Connect with us

Novinky

Osobnosť mesta Piešťany 2017 – viete kto vyhral?

Published

on

Mesto Piešťany ocenilo minulú sobotu svojich výnimočných obyvateľov Cenami primátora. Osobnosti roka 2017 sme spoznali počas galavečera v Dome umenia v sociálnej oblasti, environmentálnej, kultúrnej i športovej. Ocenený bol tiež filantrop minulého roka.

V kultúrnej oblasti boli udelené dve ceny. Ocenenie Kultúrny počin roka získal in memoriam Kornel Duffek, ktorý vo veku nedožitých osemdesiat rokov zomrel začiatkom toho roka. Udelené bolo za dlhoročné aktívne pôsobenie a významný prínos ku kultúrno-spoločenskému dianiu v Piešťanoch, ako i za publikačnú činnosť. K. Duffek pôsobil roky ako hudobný pedagóg, znalec umenia, ale i milovník a ochranár prírody, a taktiež ako šéfredaktor Revue Piešťany.

Cenu Kultúrna osobnosť roka 2017 získal Ján Procházka, ktorý je dirigentom a umeleckým vedúcim speváckeho zboru Coro Laudamus. Ocenenie navrhla kultúrna komisia MsZ primátorovi za prezentáciu mesta na koncertoch doma aj v zahraničí.

Cenu primátora v environmentálnej oblasti získala Ľubomíra Baleková. Udelená bola za celospoločenský význam činnosti občianskeho združenia Regionálne centrum Sloboda zvierat Piešťany, ktoré Ľ. Baleková vedie už od roku 2007.

Za aktivity v sociálnej, humanitárnej a charitatívnej oblasti bol ocenený Jozef Mikuš, ktorý sa ujal v roku 2012 maloletého Nicholasa, napriek tomu, že nie sú v príbuzenskom vzťahu, potom čo ho opustila matka. O chlapca nemal záujem nikto z príbuzných a J. Mikuš, ktorý je na invalidnom dôchodku, ho prijal za svojho syna a vytvoril mu stabilné a harmonické prostredie.

Ocenenie Filantrop roka 2017 bolo udelené organizátorovi prehliadok historických automobilov Zlaté stuhy, Jánovi Horňákovi za jeho dlhoročnú prácu pri realizácii jedného z výnimočných piešťanských podujatí.

Odovzdané boli tiež ocenenia v športových kategóriach. Najúspešnejším športovcom Piešťan za rok 2017 v kategórii dospelých sa stala tenistka Magdaléna Rybáriková. Medzi juniormi tento titul pripadol plavkyni Sáre Niepelovej. Za dlhoročnú trénerskú prácu bola ocenená Annamária Halmová, ktorá pripravuje mladých atlétov z TJ Družba Piešťany.

Najúspešnejším športovým kolektívom sa stali znovu basketbalové Piešťanské Čajky. Na druhom mieste skončili Družstvá mužov a žien TK Kúpele Piešťany a tretie Družstvo najmladších žiakov TJ Družba Piešťany. Toto družstvo hoci má len 4 až 6 členov dokázalo vlani konkurovať veľkým klubom s 15 až 20 členmi ako Trnava, Nitra, Trenčín, či Galanta a Nové Zámky a v súťaži družstiev v roku 2017 vybojovalo tretie miesto, pričom zároveň získalo prvé miesto v štafete 4×60 m na majstrovstvách kraja. Zásluhu na tom má ocenená trénerka A. Halková a pretekári Richard Haberern, Samuel Krepop, Matúš Kubala a Šimon Petríček.

Najobľúbenejší športovec roka je futbalista Jozef Glos. O jeho víťazstve rozhodlo najviac hlasov odovzdaných v ankete na webovej stránke Osobnosť mesta Piešťany.

Medzi najúspešnejším športovcami sa vyhlasuje aj ocenenie od druhého do desiateho miesta bez určenia poriadia. Deviatku juniorov tak tvoria Barbora Baranovičová (vodné pólo), Adam Masár (lyžovanie), Alex Nemec (motokáry), Zuzana Oravcová (lyžovanie), Samuel Podhradský a Daniel Rybanský (rýchlostná kanoistika), Andrea Slabá (šach), Juraj Štefanka (futbal) a Annamária Valová (karate). Do top desiatky medzi dospelými sa okrem víťazky dostali Lýdia Drahovská (triatlon), Timotej Filo (vodné pólo), Jozef Glos (futbal), Ondrej Kubo (triatlon), Lukáš Lacko (tenis), Matej Rusnák (kanoistika), Jana Úradníková (atletika), Zuzana Vráblová (lyžovanie), Nicolas Wolf (lyžovanie).

-red-

Aktuality

COVID automat: Okres Piešťany bude bordový. Čo to znamená?

Published

on

By

Epidemiologická situácia v piešťanskom regióne sa počas uplynulých dní zlepšila. Po piatich týždňoch v čiernej farbe bude od pondelka 22. marca zaradený medzi bordové okresy, ktoré sa riadia III. stupňom varovania. Výraznejšie uvoľnenie to však neznamená.

Mapu Slovenska s rozdelením okresov podľa pandemickej situácie platným od pondelka 22. marca zverejnilo ministerstvo zdravotníctva. Čiernych bude 20 okresov, medzi nimi aj Myjava a Nové Mesto nad Váhom. Trnava a Piešťany dostanú bordovú farbu, Hlohovec je v III. stupni varovania už tento týždeň.

