tréningu. Robíme všetko preto, aby sme sa dali dokopy a mohli nastúpiť na Slovenskom pohári 2021 v Košiciach a následne vstúpiť do play-off v dostatočnom zložení,“ uviedla k aktuálnej situácii v Piešťanských Čajkách generálna manažérka klubu Bronislava Borovičková.

Zdroj: piestanskecajky.sk Foto: Laco Duračka

Continue Reading

Šport

Filip Lányi zaplával slovenský rekord

Published

on

By

Od 5. do 7. marca sa v Šamoríne – Čilistove uskutočnili plavecké preteky 59. ročník Veľkej Ceny Slovenska. V olympijskom tréningovom stredisku x-bionic® sphere sa prezentovali plavci štyroch krajín. Okrem 33 domácich klubov sa zúčastnili plavci z 12 českých, 5 slovinských klubov a 1 z Malty.

Preteky boli v dnešnej zložitej dobe výnimočnou príležitosťou na porovnanie a test aktuálnej výkonnosti. Celkovo sa na podujatí zúčastnilo pri dodržiavaní presných pravidiel a prísnych hygienických podmienok 216 plavcov z 52 klubov. ŠPK Kúpele Piešťany mal zastúpenie štyroch dievčat a štyroch chlapcov. Športovú stránku vystúpenia našich pretekárov hodnotíme veľmi úspešne. Zaplávali veľké množstvo osobných rekordov a posunuli sa vo svojej výkonnosti smerom nahor. Najúspešnejší z našich bol Filip Lányi.

V disciplínach 400 a 800 v.sp. sa mu podarilo zaplávať B limity na majstrovstvá Európy aj majstrovstvá sveta juniorov. Na 400 v.sp. prekonal slovenský rekord kategórie juniorov na 50 m bazéne o 52 stotín sekundy. Predošlý rekord držal Adam Rosipal ORCA BA, ktorý zaplával ho na majstrovstvách sveta v roku 2017 v Indianapolise USA.

Filip v uvedených dvoch disciplínach obsadil tretie miesto v kvalitnej zahraničnej konkurencii ako najrýchlejší zo Slovákov.

V úspešných vystúpeniach, tak ako v minulých pretekoch, pokračovala Olívia Ana Šprláková-Zmorová. Vyhrala disciplínu 400 PP v osobnom rekorde a len tesne zaostala za B limitom na majstrovstvá Európy juniorov. Na 400 v.sp. si to však vynahradila a potvrdila B limit na majstrovstvá Európy juniorov ako štvrtá , tesne pod stupienkom víťazov.

Lea Chromiaková vybojovala dve štvrté miesta v ťažkých disciplínach na 200 motýlik a 400 PP. Zemiakovú medailu si v kvalitnom najlepšom osobnom výkone vyplával aj Lukáš Kunic na 1500 v.sp.. Na VC Slovenska sa nám darilo. Organizátorovi, Slovenskej plaveckej federácii patrí uznanie a pochvala za organizačné zvládnutie pretekov, ako aj za technické zabezpečenie .

V tradičnom športe Piešťancov, v plávaní, sa nám už dlho darí. Kedy si to však po desaťročiach nečinnosti všimne aj radnica je pre nás všetkých veľkou záhadou.

Text: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Novinky

Plávanie: Piešťanci obstáli v slovenskej špičke, pretekali v tréningovej bubline

Published

on

By

V dňoch 19. až 21. februára sa konali v tréningovej bubline X-BIONIC® Sphere v Šamoríne kontrolné plavecké preteky juniorov a seniorov, na ktorých sa zúčastnila takmer celá slovenská špička. Za ŠPK Kúpele Piešťany štartoval  dvanásťčlenný výber šiestich chlapcov a šiestich dievčat. Plávalo sa na 25 metrovom bazéne. Všetci účastníci pretekov prešli dvojnásobným, niektorí aj trojnásobným testovaním pred pobytom a počas samotného pobytu v zariadení. Plavcom Kúpeľov sa darilo a vybojovali spolu 23 medailových umiestnení. Osem zlatých, deväť strieborných a šesť bronzových.

V pretekoch bola najúspešnejšia Olívia Ana Šprláková-Zmorová, keď svoje víťazstvá v disciplínach 1500 v.sp., 400 v.sp., 400PP okorenila slovenským rekordom na 1500 v.sp. v kategórii junioriek. Slovenský rekord prekonala o viac ako 6 sekúnd.

Starý rekord držala taktiež naša pretekárka Sára Niepelová, tohto času študujúca v USA. Na 200 PP sa Olívia Ana postavila vďaka osobnému rekordu na strieborný stupienok. Lea Chromiaková, juniorská reprezentantka SR, vyhrala 400 v.sp. a 200 motýlik, striebro brala na 100 motýlik a bronzovými medailami ju dekorovali za 1500 v.sp. a 200PP. Taktiež pekná medailová porcia.

Rebeka Buková si urobila radosť víťazstvom na 200 znak a druhým miestom na 100 znak vo svojej dvojročníkovej kategórii junioriek. Katarína Lopatková sa po prechode zo žiackej kategórie medzi mladšie juniorky veľmi pekne udomácňuje v novej kategórii a vybojovala si tri druhé priečky za výkony na 400v.sp., 1500 v.sp. a 400PP. Svojimi zlepšeniami potvrdila zaradenie do juniorskej reprezentácie SR v plávaní. Na strieborný stupienok víťazov sa po bojovnom výkone postavila za 200 motýlik Veronika Luciaková.

Medzi chlapcami sa darilo Lukášovi Kunicovi, ktorý je od začiatku tohto roka tiež zaradený v juniorskom reprezentačnom výbere bazénových plavcov, keď vyhral 400 PP, strieborný bol na 800 v.sp. a na tretí stupienok sa postavil po absolvovaní 400 v.sp. a 200 PP. Sľubnými výkonmi a zlepšeniami sa v kategórii žiakov prezentoval Patrik Tapušík, ktorý zvíťazil na 1500 v.sp. a tretiu priečku si vyplával na 400PP.

Filip Lányi sa po tréningovom výpadku potešil osobnými zlepšeniami a druhým miestom na 100 znak ako aj bronzovou medailou na 50 znak.

Dnešná doba športu nepraje a príprava mladých športovcov je pre rodičov aj klub finančne náročná, ak chceme deti pri športe udržať na vysokej výkonnosti. Plavcom ŠPK Kúpele Piešťany sa to po ročnom boji s obmedzeniami spôsobenými pandémiou zatiaľ relatívne darí. Najväčšie straty zatiaľ očakávame v príprave najmladších detí v prípravke. Veľmi záleží na osobnej aktivite každého jednotlivca v suchej príprave, aj keď plavci patria do vody. Všetci priaznivci športu by určite radi videli aspoň v diaľke iskričku nádeje v podobe návratu na športoviská.

Text a foto: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Reklama

Populárne články