Znamená to možnosť otvorenia materských škôl a prvého stupňa základných škôl. To však záleží na odporúčaní regionálneho hygienika. Napríklad v Hlohovci na aktuálny týždeň Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporučil otvoriť školy v plnom rozsahu. Prezenčná výučba tam od pondelka (15. marca) začala iba pre štvrtinu žiakov základných škôl a tretinu škôlkárov. Išlo o deti zamestnancov pracujúcich v kritickej infraštruktúre a zamestnancov s nevyhnutným prezenčným výkonom práce – teda tých rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. „Rovnako sa prezenčná forma výučby týka aj žiakov, ktorým podmienky neumožňujú prístup k dištančnému vzdelávaniu,“ informovalo mesto Hlohovec. V akom rozsahu sa od 22. marca otvoria školy v okrese Piešťany zatiaľ nevieme. Bude to záležať aj na zriaďovateľoch, ktorými sú mestá, obce a cirkev.

Na pohyb v prírode v rámci svojho okresu obyvatelia bordových regiónov nepotrebujú test. Cesty medzi okresmi za účelom pobytu v prírode však ešte nie sú povolené. Vyplýva to z uznesenia vlády, ktoré je platné od 3. marca nad rámec pravidiel COVID automatu. Vláda týmto uznesením zrušila výnimku na vychádzky do prírody mimo okres.

Pre ľudí, ktorí sa doteraz museli každých sedem dní testovať kvôli práci, sa nič nemení. Testy sú v III. stupni varovania aj naďalej platné iba týždeň. Toto opatrenie sa podľa COVID automatu uvoľňuje až v II. stupni varovania, v ktorom testy platia 14 dní. V I. stupni je to 21 dní.

Text: Martin Palkovič Grafika: Ministerstvo zdravotníctva SR

Continue Reading

Aktuality

Ako sa skontaktovať so svojim lekárom?

Published

on

By

Väčšina ambulantných lekárov ordinuje, konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov a e-mailových správ.

Úloha ambulantných lekárov a zdravotných sestier v systéme poskytovania zdravotnej starostlivosti je nezastupiteľná. Už vyše roka sa s plným nasadením starajú o svojich pacientov v podmienkach pandémie ochorenia Covid-19. To znamená, že konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov alebo cez e-maily. Preto sú, špeciálne tí zo všeobecných ambulancií, v súčasnosti veľmi vyťažení a môže sa stať, že nezareagujú ihneď, pretože telefonujú s iným pacientom. Pre zvýšenie dostupnosti sme ambulanciám s väčším počtom pacientov sme odporučili zriadiť o jednu telefónnu linku viac.

V prípade, že sa ani opakovane nedovoláte alebo nedostanete spätnú väzbu v primeranom čase, môžete sa obrátiť na Odbor zdravotníctva Úradu Trnavského samosprávneho kraja na 0335 559 491 alebo dostupnostlekara@trnava-vuc.sk.

Zdroj a foto: TS TTSK

Continue Reading

Aktuality

Nákup pre ľudí v núdzi môžete spraviť aj tento týždeň

Published

on

By

Trvanlivé potraviny a drogéria už pomohli desiatkam rodín z Piešťan a blízkeho okolia. Ak chcete prispieť, môžete nákup priniesť do vznikajúceho kultúrno-kreatívneho centra Arta. Rozdelenie nákupov zabezpečuje Centrum pomoci človeku Piešťany.

Rok trvajúca pandémia koronavírusu zapríčinila, že mnohí ľudia si po uhradení nákladov na bývanie nemôžu dovoliť nakupovať ani bežné veci. Od začiatku marca im pomáhajú dobrovoľníci, ktorí v centre Arta na Kollárovej ulici vytvorili priestor, kam Piešťanci nosia trvanlivé potraviny a drogériu. Ľuďom, ktorí prišli o prácu alebo im zomrel niekto blízky, čo zhoršilo ich finančnú situáciu, rozdeľuje tieto nákupy Centrum pomoci človeku Piešťany.

Vďaka desiatkam dobrovoľných príspevkov sa podarilo iba počas uplynulého týždňa pomôcť tridsiatim rodinám. Zbierka preto pokračuje aj tento týždeň. Záujemcovia môžu priniesť nákupy do Arty v stredu a v piatok od 16.00 do 18.00 h.


Potraviny: trvanlivé mlieko, detská krupica, cereálie, vločky, musli, cukor, cestoviny, slížiky, múka, ryža, sáčkové polievky, čaj, strukoviny (šošovica, fazuľa, hrach), konzervy (paštéty, rybičky), zemiaky, jablká, kečup, horčica, kakao, müsli, korenie, rasca, majorán, piškóty, keksíky, sladkosti

Drogéria: sprchový šampón, mydlo, pasta, kefky (aj detské), detské plienky (veľkosť 1-4), papierové vreckovky, toaletný papier.

Čističe: jar, prach na pranie, čistič na podlahy, wc čistič


Tento týždeň sme opäť preberali vaše “malé nákupy”. Cez víkend ich odovzdáme Centru pomoci človeku 🙌🏼 a…

Posted by Arta on Friday, March 12, 2021

 

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Reklama

Populárne články